Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Volkswagen prins cu fofarlica mare de EPA in SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
3694 replies to this topic

#3115
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Atata vreme cat Germania conduce de fapt UE, VW nici nu isi pune problema sa plateasca vreo despagubire. Nu a platit ea cuiva pentru greseli de proiectare si crezi ca o sa plateasca pentru poluare ? Oamenii mor oricum din diverse cauze. Ce mai conteaza una in plus sau in minus ?Posted Image

#3116
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Cum dupa atata timp topicul inca nu este mort, sa mai agit putin spiritele:)
Noul soft care modifica parametrii motorului pentru a fi eco aparent cam scade puterea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mXG8cmH78JU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si articolul integral cu dyno inainte si dupa ECU update.
Sunt pierderi si de aproape 30 NM .... Iar daca nu a pierdut asa mult cuplu, in schimb nu mai e disponibil la 200 NM 1800RPM spre exemplu ci la 2000 RPM ai acum 200 NM. Schimbari ce se simt la condus.

http://teknikensvarl...ter-fix-456111/
E in engleza:)

#3117
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Ciudat cum rezultatul e variabil la 10 masini din ce am inteles eu, in cateva cazuri aparand un castig de putere!
In orice caz, ramane cum am stabilit : pe masina mea nu vine niciun soft nou. Eventual unul de crestere a puterii.

#3118
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postoaspetele, on 19 mai 2017 - 01:30, said:

Ciudat cum rezultatul e variabil la 10 masini din ce am inteles eu, in cateva cazuri aparand un castig de putere!
In orice caz, ramane cum am stabilit : pe masina mea nu vine niciun soft nou. Eventual unul de crestere a puterii.

Eu am refuzat resoftarea din start. Oricum azi ma plimb cu BMW.ul 740D G11 nou, cumpararat de prietenul meu de la reprez. Alt diesel pe strazi.

Edited by Torquemada-666, 19 May 2017 - 08:03.


#3119
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View Postvalitudor, on 24 mai 2017 - 23:17, said:


Doar pe banc au trisat, iar trisatul pe banc nu a afectat pe nimeni altcineva decat pe stat, care a fost vaduvit de niste bani. ATAT.


Ultima perla sau cum doresc unii sa inteleaga toata treba Dieselgate.

#3120
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Eu consider ca e normal ca o masina sa piarda din putere in modul eco sa fie in specificatii cand e pe normal si sa creasca cand e pe sport...
Dar nu sunt de acord cu practica masluirii softului  !
Totusi observ ca masinile noi care ies din fabrica difera intre ele la putere (este totusi o marja de mica) si din ce am vorbit cu un prieten care are dyno, inca nu a gasit o masina noua care sa ofere o putere sub cea specificata... dar mare e gradina Domnului si totul este posibil...

#3121
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postfotbal5, on 26 mai 2017 - 08:50, said:

Eu consider ca e normal ca o masina sa piarda din putere in modul eco sa fie in specificatii cand e pe normal si sa creasca cand e pe sport...
Dar nu sunt de acord cu practica masluirii softului  !
Asa este, nu ai cum sa pretinzi emisii de noxe mai mici, iar eficienta (puterea, etc) sa fie mai mare. Prin recall , VW a facut ca EGR-ul sa lucreze mai agresiv, reducand temperatura in camera de aerdere si micsorand eficienta motorului.
In urma recall-ului, VW ar putea avea probleme legale cu utilizatorii doar in situatia in care au micsoarat puterea si cuplul maxim, dar ma indoiesc de asta, pentru ca EGR-ul se dezactiveaza complet la WOT.
Curba de cuplu la sarcina moderata sunt absolut convins ca a fost modificata, in sensul reducerii cuplului (puterii), altfel n-ar avea cum sa reduca noxele.

Si acum ajung la ultima ta fraza citata de mine: Tocmai acest lucru ma face pe mine un client VW multumit. Mi-au dat o masina care se comporta mai bine la sarcini intermediare decat s-ar fi comportat daca ar fi respectat testarea pe banc. Testarea pe banc oricum nu ajuta pe nimeni, nu e destinata reducerii poluarii reale, doar priveaza statele de incasarea unor bani (evident, bani incasati tot din buzunarul nostru).

So, sunt un happy face care nu are ce sa caute sa faca vreun recall...

Edited by valitudor, 26 May 2017 - 09:26.


#3122
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

View Postvalitudor, on 26 mai 2017 - 09:24, said:


So, sunt un happy face care nu are ce sa caute sa faca vreun recall...

Pai decat sa reduci poluarea, mai bine sa fii hater electrice, nu-i asa ?Posted Image

#3123
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Se pare ca au facut in sfarsit "autopsia" softului magic.
  https://www.extremet...acked-wide-open

Edited by ericmario, 26 May 2017 - 14:56.


#3124
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

View Postfortzoso, on 26 mai 2017 - 09:46, said:


Pai decat sa reduci poluarea, mai bine sa fii hater electrice, nu-i asa ?Posted Image
Din nefericire asa este, vezi cazul SUA si legile Trump .., deci daca pe cei care vor bani pentru softul trucat nu-i intereseaza poluarea, de ce l-ar interesa pe clientul final...

#3125
Scubaskot

Scubaskot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 11.07.2013
http://www.motortren...ews/volkswagen/

#3126
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Stati linistiti ca le cumpara si le vand in alte tari unde legislatia este mai permisiva, la preturi bune si asta e...

#3127
Scubaskot

Scubaskot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 11.07.2013

View Postfotbal5, on 31 mai 2017 - 10:52, said:

Stati linistiti ca le cumpara si le vand in alte tari unde legislatia este mai permisiva, la preturi bune si asta e...
categoric, vor gasi ei fraieri care sa le cumpere, nu vezi, e plina romania de ei, dupa care vor veni sa spuna cat de mult tin ei la mediu si cat de mult vor ei sa previna poluarea.

#3128
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Atat de mult se tine cont de mediu in Romania, ca noi cumparam toate vechiturile de la altii, le inmatriculam si ...
Deci daca ar venii masini cu softul trucat in Romania, as prefera sa se cumpere cele cu softul trucat, decat cele de prin 2000...

#3129
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Nu au voie sa le vanda in alte tari, conform settlement cu EPA.
In schimb au primit unda verde pentru vanzarea unora care au fost reparate https://www.epa.gov/...-2017-05-19.pdf
E destul de neclar cum vor fi reparatiile: http://www.autoblog....d-2015-diesels/
The approved modifications include a software update, with plans for a particulate filter, additional catalysts, and another software update to come when those parts become available next year.
http://www.greencarr...fication-by-epa
In total, 84,391 Volkswagen Passat TDI diesel vehicles are eligible to be modified and deemed compliant, should the existing owner choose to keep the car rather than sell it back to VW.
These Passat TDIs are fitted with the earlier EA189 2.0-liter diesel engine and feature a urea tank for Selective Catalytic Reduction exhaust treatment.
Despite housing a urea tank, the EA189 engines proved to be decidedly dirtier than the EA288, the newer engine that powered all 2015 diesel vehicles—for which modifications had already been approved.

#3130
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
https://www.google.r...-agreement/amp/

Realitatea fofarlicii.

"President Donald Trump is expected to withdraw from the Paris climate agreement, two senior US officials familiar with his plans told CNN Wednesday, a major break from international partners that would isolate the United States in global efforts to curb global warming.

The decision, which will be announced this week, would put the US at odds with nearly every other nation on earth. It would reflect a major reversal of the Obama administration’s efforts on climate change. And it could trigger further efforts to erode the landmark climate agreement.

The precise mechanism for withdrawal hasn’t yet been determined, and White House officials cautioned the plans could change until Trump makes his decision public. But in conversations over the past week, Trump has made clear he plans to fulfill his campaign promises to withdraw."

#3131
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Sa inteleg ca te bucuri ca se retrag din acordul de la Paris?

#3132
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View PostTorquemada-666, on 31 mai 2017 - 18:40, said:

https://www.google.r...-agreement/amp/

Realitatea fofarlicii.

"President Donald Trump is expected to withdraw from the Paris climate agreement, two senior US officials familiar with his plans told CNN Wednesday, a major break from international partners that would isolate the United States in global efforts to curb global warming.

The decision, which will be announced this week, would put the US at odds with nearly every other nation on earth. It would reflect a major reversal of the Obama administration’s efforts on climate change. And it could trigger further efforts to erode the landmark climate agreement.

The precise mechanism for withdrawal hasn’t yet been determined, and White House officials cautioned the plans could change until Trump makes his decision public. But in conversations over the past week, Trump has made clear he plans to fulfill his campaign promises to withdraw."
Care e realitatea, ca eu unul n-am vazut decat declaratia oficiala a VW pana acum https://www.justice....l-penalties-six
VW is charged with and has agreed to plead guilty to participating in a conspiracy to defraud the United States and VW’s U.S. customers and to violate the Clean Air Act by lying and misleading the EPA and U.S. customers about whether certain VW, Audi and Porsche branded diesel vehicles complied with U.S. emissions standards, using cheating software to circumvent the U.S. testing process and concealing material facts about its cheating from U.S. regulators. VW is also charged with obstruction of justice for destroying documents related to the scheme, and with a separate crime of importing these cars into the U.S. by means of false statements about the vehicles’ compliance with emissions limits. Under the terms of the plea agreement, which must be accepted by the court, VW will plead guilty to all these crimes, will be on probation for three years, will be under an independent corporate compliance monitor who will oversee the company for at least three years, and agrees to fully cooperate in the Justice Department’s ongoing investigation and prosecution of individuals responsible for these crimes.

Edited by Hansolo, 31 May 2017 - 19:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate