Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Situatia din Turcia - INFORMATII despre probleme ce pot afecta calatoria

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
775 replies to this topic

#181
JOE06

JOE06

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.05.2018
Totul e ok. Am fost anul trecut in Kemer. Am fost in aprilie anul asta in Istanbul si Cappadocia si pe 23 iunie plec iar in Marmaris si apoi in Kemer.

Edited by JOE06, 09 June 2019 - 23:39.


#182
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Sfaturi pentru un  road trip pe traseul  Kanakkale , Izmir , Kusadasi , Bodrum , Marmaris , Antalya , Alanya  ?  

Se poate intra in Turcia cu un pasaport temporar facut chiar inainte de plecare ?

Cum este cu asigurarea medicala , ar trebuie facut in Ro asa ceva ?

#183
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 02.02.2009

View Postflowrent, on 29 iulie 2019 - 21:28, said:

Sfaturi pentru un  road trip pe traseul  Kanakkale , Izmir , Kusadasi , Bodrum , Marmaris , Antalya , Alanya  ?  

Se poate intra in Turcia cu un pasaport temporar facut chiar inainte de plecare ?

Cum este cu asigurarea medicala , ar trebuie facut in Ro asa ceva ?


1.Se poate.
2.Asigurarea de călătorie ți-o faci din tara.

#184
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postflowrent, on 29 iulie 2019 - 21:28, said:

Sfaturi pentru un  road trip pe traseul  Kanakkale , Izmir , Kusadasi , Bodrum , Marmaris , Antalya , Alanya  ?  

Se poate intra in Turcia cu un pasaport temporar facut chiar inainte de plecare ?

Cum este cu asigurarea medicala , ar trebuie facut in Ro asa ceva ?
1-De ce mergi prin Canakkale  ? Pt antalya recomanda prin istanbul Bursa Kutahya Afyonkarahisar Burdur Antalya
2- Da.sepoate
3- Recomand sa faci in Romania,  In Turcia este f scump tot ce seamna medical ....

#185
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Ceva noutati? A fost ok anul trecut? As vrea sa achizitionez un pachet pentru Iulie 2020 in Side.

#186
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postmannyx92, on 28 ianuarie 2020 - 10:17, said:

Ceva noutati? A fost ok anul trecut? As vrea sa achizitionez un pachet pentru Iulie 2020 in Side.
ce fel ne noutate  vrei sa stii ?
exp :  anul trecut a  fost 48 046 000 Turist  a  mers in turcia
Side Iulie medie 32C
totul este Ok. cumpara linistit

#187
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
sa speram ca nu ia amploare evenimentul asta cu Virusul din China. Totusi in orice complex din asta e foarte aglomerat. Banuiesc ca vin prea multi chinezi aici, dar poate sa vina europeni care au fost in China. Pareri?

#188
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Nu-mi amintesc sa fi vazut vreun chinez (familie) in aniii in care am fost in Turcia.... Si nu striu de ce ar veni un chinez din China in concediu in Turcia...

#189
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 02.02.2009

View Postdanutzu_1069, on 11 februarie 2020 - 20:50, said:

Nu-mi amintesc sa fi vazut vreun chinez (familie) in aniii in care am fost in Turcia.... Si nu striu de ce ar veni un chinez din China in concediu in Turcia...

In Kușadasi sunt destul de mulți. Vin cu navele de croaziera.

#190
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009
Ce puteti spune despre stirea urmatoare:
https://turknews.ro/...-in-turcia.html
A intrat cineva, de curand si ne poate spune?

#191
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Nu stiu ce ce un turist ar merge cu televizorul de 51cm in vacanta in Turcia...
Stirea este pentru turcii care vin in concediu "acasa", in luna august...

#192
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postcostitz9, on 17 februarie 2020 - 11:14, said:

Ce puteti spune despre stirea urmatoare:
https://turknews.ro/...-in-turcia.html
A intrat cineva, de curand si ne poate spune?
stirea de 2 bani.....

#193
ionfenes

ionfenes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.05.2009
Ce spuneti de tensiunea de la granita turco-elena(imigrantii). Mai avem siguranta unui concediu linistit, in acest an.

#194
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Poate ... un pret mai mic la un sejur. Asa a fost mereu in situatie de asa zisa "criza". Atat in Turcia, cat si in Grecia. Statiunile de pe litoral nu au fost afectate. Chiar si criza militara .... nu a reusit sa afecteze turismul. Au ei ce au cu ei sau cu altii, dar evita sa afecteze partea de turism. Criza, emigrantul, trece .... hotelul si ospitaliatattea turcului raman.

#195
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postionfenes, on 02 martie 2020 - 05:31, said:

Ce spuneti de tensiunea de la granita turco-elena(imigrantii). Mai avem siguranta unui concediu linistit, in acest an.
nu ai nici o treaba ... mergi linistit

#196
MeVeryHigh

MeVeryHigh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 12.09.2005
Am rezervat prin early booking o vacanta in Antalya (sfarsitul lunii iunie).
La cum arata harta globala a raspandirii coronavirusului, cel mai probabil nu cred ca vom mai avea o vacanta, sau cel putin nu una fara riscuri.
Si mai ingrijorator mi se pare ca Turcia lui Erdogan nu a raportat inca vreo imbolnavire cu coronavirus Sigur ca am incredere 100%....not!Posted Image  Sunt convins ca abordarea asta are legatura cu neinducerea unei panici care ar afecta major sezonul turistic 2020 in Turcia.

Am achitat un avans de aprox. 2000 lei din costul total al vacantei care e undeva la 9.000 lei. Probabil ca sunt multi altii in situatia mea.
Ce aveti de gand sa faceti? Mai luati in calcul vacanta? Sau riscurile sunt prea mari?
Am citit contractul cu agentia de turism, nu prea imi dau seama daca pot cere returnarea avansului. Cred ca se poate solicita returnarea in cazuri de forta majora, cum ar fi decretarea pandemiei.

#197
crisioana

crisioana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.04.2014
In aceasi situație sunt și eu , unul din copii este clasa A8 a are examen de capacitate și cu închiderea școlilor am înțeles ca e posibil ca anul școlar sa se termine la sfârșitul lunii Iunie cea ce înseamnă ca se decaleaza tot: examen , înscriere la liceu etc.Sper sa putem pleca in concediu , sa nu ne afecteze plecarea, cine știe ce mai ne așteaptă!

#198
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 21.04.2011
Pentru cei care ati achizitionat pachete prin agentii de turism, vedeti cat mai repede care sunt clauzele contractuale referitoare la anulare. De asemenea, vedeti OUG 2/2018. Conform actului normativ, exista dreptul la restituirea tuturor sumelor daca exista o situatie exceptionala la locul de destinatie.

Personal, ar trebui sa plec in Peru in 25.05. La acest moment, acolo nu e o situatie exceptionala care sa ma indreptateasca sa cer anularea contractului. Pe de alta parte, prin contract, suport penalizari de 10% daca anulez eu cu mai mult de 60 zile fata de data plecarii, 50% pt. o perioada intre 30 si 60 zile, iar in ultimele 30 zile trebuie sa platesc 100% valoarea contractului, chiar daca nu as merge. Prin urmare, fie astept sa vad ce se intampla si daca va exista situatia exceptionala la care face referire legea (si contractul), fie ma grabesc cu anularea. Cred ca fiecare trebuie sa faca propria analiza. Eu ma gandesc si la ipoteza in care va fi o situatie exceptionala, dar in Romania nu la locul de destinatie...mai are dreptul calatorul la restituirea banilor? Sau vor avea agentiile posibilitatea reala de a restitui banii turistilor? Personal, nu mi se pare ca merita sa risc sa pierd o suma mult mai mare, prefer sa suport penalizarea de 10%.

Atentie, in contractul meu scrie ca cei care au luat prin early booking nu au drepturile astea, suporta 100% in cazul in care nu mai merg. Deci in cazul lor au dreptul la bani doar daca agentia va inceta contractul, in situatia exceptionala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate