Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Situatia din Turcia - INFORMATII despre probleme ce pot afecta calatoria

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
765 replies to this topic

#163
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008
In zonele turistice din Istanbul si Kusadasi, in ultimii aporoximativ 6-8 ani eu unul am sesizat ca o mare parte sunt din ce in ce mai obraznici cu turistii.
In urma cu aprox. 5 ani am intrat impreuna cu sotia si copilul sa vedem o lista de preturi si cum arata in interior unul din restaurantele de la baza podului Galata, iar in momentul in care am dat sa iesim un chelner sau ce-o fi fost, a incercat sa ne intimideze sa parasim restaurantul, ajungand chiar sa ne ameninte ca daca parasim restaurantul lui fara sa consumam vom avea interdictie in toate resaurantele din Istanbul, binenteles ca i-am ras in fata si am plecat lasand-ul spumegand.
Probabil acest comportament obraznic este posibil sa existe si in alte tari in zonele turistice.

Edited by w140, 14 May 2018 - 14:49.


#164
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
totusi is cazuri izolate care cel putin mie nu mi-au stricat vacanta.
am patit si eu la bac sa-mi spuna ca imi taie cauciucurile daca nu cumpar parfumurile alea fake-uri . apoi dintr-un bazar am cumparat o jucarie pustanului meu(o pasare care zbura in cerc legata de o ata)  si vanzatorul mi-a spus ca imi da alta in cutie, cand am ajuns la hotel am vazut ca era desfacuta si cu o aripa rupta, i-am reparat-o eu cand am ajuns acasa dar pe moment m-a plans copilul, avea doar 5 ani pe atunci.

in extrema cealalta imi amintesc la o statie combustibili am vrut cafea dar nu aveau si m-au chemat in spate si la un expresor pe care il foloseau angajatii .au refuzat plata ba chiar au scos o masuta afara unde am baut cafeaua cu sotia si cei 2 copii.

#165
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
offf offf ,as vrea sa explic tot despre turcia  /  Erdogan / economie  etc  dar nu ajunge timpul :)

scurt ,  drumul cu erdogan nu prea bine, Da , a  facut  multe ,  a construit  dar a micsorat f f mult puterea de cumparare turcu  .  Saracie  peste  tot  din pacate ,
Istanbul nu  asa cum a  fost acum 3  ani ,  Inainte  plin de turist din EU,   acum  peste tot ARAP ,   scrie  peste tot limba araba, Pui mei unde  suntem !!!!!  Ori Scrie in turca  or Engelaza

#166
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
sa vedeti ce patiti daca va uitati la aur sau piele si nu cumparati....cred ca injuraturi vocale pe limba lor.nu asta e turkye, in zonele fara turism turcii sunt primitori si amabili,saritori...daca le e greu de ce nu-l dau jos pe erdogan?pai va spun eu de ce, pt ca a ridicat tara prin constructii si locuri de munca, ca asta tb platit e altceva.

#167
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

View Postoztan, on 15 mai 2018 - 16:42, said:

offf offf ,as vrea sa explic tot despre turcia  /  Erdogan / economie  etc  dar nu ajunge timpul :)

scurt ,  drumul cu erdogan nu prea bine, Da , a  facut  multe ,  a construit  dar a micsorat f f mult puterea de cumparare turcu  .  Saracie  peste  tot  din pacate ,
Istanbul nu  asa cum a  fost acum 3  ani ,  Inainte  plin de turist din EU,   acum  peste tot ARAP ,   scrie  peste tot limba araba, Pui mei unde  suntem !!!!!  Ori Scrie in turca  or Engelaza

Asta am remarcat și eu. O mulțime de arabi.
Sunt pline centrele de cumpărături de ei.

#168
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posteumorocanosul, on 16 mai 2018 - 06:46, said:

Asta am remarcat și eu. O mulțime de arabi.
Sunt pline centrele de cumpărături de ei.

poate vor sa imite londra. cele mai extra zone din londra, cele mai luxoase si scumpe stabilimente comerciale din londra sunt pline de arabi (de fapt sunt cam exclusivii cumparatori). fac pana si intreceri de lamborghiniuri si ferrariuri si maseratiuri pe strazile centrale.
cumva englezii stiu ca banii n-au miros ?
daca te uiti la cat se construieste si la ce preturi au apartamentele nu prea pare ca sunt mai saraci decat romanii.

Edited by avenirv, 10 June 2018 - 12:37.


#169
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

View Postavenirv, on 10 iunie 2018 - 12:35, said:



poate vor sa imite londra. cele mai extra zone din londra, cele mai luxoase si scumpe stabilimente comerciale din londra sunt pline de arabi (de fapt sunt cam exclusivii cumparatori). fac pana si intreceri de lamborghiniuri si ferrariuri si maseratiuri pe strazile centrale.
cumva englezii stiu ca banii n-au miros ?
daca te uiti la cat se construieste si la ce preturi au apartamentele nu prea pare ca sunt mai saraci decat romanii.

Am vorbit despre asta cu un prieten turc.
Sunt refugiați din Siria.
Cică ar fi în jur de un milion în Istanbul.

Edited by eumorocanosul, 10 June 2018 - 19:01.


#170
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posteumorocanosul, on 10 iunie 2018 - 19:01, said:

Am vorbit despre asta cu un prieten turc.
Sunt refugiați din Siria.
Cică ar fi în jur de un milion în Istanbul.

si refugiatii cei din siria umplu centrele de cumparaturi ?

dar este adevarat ca numarul turistilor vest a scazut sensibil, mai ales cand in tarile lor li se spune ca in turcia este dictatura si teroare si este periculos.
turcii sunt fericiti ca s-au intors rusii si ukranienii.
cu rusii astia este ceva curios: in goa in iarna mi s-a spus ca rusii fac majoritatea turistilor. goa nu este scumpa. sa aiba rusnacii asa bani de merg in goa in numar mare ?

#171
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postavenirv, on 10 iunie 2018 - 19:50, said:

si refugiatii cei din siria umplu centrele de cumparaturi ?

dar este adevarat ca numarul turistilor vest a scazut sensibil, mai ales cand in tarile lor li se spune ca in turcia este dictatura si teroare si este periculos.
turcii sunt fericiti ca s-au intors rusii si ukranienii.
cu rusii astia este ceva curios: in goa in iarna mi s-a spus ca rusii fac majoritatea turistilor. goa nu este scumpa. sa aiba rusnacii asa bani de merg in goa in numar mare ?

scuzele de rigoare...

Edited by avenirv, 11 June 2018 - 08:46.


#172
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009
Buna ziua. Plec pe data de 23.06.2018 la kusadasi, cu 2 copii minori. Aveti idee, trebuie vreo procura speciala, tradusa si apostilata pentru copii la intrarea in TURCIA?

#173
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

View PostNADGOB12, on 11 iunie 2018 - 11:39, said:

Buna ziua. Plec pe data de 23.06.2018 la kusadasi, cu 2 copii minori. Aveti idee, trebuie vreo procura speciala, tradusa si apostilata pentru copii la intrarea in TURCIA?

Daca sunt ai tai nu trebuie nimic.


#174
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Care mai e atmosfera pe acolo?
Am inteles, trebuie sa evit Taksim pe 1 Mai, in rest mai e ceva agitatie?

#175
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postgarett, on 26 martie 2019 - 09:31, said:

Care mai e atmosfera pe acolo?
Am inteles, trebuie sa evit Taksim pe 1 Mai, in rest mai e ceva agitatie?
zilnic sunt demonstratii in fata guvernului. daca vor fi mai mari, jandarmii vor intervenii din nou in forta avand acum training din franta.
La granita sunt probleme cu subversiunea din partea cealalta. populatia pleaca in masa in strainatate.
practic este campanie electorala.


PS
tu intrebi de Romania, da ?

Edited by avenirv, 29 March 2019 - 15:47.


#176
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

View Postw140, on 14 mai 2018 - 14:31, said:

In zonele turistice din Istanbul si Kusadasi, in ultimii aporoximativ 6-8 ani eu unul am sesizat ca o mare parte sunt din ce in ce mai obraznici cu turistii.
In urma cu aprox. 5 ani am intrat impreuna cu sotia si copilul sa vedem o lista de preturi si cum arata in interior unul din restaurantele de la baza podului Galata, iar in momentul in care am dat sa iesim un chelner sau ce-o fi fost, a incercat sa ne intimideze sa parasim restaurantul, ajungand chiar sa ne ameninte ca daca parasim restaurantul lui fara sa consumam vom avea interdictie in toate resaurantele din Istanbul, binenteles ca i-am ras in fata si am plecat lasand-ul spumegand.
Nu e vorba de zone turistice. Restaurantele de sub podul Galata sunt exact definitia notiunii de "tourist traps": mult prea scumpe, liste de pret inselatoare cu preturi la gramaj, servicii mediocre. Daca e ceva de evitat in Istanbul, restaurantele alea sunt.

#177
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postavenirv, on 29 martie 2019 - 15:46, said:

PS
tu intrebi de Romania, da ?
Nice! :)
Da' nu Romania are reputatia de viraj spre islamism...
In fine, off-topic!
Pare sa se fi calmat treaba, fata de acum cativa ani, vedem la fata locului.

#178
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,968
  • Înscris: 25.12.2005
Vreau sa plec in August prin Antalia , Kemer sunt probleme ?

#179
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 28.01.2008
E razboi!!! Se trage pe strada.

#180
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostRR_SK, on 03 mai 2019 - 20:52, said:

E razboi!!! Se trage pe strada.
Plus bomba :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate