Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Brikston BKS25 sau GV 188

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Va rog ajutor in alegerea intre 2 caramizi pentru o casa P+E pe zidarie portanta, cu stalpi de 25x25.
1. Brikston BKS25: 375x250x238, conductivitate termica 0,183
2. Brikston GV 290/188: 290x240x188, conductivitate termica 0,259
La BKS25 am inteles ca intra mai mult mortar deoarece lacasul trebuie umplut complet. Sunt persoane care spun ca la un zid caramizile trebuie sa fie mai mici si ce le tine unite e mortarul.
BKS25 are conductivitatea termica mult mai buna ca la GV de 188.
In plus la BKS25 are golurile in caramida mai multe, ceea ce face ca in cazul gauririi pentru diblu acesta sa strabata mai multe randuri de caramida.
Va rog sfaturi in alegerea celor doua, fara recomandari pentru alte firme producatoare de caramida (multumesc anticipat).
Vreau sa stiu daca a lucrat/construit cineva cu ambele variante si care sunt plusurile si minusurile fiecareia.

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
De la #566 in jos http://forum.softped...a/page__st__558

#3
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Am citit deja acel topic. BKS25 are rezistenta la compresie de 15 la fel cu GV de 188. Acum se gasesc BKS25H (200+175) dar care au compresie numai de 10. La GV exista 290/188 2SH cu rezistenta la compresie tot de 15.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate