Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

VoLTE

- - - - -
  • Please log in to reply
2377 replies to this topic

#1009
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Daca nu esti pe rom-ul lor (implicit pe terminalele suportate oficial) nici handover intre 4G -> 3G nu o sa iti faca, dar o sa incerce si in majoritatea cazurilor apelul va cadea, chiar daca pe 3G ai semnal full. Faptul ca merge pe un terminal nesuportat oficial e ok, dar nu se garanteaza functionarea.
Cand foloseam Mi5-ul mergea   pe Volte cu rom-ul oficial MIUI, dar cadea cand mi-era lumea mai draga in convorbire, desi semnalul pe 4G era maxim unde ma aflam. Acum pe S7 no problem. Nu zic ca nu au mai optimizat serviciul, dar mai mult ca sigur ca au pastrat niste parametri cheie care nu sunt prezenti decat in rom-urile lor.

#1010
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Mie imi merge bine handoverul de la 4g la 3G in timpul apelului (se numeste SRVCC) pe Xiaomi Note 3 Pro, merge si VoLTE in general dar mai apar probleme pe toate terminalele. Evident ca pe cele testate de ei sunt mai putine buguri.
Nu au treaba cu parametri ascunsi, deabea se chinuie saracii sa faca VoLTE sa mearga calumea; chiar si acum cred  ca sunt in teste cu VoLTE din cate vad prin logurile telefonului. La cat de complexa e treaba se pare ca nu mai dau drumu la telefoane noi :)

#1011
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Atunci inseamna ca l-au mai imbunatatit, pe Mi5 era super enervanta faza cu handoverul 4G->3G si apelurile care cadeau fiind doar si in 4G only cu semnal bun. Partea buna e ca macar lucreaza la el. De mai bine de o luna de cand am revenit in retea il tin doar LTE only si n-am ratat nici un apel, dat sau primit (cel putin nu mi-a spus nimeni ca nu sunt de gasit).
Singura chestiune (dar nu cred ca e imputabila operatorului) e handoverul din Volte in VoWifi care daca routerul pe care te conectezi nu e in stare sa iti deschida conexiunea rapid pe net prin gateway (asta dupa ce ai primit deja Ip-ul) ii da o latenta transferului pana in 2 secunde (ai impresia ca se intrerupe apelul), dar se face trecerea pana la urma. Asta am remarcat-o chiar prin ONT-ul Huawei pe care il am de la ei (cu Home 500) ce imi face figura asta de fiecare data. Pe un Asus conectat la RDS (in alta locatie) handoverul nici nu se simte, merge bine.
Din ce vad la concurenta au lansat Call + pana la urma, dar cica ti se ia din traficul de internet inclus, mai ales daca folosesti si functia video. Ala e ca un Voip care numai Volte nu e, asa ca pana acum avem serviciile astea disponibile doar la portocala, fie ele inca Beta.

Edited by emanu900, 21 March 2017 - 01:14.


#1012
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
Pe leeco face așa , sună , răspunde persoana ,după 3 secunde apare server unreachable si cade apelul.
Ce am observat e că depinde de semnal ,daca e ok nu sunt probleme.

#1013
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
@emanu900 Am vazut ca ai apel Volte volte 4 secunde. Nu e normal. Trebuie sa fie sub 2 secunde, chiar pe la o secunda daca telefoanele fac trafic de date in acelasi timp deci au deja conexiune radio alocata. Poti da ping continuu la google cu Pingmeter care merge si in background daca vrei sa testezi. Mie handoverul de la wifi la lte si inapoi imi merge bine cu Asus dar nu prea folosesc vowifi.

Call+ e un voip normal, nu ai garantie de calitate ca la volte. Volte ar trebui sa suporte si video dar e cam haos cu codecurile video folosite ca alea pot manca mult trafic.

@ spavian daca telefonul nu se descurca cu trecerea de la 4G la 3G , trecere care e destul de frecventa in multe situatii, atunce deh nu merge. Poate fi problema si la ORO dar nu cred ca o sa investigheze telefoane nesuportate.

Edited by SethNY, 21 March 2017 - 09:44.


#1014
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Tocmai am efectuat din nou un call Volte-Volte acum si intr-adevar, in jur de 2 secunde dureaza, poate chiar mai putin. Probabil ca duminica cand am luat S7-le si am activat serviciul o fi fost ceva (genu cum se face 'rodajul' Posted Image zic si eu, ca sub 4 secunde nu suna) dupa ce am activat serviciul.
Acum da, e aceeasi durata ca si in cazul VoWifi.

Marfa,

Edited by emanu900, 21 March 2017 - 10:25.


#1015
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
Am rezolvat cu întreruperea apelului după 3 secunde , era de la setarile  bufferului .. Nu se mai întrerupe acum.
Îmi face trecerea fără probleme pe 3g dacă rămân fără lte . Singurul lucru care nu merge este sa trimit SMS.

Edited by spavian, 21 March 2017 - 13:39.


#1016
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Da, asta era una din fazele enervante si pe Mi5, cu Volte activ nu puteam trimite sms-uri, doar primi. Ca sa dau trebuia sa dezactivez Volte, trimiteam si pe urma activam Volte la loc.
Acum pe S7 no problem, la fel ca si pe iPhone-le suportate.
Deci tot e ceva ce tine de niste configurari de ale lor pe undeva sau probabil o chichita cum s-a prins colegul de mai sus cu bufferul.

Edited by emanu900, 21 March 2017 - 14:07.


#1017
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005
Cand fac un apel cu VoLTE activat n-ar trebui sa apara pe ecran Romania HD?

#1018
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Din cate am vazut doar daca e interconectare intre Orange si celalalt operator catre care suni, iar numarul apelat sa nu fie in acel moment intr-o retea 2G, minim 3G.
Sau poate mi se pare?!

#1019
Slay

Slay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 14.02.2005
Nu stiu daca e asa. Mi-am schimbat SIM-ul si inainte de asta imi scria Romania HD cand apelam orice nr. Acum scrie doar Romania.

#1020
al3xlove

al3xlove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 08.08.2007
Ok, eu nu mai inteleg. Am avut abonament Orange si mi-a functionat Apelul Wifi si VOLTE. Am trecut pe prepay si acum nu mai functioneaza. Am trimis mesaj la 232 si nimic.
Pe site scrie ca este disponibil si pe prepay. Ce ... naiba de nu merge.

#1021
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Da telefon la ei ca ceva ti-a ramas agatat in sistem cand te-au transferat de pe postpaid in prepaid.
De ce spun asta, eu cand am revenit inapoi in Orange din VDF, desi aveam minute internationale incluse, cand am vb 15 minute in UK (pe mobile care nu erau in lista de exceptie) m-au taxat 6.70 Euro zilele trecute. Am facut o sesizare pe mail cu dovada apelurilor din MyAccount si a doua zi m-au sunat, au spus ca a fost o problema din cauza portarii si mi-au dat cu minus costul pe factura urmatoare care se va emite.
Deci erori mai sunt.

Edited by emanu900, 05 April 2017 - 22:02.


#1022
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postal3xlove, on 05 aprilie 2017 - 21:41, said:

Ok, eu nu mai inteleg. Am avut abonament Orange si mi-a functionat Apelul Wifi si VOLTE. Am trecut pe prepay si acum nu mai functioneaza. Am trimis mesaj la 232 si nimic.
Pe site scrie ca este disponibil si pe prepay. Ce ... naiba de nu merge.


Salut,
Hai sa verificam si noi ce se intampla.
Te asteptam cu mai multe detalii, cat si numarul tau de telefon, in sectiunea de mesaje private.
O zi buna,
Orange Helper

#1023
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009

View Postdvally, on 15 martie 2017 - 20:32, said:

Chiar nu e nici o solutie sa mearga apel 4G fara soft ORO ?
E enervant sa am 6.0.1 dupa ce ma obisnuisem cu 7!
Mersi!

Mie îmi merge apel 4G și WiFi Calling pe Android 7.0 cu csc ROM;
Întâmplător am văzut (am schimbat csc-ul din TPH respectiv SEE în ROM)

Cu cartelă merge apel 4G?

Edited by mihaipopm8, 18 April 2017 - 14:53.


#1024
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Instaleaza-ti aplicatia Phone Info Samsung, mergi la screen-ul acesta ca sa vedem ce CSC ai:

Attached File  Screenshot_20170418-155723.png   103.8K   60 downloads

Edited by emanu900, 18 April 2017 - 14:58.


#1025
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
ROM

Toate modificările le-am facut având Root...

Sunt curios dacă le merge și la cei cu csc ROM oficial.

Attached Files


Edited by mihaipopm8, 18 April 2017 - 15:21.


#1026
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,356
  • Înscris: 03.04.2004
Super, inseamna ca de acum modele suportate de Orange oficial pt Volte merg si cu CSC ROM. Asta inseamna ca pe ROM, Samsung a activat by default optiunile de Volte si VoWifi (incluzand si setarile necesare accesarii acestor servicii).
Apropo, iti merge si Apel WiFi? Din screenshot-uri vad numai simbolul Volte, dar esti pe conexiune de date 4G. Daca dai drumul la Wifi, intra automat VoWifi?

Edited by emanu900, 18 April 2017 - 17:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate