Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Ridicare nivel casa parter

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
redrat

redrat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.10.2009
Salut,

**
Stau in Polonia de ceva timp, si am decis impreuna cu logodnica sa cumparam o casa. Cum nu dispunem de banii necesari sa construim noi, am decis sa cumparam o casa mai veche si sa o renovam eventual sa adaugam ceva daca este cazul. Ex. un nivel / mansarda.
Am gasit o oferta decenta, cu o casa si teren intr-un loc foarte ok, dar este ceva de lucru.
**

Cladirea este din 1964 si din cate a spus proprietarul este construita din pustak (http://hx2.webd.pl/o...s/pustak[1].jpg) si are 50mp

Ne gandeam ca dupa ce cumparam, sa refacem parterul la standardul dorit de noi, dat tot afara, renovare generala etc.. si sa lasam acoperisul cum este.
In viitor ar ridica o parte a cladirii (in jur de 30 mp) pentru a face inca doua camere. Acoperisul am vrea sa fie intr-o apa.

Credeti ca asa o cladire veche construita cu ce am mentionat mai sus ar putea sustine un etaj?

Ce as vrea sa stiu, cat lucru implica ridicarea nivelului? ar insemna ca dupa lucrare sa refacem iarasi parterul?
Pentru a face loc scarii trebuie spart ceva din acoperisul care este acum. Pentru a crea podeaua la etaj este nevoie de daramarea acoperisului oare?
Mi-e frica sa nu fie nevoie sa refacem tot parterul in momentul in care decidem sa ridicam nivelul.

Mersi,
Costin.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca sunt foarte mult necunoscute in aceasta ecuatie.
Pustak = boltari in Romania (caramida minune in anii 90).

Nu stii ce structura de rezistenta are casa. Casele de boltari nu se omorau cu structura de rezistenta.
Costuri minime constructie, izolatie 0, costuri mari de intretinere (caldura).

Nu cred ca trebuie sa cumperi acea casa cu astfel de planuri in minte.

#3
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Avantajul in Polonia este ca nu prea au nevoie de structura de rezistenta prea ridicata.
Daca nu ai bani ai putea viza constructia din containere pt care nu ai nevoie de fundatie.

#4
redrat

redrat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.10.2009
Din cate am inteles boltarii astia au compartimente multe. Chiar si asa ar fi problema cu ei?
Daca izolez ambele parti ale peretilor si atunci o sa fie problema?

#5
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Nu izolatia termica este problema ci structura care poate fi făcută f prost sau afectata fără a se vedea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate