Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

ce sa invat , cum sa invat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
103 replies to this topic

#37
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postsftpdt, on 06 septembrie 2015 - 13:18, said:

Mai bine invers.

Incearca sa iti alegi un mentor. Chiar lanseaza aceasta cerere aici pe forum. Inca in Romania nu a patruns aceast sistem de mentorat dar poate gasesti pe cineva.

#38
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postsftpdt, on 06 septembrie 2015 - 13:18, said:

Mai bine invers.
Nu vad nici un avantaj in a invata mai intai metode invechite de prin anii '70, pentru ca apoi sa te deprinzi de ele si sa inveti cum se fac lucrurile in lumea moderna.
"Mai intai C, apoi C++" este poate principalul motiv pentru care atatia programatori au o impresie eronata despre C++.

#39
mepetz

mepetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.04.2015
pai.. daca vrea cineva sa ma ajute mai mult sa imi dea un pm cu idul sau de skype.
chiar as vrea sa aud sfaturile unui expert .

#40
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Incearca in primul rand sa asculti sfaturile si opiniile creatorului limbajului. Stroustrup e o persoana foarte echilibrata, care incearca sa prezinte lucrurile asa cum sunt - cu bune, cu rele.

#41
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Si ca sa te bruiez dupa ce sa stabilit ca recomandarea ar fi C si apoi C++ Posted Image

http://www.zf.ro/zf-...

mepetz, aici lumea nu are 15 ani sa piarda timpu pe chat pt probleme simple ce se gasesc in carti, timpul e pretios pt fiecare, cand esti tinar nu il apreciezi pt ca nu esti presat de alte resposabilitati sau pasiuni.
Esti tanar si nu realizezi ca orice lucru se face cum spune si in articol, "condiţia să fii pasionat, motivat şi ambiţios şi să investeşti suficient timp, însă pentru a deveni un programator de top sunt necesare cel puţin 6 luni de efort susţinut"
Ti sa spus deja, citeste, practica, rezolva probleme si apoi intreaba punctual unde te impotmolesti. Nu sta nimeni sa te dadaceasca pe skype sa iti explice chestiunile de incepator, da exemplu ca mucesti si intreaba ce nu intelegi.
Oricum, pe masura ce  mai cresti o sa si realizezi ce iti doresti, acum e bine macar ca vrei sa inveti ceva, fata de multi altii care pierd timpu cu jocuri, facebook si plimbari.

Edited by Zyx, 07 September 2015 - 11:21.


#42
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Aruncand o privire in diagonala pe-acel articol, mi-a sarit in ochi o eroare fundamentala: se indica site-uri si tutoriale, in locul cartilor de referinta.

O a doua eroare fundamentala o vedem si din textul citat: 6 luni de efort sustinut pentru a deveni un programator de top? Incredibil. Soc. Sa nu-ti vina sa crezi. Ce poti sa ajungi dupa doar 6 luni de efort sustinut. Asta-i articol stil tabloid, si i se potriveste un titlu pe masura Posted Image (si-au batut joc de ce spuneau oamenii aia)
Poti deveni programator de top, poate, in 6 ani de efort sustinut. In 6 luni, cel mult un invatacel timid care abia e capabil sa-si vare nasul in industrie - sub supraveghere.

Si spun asta nu ca sa descurajez incepatorii, dimpotriva: nu va speriati daca dupa alea 6 luni realizati ca mai aveti muuuulte de invatat. Este perfect normal; si va descurcati bine daca nu depuneti armele, ci continuati sa invatati.
Programatorii nu sunt iepurii cei rapizi, ci mai degraba testoasa perseverenta. Avantajul este ca - atata timp cat aveti o atitudine potrivita - nu va veti plictisi niciodata.

Edited by TS030, 07 September 2015 - 11:30.


#43
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
Cărți versus site-uri, nu e nicio eroare. Fiecare alege ce vrea. Nici eu nu agreez tutorialele, cu totul dat mura-n gură, însă cu site-uile cu referințe nu am nimic. Tutorialele video sunt cele mai absurde, nu le mai recomandați. În 6 luni poți avea o bază solidă, însă nu ajungi nicidecum programator de top. PS. De ce C și apoi C++? Poți face in C++ direct tot ce faci în C, și nu te mai încurci cu chestii vechi. Și chestia cu limbajul aproape identic cu pseudocodul nu are rost. Numere > limbaj natural, atâta timp cât limbajul natural e engleza.

#44
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Site-urile cu referinte, desigur, sunt OK - si eu le folosesc. Greseala mea ca n-am precizat acest lucru.
Invatatul insa trebuie facut ceva mai metodic. Exista carti realizate exact in acest scop (dupa cum exista si carti realizate pentru a servi drept referinta); sunt net superioare unor biete tutoriale. Cat despre tutorialele video, "absurde" e un cuvant potrivit.

#45
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015
De asta îmi place mie web development-ul, înveți ce vrei să inveti, nu există o ordine anume(înafară de cea de bază, HTML și CSS concomitent, apoi Javascript, și mai departe server-side), și ca să fii bun trebuie să știi foarte multe. E ușor de învățat la început și e o linie fină între mediocru și 'de top'.

Edited by Demon000, 07 September 2015 - 12:32.


#46
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Iar mie de asta-mi place systems programming, pentru ca nu oricine poate (includem aici nu doar capabilitatile tehnice, cat in special vointa) sa ajunga programator C++/C de varf :)

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDemon000, on 07 septembrie 2015 - 12:30, said:

De asta îmi place mie web development-ul, înveți ce vrei să inveti, nu există o ordine anume(înafară de cea de bază, HTML și CSS concomitent, apoi Javascript, și mai departe server-side),
Si web development tot programare e cu aceleasi principii si problematici. Nici mai multe si nici mai putine.

Edited by neagu_laurentiu, 07 September 2015 - 12:53.


#48
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Poate e mai interesant pt ca vezi rezultatele imediat si cu investitie de timp mica, nu iti bati capu de ex cu pointeri sau supraincarcarea unor operatori. Web-ul fiind si mai usor de accesat (pt profit), cand inveti singur.
Am observat ca majoritatea asa au inceput in web, modificand ceva si studiind pe parcurs.

Edited by Zyx, 07 September 2015 - 15:24.


#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostZyx, on 07 septembrie 2015 - 15:19, said:

Poate e mai interesant pt ca vezi rezultatele imediat si cu investitie de timp mica
Nu stiu daca-i asa simplu ca infrastructura solutiei e compusa si trebuie inteleasa la inceput. Pe cand dincolo apelezi o functie si vezi rezultatul imediat.

View PostZyx, on 07 septembrie 2015 - 15:19, said:

nu iti bati capu de ex cu pointeri sau supraincarcarea unor operatori.
Sunt si alte limbaje in care nu "te complici" cu asta. In rest, un dus cu apa rece din start iti arata daca vei urma o cariera ori nu.

Edited by neagu_laurentiu, 07 September 2015 - 15:36.


#50
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Daca te gindesti direct la bani atunci e usor de ghicit ce se va alege din aceasta initiativa. Bag seama ca e mai mult entuziasm decit studiu concret. Daca n colegi iti spun sa incepi cu "abecedarul" apuca-te de limbajele vechi.

Edited by misu183, 07 September 2015 - 15:49.


#51
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
Nu prea inteleg de ce nu s-ar gandi cineva la bani. Cati ar mai fi programatori daca ar fi platiti cat o femeie de serviciu. Last time I checked o recursie misto nu mi-a fost acceptata de propietar la plata chiriei.

Nu zic ca nu tre sa fie pasiune, chiar multa ca sa fi bun, nu e nevoie sa se arunce cu pietre imediat ce zice unul, eu ma apuc de x in loc de y pt ca am auzit ca se castiga mai bine.

#52
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
În 6 luni nu te faci nici măcar curvă de top. Dar te faci programator de top. :-))

Dar mintea la cap când vă vine?

#53
korn

korn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.12.2005
http://norvig.com/romanian21-days.html

#54
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
http://abstrusegoose.com/249
;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate