Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Scos fosa din pamant

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
alex170

alex170

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.08.2015
Salut,

Am nevoie de o parere de la voi Posted Image

Am un teren pe care se afla si o fosa... fix in partea in care as vrea sa construiesc o casa. Fosa vine cumva pe un colt al casei.

Eu as vrea sa scot fosa si sa aduc pamant.

Fosa incepe cam de la 40 de cm adancime.. si mai are si ea 1.2 m adancime + placa de sub ea.. o sa fie o gaura destul de mare.

Credeti ca este o idee buna sa scot fosa? Ar trebuie sa mai fac ceva la pamantul pe care o sa il aduc? Sa il tasez sau sa il las asa si intr-un an de zile se taseaza singur?! In cel mai bun caz o sa construiesc casa la anul in primavara.. sau in 2017.


Multumesc anticipat.

#2
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
1. Golesti fosa
2. Cureti fosa
3. Umpli cu pamant si tasezi bine de tot, eventual faci acolo un beci, ca sa fii sigur ca nu se lasa casa....

#3
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015
Metode Dorel:
-Lasi fosa acolo. -Nu stii ce incarcari suporta fosa, si o sa ajungi cu casa in cacat. La propriu.

-Scoti fosa partial sau total, umpli cu pamant dar il lasi sa se taseze singur - Tasarile diferentiate pot sa apara si in 5-10 ani, o sa iti supuna casa la forte suplimentare, care impreuna cu micile cutremure, pot da fisuri.

Metoda acceptabila:
- Scoti fosa. Umpli cu un pamant bun de tasat. (Aici te ajuta cei ce iti vor face studiul geo. ). Si tasezi strat cu strat.(s-ar putea sa ajute sa uzi straturile - depinde de pamant.) Exista un mic risc sa obtii un pamant cu tasari mai mici decat cel din jur,(mai bun)  Sau daca faci dupa ureche, mai slab. Si il lasi si 1 an pt siguranta.

Metoda sigura:
- Duci adancimea de fundare(cota fundatiei) sub nivelul fosei. Iti ridica costul subtstantial, dar nu o sa apara acele tasari diferentiate. Nu din cauza fosei.

Edited by kinghlaus, 26 August 2015 - 21:56.


#4
alex170

alex170

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.08.2015
Multumesc pentru raspunsurile prompte.

@Strumfita
Mai multe persoane mi-au dat ideea cu beciul desi fosa respectiva se afla pe coltul casei pe care mi-o imaginez eu. Chiar daca as vrea sa fac un beci.. cred ca ar fi destul de peste mana sa fac un beci in partea aceea a casei. Plus ca eu nu imi doresc deloc beci la casa.
Din cauza ca se afla destul de sus fosa nici sa o las acolo nu pot pt ca ma incurca la fundatie. (asta in cel mai bun caz).

Am atasat si un desen ca sa va faceti o idee. Albul este terenul, griul este fosa si albastru casa :)


@kinghlaus
Asa aveam si eu senzatia fara sa am un argument atat de tehnic.. si anume ca daca las fosa acolo sau o ingrop fac o treaba de mantuiala.

A doua varianta mi se pare ce-a mai la indemana. A treia este varianta ideala.. dar oare se merita la un P+1+M sa faci fundatie de 1.5 m in bucuresti ?

Sambata vine cineva sa o scoata.. dar toti care au vazut-o inclusiv cel care urmeaza sa o scoata mi-a zis ca mai bine o pastrez.. ca e buna de beci :)

Eu sunt cam 99% hotarat sa o scot si sa aplic varianta 2 pe care a expus-o kinghlaus.

Attached Files



#5
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015
Initial m-am gandit la un 25% sub casa. O sa presupun ca ai pastrat proportiile destul de exact, asa ca permite-mi sa imi reevaluez pozitia.

Nu stiu ce restrictii ai pe teren. Insa as muta casa de deasupra fosei, exact cu cat intra ea acum peste ea. Astfel iesi cu bulbul de presiune de pe fosa, nu risti cu tasarea pamantului si te alegi si cu un beci/mini atelier/etc. gratis. Economic este mai bine, si tehnic este mai bine.


Bineinteles, pozele din teren ajuta. La fel si schita cu masuratorile. Altfel o sa ma tot schimb precum girofarul.

#6
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Numai din conditia de depasire a adancimii de inghet vei funda la peste 1 metru adancime
Caz 1: structura pe cadre din beton armat - fundatii izolate cu bloc si cuzinet - se face blocul de fundare mai adanc pe zona fosei
Caz 2: structura zidarie portanta - fundatii continue sub ziduri - se face o fundatie in trepte mai adanca in zona fosei.
End of story

#7
alex170

alex170

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.08.2015
@kinghlaus
Am pastrat proportiile destul de bine zic eu. Este pe undeva pe acolo (25%). Intrarea se face prin partea dreapta a terenului pentru ca acolo este drumul de servitute. Dimensiunile terenului sunt 18x12m. Trebuie sa las 5m din dreapta si din cauza asta ajung cu casa peste locul unde e fosa acum. Casa avand cam 10x8. Fosa are aproximativ 2m latime si 5m lungime.

Momentan nu am un proiect sau alte masuratori decat ce estimez eu, urmeaza intr-un viitor apropiat sa ma duc la un arhitect.

@brawnie
Multumesc pt idei. Nu m-am gandit la asa ceva pana acum. Imi imaginam ca trebuie sa fie toata fundatia pana la aceasi adancime, dar pare o solutie viabila.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate