Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Albrecht AE6110 - piticul isteric

- - - - -
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#199
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 20.06.2014

 XTH, on 01 februarie 2019 - 21:59, said:

Trebuie sa fii multumit 40% fata de ml160, asta asa in linii mari
Adica atit poate , 40% din ml , simplu, restul sunt gogosi
Posted Image
Gogosi sau nu e mai buna decat midlandul ala, asta doar datorita lungimii ei. Ca si calitativ deja incepe sa rugineasca si are doar 2 luni. I-am dat cu niste wd40 si sper sa o protejeze de intemperii.

#200
d1nte26

d1nte26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 10.05.2016
Salut îmi recomandați și mie o antena peste 1.8m la aceasta statie? Am storm turbo 170 momentan ..

Asta e suportul de prindere :) Mulțumesc .

Attached Files



#201
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011

 d1nte26, on 19 mai 2019 - 18:44, said:

Salut îmi recomandați și mie o antena peste 1.8m la aceasta statie? Am storm turbo 170 momentan ..

Asta e suportul de prindere Posted Image Mulțumesc .
Antena e o simpla sarma. MW 4000, Sirtel Santiago 1200, Avanti regale plus...si altele.
Dar eu zic , mai bine, schimba statia. Antena e ok la cei 1.7m .

Edited by Pekiasan, 19 May 2019 - 20:38.


#202
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 20.06.2014

 Pekiasan, on 19 mai 2019 - 20:37, said:


Antena e o simpla sarma. MW 4000, Sirtel Santiago 1200, Avanti regale plus...si altele.
Dar eu zic , mai bine, schimba statia. Antena e ok la cei 1.7m .
Cum poti sa zici ca antena e o simpla sarma? Pai atunci hai sa dam toti antenele jos si sa punem pur si simplu o sarma infipta in baza magnetica sau in suportul fix. Sa vedem atunci ce se intampla, daca antena e doar "o simpla sarma".

#203
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Exact o simpla sirma,
-aranjata intr-un mod bine definit sub forma de bobina si impachetata cu carcase de plastic pe care sunt aplicate actipilduri cu diferite scrisuri comerciale
Posted Image

#204
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011

 mishu_bz, on 20 mai 2019 - 22:02, said:

Cum poti sa zici ca antena e o simpla sarma? Pai atunci hai sa dam toti antenele jos si sa punem pur si simplu o sarma infipta in baza magnetica sau in suportul fix. Sa vedem atunci ce se intampla, daca antena e doar "o simpla sarma".
In baza am inlocuit , la un moment dat, antena - un Sirio GPE 5/8 cu o simpla sarma de aproximativ 11 m. Cu rezultate foarte bune.
Si, da. Antena in sine este o simpla sarma.

Edited by Pekiasan, 21 May 2019 - 22:01.


#205
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006
Din alt topic.

 Meltdown, on 24 iunie 2019 - 10:37, said:

Am achizitionat si eu aceasta statie de la PNI impreuna cu antena ML145 ca si pachet promo(erau bagate impreuna).

Este prima mea statie si nu am vrut ceva scump sau imens deoarece nu fac drumuri externe des si nu am foarte mult spatiu de stocare pentru o statie 1 DIN.

Avantajul evident este marimea, cat un portofel. Eu tin aceasta statie in spatiul de stocare din fata schimbatorului, unde intra perfect.
Este indicat sa tii statia la vedere deoarece veti lucra des cu volumul si ASQ.

Am folosit aceasta statie pentru prima oara la drum lung recent pe un drum Bucuresti - Slobozia - Harsova -Tulcea si inapoi.
Este critic sa ai cu cine conversa si plan relativ drept.

In zona Bucuresti - Slobozia pe A2, nu este nevoie de statie, cel putin nu pentru radare.
In directia Slobozia - Harsova am avut cele mai multe contacte, am vorbit cu alti posesori de statie legat de starea drumului. In special la Tandarei si Harsova.
In zona Harsova - Tulcea am avut cele mai putine contacte. Este zona foarte deluroasa. Urci si cobori des. Masini putine. Multi merg cu statia inchisa. Am observat ca multi nu raspund nici daca ii chemi nominal. Am avut mai mult succes cu Waze. Singura zona unde am putut vorbi a fost Orasul de Floci, unde am avut contact cu mai multi soferi, se auzea foarte bine si eram auzit.

Astept cu nerabdare un drum Bucuresti - Buzau - Bacau - Piatra Neamt sa testez statia deoarece acolo sunt multi cu statie.
Mai trebuie sa reglez antena mai bine pentru emisie mai buna.

Recomand statia cu caldura.

Edited by Meltdown, 24 June 2019 - 10:54.


#206
andu_tzugurlan

andu_tzugurlan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.11.2019
Salutare tuturor,

Gasesc undeva un tutorial despre modul cum poti debloca frecventele de radioamatori (HAM) pe statia aceasta?
Am tot cautat, dar nu am gasit nimic concret, cu toate ca stiu ca poate fi activata acesata optiune.

Multumesc anticipat!

#207
maresliviu

maresliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.04.2006
Ai de facut doua lipituri si gata. Nimic mai mult Posted Image . O simpla cautare pe Google gen "Albrecht 6110 mods"
Daca nu te descurci trimite-mi un mesaj in privat

#208
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 20.06.2014

 andu_tzugurlan, on 16 ianuarie 2021 - 13:35, said:

Salutare tuturor,

Gasesc undeva un tutorial despre modul cum poti debloca frecventele de radioamatori (HAM) pe statia aceasta?
Am tot cautat, dar nu am gasit nimic concret, cu toate ca stiu ca poate fi activata acesata optiune.

Multumesc anticipat!
Pentru banda de 10m radioamatori trebuie lipite punctele de pe placa notate cu OP2. Sunt foarte mici si abia se vad. Daca iti tremura mana e cam nasol. Pentru marirea puterii de la 4 la 8w in banda cb se lipesc punctele OP1. E simplu. Toate cele 4 puncte atat OP1 cat si OP 2 se afla unele langa altele grupate pe placa cam pe la mijloc. O cautare pe google sau youtube te va lamuri.

http://www.cbmania.r...mar-canale.html

Edited by mishu_bz, 18 January 2021 - 21:01.


#209
andu_tzugurlan

andu_tzugurlan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.11.2019
Multumesc Mishu!

Edited by Dany_Darke, 19 January 2021 - 15:54.


#210
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Incomode mai sunt statiile aste acu reglaj din combinatii de taste...

#211
Al Cap0ne

Al Cap0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.04.2007
Cand ma documentam inainte sa o iau, am dat peste un tutorial de cum sa ii pui buton rotativ de sq si microfon cu mufa parca. Nu mai gasesc linkul, dar parca era voba de o fata aftermarket pentru ea la care trebuia sa faci cateva lipituri si aia era. Daca mai dau peste link il pun aici

#212
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 20.06.2014
Are cineva o schema cu microfonul acestei statii si cu legaturile ei pe culorile de la fire?
Sau mai bine hai ca va intreb altfel. Am o statie albrecht 6110 decedata prin magazie, o tin in cutie degeaba si ma gandeam sa ii iau microfonul sa il folosesc la alta statie.
Stie cineva daca se poate adapta microfonul incat sa se poata lega firele la o mufa rj45 pentru a fi folosita la o statie pni hp 6500 ?

Edited by mishu_bz, 18 September 2022 - 22:53.


#213
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Printre cei mai electronisti de pe aici, vreo idee careva, de ce am indicatorul de semnal la aproape maxim, desi nu am antena? Iar cand ridic SQ de la off la 0,1 se aude cu intreruperi, sacadat.

#214
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Service scrie pe coletul care pleaca cu statia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate