Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Capcana pt soareci

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
buna
am construit o anexa din lemn si am izolat-o cu poliestiren de 10 cm exterior si cu 5 interior
acuma am bagat cativa saci de grau si tarate in anexa ( am luat acum ca am auzit ca se vor scumpii) si au venit si soarecii .
vreau sa-mi apar casa de soareci pentru ca o sa-mi faca praf polistirenul.
ceva capcani sau noutati ?

#2
Gabrielle1980

Gabrielle1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.07.2015
Pisici nu?

#3
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Citeste si pe aici. Poate gasesti raspunsuri.


http://forum.softped...apam-de-soareci

#4
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Verificat, grâu, porumb, slănină, etc. pe fundul unui vas metalic mai înalt (eu am un butoi de 40 l) cu scăriţă de acces, şoarecii sar înăuntru (mai ales noaptea).

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pui sacii pe o masa inalta cu picioare lucioase din metal (inox)
nu vor reusi sa se urce
daca stai cu ei pe jos... e invitatie clara

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce doresti tu nu se poate, soareci vor veni permanent, chiar daca ii prinzi in capcane. Depozitul ala trebuia sa fie construit din materiale solide.

#7
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Incearca cu pisici. E cea mai buna metoda, testata de mine.

#8
Gabrielle1980

Gabrielle1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.07.2015
Da, e buna metoda cu masa cu picioarele alunecoase, ca șoarecii nu se vor putea urca pana la saci ca vor aluneca. Merge și chiar unse picioarele la masa cu niște slănină, ulei...

Asa cred și eu cu pisici, sacii urcați pe masa cu picioarele alunecoase

La mine la serviciu  a adus șeful un dispozitiv cu ultrasunete  de prin Italia pentru soareci

#9
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Picioarele alunecoase ale suporţilor pentru saci sunt foarte bune dacă nu se află în apropierea pereţilor, şoarecii de câmp pot să sară mai mult decât ne închipuim! Un vas cu peretele de min. 50 cm e ideal, înăuntru ceva puternic mirositor (am uitat peştele afumat...).

#10
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu sunt o soluție bună picioare luciase.Deși este posibil ca șoarecii să nu se poată cățăra pe ele,totuși ar trebui că aceste picioare să fie în număr foarte mare pentru a susține greutatea sacilor.
Aș putea să-i dau și eu o soluție "genială",anume să suspende sacii de grindă/tavanPosted Image.
Pisica/pisicile sunt una din cele mai bune soluții,dar trebuie să aibă acces printre saci pentru a putea prinde "infractorii".
Sau diferite capcane,dar oarecum sunt ineficiente deoarece șoarecii vor sta în/printre saci,și nu vor mai ieșii(ce motiv ar avea să plece de la mâncare-grâu).

#11
Gabrielle1980

Gabrielle1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.07.2015

  �� �� �� ��

Deci pana la urma, tot pisica �� nu

#12
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Eu cred ca initiatorul vrea sa isi protejeze polistirenul aplicat la exterior si in interiorul cladirii. Pana acum n-am auzit sa intre soareci acolo pentru a-si construi cuib, mai degraba la exterior ar putea sa-si faca pasarile cuib.

Asa ca degeaba pune sacii pe mese, daca soarecii deja au intrat acolo se scapa mai greu de ei, o pisica ar fi o solutie. Sau, daca nu sunt alte animale, se pot pune alte capcane, printre care si lipici, metoda pe care o prefer.

#13
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Eu am în garaj 4 castroane din lut, fiecare din ele puse pe o tablita. Folosesc o nuca, o agrafa si o bucatica de salam. Indrept unul din capetele agrafei si il introduc in miezul nucii  (în gaurica nucii) iar in celalalt capat neindoit agat bucatica de salam.
Se prind in capcane garantat. Ca eu îi eliberez pe urma (mi-e mila de ei Posted Image ) asta e o alta poveste.

Attached Files


Edited by florinbad, 14 August 2015 - 10:58.


#14
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Iti trebuie 2 scobitori, o bucatica de slanina, o maslina si o lama de barbierit...
Pui lama intre scobitori..infigi slanina intr-una si maslina in cealalta...
Cind vine soarecele...cum sint ei nehotariti va avea de ales...

Ca sa iau maslina sau slanina?...si uite asa isi taie gitul...

In faza a doua lasi doar scobitorile...vine soarecele si se intreaba...Unde-i slanina, unde-i maslina?...si iar isi taie gitul...


Acum serios...ia-ti pisica...

#15
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
am pisici , doua, Radu si Nadia, dar degeaba , pisicile nu stau numai acolo deci nu prea merge.
capcani am pus si se prind numai cate unul pe saptamana.
este exact cum a spus @master oz  eu vreau sa-mi protejez casa de soareci.
am cumparat dispozitive ultrasunete si de soareci nu am scapat dar am scapat de pisica , nu se mai apropia de camera respectiva.

 Gabrielle1980, on 14 august 2015 - 10:17, said:

Da, e buna metoda cu masa cu picioarele alunecoase, ca șoarecii nu se vor putea urca pana la saci ca vor aluneca. Merge și chiar unse picioarele la masa cu niște slănină, ulei...

Asa cred și eu cu pisici, sacii urcați pe masa cu picioarele alunecoase

La mine la serviciu  a adus șeful un dispozitiv cu ultrasunete  de prin Italia pentru soareci
ceva mai bun decat ce am luat eu? , nu mai stiu cum se numeste.
si cartonul cu lipici e bun , dar trebuie pusi sacii in mijloc si cartonul in margine ca la o cetate.

am avut mai uin urma cu un an , un fel de otrava in caserole ca niste fulgi .
era doua caserole care aveau un invelis de hartie si nu trbuia desfacut.
il desfaceau ei.
soareci mancau din fulgii rspectivi si nu crapau a doua zi, ci doua saptamani mai tarziu.
din fulgii aia carau si la odrasle , asfel ca se stingeau toti din batatura chiar si noi veniti.
am incercat sa cumpar si nu mai aveau la nici o farmacie.
nci nu mai stiu cum se numeste .
poate cunoaste cineva.

#16
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
De ce dati o gramada de bani pe solutii care mai de care, otravuri care nu fac nimic sau lasa mizerie si toate cele+alte pericole pentru copii, cand una, doua pisici la curte sunt tot ce trebuie? N-am avut niciodata probleme cu soarecii, am pisici de cand m-am mutat la curte. In schimb vecina de langa avea anul trecut turme de soareci care ai naibii racaiau in perete si ii auzeam noaptea. I-am zis sa-si ia o matza si a rezolvat problema.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Catei sorecari, maidanezi.
Si apropo de picioare de inox: tampitii de soareci se urca pe pereti si coboara de pe tavan, deci....

Edited by myshyk, 14 August 2015 - 16:14.


#18
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 redbotos, on 14 august 2015 - 12:07, said:

am pisici , doua, Radu si Nadia, dar degeaba , pisicile nu stau numai acolo deci nu prea merge.
capcani am pus si se prind numai cate unul pe saptamana.
este exact cum a spus @master oz  eu vreau sa-mi protejez casa de soareci.
am cumparat dispozitive ultrasunete si de soareci nu am scapat dar am scapat de pisica , nu se mai apropia de camera respectiva.
Daca poti inchide pisica fara sa iasa de acolo inchide-o in cate o seara. Asa procedau bunicii la tara si dimineata iesea pisica din camara cu cate un soarece. Bazandu-ma pe aceasta experienta mi-am inchis si eu pisoiu in camara. Dupa 20 de minute de mieunat s-a calmat, dar dimneata a iesit cu un soarece mort in bot. Ulterior, pentru ca nu am vrut sa-l mai stresez, deoarece oricum isi face datoria si prinde soareci prin beci, am pus lipici in camara. Lipiciul il pun pe un carton in mijlocul caruia pun o bucata de slanina prajita. Atras de miros, soarecele merge s-o manance, dar ramane lipit. Uneori ii prindeam in timp ce se zbateau. Degeaba, nu mai puteau sa se dezlipeasca.

Suplimentar: mie au inceput gainile sa-mi manace polisiternul de pe casa deoarece nu pusesem adeziv (ciment) in partea de dedesupt. Ulterior am adaugat adezivul si gainile n-au mai avut ce ciuguli, asa ca nu am mai avut probleme. Poate ar fi o solutie sa acoperi tot polisitenul, sa nu lasi nici o suprafata neacoperita de adeziv (tip ciment) pentru polistiren.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate