Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Trotuar macinat

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

A refacut bunicul anul trecut trotuarul si acum deja a inceput sa se macine... si bunica cu gura pe el... se cearta.

Adevarul e ca de cateva luni bunicul are pompa cu hidrofor deci nu mai plateste apa... si uda trotuarele, dar si asa, nu prea e normal in al doilea an sa arate trotuarul chiar asa...

Din cunostintele mele limitate trebuiau la sfarsit sa faca un laptisor de ciment si ala proteja mai bine, acum nu stiu daca asa au facut sau nu... si de fapt nici nu mai conteaza ca e deja in trecut...

Cum sa fac sa protejez mai bine trotuarul sa nu se macine asa de usor... exista vre-o solutie un pic mai hidrofuga pe care sa o pot da peste trotuarul existent?

Singura alta restrictie ar fi sa nu iasa prea lucios sa cada bunicii prin curte la ei, sa-si rupa picioarele....

Multumesc frumos

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Prea putin ciment.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
Asa este reteta romaneasca.....cu ciment putin ca sa nu tina mult!Posted Image

#4
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Sare aruncata iarna pe trotuar - moartea cimentului si cum au spus colegii mai sus , reteta "la galeata" cu ciment prea putin.
Exista sape pentru sclivisire in straturi subtiri dupa care se dau forme cu rol pentru a nu fi alunecoase , exista si benzi de cauciuc antialunecare pentru scari ce se pot monta din loc in loc pe trotuar .

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Dupa culoare nu pare a avea chiar asa de putin ciment, in schimb a fost mixat/malaxat extrem de putin.

Fac pariu cu cine vrea, pe malai mult, ca pot obtine un beton la fel de casant, cu 30% mai putin ciment decat in amestecul de reper.

#6
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Multumesc de raspunsuri,

Sa presupunem ca ar fi prea putin ciment, pot sa fac eu ceva acum?

xilo - sapa aceea, o sa faca priza cu trotuarul? eu ma gandeam mai mult la un strat hidrofug... stiu ca exista fel si fel de solutii de hidrofugare a cimentului, de exemplu cele care se dau pe piscine, dar acelea devin prea alunecoase... sau vorbesc eu prostii, imi cer scuze, cum ziceam nu sunt de meserie doar incerc sa gasesc o solutie.

#7
ededd

ededd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 01.08.2015
ASFALT.
pune un strat de asfalt

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este mare suprafata? Daca nu iei niste adeziv de gresie si-l aplici acolo. Un CM 11 ar trebui sa tina vreo 2-3 ani, cred....daca iti permiti CM17 este si mai bun. Cureti si speli bine, sa nu fie praf.

Opa, asfalt Posted Image , buna idee...totusi cred ca e cam scump.

Biscuiti?

Edited by MembruAnonim, 12 August 2015 - 19:30.


#9
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 MembruAnonim, on 12 august 2015 - 19:27, said:

Opa, asfalt Posted Image , buna idee...totusi cred ca e cam scump.
Pentru o sticla(depinde cat de mare e setea) cu vin sunt in stare sa-ti toarne si in casa! Posted Image
Toata chestia e ca trebuie sa fi atent cand se fac asfaltari sau plombari. Posted Image

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pavele.

#11
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 ededd, on 12 august 2015 - 19:22, said:

ASFALT.
pune un strat de asfalt
mai bine (financiar) este sa-l toarne din nou

#12
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu stiu proportia de ciment care a folosit-o , nici nu conteaza cat ciment pui cat conteaza agregatul.Ai folosit balastru de rau nespalat.Piatra de rau este lucioasa nu e sort de concasor si se desprinde si ai 2 conditii indeplinite pt o mamaliga.Singura metoda ieftina si eficienta este sa uzi bine , sa absoarba apa ca buretele si sa cerni cu o sita de malai ciment curat atat cat vezi ca se umezeste de la apa din beton.Nu pe balta , doar pe beton umed bine.Dupa ce se intareste in 1-2 zile udat si repetat inca un strat.Udat la fel dupa 1-2 zile de 2 ori pe zi si nu violent sa nu spele cimentul timp de 3-4 zile.Operatia se face seara pe racoare si nu sub soare , iar dimineata acoperi cu hartii , ziare ca sa nu bata soarele.Zeama , sapa de ciment nu are nici un randament .Crapa si se exfoliaza datorita cantitatii mari de apa care in evaporare se contracta.Betonul trotoarelor este distrus de sare si de inghet pt ca este permeabil la apa.Reteta cea mai buna este sort concasat 2/3 care face priza bine cu molecula de ciment , nisip concasat sau f aspru 1/3 si 1 sac ciment ( 40Kg ) la 3 roabe de agregat.Grosimea trotuarului 100 mm.Economia se face prin folosirea de spartura de beton care se insereaza.Aplicat imediat 1 strat de ciment cernut , a2a zi inca unul dupa o stropire blanda , udat cateva zile .Nu are moarte.Orice alta executie este donatie de bani , si opera inginerului Dorel.Udarea betonului dupa intarirea lui completa de 21 de zile este daunatoare.Betonul are viata cu cat e mai uscat.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006
Spart si inlocuit.
Nimeni nu iti va turna asfalt pe o suprafata asa de mica.Sau daca o va face vei plati cat nu merita.
Daca asfaltu-i de furat, este o alta discutie.Dar atentie!Ce-i de furat nu-i de calitate si problemele vor reapare.
La trotuarul tau s-ar putea sa fie lipsa ciment.Dar ce este suta la suta sigur este faptul ca s-a folosit ciment de calitate slaba.
Un beton facut si turnat ca la carte nu se "mananca" de la apa,cu atat mai putin de la sare.Mai ales ca este vorba de un timp de utilizare foarte foarte scurt.

PS.
Despre ce suprafata este vorba?

#14
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Dale de beton de 3 cm grosime iesi la 30 ron/mp, daca sunt de calitate te tin macar 20 ani.
Nu poti sa compari nici o reteta de beton turnat cu un beton vibro-presat.

#15
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
si vopseaua clorcauciuc poate fi o solutie, este si gri

Edited by bobitzaaa, 13 August 2015 - 11:10.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

 Oxigen1234, on 13 august 2015 - 09:22, said:

Dale de beton de 3 cm grosime iesi la 30 ron/mp, daca sunt de calitate te tin macar 20 ani.
Nu poti sa compari nici o reteta de beton turnat cu un beton vibro-presat.

Sa zicem ca dimensiunile acestor dale sunt 40x40x3 =>0,4x0,4x0,03=0,0048 mc
Considerand cam 3,0 lei  aceasta cantitate rezulta ca un mc de dale ar costa 625,00 de lei.
Un mc de beton de calitate (B350-B400) costa cam  340,00 de lei.

Poate acei trei lei sunt cam multi.Dar in orice caz,betonul este muuult mai ieftin decat dalele gata facute.

#17
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Cand am turnat planseul la casa am cerut sa puna polietilena, stii cum a iesit vibrat si uscat? Oglinda, ce fisuri, ce crapaturi, nici cu dalta nu intri in el.
Daca ai putea sa faci un beton cu aditiv de impermeabilizare, sa il torni, sa il vibrezi, sa il lasi sa se intareasca si apoi sa il intorci pe dos cu partea de jos unde se aduna laptele de ciment spre sus.
Adica dale vibropresate.
Mi-a ramas de la fundatie beton B300 in masina si am turnat o alee, dupa 3 ani deja arata ca naiba ca intra apa in el si cand ingheata isi mareste volumul crapa si rupe din el. Nu e o solutie. Oricat de "dur" ar fi betonul nu ajuta daca nu e "sclivisit" adica facut impermeabil.
Mai bine dale cu 600 ron si sa tina 20 de ani, apoi le scoti instant si pui altele - decat beton de 300 ron si dupa 10 ani se mananca si il scoti doar la pickamer de muncesti de te ia boala.
Cine are bani pune desigur piatra naturala, de la cubica la lespezi, de la bazalt la marmura.

P.S. mai e o greseala de logica in calculul tau - un beton nu il torni la mai putin de 10 cm, deci din 1 mc beton ies maxim 10 mp cu 340 ron.
Daca pui dale la 10 mp platesti doar 300 ron.
Care e mai ieftin?

Edited by Oxigen1234, 13 August 2015 - 13:34.


#18
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Este vorba de cam 30-40mp problematici. In total sunt cam 60mp dar restul sunt mai la soare si bunicul le uda mai puțin.
Bugetul nu e o problema pentru produsele necesare reparării dar I se pune pe inima bunicului dacă trebuie sa spargă ce a plătit anul trecut...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate