Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Nu e banc, dovezi pentru civilizații extraterestre chiar existã

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
Numai de sperma extraterestra nu am avut parte ... sigur nu erau 2 sfere ?

#20
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Poate era un fragment topit din buda de pe "MIR", rămas în mişcare de revoluţie deasupra Pământului.

#21
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Din cate am citit si vazut pe documentarele tv, am dedus ca fiecare planeta are o identitate unica in felul ei, asemenea amprentei umane.
Personal, sunt convins ca amprenta planetei pe care traim este viata, unica in intreg Universul.

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
amprenta de carbon (CO2) sigur este unica

#23
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
Nimeni nu intreaba evidentul ?

UNDE E POZA ?

Plus de asta, si zice acolo ca cercetatorii de la nu stiu ce universitati. De ce nu le trimiti niste mailuri sa vezi ce si cum ?

L.E. Aaa... uite poza: http://www.dailymail...obiologist.html

Edited by Abc2001ro, 12 August 2015 - 14:48.


#24
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Vestea cea mare ar fi descoperirea unui microorganism sau chiar a unui ADN care rezista la temperaturi apropiate de zero absolut si la radiatii cosmice extreme, timp de milioane de ani... Dupa care, in conditii termodinamice "normale", are initiativa si puterea de a sparge o carapace de titan si vanadiu.

In ce priveste originea extraterestra, avand in vedere dimensiunile cosmice si numarul mare de centri gravitationali, voi va imaginati cat titaniu trebuie sa fi avut oamenii extraterestrii aia?

Edited by moftware, 12 August 2015 - 15:31.


#25
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postgerbil, on 12 august 2015 - 12:04, said:

Extratereștrii există fără discuție. Ce rost ar avea  ditamai universul în care ar exista o singură planetă cu viață? Dar cum noi nu dăm de ei din cauza distanței foarte mari, probabil așa și ei. Despre farfurii zburătoare și omuleți verzi, nu pot să mă pronunț. Poate e real, poate nu, cine știe?
Si totusi se pune intrebarea ...De unde esti asa de sigur ca e ditamai universul?

#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostClovis, on 15 august 2015 - 09:51, said:

Si totusi se pune intrebarea ...De unde esti asa de sigur ca e ditamai universul?
eu unul am inteles de la domni astia
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FpyrF_Ci2TQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
del

Edited by benis, 19 August 2015 - 09:49.


#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011

View Postmoftware, on 12 august 2015 - 15:28, said:



In ce priveste originea extraterestra, avand in vedere dimensiunile cosmice si numarul mare de centri gravitationali, voi va imaginati cat titaniu trebuie sa fi avut oamenii extraterestrii aia?
Asta presupunând că s-au distribuit complet aleatoriu.

Dacă însă s-au distribuit țintit, atunci astfel stă treaba. Imaginează-ți că avem posibiliteatea să aflăm că la 100 de ani lumină de află un habitat ce ar putea găzdui viață. Am reduce materialul necesar pentru însemânțare la triliardimi din doza inițială.

#29
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015
Viitorul e al constiintei. Asa ca faza cu raspandirea materiala in univers, e naiva.

#30
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postbenis, on 19 august 2015 - 09:55, said:

Asta presupunând că s-au distribuit complet aleatoriu.
Dacă însă s-au distribuit țintit, atunci astfel stă treaba. Imaginează-ți că avem posibiliteatea să aflăm că la 100 de ani lumină de află un habitat ce ar putea găzdui viață. Am reduce materialul necesar pentru însemânțare la triliardimi din doza inițială.
Nu putem sti decat daca putea gazdui viata in urma cu 100 ani, apoi ne intereseaza unde se va afla si daca va putea gazdui viata peste un interval de timp egal cu 100 ani inmultit cu raportul intre viteza luminii si viteza medie a vectorului care deplaseaza germenii. In plus, trebuie luat in calcul riscul coliziunilor si al devierilor de la traiectorie, cauzate de diverse alte corpuri.

Oricum, ar fi trebuit sa fie dispersata o cantitate suficienta astfel incat sa ramana ceva si pentru Pamant, dupa ce a fost absorbit de planetele exterioare, apoi de cele interioare si de Soare, pentru situatia in care Pamantul se afla dincolo de ele, precum si de alti centri gravitationali. Daca vectorul a fost inteligent si sarcina utila a fost dipersata in apropierea Pamantului, atunci e de mirare ca am descoperit atat de putin sau atat de tarziu.

Sarcina utila trebuie sa fi fost suficient de mare, pentru asigurarea succesului insamantarii, tinind cont de probabilitatea destul de mica de a intalni conditii propice unei dezvoltari durabile, calculata de la distante de sute de ani lumina, ca previziune pentru ce va fi peste multe mii de ani, suficient de multe pentru ca acceleratia si deceleratia sa nu fie nocive pentru incarcatura organica.

In plus, vectorul trebuia sa transporte si sistemul de mentinere a conditiilor necesare conservarii incarcaturii, ceea ce ne intoarce la o problema anterioara: rezistenta unui material organic vreme de mii de ani, cu probabilitate foarte mica de alterare (altfel ar creste inca o data incarcatura de care am vorbit) Deja devine mai probabila sinteza materialului organic, impreuna cu incapsularea sa, mai pe aici, aprope de destinatie... Posted Image

Edited by moftware, 19 August 2015 - 16:21.


#31
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Îmi amintește de Germenul Andromeda al lui M.Crichton.

#32
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca sa ne intelegem: asa arata "deseurile" tracked de NASA (a se observa de unde vine poza) numai in LEO. De obicei e vorba de sateliti nefunctionali si chestii similare. Componentele mai mici, de la tot felul de deseuri, explozii, etc - atit din spatiu cit si din atmosfera de la tot felul de chestii cunoscute - sau nu - sint probabil cu ceva ordine de marime mai multe (a se nota ca inca vorbim de atmosfera, era un balon care a prins chestia).

[ http://orbitaldebris.jsc.nasa.gov/photogallery/beehives/LEO640.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
pai dovezi exista si aici pe Pamant nu tre sa mergi neaparat in cosmos :) citesteTit Liviu, Biblia, cartea lui enoch si alte zeci de scrieri si o sa vezi ca probabil suntem ,, fiii,, unei civilizatii probabil etraterestre ( desii nu i sigur nici asta, ar putea fi si oceanica, cunoastem doar 7% din adancuri )

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate