Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
System data 100GB din 256GB

Pot sa schimb routerul?

Taxa pod " Sold peaje neexpir...

Problema stabilizator tensiune cu...
 VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi
 Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...
 Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?
 

Președintele asociației de proprietari poate fi și funcționar la primărie ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 489
  • Înscris: 25.03.2013
Salut,doresc și eu o lămurire va rog. La un bloc din sectorul 3 , președintele blocului este și funcționar public în cadrul primăriei. Doresc să știu dacă cele două funcții prezintă conflict de interese , având în vedere că în calitate de președinte al blocului,persoana respectivă angajează pt. bloc firme de prestări servicii ( curățenie,zugrăveli,etc ) , firme care apoi mă gândesc ca pot beneficia de posibile facilitați la obtinerea unor contracte etc,etc. Deci , cele două funcții prezintă conflict de interese ? Mulțumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 55.778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca face treaba buna care e problema ? Daca nu face, se poate schimba.

#3
gerys

gerys

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 489
  • Înscris: 25.03.2013

View Postpasilla, on 11 august 2015 - 21:48, said:

Daca face treaba buna care e problema ? Daca nu face, se poate schimba.
Dar legea,legea ce spune,este sau nu voie să deții ambele funcții în același timp ?

#4
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.758
  • Înscris: 26.08.2008
Fii serios, ce incompatibilitati ar fi?
Oricum, alegerea unor firme pentru lucrari o face Comitetul executiv al asociatiei. Pentru niste lucrari mai serioase, nu pentru montat casutele postale sau pt remediat punctual si operativ o problema aparuta.

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.467
  • Înscris: 25.08.2009
Ceva asemanator, la mine in bloc am vazut de mai multe ori persoana care se ocupa de curatenie prestand diverse servicii pentru presedinta asociatiei: curatat covoare, carat bagaje. Banuiesc ca o face dezinteresat, numai din bunavointa Posted Image . Vechiul administrator retinea bani din salariul persoanei de la curatenie, cumpara maturi si detergenti foarte des, in acte era beton. Eu ma multumesc sa o constat si atat, nu mai mai obosesc sa fac cercetari, de obicei nu iese nimic, se acopera cu hartii, neaga, restul membrilor asociatiei se fac ca ploua ca sa nu se puna rau cu presedintele......Nu spun ca e bine, daca ar face toti ca mine ne-am duce la vale accelerat dar am obosit, consider ca la fel ca si bacsisul, toate fac parte din viata (pret).

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.183
  • Înscris: 07.11.2006

View Postgerys, on 11 august 2015 - 21:10, said:

Salut,doresc și eu o lămurire va rog. La un bloc din sectorul 3 , președintele blocului este și funcționar public în cadrul primăriei. Doresc să știu dacă cele două funcții prezintă conflict de interese , având în vedere că în calitate de președinte al blocului,persoana respectivă angajează pt. bloc firme de prestări servicii ( curățenie,zugrăveli,etc ) , firme care apoi mă gândesc ca pot beneficia de posibile facilitați la obtinerea unor contracte etc,etc. Deci , cele două funcții prezintă conflict de interese ? Mulțumesc.

Numa' primar sa nu fie,in rest n-are nici o treaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate