Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Compatibilitate software Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#91
Csabaxb

Csabaxb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.04.2011
Am eliminat optimizarile ptr. ssd, tot baraie. Am dezinstalat Qbitorrent din "c"de pe ssd, si l-am reinstalat pe hdd ptr. torrenti. Nici o legatura sa nu aibe cu "c"-ul ssd, , si totusi baraie si asa. Interesant ca download se face pe hdd sata 3, si video la ce ma uit cu PotPlayervine de pe alt hdd, sata 2. Deci nici nu au legatura, nu se lupta capetele magnetice sa scrie din cache ce s-a downloadat si sa dea date ptr. Potplayer. Ramii de 1600 au fost vazuti ca si 1333, am ridicat frecventa la 1600, nimic. Am facut un oc micut la procesor, de la 3.3 la 3.7, tot nimic, baraie, freeze vesel. Cam nasoala treaba.

#92
yoonutzz88

yoonutzz88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.11.2013
Incearca setarile astea. Si eu primeam freeze cu sunet in boxe si de multe ori chiar blue screen si am rezolvat asa.

http://imgur.com/a/e415J
http://imgur.com/a/ko42w

#93
Csabaxb

Csabaxb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.04.2011
Link State Power Management
Setting: Off

Si celalalt face "Shut Down"

Deci asa sunt default, sincer, nu prea inteleg legatura.
Oricum, stima ptr. raspuns, ajutor.

#94
yoonutzz88

yoonutzz88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 20.11.2013
Sincer nici eu nu am inteles legatura dar la mine doar asa a functionat

#95
Csabaxb

Csabaxb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.04.2011
Salutare. Am lucrat pe la memoria virtuala, am ridicat cele doua default: Minimum allowed: 16Mb si Recommended 1920Mb la mult mai mult, cat permite pc -ul si parca un pic e  mai bine. Si acum se impiedica, dar nu asa de des. Inseamna ca 8 g ddr3 1600 Mhz, nu-i ajunge la Windows 10 x64?

#96
wifi_hunter000

wifi_hunter000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 11.08.2016
@Csabaxb

8GB DDR3 ii ajunge. Mai ales ca Windows 10 cere minimum 1GB ram.

Edited by wifi_hunter000, 27 October 2016 - 16:32.


#97
corlatemanuel

corlatemanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 05.02.2015
Stie cineva despre compatibilitatea MSI Afterburner pe Anniversary Update?

#98
wifi_hunter000

wifi_hunter000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 11.08.2016
Păi descarcă dacănu l-ai descărcat până acum și vezi. Dacă merge,e compatibil. Dacă îți dă eroare ,înseamna că nu e compatibil.

#99
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Stie cineva daca s-a rezolvat problema cu driverele pentru HD 530? Am instalat Windows 10 atunci cand a aparut pe Skylake, si nu prea mergea, asa ca am trecut la 8.1. Driverele pentru HD 530 erau foarte proaste, si nu aveam placa video dedicata deci nu am avut alta optiune.

#100
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
driverele de win 10 merg pe 8.1?
de exemplu la mine la driverul audio pt xonar u7 e mult mai nou la varianta win10. ar trebui sa mearga sau nu pe win 8.1?

#101
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca nu scrie ca sunt compatibile si cu 8.1, atunci probabil ca nu merg (de regula compatibilitatea este cel mult de jos in sus). Deci instalaza driverele create special pentru Windows 8.1 (mai nou, nu inseamna neaparat mai bun, ci mai curand, conform cu modificarile din sistemul de operare pentru care au fost create)...

#102
Csabaxb

Csabaxb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.04.2011
Salutare, dupa mult timp am reusit sa domolez mult problema de "freeze" si barait. Am mai cumparat 8 giga de rami, si acum cu 16 giga nu se mai intampla.
Interesant, dar pe mine asta m-a ajutat.

#103
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postliliac-alb, on 02 decembrie 2016 - 03:32, said:

Salut!
Am instalat un joc absolut banal si fara pretentii pe Win 10 (anume Red alert 2, de pe CD original).

Pentru compatibilitatea jocurilor cu Windows 10 era topic separat:

http://forum.softped.../#entry20271625

#104
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Ahh, ii urasc cu patima. Stiti voi pe cine.
Am cumparat un calc cu Win10 preinstalat.
Nu trece o zi sa nu ma lovesc de 2-3 probleme. Prima saptamana cel putin a fost de groaza.

La unele chestiuni (alea mai usurele) am gasit rezolvari pe net. Treaba cu disk-urile care apar duplicate, treaba cu folderele din Library (folositoare ma rog pt incepatori, dar pt astia mai "uzatii" sunt ca un spin in ochi). Si multe, nenumarate altele.
Am reusit pana si sa instalez VB6, am gasit un installer patch-uit undeva (daca ma intreaba cineva, dau adresa, of course)

Azi m-am trezit ca, dupa ultimul update (anniversary) (pt care 'mnealui mi-a cerut drive extern sa faca backup, ca nu mai avea spatiu pe c:, ca se labarteaza ca un nesimtit), nu mai pot deschide jpg, etc cu AcdSee32. Imi zice "There was a problem while sending the command to the program". Adica prostul a schimbat intre cele doua build-uri modul de adresare la "...Shell\Open\Command", si bineinteles ca programul ala nu accepta orice mizerie incearca Windozele sa-i bage pe gat; si sunt obosit si nervos. Aveti vreo idee cum sa-l fac sa mearga?

#105
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

View PostCsabaxb, on 20 octombrie 2016 - 20:30, said:

.... uTorrent, Tixati, Vuze, qBittorrent, oricare dintre ele si ma uit la video (film, serial)se intampla un lucru ciudat. Se opreste ptr. 1-2 secunde play-ul, un freeze de secunda si baraie difuzoarele......
O idee. Undeva in setarile programelor respective gasesti dimesiunea cache-ului (poate sa se numeasca write buffer); e posibil sa fie destul de mare. Incearca o micsorare.
O alta posibila varianta: am avut acelasi comportament pe winXP dar am rezolvat cu modificarea prioritatilor de rulare: player-ul l-am pus pe "real-time", iar clentul p2p pe "idle".

#106
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postaddysoftware, on 04 decembrie 2016 - 02:53, said:

Treaba cu disk-urile care apar duplicate, treaba cu folderele din Library (folositoare ma rog pt incepatori, dar pt astia mai "uzatii" sunt ca un spin in ochi). Si multe, nenumarate altele.

Nu este un bug, ci o facilitate. La Quick access apar drive-urile sau foldere utilizate mai des (inclusiv folderul radacina al unei partitii, disk de retea etc.), chiar daca aparent le dubleaza pe cele din This PC.
Daca vrei sa arate ca in Ferestre 7, Vista etc., atunci intri la Folder Options, pe tabul General si debifezi "Show recently used files in Quick Access" si "Show frequently used folders in Quick Access".

Despre celelalte "multe, nenumarate altele" nu avem de unde sa stim. Probabil ca se datoreaza doar faptului ca este vorba de o versiune de Windows diferita de cele cu care erai obisnuit.

View Postaddysoftware, on 04 decembrie 2016 - 02:53, said:

Am reusit pana si sa instalez VB6, am gasit un installer patch-uit undeva (daca ma intreaba cineva, dau adresa, of course)

Daca patch-urile acela sunt pentru Ferestre sau alta arhitectura, atunci nu merg pe Windows/ pe arhitectura actuala. Cand folosesti patch-uri pentru software prea vechi este absurd sa ai pretentia de a functiona si bine (atat aplicatiile cat si sistemul, daca sunt facute modificari si in sistem).
Valabil si pentru AcdSee 32. Nu s-a ajuns inca la aceasta versiune si nici nu exista installere distincte pentru arhitectura pe 32, respectiv 64 biti. Probabil ca ai o versiune veche, piratata. Cu software-ul piratat este aceeasi poveste ca mai sus.

Eu de cativa ani folosesc XnView (aplicatie free, inclusiv sub OS X sau Linux) in loc de ACDSee, pe langa FastStone Image Viewer, Irfanview etc. Cu acestea nu am avut probleme sub Windows 10. Nu sunt aplicatii "invazive" (asupra sistemului) precum ACDSee care, in plus, a ajuns o mare colectie de bloatware.

View Postaddysoftware, on 04 decembrie 2016 - 02:53, said:

Azi m-am trezit ca, dupa ultimul update (anniversary) (pt care 'mnealui mi-a cerut drive extern sa faca backup, ca nu mai avea spatiu pe c:, ca se labarteaza ca un nesimtit).

Este necesar sa ai suficient spatiu liber pe HDD ca sa poti upgrada versiunea de Windows 10. De cand nu ai mai facut un "Disk cleanup" cu optiunea "Cleanup System Files"?
Spatiul pe disk ar trebui urmarit in mod constant.
Vezi sa nu ai vreun virus (mai ales ca umbli dupa patch-uri pentru software foarte vechi si folosesti software piratat), deoarece nu se "labarteaza" mai mult decat Ferestre, ci dimpotriva!
Dupa upgrade la Anniversary Update (versiunea 1607) ramane mai mult spatiu liber decat era pe versiunea precedenta de Windows 10.
In Treshold 2 a aparut optiunea de a utiliza un drive extern pentru efectuarea upgrade-ului, daca nu este suficient spatiu liber pe disk-ul de sistem. Si aceasta este tot o facilitate.

View Postaddysoftware, on 04 decembrie 2016 - 02:53, said:

Ahh, ii urasc cu patima. Stiti voi pe cine.

Nu trece o zi sa nu ma lovesc de 2-3 probleme. Prima saptamana cel putin a fost de groaza.

si bineinteles ca programul ala nu accepta orice mizerie incearca Windozele sa-i bage pe gat; si sunt obosit si nervos. Aveti vreo idee cum sa-l fac sa mearga?

Recomandarea mea este sa citesti cate ceva despre cum functioneaza Windows 10 (asteptarile tale sunt sa functioneze la fel ca "Ferestre" si de aici nemultumirile) in loc de a te plange, evitand sa modifici sistemul ca sa semene cu "Ferestre" si sa renunti la software comercial vechi sau care efectueaza modificari in sistem si/sau asupra software-ului in sine, mai ales in cazul in care exista alternative gratuite mai bune, perfect compatibile cu Windows 10. Daca folosesti software incompatibil cu Windows si pentru care nu exista alternative pe Windows (8/ 8.1/ 10), atunci pui Ferestre (3.1, 98, XP, 7) intr-o masina virtuala pentru software vechi, altfel risti sa iti strici sistemul.

Edited by _-_, 04 December 2016 - 10:25.


#107
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

View Post_-_, on 04 decembrie 2016 - 10:21, said:

Nu este un bug, ci o facilitate. La Quick access apar drive-urile sau foldere utilizate mai des (inclusiv folderul radacina al unei partitii, disk de retea etc.), chiar daca aparent le dubleaza pe cele din This PC.
Daca vrei sa arate ca in Ferestre 7, Vista etc., atunci intri la Folder Options, pe tabul General si debifezi "Show recently used files in Quick Access" si "Show frequently used folders in Quick Access".
Nu era vb de Quick Access (pe care apropo, tare l-as vrea disparut de acolo. Nu-l folosesc si ocupa inutil un rand in arbore.). Era vb de duplicarea drive-urilor atat in This Pc cat si in radacina panelului. Si da, este un bug; toata lumea de pe net zice acelasi lucru. Cu Quick Access era intr-adevar disponibila setarea, am gasit-o destul de repede, dar pentru duplicarea de care spun a trebuit sa caut info pe net, sa pierd timp, si nu o data, caci la fiecare update Win s-a resetat la behavior-ul initial incat a trebui sa imi fac chei pentru registri ca sa nu mai pierd atata timp inutil. Zau asa, nu inteleg de ce le iei apararea, am pierdut doua saptamani din viata doar luptandu-ma cu Windows-ul, care insista sa se comporte cum vrea el si nu cum vreau eu. (si cum de fapt ar trebui, ca doar noi am dat bani pe el, nu ne-a platit Redmond-ul sa-l folosim.)

View Post_-_, on 04 decembrie 2016 - 10:21, said:

Daca patch-urile acela sunt pentru Ferestre sau alta arhitectura, atunci nu merg pe Windows/ pe arhitectura actuala. Cand folosesti patch-uri pentru software prea vechi este absurd sa ai pretentia de a functiona si bine (atat aplicatiile cat si sistemul, daca sunt facute modificari si in sistem).
E vorba de un installer pentru Visual Basic 6, facut special pentru programatori care inca il folosesc pentru ca nu-si pot permite sa rescrie ani intregi de cod facut in acea interfata. Microsoft nu-si asuma responsabilitatea sa continue backward compatibility, ei bine, noroc ca mai exista altii care, din pasiune si altruism, fac acest lucru. Patch-ul nu e un patch ci chiar un installer complet, special facut pt a functiona sub W10, si functioneaza perfect. Nu de el ma plangeam, ci de faptul ca a trebuit sa caut si sa pierd zile din viata pentru asta; si inca am avut noroc ca l-am gasit.

View Post_-_, on 04 decembrie 2016 - 10:21, said:

Eu de cativa ani folosesc XnView (aplicatie free, inclusiv sub OS X sau Linux) in loc de AcdSee, pe langa FastStone Image Viewer, Irfanview etc. Cu acestea nu am avut probleme sub Windows 10. Nu sunt aplicatii "invazive" (asupra sistemului) precum ACDSee care, in plus, a ajuns o mare colectie de bloatware.
De acord ca a devenit bloatware. De mult. Eu am folosit pana in prezent ULTIMA versiune neinvaziva, v2.41, aparuta prin anul 1999. Si da, a functionat perfect pana acum inclusiv pe build-ul precedent de Win10, dar odata cu update-ul automat la v 1607, functionarea acestui program "la dubluclick pe fisierele pe care trebuie sa le deschida" a incetat. Si bineinteles ca ma infurii, caci in fiecare zi ma trezesc cu cate o surpriza din asta, si in loc sa ma ocup cu altceva, trebuie sa ma lupt cu sistemul de operare.
Multumesc pentru ideea cu XNView, o sa-i dau o incercare.

View Post_-_, on 04 decembrie 2016 - 10:21, said:

Este necesar sa ai suficient spatiu liber pe HDD ca sa poti upgrada versiunea de Windows 10. De cand nu ai mai facut un "Disk cleanup" cu optiunea "Cleanup System Files"?
De ieri. Am calculatorul nou de doua saptamani. Stiam de la inceput ca o sa am probleme cu Win10, am evitat pana acum update-ul, dar nu am mai avut incotro (hardware problem la laptop-ul vechi)
Legat de spatiu, e vorba de un eMMC de 32GB. Si am pretentia ca Windows-ul sa nu dea pe afara din el. Da, am pretentia asta incredibila, ca sistemul de operare sa fie sub controlul meu, si nu invers. Mi-am cumparat un calculator nou, cu w10 preinstalat, si nu vreau ca in doar doua saptamani sa devina inutilizabil. Am pretentia sa ma tina macar 5-6 ani. De aia am dat bani pe el, nu?
Bineinteles, documentele cu care lucrez sunt pe alt disk (un card de 32), back-upuri in cloud, pe NAS, etc. Nu sunt incepator.
Apropo, sunt fan XP (SP3). Si inainte de asta, am folosit '98-ul pana in 2003. Nu trebuie sa ma judeci, sunt unul din tipii conservatori carora nu le place sa le fie bagat pe gat ceva mai prost decat lucrurile cu care s-au obisnuit. O fi adus W10-le si chestii bune, dar in multe privinte este oribil. Si nu ma refer doar la design.

Edited by addysoftware, 04 December 2016 - 12:15.


#108
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postaddysoftware, on 04 decembrie 2016 - 12:13, said:

Zau asa, nu inteleg de ce le iei apararea, am pierdut doua saptamani din viata doar luptandu-ma cu Windows-ul, care insista sa se comporte cum vrea el si nu cum vreau eu.

Eu nu trebuie sa ma "lupt" cu el, deoarece la mine functioneaza bine (mai putin pe un laptop Asus, dar aici nu are nicio vina Microsoft). Folosesc doar aplicatii compatibile si evit aplicatii care modifica "comportamentul" normal al sistemului, mai ales antivirusi (folosesc Windows Defender).

View Postaddysoftware, on 04 decembrie 2016 - 12:13, said:

Legat de spatiu, e vorba de un eMMC de 32GB. Si am pretentia ca Windows-ul sa nu dea pe afara din el. Da, am pretentia asta incredibila, ca sistemul de operare sa fie sub controlul meu, si nu invers. Mi-am cumparat un calculator nou, cu w10 preinstalat, si nu vreau ca in doar doua saptamani sa devina inutilizabil. Am pretentia sa ma tina macar 5-6 ani. De aia am dat bani pe el, nu?

Si eu am o tableta cu Windows 10 si eMMC de 32 GB. Am gresit acceptand asa ceva. Si eu ma confrunt uneori cu probleme de spatiu, dar am gasit rezolvari. Insa ce sa ma zica cei care au tablete doar cu 16 GB?
Nu iti imagina ca mie nu mi-a dat de furca: http://forum.softped...6#entry18203178
Totusi, dupa upgrade-ul la Anniversary Update nu am mai avut probleme cu ea, inclusiv cu spatiul. Dupa upgrade am castigat mult spatiu (partitiile OEM le eliminasem si am facut clean install de pe stick, apoi upgrade la Anniversary Update).

View Postaddysoftware, on 04 decembrie 2016 - 12:13, said:

Apropo, sunt fan XP (SP3). Si inainte de asta, am folosit '98-ul pana in 2003. Nu trebuie sa ma judeci, sunt unul din tipii conservatori carora nu le place sa le fie bagat pe gat ceva mai prost decat lucrurile cu care s-au obisnuit. O fi adus W10-le si chestii bune, dar in multe privinte este oribil. Si nu ma refer doar la design.

Eu nu am fost si nici nu sunt fan Windows XP. Cel mai mult am folosit MS-DOS (prea putin Windows 3.0, 3.1, 3.11), Windows 95, Windows NT, Windows 98, Windows 7, Linux.
De cand a fost lansat Windows 8 nu am mai suportat nici Windows 7. Windows 10 nu-mi place, deoarece din punctul meu de vedere reprezinta un pas inapoi, fiind o corcitura intre ce era prost in Ferestre (7 si inferioare) si ce era bun in Windows (8/ 8.1). Il utilizez din alte motive (are si cateva parti bune)...
Sistemul de operare preferat de mine nu este nici Windows si nici Linux. In ultimii ani mi-am cumparat doar Mac-uri, deoarece prefer OS X/ macOS rulat pe hardware Apple (nu Hackintosh). Windows il folosesc mai mult pentru divertisment. Iar la acest capitol, Windows 10 se descurca la fel de bine ca Windows 8.1 (care din punctul meu de vedere este cel mai valoros produs Microsoft). Tu ai alte nevoi si tinand cont de nevoile tale ai fi fost mai avantajat sa cumperi cu aceiasi bani o unitate desktop sau laptop refurbished de marca (cum ar fi un Lenovo Thinkpad) cu Windows 7 care mai beneficiaza cca. 3 ani de suport extins.

By the way, am instalat sub Windows 10 pe 32 biti, Visual Basic 1.0 pentru Windows 3.1 ca sa compilez niste surse pe 16 biti. Atat compilatorul cat si executabilele pe 16 biti au functionat perfect pe Windows 10. Sub Windows 8 pe 32 biti instalasem VB 4 din aceleasi motive si a functionat normal. Daca tu ai incercat sa instalezi VB 6 pe o arhitectura de 64 biti, probabil ca aici era problema.

Edited by _-_, 04 December 2016 - 13:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate