Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Compatibilitate software Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#109
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Post_-_, on 04 decembrie 2016 - 10:21, said:


Este necesar sa ai suficient spatiu liber pe HDD ca sa poti upgrada versiunea de Windows 10. De cand nu ai mai facut un "Disk cleanup" cu optiunea "Cleanup System Files"?
Spatiul pe disk ar trebui urmarit in mod constant.
Vezi sa nu ai vreun virus (mai ales ca umbli dupa patch-uri pentru software foarte vechi si folosesti software piratat), deoarece nu se "labarteaza" mai mult decat Ferestre, ci dimpotriva!


Nu, nu se labarteaza, deloc!!
Daca nu as fi facut deja curatenie intre timp (ultima data asta noapte), as pune si niste imagini, asa insa, am mai mult din ce-mi aduc aminte:
  • 1,3GB Office 365 "de proba" (l-am dezinstalat saptamana trecuta; pot folosi deocamdata WPS Office, aparent e free. Deocamdata. Sa zicem ca asta n-a fost o problema de OS, caci era doar un program "bloatware".
  • 4.6GB in User State Migration Tool package (in folderul recovery, un singur fisier. In windows XP se luau snapshot-uri separate in System Volume Information, le puteam gestiona usor, stiam si cum. Acum, cu un singur fisier, ce poti face decat sa-l "dilesti" pe tot? Si pt a-l sterge, trebuie sa caut pe net metoda (timp pierdut), si sa accept riscul de a nu mai avea un restore, pe care oricum nu stiu sa-l folosesc (inca))
  • 4,3GB in \DriverStore\FileRepository ??. Cu cate 3-6 instante de drivere vechi in el?
4 instante (deocamdata) de driver video de cate 550MB bucata in \System32\DriverStore\FileRepository. Sunt de acord ca exista necesitatea de a avea posibilitatea de restaura driverul mai vechi daca ceva nu merge bine. Dar, PATRU instante?
Da, am gasit program care le poate sterge. DriverStore Explorer [RAPR]. De ce nu permite insa Windows-ul stergerea chestiilor inutile? Le mai "pune si sub lacat" cu ownership si drepturi de acces, incat sa fie extrem de dificil sa manipulezi ceva, si nu ofera posibilitati in cele doua control-panele sa scapi de chestiile inutile. Eventual cu explicatii, frumos, cum e de exemplu de atatia ani in services.msc.
Nu, nu merge cu Disk Cleanup, cu optiunea de "sistem". Chestia respectiva e cam ptr noobi, abia daca te scapa de unele lucruri de care poti scapa si singur, si nu se atinge in schimb de chestiile cu adevarat grele.
  • ~1,2GB in Windows Market. Nu mai stiu exact cat era si cum se numea pt ca de continutul acestui folder am scapat cam in a treia zi dupa ce am cumparat calculatorul.
  • ~268MB in \ProgramData\Microsoft\Windows\RetailDemo\OfflineContent\Microsoft\Content\en-gb\HubContent. Ce nevoie am eu de fisierele de acolo? windows_TwoInOne.zip, office_SmallTablet, office_ValueLargeTablet, windows_LargeTablet, windows_AllInOne.zip, si altele de genul? Sunt aproape sigur ca nu imi trebuiesc, si trebuie sa caut informatii pe net cum pot sa le sterg. Din nou timp pierdut.
  • >135MB inca mai sunt in \AppData\Local\Packages; fusesera > 700MB, dar am gasit metode sa scap de bloatware-le de acolo, care NU putea fi scos cu Uninstall.
Pt a putea vedea ce imi mananca spatiul, folosesc TreeSize Free. Am folosit acest program (o versiune mai veche) de pe vremea 98úlui.

#110
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Prea multa bataie de cap pentru cativa GB.

#111
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ref la a cumpara un alt laptop: nu banii au fost o problema, rationamentul a fost urmatorul:
  • Intrucat cam toate laptopurile vin cu win10 preinstalat, sau cu win 7 dar cu obligativitatea de a avea win 10 in foarte putin timp (pushed by M$).
  • Intrucat vroiam un laptop micut si usor, pt ca stau majoritatea timpului cu el pe piept
  • voiam ceva nu neaparat cu HDD, mai ales pt a nu mai umbla cu el ca cu un ou.
  • am considerat ca 32GB sunt suficienti, pt ca sistemul de operare stiam (de pe net) ca ocupa cca 7GB, mai mult sau mai putin, si mi-am facut socoteala: cu pagefile vreo 3gb, cu program files inca maxim 2 gb, gestionat corespunzator (cred ca ai inteles ca la capitolul asta stateam bine), plus updates, nu avea cum sa creasca peste 16GB. Hai 20gb. Si l-as fi tinut in frau, cum am facut-o bine mersi si pana acum cu XP-ul. Documentele, lucrarile si programele mele (adica cele facute de mine) nu ocupa mult peste 100MB cele vitale; mai sunt cativa GB de salvari de pe net, destul de importante, dar TOATE ACESTEA in mod normal la mine erau pe d: si sincronizate in cloud si pe nas...
  • Nu intentionez ca acest laptop sa ma tina mai mult de 4-6 ani; intre timp win10 poate ajunge si el la maturitate, cum a fost si cu XP-ul.
Se dovedeste ca e insa mult mai dificil decat mi-am facut eu socotelile. :(

#112
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postdani.user, on 04 decembrie 2016 - 13:12, said:

Prea multa bataie de cap pentru cativa GB.
La mine conteaza. 28GB e tot spatiul fizic disponibil. Nu e HDD sa-l pot repartitiona. Mai am free in acest moment doar cca 4 gb (si intentionez sa mai dilesc vreo 8gb) si daca Win "creste" cu cate 2-3GB pe zi, fara a-l putea "opri" (da, o sa-i opresc update-urile, sper sa nu mai creasca fara masura dupa aceea).

#113
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Vei regreta achizitionarea unui netbook cu eMMC de 32 GB. Probabil ca are si un procesor foarte slab. Daca mai ai posibilitatea, atunci ti-as sugera sa-l returnezi. La orice laptop poti inlocui HDD-ul cu un SSD, deci ai scapa de grija "manipularii lui ca pe un ou".

#114
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
La asta nu te contrazic. Posibil. Totusi, in afara perioadelor cand ma enerveaza cumplit "fitele" sistemului de operare, imi place. Consuma extrem de putin, doar 1,3-1,5W in "net" si alte chestii marunte, si 2W cand rulez un film.

Ca sa nu mai fiu offtopic, (primul mesaj postat de mine era on, dar apoi am dat-o destul de rau in off) o sa-ti scriu in privat, sau mai degraba o sa deschid un topic nou (m-am tot uitat pe aici pe arie si nu am gasit un topic echivalent) cu subiectul ""Can I safely delete?" (sau) "Ce putem sterge din Windows 10"". Este deja ceva de genul pe aici? Esti moderator si imi poti da o indicatie corecta ref la aceasta.

#115
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Era un topic despre eliberarea spatiului pe disc, dar nu se potriveste exact acestei teme, deci deschide un topic nou!

#116
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
De vreo două zile win 10 și-a făcut un (nou) update si i-a bagat in fibrilații pe (probabil unii) utilizatori UPC internet cu noul router minune de mare viteza si acoperire...
Pur si simplu nu mai merge netul - nu-si mai poate lua IP.
Upc au o lista de comenzi pt acesti fericiți utilizatori de windows 10...
Rulati cmd ca administrator si apoi dati:
netsh winsock reset catalog
Enter
netsh int ipv4 reset reset.log
Enter si restart

Poate postarea mea ar trebui mutată la UPC... cine știe.

Mulțumesc!

#117
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postmiki74, on 11 februarie 2017 - 21:29, said:

de astazi nu mai reusesc sa folosesc Google Maps (din Chrome sau Explorer la fel)

Post mutat la topicul dedicat:

https://forum.softpe...2#entry20688651

#118
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu mai intrebati aici despre jocuri!
Topicul pe care il cautati este aici: https://forum.softpe...-in-windows-10/

Edited by _-_, 20 March 2017 - 20:58.


#119
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostCristianBatman, on 26 martie 2017 - 21:56, said:

Am o problema,si nu stiu daca e un loc bun sau nu.

Discutia a fost mutata la topic nou: https://forum.softpe...a-sau-vad-film/

#120
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Postez aici , cred ca se potriveste cu titlul.

Nu pot lansa corel8 ; nu zice nimic , nici o eroare nu este afisata . Este pe 32 de biti . Am incercat sa lansez executabilul pe varianta cu test compatibilitate ; il vede ca pt xp sp3 . Cint dau test , nimic .

Ce as putea sa fac ? Exista vreo solutie ?

#121
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
8, aparut acum 20 de ani? Sau X8?

#122
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Este 8 simplu .Sint multimit de el ,cit poate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate