Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

”Casa Antica”

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2469 replies to this topic

#1387
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postben80, on 23 iunie 2017 - 16:32, said:

Te superi pe mine daca iti spun ca lucrezi foarte prost la instalatii?
Nu , pentru ca nu sunt instalator :)

#1388
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postcumparator, on 23 iunie 2017 - 16:49, said:

Si spune-i vecinului sa nu-si mai ia alt caine, ca nu e in stare sa aiba grija de el.Posted Image
Momentan nu vrea sa il dea, dar atata timp cat lucrez pe acolo eu nu uit sa mai am grija de el .

Astazi a fost sarbatoare si m-am ascuns in casa sa mai fac cateva retusuri.Posted Image Am imbracat teava pex la intrarea in distribuitor cu izolatie ca sa nu se acumuleze caldura in acel loc , am fixat-o cu cleme si mai trebuia sa bag presiune pe ea insa imi lipsea o reductie.

In loc de banda perimetrala pentru dilatare pun fasii de polistire cu grosimea de 0,7 cm . Incredibil cat costa niste burete cu autoadeziv numita ”banda perimetrala” .

Attached Files


Edited by Benderbut, 24 June 2017 - 19:19.


#1389
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View PostBenderbut, on 23 iunie 2017 - 17:48, said:


Nu , pentru ca nu sunt instalator :)
Si atunci ce esti? :)

#1390
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Daca ai pus extrudat (XPS) e cam proasta alegerea, rezistenta la compresiune a XPS-ului e foarte mare, iar tu ai nevoie de un material care sa preia dilatarea sapei, nu sa-i opuna rezistenta.

#1391
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postadrian153, on 25 iunie 2017 - 19:11, said:

Si atunci ce esti? Posted Image
Nici eu nu mai stiu.

View PostKendo, on 25 iunie 2017 - 19:16, said:

Daca ai pus extrudat (XPS) e cam proasta alegerea, rezistenta la compresiune a XPS-ului e foarte mare, iar tu ai nevoie de un material care sa preia dilatarea sapei, nu sa-i opuna rezistenta.
l-am apasat cu degetul si nu este asa de rezistent la compresiune .

#1392
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Ieri am turnat sapa semiuscata la baie. Se prezinta foarte bine iar aditivul mapescrred 704 isi face treaba. De fapt am vazut efectul plastifierii imediat dupa prima ora iar azi m-am uitat si nu prezinta fisuri de uscare rapida. Pe site-urile specializate in produsele de incalzire in pardoseala costa mai mult cu 40 de lei decat la dedeman. Insa nu imi plac la ele ca isi pun numele in fata iar apoi mapesceed, ca lumea sa creada ca este vorba despre un aditiv special produs doar de ei .

Azi trebuia sa torn pe hol dar mi-a intepenit total gatul , e paralizat , total disaster  ,cred ca de la curent.

Attached Files


Edited by Benderbut, 28 June 2017 - 17:18.


#1393
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View PostBenderbut, on 28 iunie 2017 - 17:16, said:

Ieri am turnat sapa semiuscata la baie. Se prezinta foarte bine iar aditivul mapescrred 704 isi face treaba. De fapt am vazut efectul plastifierii imediat dupa prima ora iar azi m-am uitat si nu prezinta fisuri de uscare rapida. Pe site-urile specializate in produsele de incalzire in pardoseala costa mai mult cu 40 de lei decat la dedeman. Insa nu imi plac la ele ca isi pun numele in fata iar apoi mapesceed, ca lumea sa creada ca este vorba despre un aditiv special produs doar de ei .

Azi trebuia sa torn pe hol dar mi-a intepenit total gatul , e paralizat , total disaster  ,cred ca de la curent.
Ce grosime are sapa?

#1394
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
In medie doar 5 cm .

Insa sunt zone unde atinge minimul de 4 cm si de maxim 6 cm depinde de cat de drept este. Dar nu imi fac griji de grosimea minima pentru ca daca este presat bine si se acorda atentie la dozajul  minim de apa  + aditiv iese un mortar ”beton”.

Edited by Benderbut, 28 June 2017 - 20:34.


#1395
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View PostBenderbut, on 28 iunie 2017 - 20:21, said:

In medie doar 5 cm .

Insa sunt zone unde atinge minimul de 4 cm si de maxim 6 cm depinde de cat de drept este. Dar nu imi fac griji de grosimea minima pentru ca daca este presat bine si se acorda atentie la dozajul  minim de apa  + aditiv iese un mortar ”beton”.
Din cate stiu trebuie sa ai peste tevi minim 4 cm,altfel riscul dr a crapa sapa peste tevi creste.Poate reteta ta nu conduce la fisuri.

#1396
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Este putin cam exagerat 4 cm peste tevi.

La mine grosimea sapei pleaca de la 4,5,6 cm de la plasa sudata pana la partea superioara a sapei. Adica un 2,5 cm peste tevi , poate pe alocuri reusesc si cu 3 cm .

#1397
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Sapa trebuie sa fie de minim 5 cm la pasul tevii de 20cm, pentru ca incalzirea la suprafata sapei sa fie uniforma. Daca are 2-3 cm, caldura nu se uniformizeaza, pana ajunge la suprafata sapei, in contact cu gresia sau parchetul.

#1398
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
E bine, toti producatorii recomanda acoperire cuprinsa intre 35-60 mm. Daca e prea groasa, ai inertie mare. Nu e un lucru prea placut cand incerci sa controlezi caldura.



#1399
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Se pare ca sapa iese peste tot cu grosimea de 3-3,5 cm peste teava pex. Nu se putea fara sa torn prima data termobetonul cu rol de izolare si indreptarea placii , daca puneam extrudat ca izolatie aveam o sapa cu grosimea de 4 cm la baie si 8 cm la bucatarie (diferenta cu 4 cm) si era foarte rau pentru incalzirea in pardoseala .

PS: astazi am scos usile exterioare si le-am montat mai sus cu 2 cm, acum trebuie sa invat sa le reglez.
[ https://cdn.meme.am/cache/instances/folder844/53601844.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Benderbut, 01 July 2017 - 19:22.


#1400
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Hai ma Bendere revino-ti. Doar nu ai si job zilnic nu? ( a se interpreta ca tot timpul se poate si mai rau :) )

Edited by bobitzaaa, 01 July 2017 - 21:14.


#1401
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postcumparator, on 01 iulie 2017 - 22:14, said:

In lipsa de altceva, mai pun niste poze cu verdeata.

Din cauza caldurii n-am terminat sa fac ordine la rosii. Oricum, cred ca datorita faptului ca sunt ditamai tufele acolo, isi fac reciproc umbra si au rezistat pe arsita asta udate odata la 3 zile. La stropesc cu Hunter, Boundary si Cropmax, cam o data pe saptamana. Fac 1 l de solutie cu cele 3 chestii si stropesc toata curtea cu ea. Ar mai trebui si altceva?
Am avut merii plini de afide si i-am curatat tot cu amestecul asta de solutii bio. Chiar a razbit.

Glicina a crescut destul de mult, dar inca nu face umbra. O sa tund serios la ea in vara asta in speranta ca ii voi da un nou start. In afara de glicina mare mai am una mica tot pe pergola, pusa anul asta. Cred ca vad niste muguri de flori la ea. Florile sunt albe, ceea ce inseamna ca glicina cea mare este roz.

Am toti pomii plini de insecte portocalii, cum este cea de pe frunza din ultima poza. Stiti ceva despre ele? Mie nu mi se pare ca fac rau.

Te-ai decis sa tii un jurnal comun cu bender 😆😆?

#1402
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Posted Image Da, am zis sa mai economisesc spatiul de la mine de pe jurnal.

Acuze Bender. Nu mai pot sa editez, asa ca rog moderatorul sa imi mute mesajul pe topicul "Casa in Gulia". Multumesc mult.

Edited by cumparator, 01 July 2017 - 23:44.


#1403
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postbobitzaaa, on 01 iulie 2017 - 21:14, said:

Hai ma Bendere revino-ti. Doar nu ai si job zilnic nu? ( a se interpreta ca tot timpul se poate si mai rau Posted Image )
Adevarul este ca sunt cam in contratimp si posibil sa imi car sculele de la casa la un nou santier .

View Postcumparator, on 01 iulie 2017 - 23:43, said:

Da, am zis sa mai economisesc spatiul de la mine de pe jurnal.

Acuze Bender. Nu mai pot sa editez, asa ca rog moderatorul sa imi mute mesajul pe topicul "Casa in Gulia". Multumesc mult.
Ai grija ce plante cultivi , unele pot da efecte halucinogene :peacefingers: .

Edited by Benderbut, 02 July 2017 - 06:56.


#1404
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Faci si un nou jurnal?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate