Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Seceta mare pe tot globul.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#19
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Topic de tot ...rahatul.

@cosond,, ai auzit de manipulare ?

Edited by NexT20, 31 July 2015 - 17:26.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 cosond, on 31 iulie 2015 - 16:41, said:

In California, in Australia, in Rusia, in Franta, in Romania.... cam peste tot este seceta.
Nu chiar, in desert in general e seceta, California si Nevada au desert gramada, e ceva normal. Franta depind de regiune... Rusia nu prea e seceta, Australia la fel depinde de zona, pe coasta e oki, in desert si salbaticie e altceva... dar asta nu e ceva nou, e de sute de mii, milioane de ani.

Edited by andreic, 31 July 2015 - 17:27.


#21
cosond

cosond

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,716
  • Înscris: 19.08.2012
Da, dar secetele sunt mult mai puternice.

#22
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 cosond, on 31 iulie 2015 - 17:20, said:

Productiile sunt total compromise in unele judete.

If only we would have some futuristic technology to solve this...

[ http://files.udask.webnode.nl/200007151-65110660cc/irrigation_pivot.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Anul asta mi se pare ca se manifesta Osciltia de Sud,denumita El Nino.
https://www.climate....rtment/8443/all

#24
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
In perioada aceasta apar foarte multe articole care incearca sa manipuleze pietele.

Da este seceta in unele zone...
Da vor fi si ceva productii mai mici...
Nu nu vom vedea preturi astronomice din cauza stocurilor mondiale de cereale care sunt foarte mari.

Seceta e mai mult la preturi decat in hambare:

Attached Files



#25
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 shefu_de_combinat, on 31 iulie 2015 - 17:29, said:


If only we would have some futuristic technology to solve this...

[ http://files.udask.webnode.nl/200007151-65110660cc/irrigation_pivot.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu sunt compromise ca a venit shefu_de_combinat cu irigatiile pe softpedia, in realitate asa ceva e rar, foarte rar, extrem de rar!
Vladutz lucreaza in agricultura si ar vrea sa fie preturile ceva mai mari la produsele sale!
Altii fac mistou cat cuprinde, iar cand mancarea se va scumpi or sa dea vina pe....Dumnezeu!

#26
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
Mai oameni buni, aveti ce pune pe masa?
Eu am ce pune pe masa.......Posted Image
Deci unde este seceta?

#27
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 cosond, on 31 iulie 2015 - 16:41, said:

In California, in Australia, in Rusia, in Franta, in Romania.... cam peste tot este seceta.
Hidrocentralele merg la minim, vantul nu prea bate, merg mai mult termocentralele si centralele nucleare, Dunarea a scazut foarte mult.
Productiile de grau, de porumb scad peste tot, chiar dramatic.
Ce va fi, ce efecte vor asupra preturilor?
http://m.zf.ro/eveni...porumb-14658886
Seceta face ravagii. Producţii mai mici cu 25% la grâu şi cu 50% la porumb

de-asta a scazut pretul graului la 0.6lei/kg?...

#28
Freevy

Freevy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.03.2013

 NexT20, on 31 iulie 2015 - 17:25, said:

Topic de tot ...rahatul.

@cosond,, ai auzit de manipulare ?

Cred că tocmai asta incearca el sa faca aici, pe forum.

Hai sa nu exageram, da? Ani secetoși au mai fost. Daca anu asta e puțin mai călduros, asta nu inseamna ca ne ducem.....

#29
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Asta cu seceta e clar manipulare! Dar si imaginea postata de @shefu de combinat e tot manipulare....gen "Romania te iubesc"...hai pe bune acum! Care sunteti mai umblati prin lume sa imi spune-ti si mie in care tara vezi asa ceva la tot coltu??? pai in nici una...numa aia de la Protv se simt ofensati si vor sa ne faca prosti ca nu montam pe tot campul sisteme de irigat...daca nu cunoasteam realitatea mai bine sa ne abtinem de la comentarii

#30
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
California, normal seceta, Australia la fel, Franța chiar nu stiu, Romania este normal sa fie seceta in perioada asta. Asa a fost si asa va fi, întotdeauna.

Se dau de ceasul morții Ecologiștii pe de o parte si alarmiști pe de alta parte. Nimic nou sub soare.

#31
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 paul_pablo, on 31 iulie 2015 - 19:05, said:

Asta cu seceta e clar manipulare! Dar si imaginea postata de @shefu de combinat e tot manipulare....gen "Romania te iubesc"...hai pe bune acum! Care sunteti mai umblati prin lume sa imi spune-ti si mie in care tara vezi asa ceva la tot coltu??? pai in nici una...numa aia de la Protv se simt ofensati si vor sa ne faca prosti ca nu montam pe tot campul sisteme de irigat...daca nu cunoasteam realitatea mai bine sa ne abtinem de la comentarii
Singura idee buna din tot postu.

[ http://media.rtv.net/image/201209/full/harta-irigatii_17549400.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
@shefu de combinat: lucrezi teren? cate hectare? cate irigate? ce hibrid de porumb folosesti la irigat si ce hibrid la neirigat? ce potential de productie ai la cel irigat? dar la cel neirigat? cate te costa instalatia pe un hectar si in cat timp se amortizeaza?
P.S. am vizitat cateva tari destul de civilizate dar ce e in poza nu se vede pe tot campul...ba chiar se vede destul de rar...mai rar decat vrea Protv-ul sa ne faca sa credem...s-au filmat sere ultramoderne si campuri cu porumb irigat prin strainatate...dar au uitat sa spuna ca pe drumul spre acele sere si campuri nu au mai vazut prea multe astfel de minunatii...semn ca fermierii din toata lumea cultiva peste 80% in sistem neirigat. Oare de ce? Dar mai intai e esential sa ne raspundem la intrebarile de mai sus...

Edited by paul_pablo, 31 July 2015 - 19:39.


#33
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 paul_pablo, on 31 iulie 2015 - 19:05, said:

Asta cu seceta e clar manipulare! Dar si imaginea postata de @shefu de combinat e tot manipulare....gen "Romania te iubesc"...hai pe bune acum! Care sunteti mai umblati prin lume sa imi spune-ti si mie in care tara vezi asa ceva la tot coltu??? pai in nici una...numa aia de la Protv se simt ofensati si vor sa ne faca prosti ca nu montam pe tot campul sisteme de irigat...daca nu cunoasteam realitatea mai bine sa ne abtinem de la comentarii

Nu am mai trecut de 2-3ani ,printr-o zona unde era o asemenea instalatie de irigat(Daita,Daia,Giurgiu)...Omul a investit masiv si...atata timp cat a fost apa pe canalele de irigatii,a fost folosita din plin.Cred ca avea o deschidere de 150-200m si rula cam pe 500m lungime.Stiu ca schimba alimentarea ba la un capat ,ba la celalalt...Cand nu au mai bagat apa pe canale...a luat-o razna...

#34
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Conteaza mult panza freatica...in zona mea nu prea se iriga dar avem canale si o panza freatica bogata la mica adancime (nu in toata zona) ceea ce ajuta mult. Irigatul nu e o prostie deloc...am vazut pe viu ce are Musca la Curtici...dar totalul irigat la el nu cred ca depaseste 20%...sunt investitii destul de mari care cu greu le amortizezi. E adevarat ca sudul tarii e mai arid...acolo ar fi nevoie de canale de irigatii prin multe locuri...da de aici pana la felul in care se relateaza problema in massmedia (care e spalare a creierului) e cale lunga. Personal am renuntat de ceva vreme la a ma uita la tv...si cand o fac ma uit la filme...stirile si emisiunile mai mult dezinformeaza.

#35
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
Mana lu' Iohannis

#36
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Astfel de perioade au fost mereu in istoria lumii, nu vad nimic special.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate