Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

ax came rupt-dealerii opel neaga problemele

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Stimate coleg , eu am trait printre bisnitari de masini si mi-au trecut prin mana cateva sute de autoturisme. Nu ma leg de talentul tau de mecanic pentru ca nu am avut plkacerea sa ne cunoastem si de dupa un display toti pot fi mecanicii lui peste ...dar , daca aveai experienta cu autoturismele , nu te minunai asa tare ca s-a intamplat ce s-a intamplat ...no offence . cum spuneam , este un SH care se poate si rupe in doua pe autostrada . Nu stii cum a fost servisata masina cat nu a fost la tine , poate a birjarit-o fostul proprietar . Poate au fost mai multi , poate a facut scoala de soferi pe ea fiul drogat si fiica retardata a aluia de ti-a vandut-o tie. Nu ai de unde sa stii ca nu este cum zic eu . Mai zis inca o data , te inteleg , esti necajit , si eu as fi ....dar acum linisteste-te si vezi ce alegi , o repari sau o vinzi asa . Restul este can-can .
Apropos , nu stiu de unde ai facut rost de cheie dinamometrica ( stii cu siguranta ca planetara se strange cu cheie dinamometrica ) si nici de unde ai aflat cuplul specific de strangere , cand ai schimabt matale planetara aia ghidusa ....sper ca ia facut treaba buna ....sa nu iti sara si roata la viteza mare . Zic si eu .... sa ai grija ...nu de bascalie .

#20
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ma, dupa ce ca am eu supararile mele ma mai freci si tu sa fie completa ziua. Sunt schimbate la service, logic, eu ma refeream ca-s schimbate ca piese.

Edited by xkos, 31 July 2015 - 18:24.


#21
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
La orice marca, in orice tara, la orice produs, vei primi canci dupa 12 ani, sute de  mii de km, fara istoric continuu la dealeri - cine stie de cati doreii a fost reparata, ce piese are in ea, ce accidente a avut...

O singura sansa ai: sa fi fost campanie la piesa respectiva si sa faci parte din lotul respectiv.
Opel a procedat intotdeauna corect cu campaniile de reparatie/inlocuire, prin intermediul dealerilor.

#22
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
da, asa e. Singura chestie e ca motorul face parte din lotul de probleme dar ei n-au vrut sa-l includa in campania de rechemare sau astia din Ro au avut rea vointa sa recunoasca ca e cu probleme.  Astept raspunsul lor, m-au directionat spre Centrul de Asistenta Clienti Opel Southeast Europe, sunt curios de raspuns sau rezolvare.

#23
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Dar tu de unde dumnezeu stii ca motorul ala face parte din lotul cu probleme de sustii chestia asta cu atata hotarare? Asa si decis tu? Asa vrei tu? Tu insuti ai atasat un raspuns oficial al Opel in care iti spuneau ca masina ta NU face parte din lotul cu probleme!

Si eu vreau sa-mi dea VW 1500 de lei pentru turbina care a crapat in fostul meu Golf din 1998 si cu 400.000 de km la bord. Stiu eu ca ei comploteaza impotriva mea si au construit o masina  care s-a stricat dupa 16 ani. Nemernicii!!!

#24
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
de pe opelclub, si de la tipa de la Opel Romania cu care am vb astazi  care nu a negat nimic. Nu inteleg, ce tot aveti? Problema s-a manifestat inclusiv la masini noi, atunci cand au aparut ele la vremea lor. Asta e buba la z14xep generala, nu doar pe anumite loturi de motoare.
Si ca tot n-ai reusit sa procesezi, ei au zis ca Nu e motor cu probleme dar uite contrariul, ca a cedat!
Daca mai comenteaza vreunu aiurea fac report, fix nu ma intereseaza ca unu a stat cu bisnitari, altu ca are turbina nu stiu cum sau ce mecanic sunt eu, s-a tampit lumea de tot.
Ai ceva de zis care sa ma ajute, spune...daca nu taci. Carcotasi =tzatze gasesc pe toate gardurile.

Edited by xkos, 31 July 2015 - 21:35.


#25
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Mda, clubopel si "tipa de la Opel" sunt somitati in domeniu, sa ai grija de ambele surse pentru ca ele iti vor castiga procesul pe care il vei intenta lui General Motors pt ca ti s-a stricat ragalia cu 300000 de km.

Poti sa dai 1000 de reporturi, lipsa ta de logica in problema asta e dureroasa si reporturile nu ti-o vor deschide. Din pacate pentru tine, nu sunt singurul care ti-a spus chestia asta pe acest topic.

#26
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
faci afirmatii aiurea si jignitoare, cred ca e cazul sa-ti vezi de drumul tau.

Edited by xkos, 01 August 2015 - 12:48.


#27
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
De porcăria de astra g sa nu aud ! Am un coleg , a schimbat si recondiționat calculatorul de i lecție , 2 termofloturi si acum din cauza unei erori de fabricație , care se manifesta mai devreme sau mai târziu a Pompei de ulei a rupt distribuția si a schimbat motorul !
Ah , ultima oară a spălat motorul si a picat nUSH ce electronica la ea !
In total intr-un an a băgat 6000 RON ! Tigăi afurisite

#28
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Si eu as vinde-o as mai pune ceva bani si as cumpara o masina mai noua sau daca nu un motor nou de la dezmebrari. O masina de peste 10 ani are nevoie de dragoste si de un stapan priceput ca sa nu te paraseasca.

#29
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

View PostAl3csutzul, on 02 august 2015 - 20:50, said:

[...]ultima oară a spălat motorul si a picat nUSH ce electronica la ea [...]
Posted Image
Capul face, portofelul trage!!!!

Pentru initiator: trebuie sa afli 2 lucruri in mod oficial de la Opel:
1. daca motorul tau face parte din lotul cu probleme
2. daca motorul tau a beneficiat de recall
Dupa, te decizi daca o dai la dezmembrat sau pui alt motor sau il faci pe asta.

#30
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
Este incredibil cum jumatate din forumul asta e mai catolic decat papa....

I itiator, daca esti sigur sigur ca e problema de fabricatie si ai resurse si vointa dai in judecata. Dar indicat ar fi sa contactezi cumva opelul din Germania si nu din ro sau se europei. Desi eu am o indoiala ca vei rezolva ceva, pana nici eu nu mi-as bate capul care sunt dispus sa dau pe oricine in judecata daca incearca sa ma "faca".

E complicat rau, succes.

#31
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostAl3csutzul, on 02 august 2015 - 20:50, said:


Ah , ultima oară a spălat motorul si a picat nUSH ce electronica la ea !


Pai daca a fost destept si a spalat motorul? Motorul nu se spala se sterge...

#32
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Pai normal ca ii doare la pateu, ca ei nu au motoare sa le crape in mers. Ce stres, ce durere pe ei, e mai simplu sa stea de mistouri pe net.
Astept si raspunsul lor, de la Opel.  Pana una alta m-am documentat ce-mi trebuie si o sa-i pun alte suruburi noi+pasta antidefiletare, ceva gen loctite temporar.
Nu mi-e ciuda ca scot bani din buzunar ptr reparat cum dau unii de inteles in pagina precedenta cat mi-e ciuda ca am fost cu ea sa-i schimb distributia fix din cauza asta si i-am rugat si pe bolovanii aia sa verifice cuzinetii+suruburile ( si la Bucuresti ca mi-a fost teama in Valcea) si  au sarit de cur in sus ca nu se umbla la alea nici batut. Un singur surub din 20 l-am gasit strans bine la axe, pai o iei razna complet, e vb de siguranta mea in trafic, si cum pe aici pe dealul negru merg astia ca nebunii nu prea ai timp de eschive, manevre sau stiu eu ce. Unii au zis ca-i veche. Repet, s-a intamplat inclusiv la masini care erau noi, 20-30 mii km la vremea lor numai ca au musamalizat problema. Acum stiu, fac eu o verificare la fiecare 50.000 ca nu ma doare mana.

#33
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Bun, m-a sunat gajica de la nu stiu care reprezentanta cu nr privat, m-a luat cu vrajeli ca am masina acum in service neautorizat si ca nu mai ofera garantie. I-am zis ca nu o am, nici nu a fost vb sa o duc pana nu am un raspuns de la ei si a inceput sa o dea in barci, e clar ca nu vad nimic. O sa vad daunele si daca scap numai cu axul imi vad de drum. Daca nu, ma tin de capul lor, multumesc celor care ma sustin.

#34
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
xcos, la ce service ai fost in Buc.?

#35
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
nu mai retin, am fost cu cineva la vremea respectiva undeva mai jos de baba novac, sunt f multe service-uri in zona aia.

#36
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Eu nu înțeleg ce draq s-a întâmplat acolo. Un ax cu came rupt ar trebui să ducă la dauna totala motorul ala - tacheti, culbutori, supape, deformații în chiulasa etc. Iarăși, un ax cu came a cărui lagăre se slăbesc încet încet ar trebui sa se simta bine în funcționarea motorului. Si o mașină cu axul cu came rupt nu merge "în trei pistoane" Ai desfăcut capacul chiulase și ai văzut axul rupt? Baga o poză pe forum pt cultura noastră generală, eu am mai văzut distribuții sărite și făcute varza,  dar n-am văzut niciodată un ax cu came rupt. Sau ai citit de problema asta și ești convins ca ai pățit-o, ca aia de citesc de boli și sunt convinși că le au pe toate...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate