Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

E posibil sa imi scot numere rosii?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015
golf 3 1996

Nu stia ca a recuperat taxa a uitat (femeie) .

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSoLiDFcD, on 30 iulie 2015 - 13:10, said:

Eu intreb doar daca pot pati ceva d.p.d.v. legal ?
Am contract - vanzare cumparare acolo nu specifica ca eu trebuie sa o inmatriculez pana la o anumita data.
Îţi spune legea că ai 30 zile de la data înscrisă în certificat. Altfel, în afară de amendă şi reţinerea certificatului nu ai ce să păţeşti.

#21
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
e, nu stia pe dracu'...

si acum ca a aflat, la ce mai face spume? ori sa taca si sa se calmeze, ori sa-ti dea bani de taxa.
tu nu cumva ai cumparat-o la un pret d-ala, ca si cum ar avea taxa platita (si nerecuperata)? ca
daca da, naspa. mai platesti odata, bonus la stat.

cum a stiut s-o recupereze, ca doar fiind pe numele ei ea trebuia sa se ocupe de hartoage, asa
stia si cand ti-a vandut-o, da' a tacut. e o vorba: "cum te f*te un prieten, nu te f*te nimeni". doar
ca in cazul asta nu e vorba de prieteni...

#22
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015
Eu cand trece o luna de la data scrisa pe talon nu o sa mai circul cu ea.

ii dau placutele si asta e cand voi avea bani o inscriu

#23
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
N-are ce sa faca cu numerele.

#24
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
ar fi fost mai inteligent daca asteptai o mostenire; altfel nu te mai incurcai cu contract-vanzare cumparare si dansa nu mai avea nevoie de numere... preferentiale

#25
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Deci voi spuneti ca daca masina a fost inmatriculata in Romania nu se mai pot scoate numere rosii? Sa dam urmatoarea situatie: vine gigi sa cumpere masina mea, care ARE taxa platita si NERECUPERATA! eu am numere preferentiale, am platit 85 de ron pentru ele, si as vrea sa le pastrez da? Mergem sa facem actele, scriu pe talon instrainat la data de xx.xx.xxxx, facem contractul de vanzare, mentionez ca imi pastrez numerele, si iau placutele de pe masina da?

Persoana ce trebuie sa faca? Sa aiba de la mine actul de la ANAF ca este taxa platita, si sa mearga la RAR pentru autentificare da ? Cum merge el la RAR? cu platforma? eu personal sunt convins ca poate scoate numere rosii, si le poate scoate bine mersi 3 luni, dar asta este doar parerea mea!

#26
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015

View PostPlaton, on 30 iulie 2015 - 15:19, said:

Deci voi spuneti ca daca masina a fost inmatriculata in Romania nu se mai pot scoate numere rosii? Sa dam urmatoarea situatie: vine gigi sa cumpere masina mea, care ARE taxa platita si NERECUPERATA! eu am numere preferentiale, am platit 85 de ron pentru ele, si as vrea sa le pastrez da? Mergem sa facem actele, scriu pe talon instrainat la data de xx.xx.xxxx, facem contractul de vanzare, mentionez ca imi pastrez numerele, si iau placutele de pe masina da?

Persoana ce trebuie sa faca? Sa aiba de la mine actul de la ANAF ca este taxa platita, si sa mearga la RAR pentru autentificare da ? Cum merge el la RAR? cu platforma? eu personal sunt convins ca poate scoate numere rosii, si le poate scoate bine mersi 3 luni, dar asta este doar parerea mea!

Si eu tot asa stiu de la cineva? dar nu sunt sigur si nu vreau sa merg 100 de KM degeaba pana la resedinta de judet sa nu pot face nimic

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPlaton, on 30 iulie 2015 - 15:19, said:

am platit 85 de ron pentru ele, si as vrea sa le pastrez da? Mergem sa facem actele, scriu pe talon instrainat la data de xx.xx.xxxx, facem contractul de vanzare, mentionez ca imi pastrez numerele, si iau placutele de pe masina da?

Persoana ce trebuie sa faca? Sa aiba de la mine actul de la ANAF ca este taxa platita, si sa mearga la RAR pentru autentificare da ? Cum merge el la RAR? cu platforma? eu personal sunt convins ca poate scoate numere rosii, si le poate scoate bine mersi 3 luni, dar asta este doar parerea mea!
Nu iei numerele de pe mașină decât atunci când cumpărătorul o trece pe numele lui. Dacă îți pare rău după cei 85 lei nu ai decât să-i ceri cumpărătorului.
Prefectura Brașov are ceva informații pe site: http://www.prefectur...culatie_133.php

Edited by MembruAnonim, 30 July 2015 - 15:38.


#28
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015

View PostMembruAnonim, on 30 iulie 2015 - 15:35, said:

Nu iei numerele de pe mașină decât atunci când cumpărătorul o trece pe numele lui. Dacă îți pare rău după cei 85 lei nu ai decât să-i ceri cumpărătorului.

Ea vrea numerele astea ca sunt initialele ei + anul nasteri, nu reusesc sa ma inteleg nici cum cu ea.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poată să le vrea și doar ca să te frece la icre, are puțină importanță. Singurele variante pe care le ai sunt să înmatriculezi mașina pe numele tău sau să o radiezi pentru totdeauna.

#30
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007

View PostPlaton, on 30 iulie 2015 - 15:19, said:

Deci voi spuneti ca daca masina a fost inmatriculata in Romania nu se mai pot scoate numere rosii? Sa dam urmatoarea situatie: vine gigi sa cumpere masina mea, care ARE taxa platita si NERECUPERATA! eu am numere preferentiale, am platit 85 de ron pentru ele, si as vrea sa le pastrez da? Mergem sa facem actele, scriu pe talon instrainat la data de xx.xx.xxxx, facem contractul de vanzare, mentionez ca imi pastrez numerele, si iau placutele de pe masina da?

Persoana ce trebuie sa faca? Sa aiba de la mine actul de la ANAF ca este taxa platita, si sa mearga la RAR pentru autentificare da ? Cum merge el la RAR? cu platforma? eu personal sunt convins ca poate scoate numere rosii, si le poate scoate bine mersi 3 luni, dar asta este doar parerea mea!

da, e doar parerea ta.

si unii ii credeti pe cumparatori niste fraieri, sau aveti senzatia ca s-au terminat masinile.
as vrea sa-l vad pe gigi ala care iti cumpara masina si iti lasa numerele.
si chiar presupunand ca gasesti un gigi asa de prost, oricum nu ai ce face cu numerele. ele sunt alocate masinii vechi pana ajunge gigi si transcrie masina, si ia alte numere, iar alea vechi devin astfel libere.

View PostSoLiDFcD, on 30 iulie 2015 - 15:37, said:

Ea vrea numerele astea ca sunt initialele ei + anul nasteri, nu reusesc sa ma inteleg nici cum cu ea.

tu te duci si te iei cu masina in evidenta la primarie.
nu ii scapi sub nici o forma cartea si asigurarea in mana.
de inmatriculat o sa o inmatriculezi cand o sa ai bani.

#31
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015
In evidenta o am la primaria, cartea asigurarea si toate actele sunt la mine

#32
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 02.02.2007

View PostSoLiDFcD, on 30 iulie 2015 - 13:07, said:



Am inteles. Ma tot suna sa imi inscriu masina ca ea nu poate sa isi inmatriculeze pe numerele alea masina noua.
Daca nu am bani sa o fac si o tin in fata blocului pana am si ii dau placutele pot eu sa patesc ceva legal?



E complicata situatia vreau sa o trec pe numele meu nu sa o las pe al ei
Te tot suna? Bag-o în ma-sa când ti-a vândut-o de ce nu a spus nimic de taxa? Sa iti dea bani de taxa, sau da-i masina înapoi cu tot cu numere și cere banii înapoi, ia alta.

View PostSoLiDFcD, on 30 iulie 2015 - 15:37, said:



Ea vrea numerele astea ca sunt initialele ei + anul nasteri, nu reusesc sa ma inteleg nici cum cu ea.
Omule ești păcăliciul ei. Te-a înșelat cu timbrul de mediu și tot ea e cu gura mare? Spune-i ca ai "uitat" de numere cum a uitat și ea de taxa. Pana nu o înscrii pe numele tau, numerele rămân pe mașină. Care e a ta în acte.

#33
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostSoLiDFcD, on 30 iulie 2015 - 13:47, said:

ii dau placutele si asta e cand voi avea bani o inscriu
Sa nu faci prostia asta. Din cate stiu eu, cand faci inmatricularea pe numele tau la politie, ai de ales una din doua: pastrezi numerele (care oricum apar in acte) sau le schimbi (eventual personalizat) dar atunci trebuie sa le duci pe cele vechi, ca sa le distruga ei. Duduia aia, daca vrea sa aiba aceleasi numere pe masina noua, va trebui sa verifice la politie daca s-au eliberat (asta, evident, dupa ce-ti faci inmatricularea), sa le solicite, si, evident, sa-i fie trecute in acte. A monta si a umbla cu masina ei cu numerele tale este o ilegalitate. Explica-i asta.

Edited by Michidoo, 30 July 2015 - 23:46.


#34
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

View PostMichidoo, on 30 iulie 2015 - 23:46, said:

Sa nu faci prostia asta. Din cate stiu eu, cand faci inmatricularea pe numele tau la politie, ai de ales una din doua: pastrezi numerele (care oricum apar in acte) sau le schimbi (eventual personalizat) dar atunci trebuie sa le duci pe cele vechi, ca sa le distruga ei. Duduia aia, daca vrea sa aiba aceleasi numere pe masina noua, va trebui sa verifice la politie daca s-au eliberat (asta, evident, dupa ce-ti faci inmatricularea), sa le solicite, si, evident, sa-i fie trecute in acte. A monta si a umbla cu masina ei cu numerele tale este o ilegalitate. Explica-i asta.

Mai e si a treia varianta, persoana care vrea sa pastreze numerele merge la politie, face o cerere de pastrare a numerelor de inmatriculare, plateste o taxa(aprox 40 de lei). Va primi o chitanta care trebuie prezentata in copie la politie de cumparator la inmatriculare. Astfel, numerele nu se mai distrug ci raman proprietarului. Procedat asa in urma cu vreo 4-5 luni, am cumparat masina(plecam din tara a doua zi, n-am putut rezolva imediat cu inmatricularea), masina a ramas la mine cu numerele proprietarului. Omul a mers la politie si a facut cererea, mi-a trimis chitanta scanata. Dupa aprox. 3 saptamani cand m-am intors in tara am inmatriculat masina, si m-am intalnit cu fostul proprietar sa-i dau numerele inapoi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate