Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Oferta UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#55
loadrunner

loadrunner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 12.08.2007

View Postquant, on 18 noiembrie 2015 - 20:07, said:

Si costuri nu sunt pentru ca evident ca nu se platesc drepturi la furnizorii de programe
De ce sa nu-i plateasca?

#56
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004

View Postloadrunner, on 18 noiembrie 2015 - 21:38, said:

De ce sa nu-i plateasca?

Pentru UPC relevant este ca o persoana sa aleaga sa fie abonatul lor si nu abonatul unui concurent. Daca erau foarte ingrjorati de plata drepturilor atunci nu trageau un cablu coaxial de tv, dar cica destinat netului, dar prin care sa fie transmise zeci de programe tv necodate la care evident ca nu se controleaza drepturile de acces. Evident ca lovesc in concurenti: alti operatori de cablu sau iptv, care ce mai pot zice la o asemenea miscare.

Probabil ca o categorie semnificativa de abonati sunt aceia care vor net si tv dar fara pretentii speciale ci mai degraba la un pret cat mai mic (iar cateva zeci de programe digitale si ce a mai ramas pe analogic este perfect pentru ei). Evident ca oficial contractul este doar pentru net si nu se face o publicitate pe fatza, dar agentul si instalatorul trebuie sa-si faca planul de abonati care sa-i aleaga pe ei ... si au argument. Si in definitiv cui i-ar pasa ca Protv, Eurosport etc nu primesc oarece drepturi. Pretul este foarte competitiv.

#57
loadrunner

loadrunner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 12.08.2007
Te cam invarti in cerc.
Ori e ilegal pentru utilizator, ori e ilegal pentru UPC.
Nu are cum sa fie valabil pe termen lung.

In cel mai bun caz, se fac ca se uita in cealalta parte temporar, ca sa te prinda pe 2 ani, si in cateva luni codeaza tot.

#58
ficus

ficus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.03.2005
Eu am sunat la Rc si mi s-a spus ca se poate instala doar net de 500 la 25 lei, pentru abonatii noi, pe doi ani. Evident, daca vrei si ceva tv, mai pui bani, in functie de pachetul dorit. Dar ca idee, este bine ca se poate lua doar net la 25 lei.

#59
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004

View Postloadrunner, on 19 noiembrie 2015 - 09:00, said:

Te cam invarti in cerc.
Ori e ilegal pentru utilizator, ori e ilegal pentru UPC.
Nu are cum sa fie valabil pe termen lung.

In cel mai bun caz, se fac ca se uita in cealalta parte temporar, ca sa te prinda pe 2 ani, si in cateva luni codeaza tot.

Eu nu am discutat legalitatea situatiei (habar nu am daca se incalca vreun articol din vreo lege, sau nu). Probabil ca furnizorii de programe si competitorii sunt nefericitii dar UPC este probabil multumit ca are de facto cea mai ieftina oferta 2play, care evident ca nu este anuntata in gura mare si explicit, dar agentii/instalatorii ce trebuie sa-si faca planul de abonati o pot oferi celor interesati.

Aceasta este deci cea mai interesanta miscare a UPC pe anul acesta, un an cam anost de altfel.
Aceast oferta clar ii va afecta pe ceilalti operatori care vor trebui sa faca ceva pe zona ofertelor 2play ieftine.

Iar la ipoteza ta ca in cateva luni ar putea coda tot, intuitia mea imi spune ca nu: au fost destule oferte 2play si 3play cu grila Optim HD in care nu se includea mediabox/CI deci o codare totala pe digital (si eventual si eliminarea analogicului) implica investitii serioase. Pana la urma situatia acesta nu afecteaza in vreun fel UPCul ci din contra au doar de castigat din partea unor abonati care nici nu vor prea mult pe partea de tv si nici nu vor sa plateasca prea mult.

Edited by quant, 19 November 2015 - 10:38.


#60
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
De ce oare nu vrei sa ne intelegi ca nu poti sa castigi clienti cu Optimul daca el nu este oferit public. Ca stiu 2-3 insi care mai citesc pe aici e altceva, dar nu castigi abonati la televiziune ca dai pe sub tejghea Optim. Nu stie Gheorghe de la etajul 2 cand isi ia 500mbps sa downloadeze manele ca are si televiziune si isi achizitioneaza si pachetul de televiziune cu Taraf HD.

Edited by gigsnet, 19 November 2015 - 10:33.


#61
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004
Daca un cetatean se duce la un agent si ii spune: "Vreau sa am net, si ceva zeci programe tv de baza gen ProTv, Eurosport, nu ma intereseaza uploadul la net sau alte caracteristici si nici HBO si Filmbox, dar vreau ca pretul sa fie imbatabil comparativ cu orice mi-ar putea oferi altii" sunt curios care ar putea fi raspunsul agentului. La o adica ar putea oferi un modem de net (platit) si un spliter ("cadou"). O asemenea oferta bate orice concurenta dar evident ca nu va fi afisata pe site ci doar ar fi oferita direct celor care se incadreaza in profilul respectiv.

View Postgigsnet, on 19 noiembrie 2015 - 10:31, said:

dar nu castigi abonati la televiziune ca dai pe sub tejghea Optim.

Pana una alta castigi un abonat pe care nu il castiga concurenta. Nu trebuie sa scrie pe fruntea lui 'tv'.
Pe tine ca operator te doare la pedala ca el se uita pe Protv, costul este zero.

Iar daca pe viitor cetateanul isi va reconsidera atitudinea fata de tv si va vrea mai mult decat pachetul de baza, a testat deja calitatea transmisiei, cablul si spliterul sunt pe pozitii mai lipseste doar mediaboxul/ci+ pentru care evident ca i se va face o oferta de 2play pe bune.

#62
loadrunner

loadrunner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 12.08.2007
Tocmai am reusit sa fac conversia de la net de 200 (39 lei) la 500 (25 lei) cu prelungire pe 2 ani, fara sa reziliez si sa fac abonament nou, cum mi s-a spus initial.

#63
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Te rog din suflet :lol: sa iei cablul si sa il bagi in televizor sa ne lamuresti ca sa stea si quant fericit :D

#64
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012

View Postloadrunner, on 19 noiembrie 2015 - 14:25, said:

Tocmai am reusit sa fac conversia de la net de 200 (39 lei) la 500 (25 lei) cu prelungire pe 2 ani, fara sa reziliez si sa fac abonament nou, cum mi s-a spus initial.
Ce perioada contractuala mai aveai si ce servicii?!

#65
loadrunner

loadrunner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 12.08.2007
Pai am incercat deja si merge. :)
Eu am acum un abonament contractat prin oferta "FiberYouth", fara tv, dar sub nici o forma agentul de vanzari nu a sugerat sau incurajat ceva. (televiziunea ca "bonus") Chiar dimpotriva, a trebuit sa insist mult pana sa imi faca abonamentul fara tv.
(practic, era agent door2door, care a venit la mine cu oferta, i-am zis ca vreau doar net si a zis ca nu se poate; dupa cateva zile am facut cerere online pentru fiberyouth, iar dupa confirmare de la call center, il trimite pe acelasi agent la usa, care imi zice aceeasi poveste ca nu se poate doar net; eu i-am zis ca vreau doar net fara perioada contractuala, ca asa scrie pe net ca se poate; a dat cateva telefoane dupa care a zis "bine")
Insa eu nu m-am abonat pentru "bonus" si nici nu o sa plang dupa el daca dispare. Am si Orange TV si Digi Online (pe tv) dar nu ma uit aproape deloc la nici unul dintre ele.

Diferenta intre FiberYouth si oferta asta noua, e ca prima dintre ele e limitata la persoane cu varsta < 26 ani. (care statistic se uita mai putin la tv, si sunt sanse aproape 0 ca sa plateasca o gramada de bani pentru un net mediocru cu tv bagat pe gat)

#66
overmont

overmont

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 04.02.2007

View Postloadrunner, on 19 noiembrie 2015 - 14:25, said:

Tocmai am reusit sa fac conversia de la net de 200 (39 lei) la 500 (25 lei) cu prelungire pe 2 ani, fara sa reziliez si sa fac abonament nou, cum mi s-a spus initial.
Erai in perioada contractuala?

#67
quant

quant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 21.02.2004

View Postloadrunner, on 19 noiembrie 2015 - 16:47, said:

Pai am incercat deja si merge. Posted Image
Deci abonatilor interesati de un 2play ieftin  UPC le ureaza vizionare placuta :)
Nu au nici un motiv sa aleaga un alt operator.

Interesant este ca oferta exista deja dar era restrictionata la tineri, dar de acum incolo liber la toata lumea :)

#68
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,685
  • Înscris: 23.10.2006
Am sunat eu in dupa amiaza asta si mi-au spus ca oferta de net cu 25 lei e valabila doar abonatilor noi, nu celor existenti, chiar daca au un singur serviciu de la ei. A ramas sa fiu sunat de la retentie, ca am deja o cerere de reziliere depusa de pe data de 14.11. in cel mai rau caz astept pana pe 14.12. si pe 15.12. sun si cer sa ma abonez, fiind client nou fara vre-un serviciu de la eiPosted Image .

#69
ficus

ficus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.03.2005
Nu te considera client nou decat dupa trei luni de la reziliere. Parca asa stiam eu...

Edited by ficus, 19 November 2015 - 22:29.


#70
loadrunner

loadrunner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 12.08.2007
Asta nu stiu sigur. Eu defapt practic vroiam sa fac pe alt nume. (al meu, acum e pe prietena mea, eu sunt prea batran pt fiberyouth)
Si mie mi-au zis din callcenter ca promotia e strict pentru clienti noi, dar cand am mers sa reziliem, ne-au intrebat de ce, i-am explicat si a zis ca incearca sa rezolve fara reziliere. Si a rezolvat. Luni vin sa schimbe modemul.
Va anunt daca pun filtre pt tv. :))

#71
overmont

overmont

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 04.02.2007
BF la UPC:

[ http://i66.tinypic.com/fc5ixd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Interesant e ca nu se ofera internet FB 500...ci numai 200 Mbps!

Daca doriti si o consola PS 3:

[ http://i66.tinypic.com/xbb5nb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by overmont, 20 November 2015 - 20:11.


#72
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Oferta de tot rasul :lol: Exact cum e black friday-ul pe la toate magazinele asa si la upc. Abonamente la supra-pret cu niste beneficii cu multe stelute. Consola aia daca esti abonat o platesti, cate 29 lei pe luna timp de 24 de luni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate