Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cum imi pot securiza conturile de gmail si yahoo?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
double-submit, please delete

Edited by Alice, 25 July 2015 - 11:06.


#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostJaJe, on 25 iulie 2015 - 10:41, said:

se salveaza in forma de HASH (Cauta pe google ce inseamna Hash), nu mai zic de faptul ca e si ieftin varianta premium pentru dispozitivele mobile.

"salvat" si hash" se contrazic reciproc. Eu zic sa mai cauti tu putin pe google.

Oricum nu cred ca securizarea depinde de managerul de parole (care daca e necesar Firefox are unul gratis inclus, open source, etc - pe orice device nu numai mobil). Sansele sa iti incerce cineva mai mult de citeva parole la yahoo/google sint minime, nu trebuie o parola enorm de complicata, doar sa nu fie banala. Problemele uzuale sint unde o bagi (atit site-uri care ar putea sa semene cu yahoo cit si calculatorul pe care esti cit e de safe).

Pasul cel mai important pentru userii normali e sa-si puna un telefon pe bune si o adresa de email pentru recuperarea parolei. Si bineinteles 2-factor. Si sa renunte la yahoo.

#21
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Sau:

https://protonmail.ch/

#22
blueeyes0203

blueeyes0203

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.07.2015
Ha ha ha !
     Deci nu poti tine minte 2-3 parole ? Cred ca daca le dai pe mana unui intermediar, acesta va avea o grija deoasebita. Posted Image
    Oricum, gmail si yahoo nu poti fi numite conturi de mail securizate. Nimeni nu-ti ofera ceva pe gratis, daca nu are un avantaj direct din treaba asta. De ce ti-ai face griji in privinta unei metode de securitate cand hotul e deja inauntru ?
     Si da, nu aveti decat sa le dati si numarul de telefon, datele de cont, etc, pentru ca vor avea ei grija de ele Posted Image

#23
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Eu pentru multe conturi pe diverse situri folosesc un algoritm asemanator cu cel detaliat mai jos.

- Mă uit la adresa de internet a sitului, să spunem spre exemplu:
https://protonmail.ch/

- Extrag cele mai relevante două litere din adresă, acestea sunt litera de început și litera care începe un al doilea cuvânt din adresă, dacă aceasta nu există aleg a doua literă din adresă.
În cazul nostru literele cele mai semnificative sunt p și m

- Asociez acestor două litere, două cifre, folosind o funcție de corespondență, a mea arată cam așa (vezi mai jos), voi construiți-vă o alta care să fie ușor de reținut:
f(a) = f(d) = f(s) = 2
f(b ) = f(n) = f(v) = 6
f(c ) = f(x) = f(z) = 3
f(e) = f(q) = f(w) = 1
f(f) = f(g) = f(h) = 5
f(i) = f(o) = f(u) = 7
f(j) = f(k) = f(l) = 8
f® = f(t) = f(y) = 4
f(m) = f(ș) = f(ț) = 9
f(p) = f(ă) = f(â) = f(î) = 0

Cifrele corespunzătoare literelelor alese mai sus sunt 09.

- Apoi asociez literelor 2 si 3 (sau 3 și 4 dacă la pasul anterior am ales deja a doua literă) din adresa de mai sus, două cuvinte care au prima literă, literă mare, din seria de mai jos:

Arici
Bondar
Cleste
Dacia
Elefant
Fagure
Greere
Hunedoara
Ialomita
Jupiter
Kappa
Lambada
Marte
Nufar
Ornitoring
Pelican
Qiu
Raport
Seara
Ton
Umblat
Vaslui
Web
Xilofon
Yesman
Zebra

Literele a doua și a treia din adresa de mai sus sunt r și o, deci cele două cuvinte corespunzătoare sunt Raport și Ornitoring.

- În sfârșit o a doua funcție de corespondență între litere și simboluri (pe care nu o s-o mai detaliez aici) o folosesc pentru a genera un simbol corespunzător literei a patra (sau a cincea) din adresa de mai sus.
În cazul de față litera este t, iar semnul corespunzător este „^” accent circumflex.

Deci parola generată pentru https://protonmail.ch/ este: „09RaportOrnitoring^”

Nu țin minte parolele, doar cuvintele care compun parolele (care sunt oricum notate undeva pe Google Drive) și algoritmul de compunere a parolei.

Sper că v-am inspirat!
Parolele de tipul acesta pot fi sparte doar de atacuri puternice care folosesc dicționare de cuvinte, dar și pe acelea le încurcă semnele speciale.

Edited by Koal, 25 July 2015 - 13:10.


#24
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 04.05.2009
bluefasz,
esti off-topic.
Atentie ce postati!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate