Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Intelectuali, teologi și naționaliști români despre iudaism

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#19
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 vio69a, on 01 august 2015 - 17:23, said:

A fost legionar.....
Toti legionarii au avut probleme cu evreii ?
De unde si pana unde?
De ce4 confundam bandele de derbedei care spargeau vitrinele magazinelor evreiesti cu intelectualii care aveau o parere critica asupra influentei evreiesti asupra unei societati romanesti altfel construita ?
De ce confundam evreii care  formau patura normala, medie, cu varfurile banchere sau sioniste mondiale?
Fiecare evreu a vrut sa fie printre stapanii lumii...
Ma indoiesc.
Multi doreau un loc de munca, un salariu lunar si o viata normala


In primul rand, nu cred ca trebuie bagati, iarasi, evreii in ecuatie, titlul topicului trimite la
''intelectuali, teologi si nationalisti romani''.

Aici nu este vorba de un legionar oarecare, ci de o persoana cu renume.

Si da, aceasta persoana a avut probleme cu evreii, chiar daca personal nu a participat la spartul vitrinelor...

A fost ''doar'' director la Gandirea,- incearca sa-l scoata curat ca lacrima initiatorul topicului.

Acest ''doar director'', printre scrierile lui apare si urmatorul articol in Gandirea.
Articol, in care face apologia lui Hitler.

Articolul se numeste ALIATII LUI ADOLF HITLER, iata un fragment din el :

Fuhrerul german s'a înscris în istorie printre ctitorii României. El ne-a redat
putinţa de a lupta; prin el am şters rugina de pe arme şi am suflat cenuşa defăimării
depe numele ţării; el a încărcat pe cel dintâiu ostaş al nostru cu cinstea fără asemănare,
chiar între popoarele privilegiate, de a comanda o parte din oastea germană
înfrăţită cu a noastră; prin el am câştigat iarăşi pământul delà Ceremuş şi delà Nistru.


http://documente.bcu...941_020_007.pdf


Este cazul sa specific imensa dragoste care a manifestat-o Furerul fata de evrei ?
Si implicit, cei care-l admirau ?

Eu nu am nici un dubiu legat de problemele care le-a avut Nichifor Crainic cu evreii...

#20
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Iochanan, on 24 iulie 2015 - 10:00, said:

Deschid această discuţie cu privire la felul în care este văzut şi a fost văzut în societatea românească, în special bineînţeles din puncte de vedere ale intelectualilor, teologilor sau naţionaliştilor români. Aparent iudaismul este o chestiune strict pentru preocuparea evreilor, fiind o religie destul de închisă, de "ermetică" în raport cu mediul exterior, percepţia mea, care s-ar putea să fie greşită, fiind aceea că intelectuali români sau din România au evitat şi evită într-un mod ciudat, suspect chiar, discutarea publică a unor chestiuni ce ţin de religia iudaismului. Nu ştiu, pe de altă parte, care ar fi fost şi care ar fi deschiderea evreilor pentru discutarea publică despre religia lor, însă percepţia mea este că ei cumva s-au ferit mereu şi se feresc şi azi de la astfel de discuţii.

Pentru început însă, până vor veni şi alte contribuţii, dacă vor veni, aş vrea să dau cuvânt unui citat din intelectualul, teologul şi naţionalistul român Nichifor Crainic cu referire la iudaism.

"Naşterea Mântuitorului înseamnă sfârşitul religiei mozaice. Această veche religie a murit o dată cu întemeierea Bisericii creştine. În economia lucrurilor dumnezeieşti, ea îndeplinise rolul de vestitoare a lui Mesia şi de locţiitoare. Prin mozaism, Dumnezeu a descoperit lumii făgăduinţa că va veni Mântuitorul; prin creştinism, această făgăduinţă s-a împlinit. Astăzi, pentru toată lumea creştină, Vechiul Testament nu mai este şi nu mai poate fi izvorul altei religii. Căci din moment ce el nu e decât o frântură din marea revelaţie dată oamenilor prin Iisus Hristos, nu se mai poate întemeia pe o frântură de adevăr religia absolută. Vechiul Testament e prefaţa Noului Testament şi n-are sens decât în legătură cu acesta." (Nichifor Crainic, Naţionalismul sub aspect creştin)
Evreii nu au avut porunca sa propovaduiasca Cuvantul altor popoare. Deci e scriptural sa fie "ermetic".

#21
ACorneliu

ACorneliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 25.05.2011
Stimati antisemiti, atat domni cat si doamne, va las in continuare sa va desfasurati in liniste si fara mine elucubratiile, incepute cu succes cu afirmatiile savantului antisemit legionar Crainic si continuate cu cele de productie proprie.
Candva demult, una dintre dezbaterile "academice" in lumea invatatilor catolici fusese daca ingerii au picioare.
Cam asa.
Spor la vorbarie goala!

#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Nu cred ca e cazul sa ma faci antisemit.

#23
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 ACorneliu, on 01 august 2015 - 14:44, said:

Evreii au ramas la credinta lor,


E adevarat, imposturile domina lumea.
Asa, pentru largirea orizontului, daca este unde...
Punct.
Tocmai ca evreii nu au ramas la nicio credinta.
Citeste in cartea lui Moise sa vezi ce inseamna credinta si ce inseamna jertfa.
Apoi analizeaza sa vezi daca evreii respecta ceva din ce a precizat Moise.
Evident nu respecta nimic in afara ca se numesc fraudulos evrei.

 Dude_2nd, on 25 iulie 2015 - 15:50, said:

Asadar, chiar si in lumea viitoare, evreii[credinciosiPosted Image ] vor fi primii,
Pai da dar e vorba de evrei nu de impostori care se numesc evrei.
De la Adam pana la apostoli cate miliarde de evrei nu au vietuit pe pamant.
Din acestia 144.000 vor fi mantuiti

#24
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
de la wiki citire:
Octavian Goga (n. 1 aprilie 1881, Rășinari — d. 7 mai 1938, Ciucea) a fost un poet român, ardelean, politician de extremă dreaptă pro-nazist, antisemit și mason[1][2], prim-ministrul României de la 28 decembrie 1937 până la 11 februarie 1938 și Membru al Academiei Române din anul 1920.

nu ar trebui si ăsta sters din constiinta neamului ?

Edited by r_murphy, 02 August 2015 - 07:15.


#25
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 r_murphy, on 02 august 2015 - 07:14, said:

nu ar trebui si ăsta sters din constiinta neamului ?
Ba da, din constiinta neamului evreu evident

#26
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
un mare politician si "roman de vitza veche" de la '44 pe tancuri, a primit in dar 2 goblenuri cu portretele a 2 mari personalitati ale istoriei si culturii romanesti. pe unul dintre ele l-a aruncat la gunoi :( ... era portretul lui mihai eminescu.

de ce oare? ... bazinga ;)

#27
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 r_murphy, on 02 august 2015 - 07:14, said:

de la wiki citire:


Wiki nu are calitatea de a stabili profilul unei personalitati.
Wiki este o culegere de texte scrise de binevoitori, apoi modificare si adaugite fara nici-un filtru

Antisemit?
se poate ca unii il vad antisemit.
Altii il vad politician si poet, patriot in mare masura.

Paulescu este de perceput de unii antisemit.
Foarte frumos.
Dar romanii il percep ca cercetator, profesor, medic, fiziolog.

Nichifor Crainic, scriitor, poet, publiciat , politician, de asemeni nationalist pur, poate prea pur pe placul unor minoritati,
condamnat de rusi si comunisti in asa zisul "proces al ziaristilor fascisti".
Cine i-a judecat? Pe el si pe Gyr si pe multi altii?  Beniuc? Jebeleanu, Sadoveanu?

Sunt oameni care au lasat ceva mostenire  Romaniei.
sunt oameni care au deschis orizonturi si au pus baze.
Sunt oameni care trebuie sa ramana in cartile de Istorie si bibliografia scolara

mai sunt in Romania 3000 de verie.
De ce este asa de important pentru ei, daca acum au patria si rostul lor propriu ?

Sa invatam din istorie?
Daca se cere minoritatilor juramant de credinta , inseamna ca am invatat din Istorie?
Daca ocupatul trebuie sa ceara ocupantului aprobare sa construiasca casa pe terenul lui , inseamna ca am invatat din istorie?
Daca culoare pielii este criteriu de acceptare in societate, inseamna ca am invatat din istorie ?




Cat inca se mai permite:


Rugăciunea din amurg
N.Crainic

Mă rog si pentru viii si pentru mortii mei.
Tot una-mi sunt acuma partasii si dusmanii,
Cu ei deopotriva mi-am sfaramat eu anii,
Si dragostea si vrajba le-am impartit cu ei.

Pe morti în rugaciunea de seara mi-i culeg.
Acestia sunt, Doamne, iar eu printre morminte.
Au fost în ei avanturi si-au fost si pogoraminte.
Putin în fiecare, în toti am fost intreg.

De viforele vietii ei sunt acum deserti,
Dar dragostea, dar vrajba, din toate ce ramane?
Zdrobita rugaciune la mila ta, Stapane,
Sunt si eu printre mortii rugandu-mă să-i ierti.

Si adunandu-mi viii, la mila ta recurg,
Când crugul alb al zilei pamantul incununa:
Tu da-le, Doamne, da-le cu toata mana buna
Tarzia-ntelepciune din tristul meu amurg.

#28
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
ideea era alta ..
exista si alti mari romani antisemiti, dara care, ghinion, au avut nenorocul ca nu au avut cum sa nege holocaustul  (eu ii zic epurarea economica a evreilor de catre nazisti, cu ajutorul altor evrei, dar nu are importantza, eu fiind un nimeni), intrucit acesta nu se intimplase inca, pe vremea lor.

cu ei ce facem? de ce nu-i negam ca pe ceilalti?

presupun ca intelegi tonul ironic... iar pe wiki am citat-o ca sa nu zica lumea ca pun de la mine.. ;)

Edited by r_murphy, 02 August 2015 - 08:27.


#29
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

 vio69a, on 02 august 2015 - 08:16, said:

Daca ocupatul trebuie sa ceara ocupantului aprobare sa construiasca casa pe terenul lui , inseamna ca am invatat din istorie?
Acuma trebuie sa specifici la cine te referi.
Ca am o banuiala ca te referi la turcii bastinasi din Romania urmasii lui Decebal, in opinia ta de membra de familie musulmana.
Tot timpul m-am intrebat cum trebuie numite sotiile musulmanilor?

Daca te referi la palestinienii care banuiesc ca trebuie sa ceara aprobare de la evrei atunci e adevarat.

Edited by altul2, 02 August 2015 - 08:37.


#30
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015
Agitațiile și scandalurile începute în primele zile din decembrie 1922 m-au prins la un seminar al cursului de sociologie, al cărui titular era profesorul Dimitrie Gusti. El nu era prezent în acea zi la seminar, în locul lui fiind conferențiarul Nicolae Petrescu, fost bursier al Fundației Rockefeller și câtva timp profesor la Universitatea Wabash, o universitate americană mai puțin cunoscută, studenții poreclindu-l, din această cauză, Uebeșel.

Într-un articol pe care l-am publicat acum câțiva ani, în memoria regretatului meu coleg dr. Heinrich Igner, am arătat că la acest seminar de sociologie, la care domnea o atmosferă științifică și umană, existau cele mai cordiale legături de colegialitate între studenții evrei, puțini la număr, plasați toți la „stânga”, și stundeții creștini, puțini și ei la număr, plasați aproape toți la „dreapta”, excepțiile dintre ei fiind Alexandru Claudian, sociolog-democrat, Victor Papacostea, „liberalist”, și doi studenți comuniști. „Dreapta” seminarului nu era antisemită și șovină, ci numai conservativă, în gen maiorescian, opunând punctul de vedere metafizic celui dialectic pe care-l profesa „stânga”.

La seminarul din ziua cu pricina, lipseau Claudian, cel mai vârstnic dintre noi și totodată cel care avea cea mai mare autoritate intelectuală și morală, de asemeni, George Silviu, și el era mai vârstnic, precum și cei doi bulgari. Rămăseserăm, dintre studenții de „stânga”, numai Heinrich Igner, Solomon Braunstein și eu. Din grupul celor din „dreapta” lipseau Radu Budișteanu, care mult mai târziu a devenit unul din emulii lui Istrate Micescu și, ca atare, unul din conducătorii baroului huliganic. Ceilalți erau toți prezenți, în frunte cu Mircea Vulcănescu. Când au năvălit în sala în care se ţinea seminarul, studenţii medicinişti au început să vocifereze: „Să iasă jidanii!”, colegii creştini din grupul de „dreapta” s-au ridicat cu toţii şi ne-au înconjurat strigând că nu permit ca cineva să se atingă de noi, cerând totodată intruşilor să părăsească sala. După ce huliganii de la Medicină, intimidaţi de atitudinea fermă a colegilor creştini şi îndeosebi a lui Mircea Vulcănescu, s-au retras, conferenţiarul Nicolae Petrescu a ieşit şi el din sală şi a chemat poliţiştii care patrulau în faţa Facultăţii. Flancaţi de colegii creştini şi poliţişti, am putut scăpa nevătămaţi.

Am datoria morală, ca om care a suferit după aceea foarte mult, şi ca evreu şi ca om de stânga, de pe urma fascismului, să relev curajoasa şi demna atitudine de atunci a lui Mircea Vulcănescu.”

(Mircea Vulcănescu. Profil spiritual, ediție îngrijită de Marin Diaconu, Editura Eminescu, București, 2001, pp. 123-124 apud Iancu Reichman-Șomuz - Înaintea și după încetarea agitațiilor studențești din România, în Toladot, an IV, nr. 10, iulie 1975, pp. 13-14)

#31
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Off-topic, dar cel puţin ţi-ai încercat şi tu norocul.

#32
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016
S-ar putea ca ce scriu acu sa se creada nu in acest subiect insa eu evreul va promit ca acest post al meu  se refera exact la cum este titlul discutii dar mai mult ca sigur ,nu cum  cel care a initiat aceasta  discutie a vrut.

Intrebarea este daca "nationalistii"   si "intelectualii " romani  sunt acele javre antisemite fara pic de inteligenta care au initiat si au propagat ura contra evreilor romani ca medicament contra saracii intelectuale si ipotenta conducatorilor a Romaniei in a trata saracia,mizeria si lipsa de morala  in greselile facute de ei.

Clar si raspicat,in trecut  au servit evreii romani ca tapi ispasitori  la mizeria care au inradacinat in romania din lipsa lor de inteligenta si gandire logica. Au gasit ca poporul roman in firea sa este un popor  supus si usor de "tras de nas"  

Nici un biet cizmar sau croitor sau altii nu a fost de vina in trecut a la tampenile regimului dobitoc .Cu toate astea Evreii au implinit cu succes ce sa asteptat de la ei cand au fost omorati iarna si desbracati de tigani care le-au luat hainele cum si ca evreii s-au atarnat cu mult succes pe carligele abatorului din Bucuresti sau  implinind funtia lor de morti in vagoanele de vite in care au murit in ecele zile  de iarna cand  nu au putut respira.

Azi Romania si romanii nu mai sunt asupriti,inselati si furati de evreii romani deacuma mai mult ca 60 de ani. Cu toate astea situatia economica si sociala a Romaniei niciodata nu a fost mai grava. Nu ca in trecut, romani s-au gasit in situatia in care au parasit tara lor cu milioanele ca sa poata trai ca oamenii si nu in mizeria  care reprezinta azi Romania in lume.  Cu aceasta ocazie,daca au mai fost patrioti  intelectuali  in Romania , si ei au luat bagajele si au plecat la meleaguri mai civilizate.    Actual,Romania este evaluata de UE ca cea mai saraca tara din Europa si sunt foarte putine  sanse ca tara sa fie primita ca membra deplina la UE ca nici o tara nu este gata sa intretina financiar o tara care nu este gata sa implineasca reformele'uneori dureroase care li sa impus.

Acii, "nationalistii romani" se cred acele jigodii legionare care afara de ura contra evreilor nu a inbogatit dictionarul politic rman cu nimica altceva. "Marfa veche " si fara valoare  reala dar la  unii romani dobitoci inca mai "merge". Nu-i de mirare ca si in regimul roman a lui Ceausescu au fost romanii  alimentati cu politica proletara  dar alimente nu erau de cumparat.
Asa ca nu exista  azi adevarati patrioti  romani  cum nu au existat nici in trecut.   Nu nationalisti si nu patrioti ci multi care se deghizeaza in ca asa cetateni.

Cat despre  "teologii"  crestini-ortodoxi  romani , cei care veacuri si milenii u facut tot ca sa se creada ca evreii L-au omorat pe Isus Hristos ce se poate zice de ei si nu a fost zis de alti crestini care nu se roaga si inchina  ca paganii  la idoli-statui si la icoane .

Romania a deceptionat nu numai evreii romani care in mare parte s-au crezut nu mai putin romani decat evrei ci si pe cetatenii romani crestini mai instruiti care ar fii putut  sa repare ce a fost stricat de   javrele dintre .romani in cursul vremii. Fapt este ca multi din romani au emigrat din Romania si evreii au plecat la ei acasa unde se desvaluiesc ca mari patrioti.  Adevarati.Veritabili si nu numai asa descrisi.
Antisemitismul roman dobitoc in lipsa de evrei in Romania nu mai este la evrei un subiect cu un ciob de interes.  Eu fac o exceptie ca-mi pierd aci  sigur vremea  pe degeaba. Romania este bolnava  probabil  de o boala incurabila actual.  Poate tocmai evreii o sa le trimeata din bunavointa un nou Mesiah ca numai El....

Iohanane,ce ai facut ca mare  patriot PENTRU ROMANIA ?  Ia fa-ne o lista.

Uite ca eu evreul am dupa mine o cariera militara lunga si numai cu victorii. Am aparat  cu deplin succes tara mea de dusmani de zeci de ori mai multi ca noi si nu am fost invinsi in nici o lupta. Am trecut in noua tara timpuri foarte  grele la inceput insa niciodata nu am cautat alti vinovati. Am stiut  uneori ca "cine face ,din cand in cand poate si gresi". Am invatat de la strabunii nostrii sa invatam din greseli mai mult decat din reusite.
Mai presus de orsice, niciodata nu am  invinuit pe altii de greselile noastre.  

Ista este Patriotismul Iohanane nu  ura contra  evreilor care nu mai sunt in preajma ta de un car de ani

Incontinu eu amintesc teoria ca azi numai tiganii sunt antisemiti ca asta ii ajuta sa fiu crezuti patrioti si nationalisti. Cum te crezi tu iohanane? Cam "bronzat si tu ?.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate