Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Construcție fundație pentru gard

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
strainu

strainu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.04.2005
Cum gasesc o firmă care să facă fundația pentru un gard? Întrebarea poate vi se pare naivă, dar după 3 zile de google+telefoane recunosc că am nevoie de ajutor Posted Image

Am o casă în județul Giurgiu, la 40 km de București pentru care aș vrea să fac un gard din ulucă cu soclu de beton. Nu as vrea să lucrez cu "băieții", ci cu o firmă cu ceva portofoliu în spate. Am aflat destul de repede că dacă firma nu este dintr-un județ vecin prețurile cresc la niveluri nejustificate.

Am început să sun la firmele găsite pe Google în Giurgiu, București, Ilfov, Teleorman și Dâmbovița și am avut surpriza să constat că mai toți montează doar gardul, dar fundația trebuie s-o ai. Pe lângă faptul că mi se pare riscant să lucrez cu 2 firme diferite (de ex. dacă distanțele nu corespund perfect, s-ar putea ca gardul să ajungă cu găuri), nu am găsit firme care să realizeze doar fundația.

O soluție ar fi fost firmele care realizează garduri de beton, care au costuri bune pentru fundație, dar mari pentru garduri, însă în mod evident acestea nu vor să facă montajul pentru garduri din altă parte.

Deci:
* Cum gasesc o firmă care să facă fundația pentru gard?
* Cam cât durează construcția pentru ~50ml?

Mulțumiri anticipate celor care mă vor ajuta.

#2
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
La tot ce spui aici sg firma care pot sa ti-o recomand este una de infiintare de SRL-uri.Devii proprietar pe firma de constructii in 3 zile si negociezi cu patronul si ing. sef toate aspectele -pret , termen , etc.Este sg mod ca toata lumea sa fie impacata.

#3
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View Poststrainu, on 22 iulie 2015 - 14:19, said:

Cum gasesc o firmă care să facă fundația pentru un gard? Întrebarea poate vi se pare naivă, dar după 3 zile de google+telefoane recunosc că am nevoie de ajutor Posted Image

Am o casă în județul Giurgiu, la 40 km de București pentru care aș vrea să fac un gard din ulucă cu soclu de beton. Nu as vrea să lucrez cu "băieții", ci cu o firmă cu ceva portofoliu în spate. Am aflat destul de repede că dacă firma nu este dintr-un județ vecin prețurile cresc la niveluri nejustificate.

Am început să sun la firmele găsite pe Google în Giurgiu, București, Ilfov, Teleorman și Dâmbovița și am avut surpriza să constat că mai toți montează doar gardul, dar fundația trebuie s-o ai. Pe lângă faptul că mi se pare riscant să lucrez cu 2 firme diferite (de ex. dacă distanțele nu corespund perfect, s-ar putea ca gardul să ajungă cu găuri), nu am găsit firme care să realizeze doar fundația.

O soluție ar fi fost firmele care realizează garduri de beton, care au costuri bune pentru fundație, dar mari pentru garduri, însă în mod evident acestea nu vor să facă montajul pentru garduri din altă parte.

Deci:
* Cum gasesc o firmă care să facă fundația pentru gard?
* Cam cât durează construcția pentru ~50ml?

Mulțumiri anticipate celor care mă vor ajuta.

o firma nu stiu
dar nu neaparat firma iti trebuie ci doar 1 om cu experienta si care sa conduca lucrarea. la ala merita sa-i dai bani :)
depinde de cati oameni sunt.
la 3 oameni (care e destul de putin)
as zice ca sapat 2 zile (mai ales pe vremea asta si daca pamantul e tare, de dai cu tarnacopu si sar scantei)
cofrajul dureaza 1 zi daca il faci pe tot odata.
1 zi legat
1 zi turnat.
asta aproximativ din ce am vazut.
daca ai tot lemnul de cofrat. daca nu il ai pe tot si faci pe bucati dureaza mai mult dar e mai economicos la lemn, ca refolosesti panourile.

Razvan

#4
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
poti contracta un excavator pentru sapatura. estimez un 7-8 lei/ml si vreo 3-4 ore.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate