Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Royal Residence (langa Militari Residence si Tineretului Residence )

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Reason2

Reason2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 31.10.2005
Sunt interesat sa cumpar in zona , sau cel putin asa tind sa mai cred, pt. ca, cu cat strang mai multe informatii cu atat ma orientez sa cumpar in blocurile vechi.
      In Militari Residence este exclus sa cumpar pt. ca am un amic ca mi-a spus ca a carat masini intregi de materiale expirate pt ei, iar in Tineretului Residence (TR) sunt ceva probleme legate de acte cu notar dubios si cladire pe teren inchiriat si/sau terenul pe care sunt blocurile are un mandatar care vine sa semneze la vanzare.
      Mai ramane Royal Residence ( cu toate ce seamana mult cu TR) ca numai despre ei nu s-a vb pe forum si au 2 blocuri deja terminate. Sunt blocurile cu alb si maro reusite dpdv arhitectural, cu 6-7 et.
Blocurile se afla pe partea stanga cand se intra in Militari Residence, undeva mai in spate, pana in Avangarde Residence, langa Tineretului Residence, pe stada Tineretului.

Stie cineva mai multe despre ei ?
Din cate am vazut sunt si partial locuite.

#2
diki

diki

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.05.2015
Salut Reason2,

si eu sunt interesat de un apart in blocurile celor de la Royal.Dar nu stiu care e treaba cu exact cu cei de la TR.Ceea ce mi-au spus cei de la TR este ca terenul e impartit intre cele doua agentii si desi ambii construiesc acelasi tip de apart preturile sunt mai scumpe la cei de la RR.Ce am citit de pe acest forum este ca dezvoltatorul sau unul dintre ei este dl Giuran,cel care a luat parte la vanzarea unor apart in Militari,sub numele de viva imobiliare.Agentie care a disparut submit devenind ulterior TR ca mai apoi,anul trecut sa devima RR.Stiu,cam incurcata treaba..cel putin mie asa mi se pare,dar astept pareri de la cei mutati in blocul deja terminat de cei de la RR.Doar un bloc au,nu doua.Intreaba la TR.Salut!

#3
Reason2

Reason2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 31.10.2005
Blocurile sunt construite in linie, asa ca, blocul 1 si 2 apartine de TR, bl.3 de RR, bl.4 TR, bl.5 RR.

#4
diki

diki

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.05.2015
Blocul 5 e cel in constructie si in care vreau sa iau.Tu tot acolo?Stii cdva mai multe despre acela?Salut!

#5
Reason2

Reason2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 31.10.2005
Nu stiu mai nimic si nici nu vreau sa mai stiu, ma orientez sa cumpar in alta parte. O sa fie prea mare aglomerația dupa ce termina toti de construit.

#6
Tibitzu

Tibitzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.07.2010
Salutare, dupa ce am vazut o multime de apartamente din diverse blocuri noi in zona ( Militari ) astazi am vazut apartamentele din RR ...Dragoste la prima vedere din prima clipa si am depus si rezervarea (1000 euro) pentru un apartament tip 7 ( 52mp) la pretul de 41900 euro (putin ciudat pentru ca pana acum pretul a fost e 41000) in blocul 5 care este in constructie si are termen de finalizare Decembrie anul acesta.
Tot ce inseamna documentatie,acte,cadastre sunt disponibile din luna Octombrie Noiembrie cand blocurile se vor ridica complet.
Primele patru blocuri sunt aproape de finalizare si sunt vandute in totalitate.
Fata de tot ce am vazut pana acum apartamentele sunt impartite extraordinar de bine iar proiectele par foarte reusite.
Baietii lucrau frumos,materiale de calitate,atentie destul de mare la detalii,finisaje foarte bune fata de multe mizerii vazute in alte cartiere si blocuri noi.

Presupun ca vor aparea si probleme sau nemultumiri dar mergem inainte.

#7
Tibitzu

Tibitzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.07.2010
am deschis pe FB  grupul      Royal Confort Residence Family sa incercam sa ne strangem si sa ne cunoastem.

#8
diki

diki

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.05.2015

 Tibitzu, on 28 iulie 2015 - 12:37, said:

am deschis pe FB  grupul      Royal Confort Residence Family     sa incercam sa ne strangem si sa ne cunoastem.

Salut Tibitzu,
Bafta!Sper sa fie ceea ce cauti,dar sa stiti ca esti un pic dezinformat si asta pt ca nu toate blocurile,cele 4 deja vandute,apartin de RR.Doar unul dim ele apartine de RR si anume bl nr 3.Poti verifica cu Tineretului Residence.Tie asa ti-au zis CE de la RR,la rezervare?

Te intreb pt ca SI EU sunt interesat,si chiar iti sunt recunoscator daca putem impartasi cunostintele despre acel bloc 5,in care tu ai rezervat deja.Salut!

#9
Tibitzu

Tibitzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.07.2010
Dezinformat sau nu mie mi-a placut si am luat ( cum am discutat pe privat ) calmati-va...Daca va place luati...daca nu,nu ...pe mine personal nu ma intereseaza cine vinde RR sau cine vinde TR cine vinde pamatul sau cine construieste sau al cui este pamantul de sub bloc atata timp cat mi-a placut ce am vazut iar oamenii care s-au mutat acolo nu au avut probleme cu actele si sunt multumiti de locuinte.
Probleme vor fi clar dar hai sa fim realisti.Sunt peste tot.
Din miile de oameni care s-au mutat peste tot in cartiere 99999 s au mutat in apartamentele lor si ne-am gasit noi 20-30 pe softpedia sa facem sapaturi sub bloc sa masuram pamantul in loc sa discuitam chestii constructive.Ori avem prea mult timp liber ori ne place sa creem discutii.
Nimanui nu-i plac problemele dar sunt peste tot repet.

#10
Alexandru1112

Alexandru1112

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.09.2015
Salutare, a mai cumparat/rezervat cineva apartament la Royal Residence? Mai multe detalii se poate, sunteti multumiti?

#11
andreighi

andreighi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.09.2015
buna seara, am fost si eu prin zona dar sincer nu am reusit sa-mi dau seama cum se ajunge la acele blocuri, era un drum dar se lucra la el. arata foarte bine pe afara (de la distanta), o sa incerc sa mai ajung saptamana viitoare sa vad ce si cum. totusi nu am gasit nici un fel de informatii despre bransarile care se fac (apa, canal, curent, gaz).
am tot citit de o saptamana pareri pro si contra despre acea zona. cea mai nasoala ar fi apa care cica e din niste puturi iar calitatea ei este indoielnica, nu ca as bea apa de la robinet, dar avand mult calcar sigur nu face bine . in al doilea rand am inteles ca se folosesc fose care nu ar fi tocmai dupa standarde facute asa ca iti cam persista mirosu. iar problema cu electricitatea iar nu mi se pare ok.
NU ma refer la acest complex, ci in general la zona.
Iar referitor la acte imi pare rau sa va contrazic dar sunt cele mai importante, cred ca exemplele sunt destule in Romania de oameni pacaliti in domeniu imobiliar. Nu poti spune asa nonsalant , da am cumparat ceva care v-a fi gata peste cateva luni si NU, nu am vazut nici un act dar eu sunt fericit. Nu vreau sa deschid un subiect juridic acum, dar daca cel care a construit are doar o autorizatie provizorie si pamantul nu-i apartine, te poti trezii pe x ani ca proprietaru pamantului vine si iti cere sa-i platesti drept de folosinta, iar  pe romaneste daca nu belesti ochii , belesti...
nu as cumpara niciodata nimic, pana cand nu m-as adresa unui notar care sa faca o cerere catre dezvoltator prin care sa ceara toate actele oficiale. rectifi unui notar ales de mine. Daca primesc cerere de la un notar sunt obligati sa puna la dispozitia acestuia orice act, cum s-a cumparat pamantu, cine e proprietar, ce si cum s-a folosit la constructie, etc.
Notarul este raspunzator pentru ceea ce iti da in scris si parafeaza (raspunde penal), pe cand constructoru azi face blocu , maine inchide firma care oricum nu era pe numele lui si te certi singur cu peretii.
Asta e parerea mea si sper sa nu fiu hulit pentru asta

#12
Adynutza2gu

Adynutza2gu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.09.2015
Da ai dreptate în  tot  ceea  ce  zici.Eu am făcut  deja rezervare pt un apartament  de 3 camere.Zona e cam nasoală  deocamdată, și acolo unde sunt blocurile deocamdată stradă  asfaltată  nu există, dacă mai construiesc altele se înțelege. Eu am văzut blocurile,apartamentele în construcție, și tipul de apartament ce vreau să  cumpăr. Am fost cu o persoana de la Royal residence să  îmi  arate  personal totul sa pot sa mă oriente mai bine.
Ai putea sa faci și tu același lucru dacă  te interesează.

#13
andreighi

andreighi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.09.2015
As putea si o voi face. Dar am exemplu trait pe pielea mea, am fost sa vad un complex in zona, si ca sa ti spun drept de afara iti lua ochii. Curat lacrima. In schimb cand am inceput sa cer detalii am vazut cum s au schimbat la fata. Unu la mana apa este dintr un put al lor: iti pui intrebari ce fel de put, ce fel de apa. Daca apa e plina de calcar faci service la centrala de 2 ori pe an si durata de viata mica plus masina de spalat rufe si vase. Doi la mana, doamne fereste e seceta.. Ce fac? Stau ca la tara sa tin apa in bidoane? Am trait si la tara in copilarie si aveam apa din fantana stiu ce inseamna. In al doilea rand canalizarea, pai daca exista doar o amarata de fosa septica cumparata de la dedeman aia nu face fata decat la o casa de 200mp, iar sa faci una care sa suporte un cartier intreg costa cred minim 100 mii euro. Trei la mana curentul, cazuri peste cazuri de oameni suparati in zona aia din cauza penelor de curent dese si lungi. Electrocasnice stricate.
Nu in ultimu rand actele care sunt foarte importante.
Aaa si ar mai fi ceva, cum e iarna pe ulita? Am stat de vb cu un dezvoltator din zona, un baiat ok, si l-a intrebarea cum e iarna aici, a zambit si raspunsu a fost , am
Jeep nu ma plang. A zis ca e cam nasol cei drept.
Stiu multi or sa spuna e nasol si in bucuresti, dar e altceva ...

#14
Adynutza2gu

Adynutza2gu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.09.2015
De toate chestiile  astea chiar nu m-am interesat,oricum nu sunt foarte sigură  nici eu până  la urmă  dacă am să  cumpăr  într-adevăr  aici,chiar dacă am rezervarea făcută  și  1000 de euro dați. Deja mă  interesez și  în alte părți. ..Cum ar fi complexurile avangarde ,dar și acolo sunt fel și fel de probleme. Mai vedem, dacă  afli și tu ceva mai serios anunta-mă și pe mine.Dacă poți  dute sa vezi și pe la avangarde. Cele din complexul  militari de exemplu  eu am fost sa le văd și pe alea și au pereți  despartitori  din rigips.Succes  în  căutare. ...

#15
andreighi

andreighi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.09.2015
Avangard? Aia a fost prima mea solutie. Am fost si am vazut cu ochii mei.
Nu as cumpara acolo. Pentru tine daca vrei cauta firma care construieste si bineinteles cAuta la judecatorie si tribunal la dosare... Am inteles ca ar avea ceva probleme legat de autorizatii, dar asta e treaba juridica.
Legat de ce am vazut eu, in primul rand in pliant totu arata superb, de afara totu arata bine dar odata intrat intr un apartament ramai perplex. Deci ceea ce spun ei in pliante nu are nici cea mai mica treaba cu realitatea. Apartament de 60 mp in realitate are in jur de 42. Un dormitor de 2,5 m latime ceva ce seamana a hol nu a dormitor unde dupa parerea mea nu ai unde sa pui o mobila de dormitor, bucataria lipseste cu desavarsire, adica este un colt in living ceva minuscul. Eu nu inteleg cum naiba proiecteaZa asa ceva.
Plus ca au o taxa de mentenanta de 25 sau 30 euro lunara obligatorie.
Si m au linistit si colegii de pe forum, cred ca topicul cu cele mai multe reclamatii si din cate am inteles s a ajuns si la amenintari fizice

#16
Adynutza2gu

Adynutza2gu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.09.2015
În care dintre apartamente ai fost sa vezi???Au mai multe,pe cele din drumul taberei le-ai văzut?

#17
andreighi

andreighi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.09.2015
Nu pe cele din dr taberei. Am fost in militari... Al doilea bloc la utlimu etaj cum urci pe scari. Deasupra usii la intrare e gura de pod. Mi au spus ca e cel mai mare ap cu 2 camere. Daca ala e mare inseamna ca garsoniera mea din crangasi e palat :))

#18
Bianca2014

Bianca2014

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.02.2015
Royal si construieste? De obicei astia mari se trec pe panoul de santier.

Edited by Bianca2014, 15 December 2015 - 13:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate