Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Amenda rovinieta la trecerea de mai multe ori

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Eu asta am primit ca raspuns oficial de la CNANDR:

Quote

procesul-verbal se comunică contravenientului în termen de cel mult două luni de la data constatării contravenţiei, interval pentru care nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenţiei pentru lipsa rovinietei valabile pentru acelaşi vehicul.
Oare ei ce inteleg prin asta?
La tine 19.10.2015 s-a facut constatarea contraventiei.
De atunci (19.10.2015) pana primesti amenda (ieri) nu se mai emite vreo amenda (oricum ai zis ca ai din septembrie deja rovinieta). ;)
E ceva ciudat in exprimarea lor.

#56
pauloprean

pauloprean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.03.2010
Pai asta nu inteleg eu din exprimarea lor...Care e mai exact momentul de cand nu se mai poate incheia alt pvcc, cand au constatat ca n-am avut rovigneta sau cand au pus pe hartie faptul ca au constatat?

#57
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

Quote

procesul-verbal se comunică contravenientului în termen de cel mult două luni de la data constatării contravenţiei
Constatarea e data cand au verificat inregistrarea si au listat amenda.
Fapta e atunci cand tu nu aveai rovinieta si te-ai plimbat in fata camerei.

Chiar tu ai scris:

Quote

a data de 19.10.2015 s-a constatat contraventia facuta in 19.06.2015 (fix 4 luni)
De pe 19.10.2015 nu iti mai dau amenda astia 2 luni.
Dar tu deja ai acum rovinieta, deci nu vei primi oricum niciuna.

#58
pauloprean

pauloprean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.03.2010
Dar ce se intampla intre 19.06.2015 (data primului pvcc)si 10.09.2015 cand am luat noua rovigneta

#59
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Asta e un mister. Nici CNANDR nu stie. Vezi raspunsul lor oficial.

#60
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Amenda pentru rovinieta se emite o data la 6 luni. A dat Ponta un proiect de lege, deoarece acu cativa ani, anumiti soferi au fost prinsi pe acelasi drum de cateva ori si in consecinta au platit multe amenzi.
Se da urmatoarea problema, vineri cumnatul a trecut fara rovinieta la Draganesti Vlasca. Dupa 30 minute, el a oprit in Alexandria si a achitat tariful. El zice ca nu va plati amenda ca a platit-o pana la ora 24. Din cunostiintele mele, i-am zis ca sigur va primi amenda, deoarece la momentul trecerii, nu avea o rovinieta valabila. O zi placuta!

#61
pauloprean

pauloprean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.03.2010
Esti sigur de ce afirmi cu acel proiect? Da-mi un link referitor la aceasta lege te rog.

#62
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,692
  • Înscris: 30.01.2006
Dar daca eu imi schimb numerele la masina imi pot recupera banii? Eu am platit rovigneta inainte cu 7 zile sa imi expire pe vechiul nr de inmatriculare. Si din cauza ca am uitat, am facut si un drum la bucuresti fara rovigneta pe 3 septembrie. Vad ca nu mi-a venit pana acum nimic. Rovigneta imi expira pe 1 septembrie si eu eram obisnuit sa o am valabila pana pe 10 septembrie si oricum uitasem. Mai ales ca incercasem sa o platesc prin iunie dar cica trebuie cu 30 de zile inainte maxim. Barem daca o puteam plati prin sms pe un an era o smecherie.

#63
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Posttest_driver, on 25 noiembrie 2015 - 23:08, said:

Dar daca eu imi schimb numerele la masina imi pot recupera banii? Eu am platit rovigneta inainte cu 7 zile sa imi expire pe vechiul nr de inmatriculare. Si din cauza ca am uitat, am facut si un drum la bucuresti fara rovigneta pe 3 septembrie. Vad ca nu mi-a venit pana acum nimic. Rovigneta imi expira pe 1 septembrie si eu eram obisnuit sa o am valabila pana pe 10 septembrie si oricum uitasem.

Este aceeași mașină și ai schimbat doar numerele? Atunci Rovigneta este valabilă căci e pe seria de șasiu.

#64
Hircus

Hircus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 25.06.2014
Cum se poate afla dacă există un PV încheiat ???,,,daca nu mai locuiești la adresa existenta în acte.
Un coleg nu reușește sa-i înduplece pe cei de la CNADNR sa-i comunice seria PV,,,parcă-i secret de stat. A vândut imobilul unde locuia dar nu si-a schimbat domiciliul șiiîn acte.
Omul vrea să achite  ca să nu se trezească cu conturile blocate.

#65
creep78

creep78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.04.2013
Buna. Am si eu o situatie. In septembrie, anul curent, am primit o amenda, ca in martie am fost surprins cu o camera, fara sa am rovinieta. Constatarea contraventiei, conform procesului verbal a fost in septembrie. Dar din martie pana in septembrie am tot circulat fara rovinieta, pur si simplu am uitat. Intrebarea este, o sa primesc amenda pentru fiecare luna in parte? Chestia e ca daca trimiteau amenda in 30 de zile, cumparam si eu rovinieta. Consider ca este hotie legala.

#66
pauloprean

pauloprean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.03.2010
Pentru perioada martie - septembrie primesti o singura amenda. Am trecut printr-o situatie similara. Citeste ce am scris atunci.

#67
danbooks23

danbooks23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.06.2012
In caz ca ajuta pe cineva, gasiti aici toata legislatia privind rovinietele in Romania:

http://www.cnadnr.ro...ce/OG15_new.pdf

http://www.cnadnr.ro...e/Norme_new.pdf

#68
danbooks23

danbooks23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.06.2012
In orice caz, ca nu stai cu griji cel mai bine este sa iti cumperi din timp rovinieta online. Eu o iau de pe https://www.roviniete.ro/ pt ca acolo poti verifica online valabilitatea ei oricand vrei si nu mai stai cu grija amenzii.

#69
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Modificare majora:

Quote

(10) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 4 luni de la data săvârșirii faptei.
din LEGE nr. 60 din 9 martie 2018
Attached File  rovinieta.pdf   199.7K   31 downloads

#70
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View Postdorin_2k, on 04 aprilie 2018 - 15:03, said:

Modificare majora:

din LEGE nr. 60 din 9 martie 2018
Attachment rovinieta.pdf

View Postdorin_2k, on 04 aprilie 2018 - 15:03, said:

Modificare majora:

din LEGE nr. 60 din 9 martie 2018
Attachment rovinieta.pdf
mai pe scurt cum vine asta? doar ce am primit prin posta o amenda pentru ca am circulat fara vineta in data de 31.12.2018. Am primit plicul Joi (dupa 5 luni) si Vineri am platit amenda online. Daca nu o plateam scapam de ea pur si simplu in termen de 4 luni?

#71
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Salut, vin si eu cu o intrebare daca mai este cineva prezent.
Am facut un drum prin tara sambata, uitand ca mi-a expirat rovigneta, dar duminica m-am si intors inapoi pe acelas drum. Acum camere sunt sigur pe unde am trecut eu, dar iau 2 amenzi sau doar una, pentru ambele treceri, dus-intors. Multumesc.

#72
pepino88

pepino88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 26.12.2015
La fel am pățit și eu anul trecut și mi - au trimis o singură amendă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate