Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Amenda rovinieta la trecerea de mai multe ori

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Exista vreun "discount" pt cei ce circula fara rovinieta si trec de mai multe ori prin fata camerelor?
In trecut stiu ca se emitea cate o amenda pt fiecare trecere.
Apoi era parca o amenda la 24 ore sau o amenda/luna.
Cum e acum?
Autoturism: amenda intre 250-500 lei. Cine stabileste cuantumul amenzii?
A trecut sigur prin fata camerelor fixe de cateva ori (poate zeci). Poate si prin fata celor mobile (Caddy galben parca)

Raspunsul e pt o cunostinta (a fost in sfarsit atinsa de blesteme).

#2
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
O data pe luna, eu asa stiu.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Pe site-ul CNADNR:

Quote

Am primit mai multe procese verbale de contraventie, emise pentru acelasi vehicul, dar cu date de savarsire a contraventiilor diferite. Trebuie ca la fiecare proces verbal sa platesc amenda?
- DA
Insa se pot emite mai multe PV in 24 ore? A trecut intr-o singura zi de 6 ori prin fata celor fixe.

Edited by dorin_2k, 20 July 2015 - 14:29.


#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
http://www.avocatnet...-rovinieta.html

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Am solicitat raspuns oficial de la CNANDR ca nu sunt surse de incredere astea cu avocat.net

Vreo harta actualizata cu toate camerele fixe gasesc pe undeva?
Am vazut pe drumurile patriei mult mai multe fata de cele gasite pe net.

Edited by dorin_2k, 20 July 2015 - 14:43.


#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

View Postdorin_2k, on 20 iulie 2015 - 14:28, said:

Pe site-ul CNADNR:

Insa se pot emite mai multe PV in 24 ore? A trecut intr-o singura zi de 6 ori prin fata celor fixe.

Waw , il sparge  la bani , mai bine lua rovinieta aia si iesea mai ieftin cunostinta aia a ta Dorine  !  Se pare ca e neconstitutionala faza cu camerele dar nu stiu ce s-a mai ales cu recomandarea  asta a  avocatului poporului .Trebuie cautat si vazut .

#7
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
E o modificare legislativa din 2012, in care scrie clar ca nu poti fi amendat a doua oara in 30 de zile ptr lipsa rovinetei.
Ar fi si absurd.
Deci o sa primeasca un singur proces verbal. Stiu si un caz al unui apropiat, a trecut de vreo 10 ori prin dreptul camerelor, a luat o singura amenda(el zice c-ar fi fost si pe spatiul mai multor luni, aici nu garantez.)
Eo tampenie intr-adevar si sunt pusi pe capatuiala. La ce drumuri avem, in mod normal ar trebui sa te puna sa iei rovineta ptr 1 an cand te prinde, nu sa-ti dea amenzi peste amenzi. Niste nenorociti si astia de la CNADNR, in loc sa repare drumurile ei sunt ocupati cu instalari de camere, stiti ca au un intreg departament platit doar ptr asta? Sa faca si sa trimita procese verbale, si nu-s putini angajati acolo. Aste e Romania , din pacate.
A, iar cuantumul este 250 lei, 125 lei in 48 de ore, deci sa stea linistita cunostinta aia a ta, nu-i un capat de tara.

Aia cu mai multe amenzi era absurdul absurdului. Adica ea costa in jur de 100 RON pe AN, si sa te amendeze ptr lipsa ei de mai multe ori pe luna sau chiar zi, cu cate 250 lei...treaba e ca acest absurd specific romanesc a functionat multa vreme.

Edited by ipopovici11, 20 July 2015 - 15:04.


#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De ce ar fi  absurd?Posted Image  Absurd e sa ma bazez pa faptul ca daca m-au prins odata, am dreptul sa circul o luna pe gratis! Ca plata amenzii n-o faci imediat, ca sa zici ca circuli pe banii dati ca amenda.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Pacat ;(
Merita sa si-o ia la fiecare trecere prin fata camerei.
Ii spun totusi ca in 6 luni ii vin amenzile. Cate una la fiecare trecere. Macar sa nu doarma bine 6 luni. ;)

#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postipopovici11, on 20 iulie 2015 - 15:02, said:

E o modificare legislativa din 2012, in care scrie clar ca nu poti fi amendat a doua oara in 30 de zile ptr lipsa rovinetei.
Ar fi si absurd.
Deci o sa primeasca un singur proces verbal. Stiu si un caz al unui apropiat, a trecut de vreo 10 ori prin dreptul camerelor, a luat o singura amenda(el zice c-ar fi fost si pe spatiul mai multor luni, aici nu garantez.)
Eo tampenie intr-adevar si sunt pusi pe capatuiala. La ce drumuri avem, in mod normal ar trebui sa te puna sa iei rovineta ptr 1 an cand te prinde, nu sa-ti dea amenzi peste amenzi. Niste nenorociti si astia de la CNADNR, in loc sa repare drumurile ei sunt ocupati cu instalari de camere, stiti ca au un intreg departament platit doar ptr asta? Sa faca si sa trimita procese verbale, si nu-s putini angajati acolo. Aste e Romania , din pacate.
A, iar cuantumul este 250 lei, 125 lei in 48 de ore, deci sa stea linistita cunostinta aia a ta, nu-i un capat de tara.

Aia cu mai multe amenzi era absurdul absurdului. Adica ea costa in jur de 100 RON pe AN, si sa te amendeze ptr lipsa ei de mai multe ori pe luna sau chiar zi, cu cate 250 lei...treaba e ca acest absurd specific romanesc a functionat multa vreme.
Rovinieta oricum trebuie sa o iei. Amenda este pentru ca nu ai luat-o din proprie initiativa :)

#11
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postmyshyk, on 20 iulie 2015 - 15:14, said:

De ce ar fi  absurd?Posted Image  Absurd e sa ma bazez pa faptul ca daca m-au prins odata, am dreptul sa circul o luna pe gratis! Ca plata amenzii n-o faci imediat, ca sa zici ca circuli pe banii dati ca amenda.

Nu ti se pare nimic in neregula ca, daca circuli in aceeasi zi de 2 ori dus-intors pe un drum cu camere, sa nu fie de-ajuns o singura amenda amenda, care e oricum dublul rovinetei pe un AN DE ZILE??
Bine bai fratilor, daca voi considerati normale lucrurile astea, atunci ne meritam tara in care traim.
Si cred ca e vorba si in topic despre oameni care au uitat, din diverse motive sa plateasca, nu au facut-o intentionat.
Ptr ca trebuie sa fii tampit sa nu-ti iei, cu buna intentie macar o rovienta de o luna, care costa o nimica toata, cand amenda e atat cat e.

View Postjm2010, on 20 iulie 2015 - 15:19, said:

Rovinieta oricum trebuie sa o iei. Amenda este pentru ca nu ai luat-o din proprie initiativa Posted Image

De acord, dar poate s-a intamplat sa uiti, din graba. Eu nu-i apar pe cei care au plecat fara rovineta cu buna stiinta.

Edited by ipopovici11, 20 July 2015 - 15:24.


#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postdorin_2k, on 20 iulie 2015 - 14:16, said:

Exista vreun "discount" pt cei ce circula fara rovinieta si trec de mai multe ori prin fata camerelor?
In trecut stiu ca se emitea cate o amenda pt fiecare trecere.
Apoi era parca o amenda la 24 ore sau o amenda/luna.
Cum e acum?
Autoturism: amenda intre 250-500 lei. Cine stabileste cuantumul amenzii?
A trecut sigur prin fata camerelor fixe de cateva ori (poate zeci). Poate si prin fata celor mobile (Caddy galben parca)
Raspunsul e pt o cunostinta (a fost in sfarsit atinsa de blesteme).

View Postipopovici11, on 20 iulie 2015 - 15:20, said:

Nu ti se pare nimic in neregula ca, daca circuli in aceeasi zi de 2 ori dus-intors pe un drum cu camere, sa nu fie de-ajuns o singura amenda amenda, care e oricum dublul rovinetei pe un AN DE ZILE??
Bine bai fratilor, daca voi considerati normale lucrurile astea, atunci ne meritam tara in care traim.
Si cred ca e vorba si in topic despre oameni care au uitat, din diverse motive sa plateasca, nu au facut-o intentionat.
Ptr ca trebuie sa fii tampit sa nu-ti iei macar o rovienta de o luna, care costa o nimica toata, cand amenda e atat cat e.
De acord, dar poate s-a intamplat sa uiti, din graba. Eu nu-i apar pe cei care au plecat fara rovineta cu buna stiinta.

Edited by jm2010, 20 July 2015 - 15:27.


#13
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postdorin_2k, on 20 iulie 2015 - 15:17, said:

Pacat ;(
Merita sa si-o ia la fiecare trecere prin fata camerei.
Ii spun totusi ca in 6 luni ii vin amenzile. Cate una la fiecare trecere. Macar sa nu doarma bine 6 luni. Posted Image

Tu deci vrei sa faci misto de el?
Dar ce, el e idiot si n-are alta sursa de informare decat tu , hai ca-i tare asta.
De ce sa merite sa si-o ia la fiecare trecere?
Mai vedeti, contraventia asta e incadrata in clasa contraventiilor "continue" parca, deci nu esti amendat la fiecare fapta.
Cum e de altfel si normal, ca daca mergi sa zicem intr-o zi de 7 ori prin fata camerelor, tu trebuie sa ai o singura rovienta valabila in acea zi,timp in care poti sa treci pe la toate camerele din tara daca vrei, nu  platesti rovineta de 7 sau de 10 ori. Deci la fel , e de bun simt sa fii amendat o singura data.
Nu e ca la trecerea pe rosu, de exemplu, unde e o regula pe care trebuie s-o respecti la fiecare semafor, unde tre ' sa opresti daca-i rosu.


Treaba era nasoala inainte de modificarea legii, mi se pare ca a fost un caz care acumulase vreo 30.000 de lei din amenzi de rovienta, tot asa, in cateva luni. Ori asta este aberant, mai ales ca omul credea ca ii expira mai tarziu rovienta.

Edited by ipopovici11, 20 July 2015 - 15:26.


#14
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postipopovici11, on 20 iulie 2015 - 15:20, said:


Nu ti se pare nimic in neregula ca, daca circuli in aceeasi zi de 2 ori dus-intors pe un drum cu camere, sa nu fie de-ajuns o singura amenda amenda, care e oricum dublul rovinetei pe un AN DE ZILE??
Bine bai fratilor, daca voi considerati normale lucrurile astea, atunci ne meritam tara in care traim.
Si cred ca e vorba si in topic despre oameni care au uitat, din diverse motive sa plateasca, nu au facut-o intentionat.
Ptr ca trebuie sa fii tampit sa nu-ti iei macar o rovienta de o luna, care costa o nimica toata, cand amenda e atat cat e.



De acord, dar poate s-a intamplat sa uiti, din graba. Eu nu-i apar pe cei care au plecat fara rovineta cu buna stiinta.

Daca as uita este vina mea nu a legii ca se aplica.

#15
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postjm2010, on 20 iulie 2015 - 15:23, said:

Daca as uita este vina mea nu a legii ca se aplica.

Evident, dar amenzile trebuie sa fie de bun simt in raport cu "paguba" pe care sa zicem i-ai facut-o CNADNR.
Ori cand o rovineta de 1 an e 100 lei, sa iei mai multe amenzi de 250 in numai o luna, ca sa nu mai vorbim o zi, este aberant. Mai ales daca mai luam in consierare si gropile de pe drumuri, cand practic ar trebui sa te despagubeasca CNADNR pe tine, nu invers, pentru uzura masinii, apoi faptul ca platim o groaza de taxe si impozite generale din care o parte se duc tot la CNADNR, platim iar taxe, accize prin aproape 50% din costul carburantului, iar se spune c-ar fi bani ptr drumuri, deci ...de cate ori sa platim? Ptr o retea de drumuri sub-mediocra, ca sa nu zic jalnica in multe cazuri?
Eu vreau doar sa justific ca-i perfect normala modificarea legii din 2012 cu o singura amenda pe luna, ba eu as prelungi-o la o singur amenda pe an, aca tot e de 2 ori cat costul rovinetei ptr un an:pai daca ma amendeaza platesc o data costul rovinetei si inca o data ptr greseala mea de a nu o fi luat cand trebuie. Nu e de-ajuns?

Chiar e revoltator ca unora li s-ar parea normal sa te amendeze de 7 ori pe zi...ba sunt dezamagiti ca nu-i asa ptr ca nu mai moare capra vecinului la fel de rau...Incredibil ce de "uameni"...

Edited by ipopovici11, 20 July 2015 - 15:36.


#16
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postipopovici11, on 20 iulie 2015 - 15:30, said:

Evident, dar amenzile trebuie sa fie de bun simt in raport cu "paguba" pe care sa zicem i-ai facut-o CNADNR.
Ori cand o rovineta de 1 an e 100 lei, sa iei mai multe amenzi de 250 in numai o luna, ca sa nu mai vorbim o zi, este aberant. Mai ales daca mai luam in consierare si gropile de pe drumuri, cand practic ar trebui sa te despagubeasca CNADNR pe tine, nu invers, pentru uzura masinii, apoi faptul ca platim o groaza de taxe si impozite generale din care o parte se duc tot la CNADNR, platim iar taxe, accize prin aproape 50% din costul carburantului, iar se spune c-ar fi bani ptr drumuri, deci ...de cate ori sa platim? Ptr o retea de drumuri sub-mediocra, ca sa nu zic jalnica in multe cazuri?
Eu vreau doar sa justific ca-i perfect normala modificarea legii din 2012 cu o singura amenda pe luna, ba eu as prelungi-o la o singur amenda pe an, aca tot e de 2 ori cat costul rovinetei ptr un an:pai daca ma amendeaza platesc o data costul rovinetei si inca o data ptr greseala mea de a nu o fi luat cand trebuie. Nu e de-ajuns?

Chiar e revoltator ca unora li s-ar parea normal sa te amendeze de 7 ori pe zi...

De sapte ori pe zi nu gasesc normal insa zilnic da.
Daca este sa vorbim de situatia drumurilor atunci gasesc aberant sa platesti rovinieta mai ales ca s-a dovedit ca banii s-au dus in sacul fara fund numit bugetul consolidat.

Edited by jm2010, 20 July 2015 - 15:35.


#17
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postjm2010, on 20 iulie 2015 - 15:34, said:

De sapte ori pe zi nu gasesc normal insa zilnic da.


Este o data pe luna si e ok. Mai ok ar fi chiar o data pe an.
E aiurea fratilor, avand in vedere cuantumul amenzii si costul rovinetei ptr 1 an.
Daca vreti, e cam ca la intretinere, ai folosit un serviciu(drumurile publice in afara orasului) pe care nu l-ai platit. Oricum o sa impanzeasca toata tara cu camere, ca de reparat drumuri slabe sanse, asa ca o sa te filmeze in curand la iesirea din fiecare oras, nu se poate spune ca tu ai condus luni intregi pana te-a prins o camera.
La intretinere ce patesti cand intarzii cu plata: ti se pun penalitati, etc, nu esti amendat cu de 2 ori suma de plata, nu?
La rovienta , ce se-ntampla, in primul rand vor musai sa platesti in avans,ok , si daca nu platesti, te-amendeaza cu de 2 ori rovienta pe un an, ba voi ati mai vrea sa te-amendeze si in fiecare zi?
In mod normal, daca am trai intr-o tara normala si de bun simt, cum te-a luat camera, si ti-ai dat seama, ar trebui a ai un ragaz de cateva zile-o sapt maxim sa spunem, ca sa platesti si sa fii apoi in regula, fara nicio amenda.

Dar astia sunt pusi pe capatuiala, si uite asa s-a creat un alt departament de "asistati sociali":aia care fac procesele verbale, le trimit la oameni acasa, primesc apoi confirmarile de plata, etc. In loc sa facem drumuri ii platim p-astia.

P.S: Se pare ca printr-o modificare recenta, intervalul de 1 luna a fost extins la 2 luni:
http://www.avocatnet...u-schimbat.html

:)))

Edited by ipopovici11, 20 July 2015 - 15:46.


#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Postipopovici11, on 20 iulie 2015 - 15:23, said:

Tu deci vrei sa faci misto de el?
Dar ce, el e idiot si n-are alta sursa de informare decat tu , hai ca-i tare asta.
DA! Am aflat din alte surse. Initial a pus pe altcineva sa ma intrebe pt o "cunostinta" de-a lui.
Am aflat apoi ca de el e vorba. Se crede a tot-stiutor. Ii e rusine sa intrebe direct pe cineva.
Asa ca merita sa plateasca. Chiar si de 2 ori la fiecare trecere.

Nu stie nimeni o sursa de incredere cu lista camerelor actualizata?

Edited by dorin_2k, 20 July 2015 - 16:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate