Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Cumparare auto SH de la persoana juridica (firma) si inregistrare pe persoana fizica

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
Pretul il discut la fata locului, deseara. La telefon mi-a spus ca scade taxa auto.
Am inteles, deci pretul cu tva ss fie cel care ma intereseaza pe mine.

Edited by rasistu, 20 July 2015 - 13:47.


#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,177
  • Înscris: 09.01.2007

View Postadisz, on 20 iulie 2015 - 13:29, said:


Respectivul administrator poate sa ceara ce vrea.Dar masina tot cumparatorului ii ramane,chiar daca a luat pe 3,50 lei.


E vorba de legea insolventei. Nu va mai bagati, sunt banii omului. Voi sa faceti experimente pe banii vostri.

View Postrasistu, on 20 iulie 2015 - 13:46, said:

Pretul il discut la fata locului, deseara. La telefon mi-a spus ca scade taxa auto.
Am inteles, deci pretul cu tva ss fie cel care ma intereseaza pe mine.

Da, tata. Valoarea de vanzare a masinii este aceeasi, inidiferent ca o vinde un samsar in Vitan sau o firma. De ex. Golf V de 5 ani cu 220k la bord se vinde in general cu 9000 euroi sa zicem. Daca-ti vindea un samsar masina incasa 9000 euroi si cu asta basta. Daca-ti vinde o firma iti va da o factura unde apare 7258 pret + 1742 tva = 9000. Tu achiti la fel in ambele cazuri.

#21
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

View Postoverseas, on 20 iulie 2015 - 13:53, said:


Da, tata. Valoarea de vanzare a masinii este aceeasi, inidiferent ca o vinde un samsar in Vitan sau o firma. De ex. Golf V de 5 ani cu 220k la bord se vinde in general cu 9000 euroi sa zicem. Daca-ti vindea un samsar masina incasa 9000 euroi si cu asta basta. Daca-ti vinde o firma iti va da o factura unde apare 7258 pret + 1742 tva = 9000. Tu achiti la fel in ambele cazuri.

Nu, in cazul lui e echivalentul in lei a 9000 EUR +TVA. Pentru ca nimanui nu-i convine sa coboare pretul efectiv al masinii si sa piarda niste bani tocmai pentru ca bunul respectiv e purtator de TVA.

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,177
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdaniel_t115, on 20 iulie 2015 - 13:58, said:


Nu, in cazul lui e echivalentul in lei a 9000 EUR +TVA. Pentru ca nimanui nu-i convine sa coboare pretul efectiv al masinii si sa piarda niste bani tocmai pentru ca bunul respectiv e purtator de TVA.

Ramane cum am zis.
O masina intr-o anume stare are o anumita valoare pe piata, indifferent cine o vinde. Nici o lege nu obliga nici un cumparator sa plateasca acel pret + TVA. Dpdv al cumparatorului, pur si simplu firma vrea un pret mai mare decat media pietei pentru masina aia. Daca omul vrea sa plateasca niste cash in plus (ne doare la basca faptul ca acel plus e tva, acciza sau taxa pe smecherie) il priveste personal. Dar plusul ala nu are nici o justificare in tranzactie.

#23
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Deci eu, Daniel, administrator in momentul de fata a doua societati comerciale, judec situatia in felul urmator:
Vand un produs la un pret de piata + TVA. De ce fac asta? Nu de smecher, nu datorita faptului ca sunt eu mai cu mot si vand mai scump. Fac asta tocmai datorita faptului ca orice achizitie fac ca si persoana juridica, o fac la pretul ei de piata, plus TVA. Apoi cand vand ceva, vand la pretul de piata plus TVA, tocmai pentru a obtine pretul de piata, si pentru a compensa TVA-ul platit din achizitii.
Deci eu ca firma, cumpar cu TVA, vand cu TVA, si acel TVA care e adaugat la produsul vandut, va ramane la mine pana voi termina de compensat tot TVA-ul pe care l-am dat, prin achizitii. Asta se numeste compensare de TVA de catre firme platitoare de TVA.
In cazul in care @oversas a pus problema, vanzatorul persoana juridica, va trebui sa-si vanda masina la un pret subevaluat, tocmai pentru ca acea masina e purtatoare de TVA, rezulta ca respectivul vanzator persoana juridica, va iesi in pierdere cu vanzarea la un pret subevaluat al masinii.

Edited by daniel_t115, 20 July 2015 - 14:25.


#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,912
  • Înscris: 25.01.2007
din fericire nu esti administrator, ca nu-ti cumpara nimeni produsele, si daceai faliment in secunda 2.

oricum, io ma predau, m-ai invins! Posted Image

#25
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Acum fiindca am explicat situatia asa cum ma lovesc eu de ea, fii tu ala cu misto-ul, ca argumentele le-ai dat pe toate.
Nu a fost scopul meu sa inving pe cineva, eu am vrut sa explic asa cum stiu eu situatia. Si daca am explicat-o, am facut-o pentru ca stiu despre ce vorbesc.
OK, nu sunt administrator... :)

Edited by daniel_t115, 20 July 2015 - 14:32.


#26
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
Iar eu ca vanzator nu sunt de acord sa ies in dezavantaj platind pretul pietei plus 24% tva. Asta inseamna un produs cu o patrime mai scump. Sunt constient ca nici vanzatorul nu vrea sa vanda la 3/4 din pretul pietei, asa ca realitatea sper sa fie undeva pe la mijloc.

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,177
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdaniel_t115, on 20 iulie 2015 - 14:22, said:


In cazul in care @oversas a pus problema, vanzatorul persoana juridica, va trebui sa-si vanda masina la un pret subevaluat, tocmai pentru ca acea masina e purtatoare de TVA, rezulta ca respectivul vanzator persoana juridica, va iesi in pierdere cu vanzarea la un pret subevaluat al masinii.

daca valoarea masinii = pret + tva, atunci concluzia ta e corecta:
1. la un samsara, pretul = 9000, TVA =0
2. la o firma, pretul =7200, TVA = 1800, TVA-ul pleaca la stat in principiu

Diferenta dintre punctele noastre de vedere pleaca de la cine are putere mai mare de negociere: vanzatorul sau cumparatorul. Eu consider ca ala de are cashul are puterea.

Deci initiatorul e in situatia sa plateasca 24% in plus fata de aceeasi masina in targ. Oare ce decizie va lua ?

#28
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Eu sunt sigur, dar absolut sigur ca vanzatorul persoana juridica nu va scadea din pretul efectiv al masinii pentru ca bunul e purtator de TVA. Astfel de tranzactii cu bunuri purtatoare de TVA se fac echitabil doar intre persoane juridice si probabil vanzatorul daca nu e suficient de incepator, nu va lasa o masina la un pret+TVA egal pretul pietei, pentru ca va pierde.

#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,912
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdaniel_t115, on 20 iulie 2015 - 14:29, said:

Acum fiindca am explicat situatia asa cum ma lovesc eu de ea, fii tu ala cu misto-ul, ca argumentele le-ai dat pe toate.
Nu a fost scopul meu sa inving pe cineva, eu am vrut sa explic asa cum stiu eu situatia. Si daca am explicat-o, am facut-o pentru ca stiu despre ce vorbesc.
OK, nu sunt administrator... Posted Image

O MASINA ARE O VALOARE DE PIATA.
in cazul ipotetic de mai sus, 9000 de euro.
tu daca te duci la targ, si unul iti vine masina aia cu 9000 si ala de alaturi cu 11000, ca e societate, pe care o cumperi???
nu iti zice logica ca daca societatea nu o sa vanda cu 9000, o sa sta cu masina aia la vanzare pana in secolul urmator?

asta e, si nu-i plange de mila patronului, ca el probabil a castigat de fapt, ca a dedus tva la cumparare, cumparand masina aia nu a mai platit impozit pe profit, etc...
asta e, in momentul asta va plati tva, dar daca nu e tembel complet, nu o sa faca factura pe 9000, chiar daca asta e pretul masinii, o sa faca pe 2000, si plateste tvaul corespunzator valorii de 2000.

#30
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
Dar daca factura are valoare mai mica decat pretul real, cate sanse sunt sa ma caute cineva in viitor pt ca firma lui ramane datoare sau altceva?

#31
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

View Postslai, on 20 iulie 2015 - 14:44, said:

O MASINA ARE O VALOARE DE PIATA.
in cazul ipotetic de mai sus, 9000 de euro.
tu daca te duci la targ, si unul iti vine masina aia cu 9000 si ala de alaturi cu 11000, ca e societate, pe care o cumperi???
nu iti zice logica ca daca societatea nu o sa vanda cu 9000, o sa sta cu masina aia la vanzare pana in secolul urmator?

asta e, si nu-i plange de mila patronului, ca el probabil a castigat de fapt, ca a dedus tva la cumparare, cumparand masina aia nu a mai platit impozit pe profit, etc...
asta e, in momentul asta va plati tva, dar daca nu e tembel complet, nu o sa faca factura pe 9000, chiar daca asta e pretul masinii, o sa faca pe 2000, si plateste tvaul corespunzator valorii de 2000.

Corect ce spui si tu, dar depinde mult de mediul de afaceri. Spre exemplu eu, am cumparat prin 2010 o combina agricola, la o suma  de X euro valoarea de piata, plus TVA. Fiind cumparator persoana juridica, am dedus acel tva. Din modul tau de a pune problema, sunt fraier ca am platit pretul de piata plus tva.
Si la faza cu tembelismul si vanzarea unui obiect la sume mai mici pe factura, sa stii ca sunt intreprinzatori in Romania care vand la pretul intreg pe factura, pentru ca in unele domenii asa e sistemul construit, sa fie fiscalizat.

In cazul initiatorului de topic, foarte probabil ca vanzatorul sa vrea pe factura o suma mult mai mica decat valoarea plus TVA, diferenta pana la cei 9000 euro sa aiba pretentia sa-i fie data asa, pe sub mana.

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,177
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrasistu, on 20 iulie 2015 - 15:03, said:

Dar daca factura are valoare mai mica decat pretul real, cate sanse sunt sa ma caute cineva in viitor pt ca firma lui ramane datoare sau altceva?

Ia gandeste-te putin. Sa zicem ca tu ai o firma si, in loc sa platesti impozitele la stat, ai spart banii (ti-ai luat Porsche, ai bagat cheltuieli de protocol, ai fost sa "negociezi" contracte la Viena/ Amsterdam etc pe banii firmei. Cand iti dai seama ca ANAF-ul sau banca (daca ai credit) te vor executa silit, te gandesti sa fii tu smecher si vinzi bunurile firmei pe 2,5 lei unui prieten (evident !). De aia legea insolventei prevede o perioada de 3 ani anteriori insolventei in care pot anula toate tranzactiile (adica tu primesti aia 2,5 lei inapoi si predai masina + dai despagubiri pentru uzura). Ti se pare o prevedere legala clara sau nu ?!

#33
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
Foarte clar si logic, nu voi accepta sa am un pret mai mic pe factura. Multumesc!

Edited by rasistu, 20 July 2015 - 15:35.


#34
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
intr-adevar asa intentiona tipul, sa puna un pret mai mic pe factura. i-am zis clar, primeste in mana exact ce este pe factura. si ca in niciun caz nu voi cumpara masina la un pret cu 24% mai mare decat cel al pietei. s-a vazut ca nu i-a convenit, dar pana la urma nu mi-a convenit mie ca nu statea portiera corect aliniata cu stalpul, existau deformari si urme de reparatie pe stalp. el spune ca a avut reparata doar bara din fata si capota, avand reparatia pe factura; si ca nu stie nimic de stalp. omul pare sincer, dar mai sunt banuti de cheltuit pt a face masinuta ca noua.
va multumesc mult pentru sfaturi, am inteles exact cum trebuie sa procedez.

Sanatate maxima!

#35
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
TVA e treaba lui, taxa de inmatriculare e treaba ta. Daca mai stai putin se anuleaza :)

#36
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
Cum adica se anuleaza?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate