Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Gazduire la 1-2 euro pe luna

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Le fac inevitabil reclama astora de la hetnix defaimand toolz.ro dar n-am ce face, ei sa fie sanatosi Posted Image

toolz.ro si suportul. Sunt probabil cei mai slabi pe partea asta din zecile de hosturi prin care am trecut. In weekend (inclusiv vineri) nu-ti raspunde nimeni la ticket. In timpul saptamanii se raspunde ziua urmatoare plasarii ticketului, chiar daca il deschizi la 10 dimineata. Dar nu pentru ca n-ar fi nimeni la calculator, cred ca pur si simplu nu-s interesati. Am si cel mai ieftin pachet, poate la bani mai multi se comporta altfel.
Oricum, nu zic ca de 9 lei poti avea nu stiu ce pretentii, dar poate ticketul ala e rezolvabil in 5 secunde, nu-l poti lasa pe om sa astepte 24 de ore sa-i raspunzi.

Acum experienta ce-am avut-o eu recent cu ei, si care m-a amuzat oarecum, desi vad ca multi practica metoda asta de a prosti clientul pe ideea ca ala oricum nu stie mai bine.

Am pus WP si am incercat sa incarc o poza, acea poza avea un apostrof in nume, fiind in franceza, era sa zicem "d’ailleurs question.gif". Tentativa de upload imi returneza http error, care la WP poate insemna orice. Mi s-a mai intamplat de la dimensiuni sau nume prea lung, de data asta problema a fost rezolvata eliminand apostroful din "d’ailleurs", dupa care imaginea s-a incarcat fara probleme.
Mi-am zis ca or fi avand ei ceva setari ce impiedica copierea acelui caracter pe disk, si le-am dat ticket. Aici s-a intamplat ceva interesant, cand am exemplificat cuvantul "d’ailleurs" a aparut ulterior trimiterii ticketului modificat in "d\’ailleurs". Ulterior am vazut ca daca scriam (in ticket) \ aparea \\.

M-am gandit ca daca in sistemul lor de suport serverul adauga acel \ inaintea anumitor caractere cum ar fi ' si \, poate si serverul pe care am eu siteurile e setat la fel.
Nu stiu ce SO folosesc ei pe server, dar stiam ca in Windows nu poti avea anumite caractere in numele fisierului: / \ * ? < > |

Dupa mai multe schimburi de replici, domnul de la suport, care apare la semnatura ca Daniel Stan | Key Account Manager, mi-a tras niste concluzii.
In primul rand problema e clar de la mine deoarece au multi clienti cu wordpress si nu s-a mai plans nimeni de asa ceva. I-am zis ulterior ca in limba romana nu prea ai ocazia sa folosesti apostroful in numele fisierelor, dar la francezi o faci cam des.
Recomandarea a fost sa-mi verific scriptul si ce pluginuri am pe-acolo sa fie compatibile cu versiunea de php si sa nu aiba nevoie de setari speciale. Dom'le vorbim de wordpress aici Posted Image
Si functia de upload din wordpress n-are legatura cu putine pluginuri ce le aveam eu.

Cam asa a ramas, ca problema e de la mine si nu au ei ce face.
Pe de alta parte hostul se misca acceptabil.

Edited by Mizu, 09 October 2015 - 14:16.


#38
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Cer scuze moderatorilor ca imi fac reclama, dar vreau sa stiu ce fac. Posted Image
Saitul meu este www.serialenet.ro. Gazduit la netnix.com. Va rog sa imi spuneti cum va merge (eventual sa dati un ping, ca eu nu stiu cum). Pana pe 22 luna asta trebuie sa platesc si vreau sa stiu daca merita. Ca suport, au nota 10 de la mine.
Multumesc mult!

#39
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Nu mai pot modifica mesajul anterior... Saitul meu e gazduit de hetnix.com.
Acum am vazut ca astia de la Toolz.ro sunt niste retarzi. Au scris la "Despre noi" alea Teiul Domnei, in loc de aleea Teiul Doamnei.
Le-am facut acuma reclamatie la ANPC fiindca am platit gazduire si nu m-am putut folosi de ea.

Quote

Reclamatia dvs. a fost trimisa cu succes!
Numarul de inregistrare al reclamatiei este 21132 din 15.10.2015. Directie - BUCURESTI
Nu mai incerc rezolvarea pe cale amiabila fiindca oricum sunt atat de nesimtiti incat nu raspund la e-mail.

Edited by no_comment, 15 October 2015 - 04:08.


#40
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Pentru testarea vitezei vezi https://developers.g...speed/insights/

Forumul tau merge bine insa acum ca e gol nu prea are cum sa mearga altfel :)
Vei vedea cand ai load pe baza de date cum se comporta cu adevarat.

#41
gupi

gupi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 15.04.2005
incarcare in 37s. e bun!
https://gtmetrix.com/reports/www.serialenet.ro/pIdPtA0q

#42
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
L-ai testat si tu pe server din Canada /:

#43
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Am platit pe prima luna la hetnix.com, dar se incarca destul de greu. Daca stiti host-uri mai bune, astept in continuare sugestii.

#44
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postno_comment, on 15 octombrie 2015 - 03:04, said:

Cer scuze moderatorilor ca imi fac reclama, dar vreau sa stiu ce fac. Posted Image
Saitul meu este www.serialenet.ro. Gazduit la netnix.com. Va rog sa imi spuneti cum va merge (eventual sa dati un ping, ca eu nu stiu cum). Pana pe 22 luna asta trebuie sa platesc si vreau sa stiu daca merita. Ca suport, au nota 10 de la mine.
Multumesc mult!

Se încarcă extrem de greu.

$ ttfb http://www.serialenet.ro/

time connect: 0.089
time namelookup: 0.005
time pretransfer: 0.089
time redirect: 0.000
time to first byte: 8.847
time total: 9.193
http code: 200

Edited by mufa, 20 October 2015 - 18:27.


#45
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Stiu. M-am plans unui baiat care lucreaza la ei, si iata ce mi-a raspuns:

Quote

Site-ul sta in load foarte mult din cauza resurselor statice/dinamice care nu sunt compresate sau stocate intr-un leverage caching.
Ti-as recomanda sa folosesti un CDN gen CloudFlare. Ajuta la incarcarea resurselor si pune si cache pe ele.
Eu nu ma pricep. Cum fac ce spune el?

#46
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Vezi pe forum la aia de la phpBB, trebuie sa aiba niste pluginuri pentru performanta. Da-le si lor siteul ca poate isi dau seama ce are. Eu tot nu inteleg cum se incarca asa greu indexul.
Daca imi dai siteul l-as incerca pe niste hosturi de-ale mele.

#47
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013

View PostMizu, on 20 octombrie 2015 - 18:43, said:

Vezi pe forum la aia de la phpBB, trebuie sa aiba niste pluginuri pentru performanta. Da-le si lor siteul ca poate isi dau seama ce are. Eu tot nu inteleg cum se incarca asa greu indexul.
Daca imi dai siteul l-as incerca pe niste hosturi de-ale mele.
Care sunt host-urile tale? Eu nu platesc mai mult de 2 euro pe luna.

#48
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postno_comment, on 20 octombrie 2015 - 20:40, said:

Care sunt host-urile tale? Eu nu platesc mai mult de 2 euro pe luna.
2 euro plătești, de 2 euro vei primi servicii.

#49
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Doresc și eu un hosting cu domeniu inclus cât de ieftin se poate și sigur pentru un blog wordpress. Ce îmi recomandați? Specific că nu am card și n-aș vrea să depind de cineva sâ-mi plătească mereu, aș dori să pot plăti eu cumva.

#50
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013

View Postgerbil, on 26 octombrie 2015 - 00:01, said:

Doresc și eu un hosting cu domeniu inclus cât de ieftin se poate și sigur pentru un blog wordpress. Ce îmi recomandați? Specific că nu am card și n-aș vrea să depind de cineva sâ-mi plătească mereu, aș dori să pot plăti eu cumva.
De ce Wordpress si nu Blogger? Nu ai incredere in gigantul Google? Posted Image

#51
Costinmihai

Costinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.10.2014

View Postgerbil, on 26 octombrie 2015 - 00:01, said:

Doresc și eu un hosting cu domeniu inclus cât de ieftin se poate și sigur pentru un blog wordpress. Ce îmi recomandați? Specific că nu am card și n-aș vrea să depind de cineva sâ-mi plătească mereu, aș dori să pot plăti eu cumva.

Mxhost.ro - au pachete shared cu domeniu inclus gratuit. Sigur poti plati cu depunere numerar la banca.

#52
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Cei de la hostinger.ro au oferte atractive numai ca nu folosesc cpanel.

#53
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View PostVladutzU2013, on 27 octombrie 2015 - 21:16, said:

Cei de la hostinger.ro au oferte atractive numai ca nu folosesc cpanel.

hostinger tocmai mi-a cazut dupa ce am facut 300 de vizitatori unici in 3 ore pe o stire bomba

#54
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Care era stirea?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate