Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Gazduire la 1-2 euro pe luna

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Salut!

Sunt in cautarea unui host care sa-mi ofere gazduire cat de cat okay la un pret mic. Doresc sa gazduiesc doua forumuri phpBB, deci am nevoie de doua baze de date SQL.
Nu prea am incredere in host-urile romanesti, dar astept sfaturile voastre

Multumesc.

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Eu ti-as recomanda MxHost.. Au la 1.49euro/luna un pachet de gazduire potrivit pentru tine. Suportul e excelent si serviciile la fel. Eu am la ei de cativa ani gazduite niste site-uri si chiar nu am ce sa le bag de vina.

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Daca site-urile au ca target Romania atunci nu merita sa iei host de afara...

Cristirg, domeniu gratuit cat timp platesti gazduirea la aia... nu mai induce lumea in eroare. Sa mai zic ca ce recomanzi tu te obliga sa iei pe 2ani gazduire pentru a plati 4$/luna?
[ https://i.imgur.com/mDIi0Kg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/JpCi6xi.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tigerheart, 16 July 2015 - 02:07.


#4
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Da. Au ca target Romania. :)
Domeniu am (serialenet.ro). Caut doar gazduire.

#5
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Daca vei avea ceva continut discutabil pe site, ar fi bine sa citesti TOS-ul hosturilor si, eventual, sa-i intrebi direct. Stiu ca multi romani accepta, dar e bine sa fii sigur.

#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View Postn-amname, on 16 iulie 2015 - 03:07, said:

Daca vei avea ceva continut discutabil pe site, ar fi bine sa citesti TOS-ul hosturilor si, eventual, sa-i intrebi direct. Stiu ca multi romani accepta, dar e bine sa fii sigur.

Sunt destule firme care in TOS specifica sa nu gazduiesti nu stiu ce tipuri de site-uri dar gasesti pe serverele lor asemenea site-uri. Cel mai bine e sa fie atent si la resurse, la limitele impuse de catre firma(ram, conexiuni simultane, etc).

#7
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Pai de aia am zis ca mai bine sa-ntrebe, le raspund aia ce si cum.

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@no_comment, 2 forumuri pe host de 1-2 euro pe luna? Glumesti... 2 bloguri micute poate puteai sa le gazduiesti, dar forumurile sunt mari consumatoare de resurse hardware.

Edited by LensFlare, 16 July 2015 - 06:00.


#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Vezi aici, de la 0.95/luna
http://www.web365.ro/

View PostLensFlare, on 16 iulie 2015 - 05:56, said:

@no_comment, 2 forumuri pe host de 1-2 euro pe luna? Glumesti... 2 bloguri micute poate puteai sa le gazduiesti, dar forumurile sunt mari consumatoare de resurse hardware.
Daca are 1000 vizitatori/luna poate sa tina si 5.

#10
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
www.toolz.ro - 9 lei pe luna, 2 gb ssd = pomana curata.
iti pot oferi link catre propriul meu site sa vezi cum se misca: http://goo.gl/CNwxkR (am scurtat linkul ca sa nu fac reclama).

#11
bullex

bullex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.05.2013
Sie eu am host de la toolz si sunt foarte multumit de serviciile lor, sunt chiar ok.

Cand cauti un hosting bun trebuie sa ti cont de urmatoarele aspecte:

- sa ofere gazduire SSD
- sa ai ip dedicat pentru contul de gazduire
- sa specifice nivelul de resurse alocate sau numarul de vizitatori unici pe luna pentru care este recomandat contul

Daca doresti gazduirea unor forum-uri trebuie sa sti ca platformele CMS consuma destul de multe resurse fara de un site simplu realizat in HTML/CSS ce nu dispune de  baze de date.

O alta firma de hosting iti recomand Xservers.ro - 240 ron / 3 ani, plata in avans si ai 3 GB ssd, ip dedicat, recomandat pentu 30.000 vizitatori unici pe luna, am hostat la ei mai multe site-uri ale clientilor mei.

Edited by bullex, 16 July 2015 - 09:34.


#12
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View PostLensFlare, on 16 iulie 2015 - 05:56, said:

@no_comment, 2 forumuri pe host de 1-2 euro pe luna? Glumesti... 2 bloguri micute poate puteai sa le gazduiesti, dar forumurile sunt mari consumatoare de resurse hardware.
Depinde cat de bine sunt optimizate si ce trafic au...

View Postbobo323, on 16 iulie 2015 - 08:17, said:

9 lei pe luna, 2 gb ssd = pomana curata.
Am mai zis intr-un topic asemanator, aveti grija cu firmele care ofera si servere jocuri. In plus, baietii mai au inca 2 site-uri pe care ofera/au oferit servicii de gazduire: pe unul l-au inchis(oare de ce?) si unul e inca online.

L.E. Am gasit si site-ul mama: newhost.ro... Nu stiam ca au atatea site-uri.

Edited by tigerheart, 16 July 2015 - 09:42.


#13
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
namecheap, am luat cu 9 $ in primul an (12 luni, deci mai putin de 1$ pe luna). reinnoirea este 38 $ pt anul 2

#14
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View PostAlleXyS1, on 16 iulie 2015 - 10:00, said:

namecheap, am luat cu 9 $ in primul an (12 luni, deci mai putin de 1$ pe luna). reinnoirea este 38 $ pt anul 2

Da, sunt foarte buni si astia, am prins cu 1$/an o promotie anul trecut :D . Partea proasta e ca au servere doar in SUA(la pret mai mic) si in UK(la pret mai mare). Asa la pret si suport tehnic merita.

#15
bullex

bullex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.05.2013

View Posttigerheart, on 16 iulie 2015 - 09:37, said:

L.E. Am gasit si site-ul mama: newhost.ro... Nu stiam ca au atatea site-uri.


Newhost si Toolz sunt doua firme diferite, nu au legatura una cu alta.

Ambele au serviciile de webhosting de la reseller.ro

Toolz stiam ca au serverele de jocuri la adnettelecom.ro (posibil sa le fi mutat la alt provider) si dispun si de un server web la acelasi provider.

#16
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View Postbullex, on 16 iulie 2015 - 12:49, said:

Newhost si Toolz sunt doua firme diferite, nu au legatura una cu alta.

La pariu?

Newhost:

Quote

HOSTING MEDIA SRL | RO10019108 | J40/9914/1997

Toolz:

Quote

Nr. Reg. Com.: J40/9914/1997
Numar TVA: RO 10019108

Reseller.ro

Quote

Nr. Reg. Com.: J40/9914/1997
Număr TVA: RO 10019108

Informatiile sunt luate de pe site-urile lor. Posted Image

Mai au si domeniul rcenter.ro si probabil si tld.ro.

Edited by tigerheart, 16 July 2015 - 13:23.


#17
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Ce conteaza ca au si alte domenii ? Pot detine si redtube.com Posted Image  atat timp cat ofera calitate la servicii Posted Image La jocuri nu am testat, insa, sunt convins ca nimeni nu regreta ca a cumparat de la ei.

Edited by bobo323, 16 July 2015 - 13:49.


#18
bullex

bullex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.05.2013
@tigerheart - ai dreptate, nu stiam ca toate 3 sunt apartin de aceeasi firma acum.

Eu am 2 servere de Half-Life 1 hostate la toolz din 2010 si domeniul hldm.ro,  sunt foarte multumit.
Cand am luat serverele ofereau servicii mult mai slabe, serverul pica foarte des si avea lag destul de mare dar in ultimii ani s-au pus la punct si ofera servicii de buna calitate.
Daca era sa aleg o alta firma de hosting la Krond.org as fi apelat dar sunt mult mai scumpi. Pentru un server de Half-Life platesc 15 ron/ luna iar la Krond as fi platit undeva la 70 ron cred.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate