Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Gaini ouatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cthor

cthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 31.01.2015
Salut.Sper ca nu va deranjez cu nimic .
Am tot cautat pe net si am gasit mai multe rase de gaini pt oua.Pana la urma care e mai buna?Adica sa fie raportul oua/cantitate mancare /durata de viata, cel mai bun.
Tin sa mentionez ca vreau sa foe o rasa sa manance si iarba si sa produca ceva din asta.Nu vreau sa le tin numai pe mancare propriu zisa.
O alta intrebare ar fi,este recoma dat sa iau pui de gaini pt oua sau sa iau direct gainile?
Vreau sa le inmultesc usor usor ,scopul fiind sa vand undeva oualele unde am cerere destul de buna.Multumesc

#2
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Odata existau "rachetele".

#3
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Ca sa intelegem, gaina trebuie sa se si inmulteasca exponential, sa oua la procent maxim, dar in acelasi timp sa manance doar iarba? In cazul asta, cand gasesti rasa care le face pe toate, nu spune la nimeni, patenteaz-o ca sigur te umpli de bani.

#4
CS11

CS11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.09.2012
Gaina nu e ca vaca, in cazul careia cantitatea de lapte este influentata si de hrana. Gainile fac oua fie ca mananca iarba fie ca mananca te miri ce graunte conteaza sa ai un cocos in vana sau mai multi. oricum o gaina iti face maxim 5 oua pe saptamana daca nu cumva le cumperi de la Adrian Nastase sau daca nu le dai ceva steroizi sau cocaina.

Edited by CS11, 14 July 2015 - 23:17.


#5
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,095
  • Înscris: 17.03.2005
gaina face oua pe datorie, o tii nemancata, o bati cu furca si o.... si ea de foame.si de frica si satula de ...se oua.
mai sunteti multi acolo de unde veniti voi cu teoriile.astea?

daca ai unde sa dai oua te duci frumos, cumleri oue cu 30 de bani din targ si le dai cu 50 sau cu cat ai gasit tu fraierii.

#6
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View PostCS11, on 14 iulie 2015 - 23:16, said:

Gaina nu e ca vaca, in cazul careia cantitatea de lapte este influentata si de hrana. Gainile fac oua fie ca mananca iarba fie ca mananca te miri ce graunte conteaza sa ai un cocos in vana sau mai multi. oricum o gaina iti face maxim 5 oua pe saptamana daca nu cumva le cumperi de la Adrian Nastase sau daca nu le dai ceva steroizi sau cocaina.
deci tu zici ca e important sa fie f_tute gainile....hmm...interesanta teorie! Eu nu mai le dau de mancare de acum si o sa tin mai multi cocosi...ca sa am productie! Acum va rog sa ma scuzati ma duc pe "bursa" sa dau anunt ca vand oua

#7
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
Eu pentru consum propriu am gaini ouatoare, fac un ou pe zii, le-am cumparat de la Agroland, erau mari deja, erau puicute, eu zic ca asa ceva ti-ar trebuii!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate