Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Inselaciune

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Iulian9902

Iulian9902

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.07.2015
Salutare tuturor!
Vreau sa va intreb pe voi: ce pedeapsa primeste un cetatean austriac care a savarsit fapta de inselaciune pe teritoriul austriei si ce as putea face sa-mi recuperez banii?
Am fost la un magazin din Austria sa schimb niste bani, dar tanti nu mi i-a dat pe tot inapoi.Nici n-am pus mana pe ei si i-am zis ca nu-s toti si deja s-a apucat sa faca scandal, ea l-a chemat pe seful ei si eu am sunat la politie, iar cand a ajuns politia tanti tot s-a inrosit si a luat-o cu transpiratii, iar apo politistii mi-au zis ca o sa verifice azi pe camere si o sa-mi dea un raspuns, insa au trecut mai bine de 5 ore de cand au zis ca o sa primesc raspuns si nu am aflat nimic.Ce e de facut? Tin sa precizez ca austriecii astia is tare hoti, adica, zic de romani ca noi furam, dar ei dau tepe de cateva sute de euro dintr-un foc...Spuneti-mi, va rog ce sa fac, cum sa fac sa-mi recuperez banii.

#2
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Te rezolva politia

#3
Iulian9902

Iulian9902

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.07.2015
Da, dar trebuia sa ma sune la 12 sa-mi zica ceva si n-au sunat, se fac ca ploua si aia...

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 Iulian9902, on 12 iulie 2015 - 16:13, said:

Am fost la un magazin din Austria sa schimb niste bani, dar tanti nu mi i-a dat pe tot inapoi.Nici n-am pus mana pe ei si i-am zis ca nu-s toti
De unde ai stiut ca nu-s toti? Ce telefon astepti? Mai esti in magazin? Ai dat vreo declaratie scrisa?
Te-a "facut" cu metoda Maradona?

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Mergi tu la politie si vezi ce s-a rezolvat... ti-a dat un proces verba? ca daca nu e ca si inexistenta fapta... mai ales ca tu roman el concetatean

#6
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Iulian9902, on 12 iulie 2015 - 16:13, said:

.Nici n-am pus mana pe ei si i-am zis ca nu-s toti si deja s-a apucat sa faca scandal,

clarvazator?
lasa ca te rezolva politia


 Iulian9902, on 12 iulie 2015 - 16:13, said:

Am fost la un magazin din Austria sa schimb niste bani, dar tanti nu mi i-a dat pe tot inapoi.

schimbi lei in euro la "magazin"?
cursul e stiut doar de tine?
tare mi-e teama ca o s-o cam patesti

#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Cred ca ai incercat tu sa-i faci ei 'maradona' si aia a chemat garda :D.

#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Tare mi-e ca o si merita.

#9
Iulian9902

Iulian9902

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.07.2015
Stati putin, vad ca nu ati inteles bine, sau eu am explicat gresit.Intr-un magazin din Austria am schimbat bani mai mici(bancnote de 10euro in dealea mari), nicidecum lei in euro.Nu-s nebun.Nu am incercat sa-i fac nimic.Eu i-am dat banii mici sa-mi schimbe in bani mai mari si atunci ea mi-a dat inapoi doar 3 banconte, pe care le-am vazut cand le-a pus pe masa, nu a trebuit sa le iau sa le numar.Era una de 100, alta de 50 si una de 10, dar mai trebuia sa-mi dea doua bancnote de 100.Acum a venit politia si a zis ca nu s-a rezolvat nimic, pentru ca ei n-au voie sa se uite pe camere.Au zis ca o sa inainteze dosarul la parchet si doar procurorii o sa aiba acces la inregistrari.

 Sef-chenko, on 12 iulie 2015 - 17:16, said:

Tare mi-e ca o si merita.

De ce?

Edited by Iulian9902, 12 July 2015 - 18:12.


#10
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
De ce neaparat, in strainatate, romanul e vinovat?
Vad ca noi, romanii, ne denigram singuri.

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Unde ai găsit magazin deschis duminica în Austria?

#12
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Mergi la politie si depune plangere scrisa. Daca nu vor sa o primeasca, o trimiti prin posta cu confirmare de primire sau fax si pastrezi recipisa. Altfel nu rezolvi nimic. Politia face cercetari si trimite dosarul la parchet cu propunere de incepere sau neincepere a urmaririi penale. Ce ti-au spus tie e vrajeala.

Edited by campary, 12 July 2015 - 18:30.


#13
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Mai bine te duceai la banca sa iti schimbe maruntul in bancnote mari.
La banca erai sigur ca nu te-ar fi inselat !

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
E clar. Pana una alta inregistrarile de pe camere vor disparea.
    Miroase insa a poveste cusuta cu ata alba. In mod normal politia ar fi rezolvat problema scurt. Cum adica nu au voie sa se uite pe camere ?
    Ia mai verifica odata daca nu ai uitat cumva suta aia pe undeva prin buzunare.

#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Trebuia sa-i mai dea 160 de euro.

Si totusi, chiar si austriecii fura ?!

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Oricum, eu vreau sa mai aud odata cum a fost treaba !?
   Deci, te-ai trezit la un moment dat in buzunare cu o pleasca de 300 de euro numai in bancnote de 5 si de 10. Asa ca te-ai gandit ca e de porc sa umbli cu asa maruntis dupa tine ! E rusinos sa intri in magazin si sa prezinti o bancnota de 5 sau de 10. Asa ca te-ai gandit sa-i schimbi. Ai oprit la prima benzinarie si ai nimerit direct in bratele unor escroci. Ce ghinion bai frate !

#17
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Eu n-am mai auzit de asa ceva pana acum, sincer. Nu cred ca iti schimba bani, in primul rand, Eu am incercat o data, in Germania, sa schimb 20 de euro in doua de 10, sa le dau nepoatelor mele cand ajung acasa, si nici n-a vrut sa auda tanti, ba s-a uitat si foarte circumspect la mine.

#18
Iulian9902

Iulian9902

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.07.2015

 vladutgm, on 12 iulie 2015 - 18:17, said:

De ce neaparat, in strainatate, romanul e vinovat?
Vad ca noi, romanii, ne denigram singuri.

Aici ai perfecta dreptate, daca se poate, romanul mai tare il baga in rahat pe concetateanul lui.

 mihaicozac, on 12 iulie 2015 - 18:25, said:

Unde ai găsit magazin deschis duminica în Austria?

Gasesti magazine deschise duminica.De ce intrebi, e ceva anormal? Austriecii nu au nevoie de alimente duminica, ei is extraterestrii?

 campary, on 12 iulie 2015 - 18:30, said:

Mergi la politie si depune plangere scrisa. Daca nu vor sa o primeasca, o trimiti prin posta cu confirmare de primire sau fax si pastrezi recipisa. Altfel nu rezolvi nimic. Politia face cercetari si trimite dosarul la parchet cu propunere de incepere sau neincepere a urmaririi penale. Ce ti-au spus tie e vrajeala.

M-am razgandit, decat sa depun plangere si sa angajez avocat(asa mi-a zis cineva) o sa ma coste mai mult...mai bine o las balta, alta data nu o mai musc.

 tom_1133, on 12 iulie 2015 - 18:38, said:

Mai bine te duceai la banca sa iti schimbe maruntul in bancnote mari.
La banca erai sigur ca nu te-ar fi inselat !

De unde naiba sa stiu ca si astia is pe furat? Ai dreptate ca la banca e mai sigur, dar...n-am avut de unde sa stiu.

 cspot, on 12 iulie 2015 - 19:05, said:

E clar. Pana una alta inregistrarile de pe camere vor disparea.
Miroase insa a poveste cusuta cu ata alba. In mod normal politia ar fi rezolvat problema scurt. Cum adica nu au voie sa se uite pe camere ?
Ia mai verifica odata daca nu ai uitat cumva suta aia pe undeva prin buzunare.

Asa m-am gandit si eu, ca inregistrarile o sa "dispara" frumos.N-au rezolvat problema politistii din cauza ca sunt roman si is foarte rasisti.La acelasi magazin s-a mai intamplat ceva acum cateva zile...insa, aia-i alta poveste.Omule scump si drag, eu i-am dat banii, toti pe care voiam sa-i schimb, iar ea mi-a dat mai putini.Nici macar n-am ridicat banii de pe masa si sa-i bag in buzunar, cum naiba sa-mi ajunga banii in buzunar...
In legatura cu accesul la camere n-am nicio idee despre legislatia din Austria.Politistii asta mi-au zis, ca nu au voie sa se uite ei pe camere, doar procurorii se pot uita pe camere(habar n-am daca m-au mintit sau nu).

 tom_1133, on 12 iulie 2015 - 19:11, said:

Trebuia sa-i mai dea 160 de euro.
Si totusi, chiar si austriecii fura ?!

Profita de romanii care nu stiu procedurile sau care nu cunosc limba atat cat sa depuna o plangere la politie.Intre ei nu se fura.


 cspot, on 12 iulie 2015 - 19:22, said:

Oricum, eu vreau sa mai aud odata cum a fost treaba !?
   Deci, te-ai trezit la un moment dat in buzunare cu o pleasca de 300 de euro numai in bancnote de 5 si de 10. Asa ca te-ai gandit ca e de porc sa umbli cu asa maruntis dupa tine ! E rusinos sa intri in magazin si sa prezinti o bancnota de 5 sau de 10. Asa ca te-ai gandit sa-i schimbi. Ai oprit la prima benzinarie si ai nimerit direct in bratele unor escroci. Ce ghinion bai frate !

Era bine sa ma trezesc din senin cu bani in buzunar.Nu, ma, am avut banii de la salariu si au fost marunti, s-au tot adunat cum mi-a dat rest si in curand trebuia sa vin in Romania, am zis sa-i schimb sa nu fie asa mult maruntis prin buzunare...i-am dat la tanti banii, iar ea mi-a dat mai putini bani, eu am vazut fara sa-i numar ca nu sunt cati trebuie si atunci i-am explicat prin semne ca-s prea putini, atunci ea s-a agitat, l-a chemat pe seful ei iar eu am sunat la politie.Aici nu e vorba de rusine sau de altceva, pur si simplu n-am vrut sa am bani marunti la mine pe cand veneam in tara...si am muscat-o...

 wiseguy76, on 12 iulie 2015 - 19:30, said:

Eu n-am mai auzit de asa ceva pana acum, sincer. Nu cred ca iti schimba bani, in primul rand, Eu am incercat o data, in Germania, sa schimb 20 de euro in doua de 10, sa le dau nepoatelor mele cand ajung acasa, si nici n-a vrut sa auda tanti, ba s-a uitat si foarte circumspect la mine.

N-am mai auzit nici eu niciodata, dar eu am patit-o...



Asta e baietii, mai bine o las moarta, din cate am inteles ca sa rezolv problema am nevoie de avocat si n-am bani sa-l platesc pentru a-mi recupera banii.Mersi fain tuturor!

Edited by Iulian9902, 12 July 2015 - 20:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate