Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Inselaciune

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Mergi la biserica si blesteama Posted Image

#20
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005

 Iulian9902, on 12 iulie 2015 - 20:30, said:





M-am razgandit, decat sa depun plangere si sa angajez avocat(asa mi-a zis cineva) o sa ma coste mai mult...mai bine o las balta, alta data nu o mai musc.







Asa m-am gandit si eu, ca inregistrarile o sa "dispara" frumos.N-au rezolvat problema politistii din cauza ca sunt roman si is foarte rasisti.La acelasi magazin s-a mai intamplat ceva acum cateva zile...insa, aia-i alta poveste.Omule scump si drag, eu i-am dat banii, toti pe care voiam sa-i schimb, iar ea mi-a dat mai putini.Nici macar n-am ridicat banii de pe masa si sa-i bag in buzunar, cum naiba sa-mi ajunga banii in buzunar...
In legatura cu accesul la camere n-am nicio idee despre legislatia din Austria.Politistii asta mi-au zis, ca nu au voie sa se uite ei pe camere, doar procurorii se pot uita pe camere(habar n-am daca m-au mintit sau nu).



Profita de romanii care nu stiu procedurile sau care nu cunosc limba atat cat sa depuna o plangere la politie.Intre ei nu se fura.




Era bine sa ma trezesc din senin cu bani in buzunar.Nu, ma, am avut banii de la salariu si au fost marunti, s-au tot adunat cum mi-a dat rest si in curand trebuia sa vin in Romania, am zis sa-i schimb sa nu fie asa mult maruntis prin buzunare...i-am dat la tanti banii, iar ea mi-a dat mai putini bani, eu am vazut fara sa-i numar ca nu sunt cati trebuie si atunci i-am explicat prin semne ca-s prea putini, atunci ea s-a agitat, l-a chemat pe seful ei iar eu am sunat la politie.Aici nu e vorba de rusine sau de altceva, pur si simplu n-am vrut sa am bani marunti la mine pe cand veneam in tara...si am muscat-o...





Asta e baietii, mai bine o las moarta, din cate am inteles ca sa rezolv problema am nevoie de avocat si n-am bani sa-l platesc pentru a-mi recupera banii.Mersi fain tuturor!

Nu te mai lua dupa "cineva", Depune plangere, nu ai nevoie de avocat. Politistii sunt obligati sa faca cercetari.

Te contrazici grav in afirmatii si ma faci sa cred ca cel care a incercat sa insele erai tu si nu vanzatoarea. Spui ca i-ai explicat vanzatoarei prin semne ca sunt bani prea putini, apoi spui ca ai sunat la politie. Cum ai vorbit cu politistii la telefon, tot prin semne? Deduc ca nu cunosti limba, altfel vorbeai si cu vanzatoarea. Politistii ti-au zis ca nu au acces la camere, insa austriecii profita de romanii care nu stiu procedurile sau nu cunosc limba. Tu din ce categorie faci parte, din cei ce nu stiu procedurile ("iar eu am sunat la politie" deci stiai procedurile), sau din cei ce nu cunosc limba dar ai putut vorbi cu politistii (fata in fata si la telefon) ?
Cam ciudat, nu?
Cred ca "mai bine o lasi moarta", e cea mai buna decizie

#21
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
Nu-i asa ca stiai de softpedia si te-ai gandit ca sigur gasesti vreun avocat p'acilea, si nu-i asa ca ce sa vezi tocmai azi te-ai inscris dar auzisei tu ca softpedia rezolva tot.

Mod ...sterge naibii postarea asta de troll.

#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nah ! Cu cat scrii mai multe cu atat te infunzi mai rau.
     Cum i-ai explicat vanzatoarei ca vrei hartii mai mari in locul celor mai mici prin semne ?
    Politisti rasisti in Austria ? Probabil vor fi vreo cativa. Cum i-ai nimerit tu tocmai pe-aia.
   Ce nevoie ai de un avocat ? Fapta daca s-a petrecut e de natura penala si ca atare politia se va ocupa de ancheta.
   Dar ca sa facem un rezumat:
    Pretinzi ca ai avut 3-400 de euro in bancnote mici(din salariu..wtf). Ca ai incercat sa-i schimbi in bancnote mai mari (de ce ?). In ciuda faptului ca nu cunosti limba, ai reusit sa-i explici vanzatoarei ce vrei, iar aceasta a fost foarte bucuroasa sa deschida casa de marcat in care stateau teanc sute de euro. Fara sa se teama de consecinte te-a inselat brusc cu 200 de euro. Seful de magazin a devenit imediat complice cu vanzatoarea. Tu sunat la politie si in ciuda faptului ca nu stii limba, i-ai chemat la fata locului.
Polittistii fiind rasisti au devenit si ei complici si probabil au impartit prada intre ei.

     Toata povestea asta pare desprinsa dintr-un film cu un scenariu foarte prost.

#23
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
ce am inteles eu pana acum:

1. Esti roman dar "lucrezi" in Austria. Asta inseamna ca stii limba, mai ales ca ai sunat la politie
2. Salariul il iei in bancnote de €5, €10??? Sau ala e din bacsis ori din furt.
3. Mergi la un "magazin" sa schimbi banii pentru ca vrei sa vii in Romania. De ce nu la o banca? De ce s-ar complica cineva cu tine la un "magazin" sa-ti schimbe banii? Eu nu am mai auzit asta pana acum
Am avut 2 bancnote de €500 si numai la banca am reusit sa le maruntesc
4. "La acelasi "magazin" s-a mai intamplat "ceva" acum cateva zile", asta de unde o stii? Nu era vreun "smen" pe care l-ai avut cu magazinul?

Nu, austriecii nu sunt rasisti, si un "magazin" din Austria nu are ca scop de activitate furtul, altfel ar da faliment.
Nu inteleg ce scop are postul tau aici?
Sa-i defaimezi pe austrieci? Sa-ti plangem de mila?

O singura data mi s-a intamplat in Franta sa mi se puna in carca faptul ca am luat motorina si eu doar trecusem pe linie.
Insa s-au uitat pe camere si si-au cerut scuze, dar n-am ramas dator nici eu.

#24
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 tsunnami, on 13 iulie 2015 - 00:38, said:

O singura data mi s-a intamplat in Franta sa mi se puna in carca faptul ca am luat motorina si eu doar trecusem pe linie.
Insa s-au uitat pe camere si si-au cerut scuze, dar n-am ramas dator nici eu.
Serios ?
Detalieaza, detalieaza !!!

E un subiect picant, merita sa deschizi un topic sa ne povestesti cu lux de amanunte   Posted Image

#25
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005

 tsunnami, on 13 iulie 2015 - 00:38, said:

ce am inteles eu pana acum:

1. Esti roman dar "lucrezi" in Austria. Asta inseamna ca stii limba, mai ales ca ai sunat la politie
2. Salariul il iei in bancnote de €5, €10??? Sau ala e din bacsis ori din furt.
3. Mergi la un "magazin" sa schimbi banii pentru ca vrei sa vii in Romania. De ce nu la o banca? De ce s-ar complica cineva cu tine la un "magazin" sa-ti schimbe banii? Eu nu am mai auzit asta pana acum.

Probabil e un spărgător de automate de ţigări, că numai alea iau doar bancnote de 5 şi 10 Euro. În cazul ăsta Poliţia austriacă trebuia să-l salte pe el, nu pe vânzătoare.

#26
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 tom_1133, on 13 iulie 2015 - 01:04, said:

Serios ?
Detalieaza, detalieaza !!!

E un subiect picant, merita sa deschizi un topic sa ne povestesti cu lux de amanunte   Posted Image

Nu merita un subiect intreg.
E o benzinarie care are si parcare. Pentrun ca ma grabeam, am vrut o cafea de la mini-magazinul benzinariei
Acum, in Franta sunt in benzinarii pompe automate, deschise 24h, si pompe la care trebuie sa platesti la capatul liniei.
Pentru ca nu aveam pe unde trece la cele cu pompa automata cu carte de credit, am luat-o pe cealalta linie.
Cand am ajuns sa trec de ghiseu, vanzatoarea incepe sa strige. Ma uit, si striga la mine. Ii spun, English, stiind ca nu prea le au cu engleza.
Culmea, dar asta stia, ca trebuie sa platesc.
Pentru ce? ca trec prin statie? cat e taxa?
Nu!, pentru gas.
N-am luat gas si nu platesc gaz pentru altcineva
Ba ai luat,
Ba nu.. si plec si o parchez la vreo 20m de ea in parcarea magazinasului
Asta sa cada din borcanul eu, "chem politia!!!"
Ma duc la ea pe jois.
Okay, cheama pe cine vrei, dar ai camere?
Da!
Verifica si camera intai sa nu chemi degeaba.
Eu, merg inauntru, imi cumpar o cafea si cand ies discutam, tu ai libertatea sa cheli pe cine vrei.

Stiind ce are sa-mi spuna, mi-am pregatit raspunsul din-auntru
Ies afara cu cafeaua si, ea, rusinata, cu mainile pe piept, vai domnule imi cer scuze, greseala mea.
E in regula, nu trebuie
Stii, am vazut numar de Romania si am presupus ca ati furat gazul si nu vreti sa-l platiti.
Stii, nu trebuie sa-ti ceri scuze, pentru ca si eu am presupus ca toti francezi-s prosti si nu vorbesc alta limba. Asta e, ne-am inselat amandoi! Suntem chit!

In 5 ani de mers Bucuresti - Nantes de cel putin 4 ori pe an cu masina, si cel putin 4 alte iesiri pe an, Germania, UK, Spania, a fost singura experienta rasista.
In rest am mai fost oprit de 4 ori, o data de nemti, de 2 ori de francezi si o data de turci care cautau droguri, dar asta e de inteles.

#27
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 Iulian9902, on 12 iulie 2015 - 16:13, said:

Salutare tuturor!
Vreau sa va intreb pe voi: ce pedeapsa primeste un cetatean austriac care a savarsit fapta de inselaciune pe teritoriul austriei
depinde de judecator, suma si antecedente penale.

Quote

§146 StGB
Wer mit dem Vorsatz, durch das Verhalten des Getäuschten sich oder einen Dritten unrechtmäßig zu bereichern, jemanden durch Täuschung über Tatsachen zu einer Handlung Duldung oder Unterlassung verleitet, die diesen oder einen anderen am Vermögen schädigt, ist mit Freiheitsstrafe bis zu sechs Monaten oder mit Geldstrafe bis zu 360 Tagessätzen zu bestrafen.

Quote

si ce as putea face sa-mi recuperez banii?
proces civil dupa ce partea adversa a fost condamnata in procesul penal.

Quote

Am fost la un magazin din Austria sa schimb niste bani, dar tanti nu mi i-a dat pe tot inapoi.Nici n-am pus mana pe ei si i-am zis ca nu-s toti si deja s-a apucat sa faca scandal, ea l-a chemat pe seful ei si eu am sunat la politie, iar cand a ajuns politia tanti tot s-a inrosit si a luat-o cu transpiratii
Ai facut Stafanzeige?

Quote

, iar apo politistii mi-au zis ca o sa verifice azi pe camere si o sa-mi dea un raspuns, insa au trecut mai bine de 5 ore de cand au zis ca o sa primesc raspuns si nu am aflat nimic.
asta poate dura. in functie de cat de incarcat e procurorul, zile, saptamani, luni.

Quote

Spuneti-mi, va rog ce sa fac, cum sa fac sa-mi recuperez banii.
1. Strafanzeige wegen aller in Betracht kommenden Delikten.
2. Formulata pretentia civila (cati bani vrei de la cine si de ce)
3. Asteptat sa se termine procesul bazat pe 1.
4. Daca nu se restituie de buna voie (ceea ce in procesul 1. va fi interpretat negativ pentru acuzat) dat in judecata bazat pe 2. Avantajul e, ca nu mai trebuie sa demonstrezi mare lucru, ca asta s-a facut in cadrul procesului 1.

Despre ce suma exact e vorba? Cat iti lipseste?

Quote

Acum a venit politia si a zis ca nu s-a rezolvat nimic, pentru ca ei n-au voie sa se uite pe camere.
Politia sechestreaza inregistrarea, care va fi evaluata de catre procuror (Staatsanwalt). Ala va evalua daca-i ajung dovezile pentru un proces. Daca crede ca da, va incepe urmarirea penala pentru "Betrug", daca nu atunci nu o va face. S-ar putea sa n-o faca din cauza ca suma e prea mica "Einstellung wegen Geringfügikeit §191 StPO).
Complet disjunct de chestia asta este pretentia ta civila, care va trebui s-o prezinti intr-un proces civil. Daca procurorul considera fapta prea neinsemnata, dovada ca banii aia ti se cuvin trebuie s-o faci tu. Aici te poti folosi de inregistrare.

Quote

M-am razgandit, decat sa depun plangere si sa angajez avocat(asa mi-a zis cineva) o sa ma coste mai mult...mai bine o las balta, alta data nu o mai musc.
in faza asta nu-ti trebuie avocat.

Quote

N-au rezolvat problema politistii din cauza ca sunt roman si is foarte rasisti.
politistii au facut exact jobul lor: au inregistrat evenimentul si au sechestrat inregistrarea. politia nu hotaraste cine e vinovat sau nu. o face judecatorul. politia nu acuza, o face procurorul. politia coopereaza la adunarea dovezilor si fix asta s-a facut. Daca-s suficiente sau nu, ramane de vazut.

Quote

Profita de romanii care nu stiu procedurile sau care nu cunosc limba atat cat sa depuna o plangere la politie.
la politie se reclama o fapta (Strafanzeige)
la tribunal se depune o plangere (Klage).

#28
Iulian9902

Iulian9902

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.07.2015
Mama, mama:)) cate prostie debiteaza unii pe gura.Cum naiba sa vin aici si sa va cer sfaturi si sa ziceti ca-s hot? Voi ganditi ce ziceti? Am scris mai sus, banii aia marunti i-am avut din salariu si din restul primit de la magazin, ce e asa greu sa cititi tot? In Romania cand aveam nevoie sa schimb banconte mari in mici, sau invers mergeam la magazin, nu la banca.De unde Dumnezeu sa gasesc eu o banca intr-un sat uitat de lume...Lasati-o balta, n-are rost cu voi.Da', ala care a zis ca gasesc avocat aici, da, ma, aia asteptam, sa vina un avocat sa ma pupe pe obraz si sa-mi zica ca l-am gasit.Bai, serios, asa ceva debitati pe gura?
Faza cu "austriecii is rasisti".Nu mai vorbiti daca nu stiti, eu am cerut parerea celor ce au patit-o in alte tari, nu voua, copii care lucrati in Romania sau care nu lucrati deloc, ca sunteti pe la scoala inca.Da, asa e, is rasisti ca te vad ca esti roman, nu stii limba si te fura pe fata.Politia am putut-o chema pentru ca intre timp a venit un prieten care e de multi ani acolo si care vorbea limba, el m-a ajutat, dar astea-as detalii care nu-si au rostul.Eu v-am intrebat ce e de facut, nu v-am cerut sa ma criticati.

Mersi Pengoon pentru raspunsuri.Intre timp am mai aflat si de Stafanzeige.Mai bine renunt, nu vreau sa fiu tinut prin Austria pentru declaratii ulterioare.In plus, politia nu a facut nici un proces verbal, nimic.


 mihaicozac, on 13 iulie 2015 - 09:10, said:

Probabil e un spărgător de automate de ţigări, că numai alea iau doar bancnote de 5 şi 10 Euro. În cazul ăsta Poliţia austriacă trebuia să-l salte pe el, nu pe vânzătoare.

Bravo, ma, m-ai ajutat enorm.Nu stiu cum sa-ti zic, dar eu nu vreau sa-mi petrec restul vietii prin inchisoare.

Edited by Iulian9902, 13 July 2015 - 15:15.


#29
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Intre timp am mai aflat si de Stafanzeige.Mai bine renunt, nu vreau sa fiu tinut prin Austria pentru declaratii ulterioare.
Nu vei fi retinut. Nu pentru asa ceva. E Austria si nu Bhutan. Le lasi o adresa unde te pot contacta (in scris) iar daca procurorul e de parere ca vrea clarificari de la tine, te va contacta. Daca nu, nu.
Pentru partea de proces penal nu-ti trebuie avocat, ca acolo tu esti martor.
Daca vrei unul pentru partea civila, e la latitudinea ta; la suma de care pare sa fie vorba un avocat nu este necesar.

Quote

Nu stiu cum sa-ti zic, dar eu nu vreau sa-mi petrec restul vietii prin inchisoare.
inchisoare pentru ce? :huh:

#30
Iulian9902

Iulian9902

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.07.2015

 Pengoon, on 13 iulie 2015 - 15:24, said:

inchisoare pentru ce? Posted Image

Mihaicozac a zis: "Probabil e un spărgător de automate de ţigări, că numai alea iau doar bancnote de 5 şi 10 Euro. În cazul ăsta Poliţia austriacă trebuia să-l salte pe el, nu pe vânzătoare." iar eu i-am raspuns ca nu vreau sa ajung prin inchisori.

#31
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Iulian9902, on 13 iulie 2015 - 16:31, said:


Mihaicozac a zis: "Probabil e un spărgător de automate de ţigări, că numai alea iau doar bancnote de 5 şi 10 Euro. În cazul ăsta Poliţia austriacă trebuia să-l salte pe el, nu pe vânzătoare." iar eu i-am raspuns ca nu vreau sa ajung prin inchisori.

normal ca daca faci tampenii sa nu mergi la politie.. si sa renunti la a(-ti) lua banii
eu stiu clar ca daca as fi fost inselat as fi mers pana la Dumnezeu, nu atat sa mi-i recuperez, dar sa-l pedepsesc pe cel care a vrut sa ma fure.

#32
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
daca n-ai facut nimica, n-are ce sa ti se intample.
bancnote se schimba la banca si nu la magazin. nu este banca in sat, schimbi cand ai ocazia. asta face toata lumea. d-aia surprize d-astea is rare.
toate cele plecand de la premiza, pe care io unu n-am cum s-o verific, ca treaba s-a intamplat exact cum a fost descrisa.

#33
Iulian9902

Iulian9902

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.07.2015

 tsunnami, on 13 iulie 2015 - 16:36, said:


normal ca daca faci tampenii sa nu mergi la politie.. si sa renunti la a(-ti) lua banii
eu stiu clar ca daca as fi fost inselat as fi mers pana la Dumnezeu, nu atat sa mi-i recuperez, dar sa-l pedepsesc pe cel care a vrut sa ma fure.

N-am facut "tampenii", pur si simplu credeam ca daca in Romania puteam schimba bancnote(in Ro am facut-o de enspe mii de ori), pot si in Austria, dar vad ca am fost furat.


 Pengoon, on 13 iulie 2015 - 16:59, said:

daca n-ai facut nimica, n-are ce sa ti se intample.
bancnote se schimba la banca si nu la magazin. nu este banca in sat, schimbi cand ai ocazia. asta face toata lumea. d-aia surprize d-astea is rare.
toate cele plecand de la premiza, pe care io unu n-am cum s-o verific, ca treaba s-a intamplat exact cum a fost descrisa.


Crezi ca daca furam eu sau faceam ceva invarteli, iti mai scriam acum? :)) Sa fim seriosi, daca faceam vreo infractiune eram arestat atunci, pe loc...deci, stai linistit eu n-am facut nimic ilegal, dar pur si simplu am muscat-o.In plus eu credeam ca se schimba banii normal, fara probleme, la fel ca si in Romania.Acum, nu-mi spune ca tu nu ai schimbat niciodata banii la un magazin in Romania.

#34
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
este irelevant ce cred io, doar ce crede judecatorul.

Quote

Crezi ca daca furam eu sau faceam ceva invarteli, iti mai scriam acum?
scriai, dar cereai sa ti se trimita un tort cu o pila inauntru.

Quote

Acum, nu-mi spune ca tu nu ai schimbat niciodata banii la un magazin in Romania.
oi fi schimbat in romania, nu mai stiu ca-i mult de-atunci. in lumea capitalista sigur nu. din simplul motiv ca rareori am sume de peste 50-60 euro la mine in bani lichizi, ca n-am nevoie. Cu sume mai mari la mine umblam doar in china, ca acolo nu te poti baza ca-ti merge cardul la ATM-urile din zone unde esti primul european de la marco polo incoace.

colac peste pupaza din tei, daca vrei sa (mai) vezi banii aia, s-a explicat ce-i de facut, daca nu, Bog te veselit, cum zice chinezu.

#35
Iulian9902

Iulian9902

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.07.2015

 Pengoon, on 13 iulie 2015 - 19:28, said:

este irelevant ce cred io, doar ce crede judecatorul.

scriai, dar cereai sa ti se trimita un tort cu o pila inauntru.

oi fi schimbat in romania, nu mai stiu ca-i mult de-atunci. in lumea capitalista sigur nu. din simplul motiv ca rareori am sume de peste 50-60 euro la mine in bani lichizi, ca n-am nevoie. Cu sume mai mari la mine umblam doar in china, ca acolo nu te poti baza ca-ti merge cardul la ATM-urile din zone unde esti primul european de la marco polo incoace.

colac peste pupaza din tei, daca vrei sa (mai) vezi banii aia, s-a explicat ce-i de facut, daca nu, Bog te veselit, cum zice chinezu.

Am inteles, multumesc de sfaturi.

#36
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Iulian9902, on 13 iulie 2015 - 18:40, said:

N-am facut "tampenii", pur si simplu credeam ca daca in Romania puteam schimba bancnote(in Ro am facut-o de enspe mii de ori), pot si in Austria, dar vad ca am fost furat.

cine stie peste ce om ai dat. e dificil pentru mine sa inteleg, dar nu bag mana-n foc ca nu ai dreptate.
eu as merge pana la capat sa fie penalizat cel care a furat. nu natat banii m-ar intgeresa, cat o lectie de etica.
daca nu vrei tu sa mergi mai departe, ma face sa cred ca banii aia nu erau tocmai castigati legal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate