Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Furtun picurare

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

Am vazut ca un sistem de irigare cu picurare costa cateva sute de lei.
M-am gadit ca as putea reduce costurile folosind un furtun "gardena" de 50m din acela ieftin, pe care apoi sa il gauresc. Credeti ca ar functiona?

#2
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
gauresti furtunul cu acul apoi aplici pe gaura panza sintetica

#3
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Eu cred ca nu ar functiona.

#4
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
@ dacibesti, ne spui si de ce crezi tu ca nu ar functiona?

#5
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
picurarea e 1 leu pe metru la furtun si 25 bani la banda. furtunul ala e mai scump deja.

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Da' nu exista in comert furtun cu gauri din fabrica pt. ceea ce doreste @initiatoarea ?



L.E.:
am gasit acuma ;
se numeste furtun pentru picurare/furtun irigare si la dedeman costa 90 de bani metrul !

Edited by tom_1133, 10 July 2015 - 12:52.


#7
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

eu am estimat totul la vreo 400 lei.
Furtunul l-am luat anul trecut si m-a costat vreo 70 lei daca imi aduc aminte. Deci investitia ar fi 0.
Mai e si problema cu amplasarea culturii.
Din cate stiu sistemul de irigiatie prin picurare trebuie sa fie instalat inainte de semanat pt a putea potrivi acele gauri cu plantele

View Posttom_1133, on 10 iulie 2015 - 12:48, said:

L.E.:
am gasit acuma ;
se numeste furtun pentru picurare/furtun irigare si la dedeman costa 90 de bani metrul !

Si nu as putea face si eu unul dintr-un furtun negaurit? Sunt doar niste gauri pana la urma :)

#8
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Sincer, Posted Image  !
Poate ca poti incropi un furtun de irigatii home made, insa eu nu sunt in masura sa te sfatuiesc.

Eu sunnt o persoana comoda si gandesc asa:
daca ai nevoie de multi, foarte multi metrii de furtun pt. irigatii si pretul achizitiei devine foarte mare, atunci nu mai cumpara furtunu' ala la 90 de bani metru' ci iti faci singura un furtun de irigatii home made.

Doar ai zis ca ai deja un furtun cumparat mai demult, nu ?
Ideea e sa gauresti furtunul dupa ce semeni ca sa ai o idee la ce distanta sa faci gaurile la furtun   Posted Image

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postsun_kid, on 10 iulie 2015 - 12:36, said:

@ dacibesti, ne spui si de ce crezi tu ca nu ar functiona?

Are dreptate,eu am incercat si apa nu ajunge in mod egal pe toata lungimea furtunului. Pentru a functiona, gaurile ar trebui sa fie de diametre diferite, cele mai mici la inceput, iar cele mai mari la sfarsitul furtunului. Nici cu furtunul taiat in bucati de 5-6m puse prin distributie in paralel, nu a functionat mai bine.

#10
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
pai daca nu bagi presiune suficienta...normal ca nu picura uniform.

#11
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Pe distante mari, pe lângă presiune destul de mare, ai nevoie de distribuție uniformă a ei. De aceea se alege un sistem de tip evantai cu robinete de dozaj pe fiecare ramură , iar furtunul central cu un diametru sufucient ca sa preia tot debitul cumulativ.
Daca nu se poate, atunci se monteaza pe zone, cu irigare pe zone sau, se monteaza pe ramurile evantaielor robineti electrici cu timer ce deschid pe rand apa pe fiecare ramura astfel incat fiecare ramura uda pe rand la randament maxim.
Se poate folosi tub de picurătoare sau pe. Cauciucul nu e bun, este elastic si apar pierderi de presiune din cauza deformarii elastice a lui. mai mult, nu este rezistent la radiația solara UV.
Exista tub de picurătoare care in locul unde sunt gaurile au atasat un sistem de reglaj al debitului si a locului unde trimite micul jet de apă.  Folosim acest tip de udate in microplantații de puieti si rasduri.

Attached Files


Edited by orlandobarbulescu, 10 July 2015 - 14:34.


#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cam complicat doar pentru a folosi un furtun vechi, nu-i asa?Posted Image Posted Image

#13
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Am dat o informatie mai detaliata ce poate fi folosita si de altii

Attached Files


Edited by orlandobarbulescu, 10 July 2015 - 14:39.


#14
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007

View Postsun_kid, on 10 iulie 2015 - 12:36, said:

@ dacibesti, ne spui si de ce crezi tu ca nu ar functiona?

Nu functioneaza din motivele deja prezentate mai sus: presiune diferita pe lungimea furtunului, pierderea elasticitatii odata cu trecerea timpului, alte chestii vezi post #11. La fel ca initiatoarea, a gandit cu tatal meu si pana nu a stricat 100 m.l. de furtun nu s-a convins.

Edited by dacibesti, 10 July 2015 - 14:48.


#15
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Daca este apă de put trebuie filtrata, si stocata pentru decantare altfel gaurelele se vor infunda foarte repede.
Pentru suprafete mari folosim vase de acumulare alimentate central si de acolo alte pompe pentru menținera presiunii.

#16
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
dacibesti si orlando... bateti campii cu succes... presiunea intr-un sistem e MEREU egala

#17
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Pe bune? În teorie e egala in sistemele inchise. Noi vorbim de sisteme deschise unde intra in calcul diferite valori  ale diametrelor gaurilor, dilatarii materialelor, viteza de curgere a fluidelor in tubul de curent.... . Acolo apare problema.

#18
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012

View Postorlandobarbulescu, on 10 iulie 2015 - 16:07, said:

Pe bune? În teorie e egala in sistemele inchise. Noi vorbim de sisteme deschise unde intra in calcul diferite valori  ale diametrelor gaurilor, dilatarii materialelor, viteza de curgere a fluidelor in tubul de curent.... . Acolo apare problema.
referindu-ne strict la topic, se poate, am facut eu acum ceva ani.
ok, hai sa-ti explic : avem 15 metri de teava de 300 mm diametru umpluta cu apa la o presiune de 15 atmosfere. dupa primul metru facem o gaura de 2mm dupa alti3 metri facem alta gaura de 4 mm dupa alti 5 metri facem alta gaura de 7 mm. apoi pe toata lungimea tevii uniform montam 5 senzori de presiune si deschidem toate gaurile. punem pariu pe pc-ul tau ca senzorii vor detecta aceeasi presiune si aceeasi constanta in pierderea ei odata cu ''destuparea gaurilor''?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate