Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Furtun picurare

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Pierzi lejer pariul pentru ca tu compensezi pierderea de presiune cu marirea debitului cea ce in practica la 20-30 de gauri nu poti face decat dupa calcule riguroase si teste, mai bagi si curgerea turbulenta de langa peretele conductei in ecuatie si ajungi inginer in mecanica fluidelor.

La MET-ul meu am 15 diuze reglabile pe lance ( are trei ). Daca slabesc regulatoarele de presiune de la fiecare diuza si le las sa curga libere ( fiecare diuza fiind tarata egal cu celelate ) ghici ce se intampla?

#20
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

 sun_kid, on 10 iulie 2015 - 16:24, said:

punem pariu pe pc-ul tau ca senzorii vor detecta aceeasi presiune si aceeasi constanta in pierderea ei odata cu ''destuparea gaurilor''?
sun_kid: ai experimentat cu o teava de 300 mm si gauri de cel mult 7 mm.  in acest caz apa din teava se comporta ca un tot, care iese prin toate gaurile in mod egal, teava ta e de fapt un recipient gaurit.
curgerea este diferita intr-un furtun,  presiunea variaza, daca e suficient de lung apa nu va mai curge chiar daca e deschis la capat.
daca furtunul e gaurit, dinamica fluidelor spune ca pierderea de debit reclama o pierdere de tensiune.
in furtunul ideal avem de a face cu curgere laminara, influentata cel putin de vascozitate, se calculeaza un coeficient reynolds, daca invatam la cursul acesta scriam de pe IPHONE...
in furtunul real, cu gauri, pierderea de presiune e mai mare ..

#21
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
asta e al doilea. iti explic totusi si tie. guatemala si suriname primesc amandoua gaze de la china prin aceeasi magistrala la40 atm care se bifurca, pt suriname intr-o teava de 100 diametru cu iesirea printr-o gaura de 3 mm iar pt guatemala printr-o teava de 150 mm cu iesirea  de 5 mm. ghici cat vor arata senzorii amandurora? ai ghicit 40 atm. in momentul cand o pompa e calibrata sa bage intr-o instalatie 40 de atm, pai atat va fi in toata acea instalatie.
@strongsss am facut furtunul ala acum ceva ani si a mers!

Edited by sun_kid, 10 July 2015 - 18:26.


#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@sun_kid
@strongsss am facut furtunul ala acum ceva ani si a mers!
Prost, fara randament, dar....a mers!Posted Image

#23
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
@myshyk - normal ca a mers, era doar un furtun gaurit nu o conducta transoceanica. dar, ca sa ai debit constant la udare, ai facut gauri mai mari la finalul furtunului, unde presiunea e mai mica.
@sun_kid - dinamica fluidelor e o stiinta complicata, nu un loc unde ghicim presiunile din china si suriname. daca vrei sa vezi cum se calculeaza pierderea de presiune intr-o teava uita-te aici, la pagina 58, problema 3.5 si urmatoarele.
Oricum ai da-o, un furtun e o conducta lunga, care inregistreaza o cadere de presiune de-a lungul lungimii sale din cauza vascozitatii (frecare in interiorul lichidului) si a frecarii cu peretii (frecare clasica).
putem face si un pic de geopolitica, in Ucraina sunt niste statii de compensare a presiunii de-a lungul conductelor gazprom care alimenteaza Europa. rusii le-ar vrea sub controlul separatistilor, sunt un element strategic in razboiul civil de acolo.
din pacate am deviat mult de la subiect. initiatoarea ne intreba daca e ok sa gaureasca un furtun sau sa cumpere unul gata gaurit.  in opinia mea, criteriul este costul lucrarii dat de pretul unitar (cat costa metrul de furtun clasic respectiv gata gaurit)  si rezistenta in timp (daca un furtun rezista 10 ani si altul 1 an, avand acelasi pret, primul are un cost de 10 ori mai mic).

#24
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Eu folosesc de ceva ani sistemul irigare prin picurare. Furtunele acestea au pe interior placute de aluminiu la fiecare gaura, pt a nu se largii/crapa de la presiune.
Gaurile au un diametru calculat pt a nu exista probleme de diferenta de debit intre gauri.
Eu ud gradina (total 250-300 mp legume) cu hidroforul casei, robinetul deschis la sfert dar o fac impartita in 3.
Sistemul datorita robinetilor iti da posibilitatea sa uzi anumite randuri sau anumite zone depinde cum il gandesti.
Confectionarea lui este una relativ simpla cu documentare prealabila.
Usureaza munca enorm si reduce costurile prin inexistenta pierderilor de apa(ex la udat in vaduri cand aparea o gaura pierdeai acolo zeci litri apa).
Va sfatuiesc ca instalatia (tevi principale, robineti, mufe rapide, furtune) sa o faceti cu materiale macar de calitate medie sa o puteti utiliza 3-5 ani, altfel veti avea probleme.
Referitor la astupatul gaurilor se rezolva rapid curatand cu un ac.
Daca folositi folie de mulcire va recomand sa montati furtunele deasupra chiar daca bate soarele direct pe ele. Avantajele sunt o vedere buna a gaurilor de picurare astfel fiind imposibil sa ai gauri infundate si o mai buna sustinere a foliei.
Va recomand acest sistem este foarte util!
Ps. Datorita faptului ca gradinaritul meu este in regim hobby nu mi'am facut bazin suspendat dar daca aveti posibilitati sa va faceti veti avea o crestere mai buna a plantelor datorita temp egale a apei cu solul superior plus ca puteti introduce ingrasaminte buvabile in bazin.
Nu va mai certati/contraziceti cu presiunea etc.....gaurile celor cumparate sunt calculate bine iar udarea nu se face cu 15 atmosfere deci riscuri de plesnire 0.
Ganditi'va ce presiune le pot da eu cu hidrof de 900w si robinet deschis la sfert.....

#25
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015

 mettre, on 05 august 2015 - 10:45, said:

Eu folosesc de ceva ani sistemul irigare prin picurare. Furtunele acestea au pe interior placute de aluminiu la fiecare gaura, pt a nu se largii/crapa de la presiune.
Gaurile au un diametru calculat pt a nu exista probleme de diferenta de debit intre gauri.
Eu ud gradina (total 250-300 mp legume) cu hidroforul casei, robinetul deschis la sfert dar o fac impartita in 3.
Sistemul datorita robinetilor iti da posibilitatea sa uzi anumite randuri sau anumite zone depinde cum il gandesti.
Confectionarea lui este una relativ simpla cu documentare prealabila.
Usureaza munca enorm si reduce costurile prin inexistenta pierderilor de apa(ex la udat in vaduri cand aparea o gaura pierdeai acolo zeci litri apa).
Va sfatuiesc ca instalatia (tevi principale, robineti, mufe rapide, furtune) sa o faceti cu materiale macar de calitate medie sa o puteti utiliza 3-5 ani, altfel veti avea probleme.
Referitor la astupatul gaurilor se rezolva rapid curatand cu un ac.
Daca folositi folie de mulcire va recomand sa montati furtunele deasupra chiar daca bate soarele direct pe ele. Avantajele sunt o vedere buna a gaurilor de picurare astfel fiind imposibil sa ai gauri infundate si o mai buna sustinere a foliei.
Va recomand acest sistem este foarte util!
Ps. Datorita faptului ca gradinaritul meu este in regim hobby nu mi'am facut bazin suspendat dar daca aveti posibilitati sa va faceti veti avea o crestere mai buna a plantelor datorita temp egale a apei cu solul superior plus ca puteti introduce ingrasaminte buvabile in bazin.
Nu va mai certati/contraziceti cu presiunea etc.....gaurile celor cumparate sunt calculate bine iar udarea nu se face cu 15 atmosfere deci riscuri de plesnire 0.
Ganditi'va ce presiune le pot da eu cu hidrof de 900w si robinet deschis la sfert.....
Va multumim de sfaturi....de unde ne putem achiztiona acest sisteme?

#26
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Sunt destule siteuri....... irrishop.ro, irigatii.webgarden.ro, irigatii-picurare.ro si multe altele

#27
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
da-ti un google pt fiecare element pe care il cautati..........
sau cautati sisteme complete........acum depinde ce dimensiuni aveti in gradina. daca aveti cateva sute de mp nu merita sa luati sistem complet plus ca nu cred ca veti gasi. sistemele complete sunt in general pt dimensiuni mici. daca aveti de gand sa va jucati un pic si cu tehnologia intrati si pe aliexpress. acolo gasiti ieftin temporizatoare pt udat, sisteme electronice care calculeaza automat umiditatea si uda singure in functie de programare........dar baza, furtune, robineti, luati de calitate.......

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate