Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

A fost cineva la LA BLANCHE ISLAND RESORT, fost Amara Island Bodrum?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
M-am intors de la Bodrum...
impresii:

locatie:
Sunt bucuros ca am ales Bodrum, si in special acest hotel, pentru faptul ca am avut o clima excelenta. Cred ca nu am avut mai mult de 38°C si rece, nu a fost niciodata... cred ca a fost perfect, vremea pe care poti sa faci plaja, insa sa intr-atat de cald incat sa nu poti rezista la soare...
In aceeasi perioada am avut niste prieteni in Antalia, care s-au plans de temperaturi de 45°C, spuneau ca seara nici nu se putea sta la masa pe terasa fara sa transpiri datorita umuditatii ridicate coroborata cu temperatura.

Acest resort se afla asezat cumva intr-o padure, mergi de la strada principala cam 5km pana acolo. Drumul nu este perfect, dar nici nu poti sa te plangi prea tare. Sunt inca doua resort-uri in constructie, dupa ce vor fi finalizate, probabil ca drumul va fi finisat. Din poze veti vedea ca in fata hotelului sunt mai multe golfuri, asa ca marea este linistita si nu sunt valuri prea mari (nota bene pentru cei care au copii)
Pana la Bodrum faci cam 15 minute de mers lejer, peisajul este minunat... o placere.

Hotelul
camerele sunt foarte mari, in special in corpul B, ai intr-o camera normala un pat matrimonial mare si altele doua de cate o persoana, dispuse in L. Balconul destul de ok, minibar-ul indestulator, seif, grup sanitat foarte generos. Camerele pentru familiile cu doi copii sunt mult mai mari si sunt defapt mici apartamente. Totul arata foarte bine si se cunoaste ca resort-ul este nou, materialele folosite sunt bune si se simte mana unui designer.

Restaurantele sunt amenajate corect, arata foarte bine nu prea ai ce comenta... ce mananci in ele, este alta discutie.
In marele restaurant - bufet, am gasit intotdeauna o harmalaie si o forfota de nedescris. Sute de hapsani cu niste farfurii enorme, pline ochi, cu mancare de zece feluri, amestecata de iti venea sa dai la peste cand ii vedeai. Nu am reusit de fiecare data sa stam la masa cu totii (15pers.). Cu toate ca erau mese, era foarte multa lume.

Restaurantele a la carte sunt o rusine, nu au absolut nimic in plus, fata de ceea ce vezi la bufet. Bai deci nimic... am intrebat si noi de ce se caca atat pe ei si ne freaca cu rezervari, cu figuri, cand ei nu au nmic din ceea ce noi nu gasim la bufet. A la carte, dar ai de ales din cinci sase feluri si cam atat. Multi dintre prietenii nostri s-au asezat la masa, au vazut meniul si au plecat sa-si aduca ceva de la bufet... ramane doar atmosfera relaxata si schimbarea de peisaj, in rest... jale sau nimic din ce ma asteptam eu.

In bufet gasesti absolut orice  mancare turceasca si nu numai, insa este destul de greu pentru noi sa ne gasim sosurile potrivite si bucatele cele mai potrivite. Eu m-am rezumat la gratare de vita, curcan, peste, salate, etc. Sunt foarte multe fructe si legume, toate proaspete si curate, dulciurile sunt insa fade. In afara de baclavale, care merita efortul, nu gasesti o prajitura mai a catarii. Foarte bune sunt insa dulceturile si iaurturile.

Plaja este mica, insa nu te deranjeaza foarte tare. Toata lumea are loc, pentru ca sunt de fapt trei zone de plaja pe aceasta peninsula.

Piscinele, sunt multe si de toate marimile. Cea mai mare are vreo doua sute de metri lungime traversata de un pod frumos. Nu ai ce sa reprosezi aici, apa este foarte curata si nu vezi nicio imperfectiune, totul este la punct. Sezlong-uri cate vrei, prosoape la discretie...

Distractiile copiilor
Sunt doua tobogane cu apa, piscinele, marea si un loc de joaca si zona de evenimente, unde sunt organizate in fiecare spectacole si discoteca copiilor. Nu prea mi-a placut programul la tobogane... veneau copii de la masa pe la 10.00, apoi la 13.00 se opreau o ora (cica pentru masa), ca mai apoi sa se opreasca totul la 16.00. Cam prea putin, se pare ca acele pompe consuma al dracului de multa energie, de se opresc asa repede... Cred ca se putea face mai mult pentru copii, insa cred ca s-au distrat si nu au comentat foarte mult. Este foarte bine ca datorita barierelor naturale, nu prea ai unde sa ii pierzi. Pot iesi doar pe poarta principala, care este pazita 24/24h in rest e numai apa din toate directiile. Daca stiu sa innoate, nu ai dureri de cap... pot umbla in voie.

Serviciile:
turcii incearca sa faca o treaba buna, insa personalul este destul de subtire, foarte putini rup o boaba de engleza, proportia este cam 15%, restul de 85% se descurca prin semne. Impresia mea este ca personalul era subdimensionat. La restaurante aveai un singur ospatar la cinci sase mese. El te servea, tot el debarasa, etc. Tot timpul erau intr-o fuga enorma printre mese, intr-o aglomeratie originala.

Spectacolele cam mediocre, nu am vazut lucruri prea interesante dar nici prea puerile, cred ca asa e peste tot... in linie. Nu mi-a placut ca nu exista o discoteca adevarata, ci doar o terasa relativ mica, care functiona doar o ora, dupa spectacol de la 11.00 pana la 12.00. Se putea face o sala, putin mai departata de hotel, unde sa lasi oamenii sa se simta bine, insa probabil ca nu ii intereseaza sa se mai consume si noaptea... deh UAI...

apropo de UAI, ati vazut pe undeva UAI in care ti se interzic anumite bauturi? vi se pare normal ca multe sortimente sa fie puse separat pe o lista si sa trebuiasca sa platiti pentru ele? Mie mi se pare anormal, pentru ca 100g dintr-o sticla de 20e (vazuta de mine in dutyfree) sa nu fie asa o mare chestie... insa uite ca nu.

Zona Spa
Foarte bine dotata, cu baie turceasca, sauna, baie de aburi, sala de forte, piscina indors, jacuzi, etc. Partea nasoala este ca un masaj costa 80 de euro. O fi pentru altii, insa sotia mea avea buget de 200e pentru masaje si cred ca ii cheltuia pe toti, a fost insa doar la unul si s-a lasat pagubas. Nu sunt mult mai misto decat in RO sau BG, insa costa de patru ori mai mult... deci nu prea merita efortul.

Muzica
Nu am idee cum e la alte hoteluri, insa aici m-au disperat cu muzica turceasca. Cred ca era mai mult de jumatate din totalul melodiilor. E cam enervanta caci suna cam la fel si nu intelegi niciun rahat din ea, dar ei sunt disperati dupa aceasta...
si multi turci, ma asteptam la mai multi englezi, nemti, insa nu... turci 80%

Concluzii:
Per total e ok, nicaieri nu e perfect... cu lucruri bune cu rele, nu-mi pare rau ca am ales acest loc si da, cred ca il pot recomanda si altora,
insa chestia asta cu All Inclusive este absolut dezgustatoare, mi se pare o prostie fara margini. Se arunca asa de multa mancare, de nu iti vine sa crezi, apoi intri in sala aia plina cu o suta de mii de arome, care se contopesc si miroase a cantina ordinara, ultimile doua zile abia daca am putut sa intru sa imi iau ceva...

Cel mai nasol lucru este ca platesti cu bani grei acest meniu complet si nu mai poti pleca nicaieri sa vezi zona. Mi-a fost greu tare sa scot trupa din hotel si sa mergem doua zile la Bodrum, iar daca am reusit sa facem asta, auzeam mereu in spate, hai sa ne grabim caci pierdem masa. MASA, mortii mamii ei de masa!!!
Gata, am fost am vazut, nu ma mai duc in veci la UAI

Edited by floraur, 14 September 2015 - 18:24.


#20
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Attached File  1.JPG   541.69K   52 downloadsAttached File  2.JPG   355.48K   51 downloadsAttached File  3.JPG   265.97K   51 downloadsAttached File  4.JPG   200.74K   50 downloadsAttached File  5.JPG   279.63K   49 downloadsAttached File  6.JPG   319.55K   46 downloadsAttached File  7.JPG   477.83K   46 downloadsAttached File  8.JPG   258.54K   44 downloadsAttached File  10.JPG   402.77K   42 downloadsAttached File  11.JPG   345.02K   40 downloadsAttached File  12.JPG   309.39K   38 downloadsAttached File  14.JPG   376.66K   38 downloadsAttached File  15.JPG   585.13K   38 downloadsAttached File  18.JPG   309.26K   38 downloadsAttached File  19.JPG   270.92K   35 downloadsAttached File  20.JPG   225.94K   30 downloadsAttached File  31.JPG   107.77K   29 downloads

#21
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Floraur, parerea mea e ca ai ars niste etape. Tu ai zburat direct in Dubai si acum oriunde te duci o sa compari cu Dubai.
Daca prima ta iesire ar fi fost la All Inclusive , sau UAI sau Maxim all inclusive, acum vreo 10-15 ani, probabil ar fi fost altceva.

Citesc asa un gust amar in comentariul rau si nu pot decat sa mi para rau de ce a ajuns Turcia. Vina e doar a managerilor de hotel...Daca vezi ce elegant au rezolvat problema la Atlantis The Palm...

#22
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Nimic dosebit...and Bodrum nu este Kemer or Alanya orice Delfin pare sa-i dea clasa la asa resort nou

#23
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
@zavoianu, am trecut de cateva ori pe langa Jumeira la Bodrum, probabil ca era alta treaba acolo :) dar chiar si asa, tot nu o sa mai pup vreodata AI indiferent unde...

Inainte de sejur m-am oprit la Sozopol in BG, apoi dupa am fost la Istanbul. Nu merita sa pierzi o gramada de timp intr-un singur resort, indiferent cat de misto ar fi acesta, cand lumea este asa frumoasa si diversa...

Am petrecut niste seri in niste taverne spectaculoase...

View PostRamboX, on 15 septembrie 2015 - 19:34, said:

Nimic dosebit...and Bodrum nu este Kemer or Alanya orice Delfin pare sa-i dea clasa la asa resort nou

se poate, insa daca e vorba de 45 de grade... prefer Bodrum, oricand!

Edited by floraur, 15 September 2015 - 19:41.


#24
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Sa va dau un pont-langa Aydinbei dreams din Turkler se construieste un palat....Haydar Pasa Palace ce va intra din 2016, designul era impunator iar pe schema de la poarta era bestial...se lucra la finisaje pe exterior.

View Postfloraur, on 15 septembrie 2015 - 19:44, said:

@zavoianu, am trecut de cateva ori pe langa Jumeira la Bodrum, probabil ca era alta treaba acolo Posted Image dar chiar si asa, tot nu o sa mai pup vreodata AI indiferent unde...

Inainte de sejur m-am oprit la Sozopol in BG, apoi dupa am fost la Istanbul. Nu merita sa pierzi o gramada de timp intr-un singur resort, indiferent cat de misto ar fi acesta, cand lumea este asa frumoasa si diversa...

Am petrecut niste seri in niste taverne spectaculoase...



se poate, insa daca e vorba de 45 de grade... prefer Bodrum, oricand!
Dar cine te obliga sa stai la pranz la soare? eu am fost in jur de 20 aug si era acceptabil pe cand in Chalkidiki la sf de iulie am simtit ca ma sufoc la propriu....nu au turcii niciunde marea limpede de la  greci,Hanioti e de vis la scufundari.

#25
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Pe-acolo prin Bodrum se vedeau refugiati? Ca mai ales aia e zona de imbarcare......Nu stiu, as avea o chestie, sa intru in mare si sa ma gandesc ca pot sa dau de vreun cadavru...

#26
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Sunt refugiati, insa eu nu mi-as face probleme de acest gen...

parca vorbesti de holera...

#27
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Nu mergi in concediu ca sa stai sa te gandesti ce loc nashpa e Planeta asta, in sensul asta ma gandeam. Plus ca e groaznic  ce se intampla prin apele alea, pshic m-as bloca daca ar fi sa intru in mare...

#28
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
nu ai de ce sa-ti faci griji, am vazut refugiati in oras, insa nu sunt asa cadavre peste tot pe unde te duci la plaja...

#29
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Am uitat sa spun cate ceva de sporturile acvatice...
Turcii astia ori sunt avari ori sunt prosti, undeva pe aici sta adevarul. Pentru un skijet voiau 55euro zece minute. Am vorbit cu ei si i-am intrebat cam cum isi fac ei calule de ajung la aceste valori... Initial raspunsul a fost ca este scumpa benzina, insa am concluzionat impreuna ca pentru zece minute au nevoie de benzina de 5 euro, deci 50e este un avans destul de mare. I-am propus sa ii dau 200e pentru doua aparate pentru doua ore.

Cred ca pana in final omul mi le-ar fi dat, insa au contoare si nu au dreptul sa vanda la preturi mai mici. Mi-au spus ca ei platesc hotelului o taxa anuala de 50.000e, pentru a opera in voie acolo. in fine... pana la urma, in loc sa imi ia banii din buzunar, au preferat sa le tina toata ziua degeaba. Din cate am vazut eu, astia nu inchiriaza intr-o zi mai mult de 60 de minute cumulat, pe toate aparatele... zau ca nu inteleg de unde vine strategia asta de marketing, care bineinteles este cat se poate de prost aleasa. Si cred ca asa este in toate resort-urile, ca doar na, 5*
... are omul bani sa arunce, doar e in concediu, nu?! ei, uita ca n-are!

Pentru parapanta aceeasi poveste 80e, 15 min... aiurea. O sa spuneti ca am pretentii mari, insa nu vad cum de este mai bine sa faci o suta de euro pe zi, cand poti aduna o mie la un pret mai bun. Aceste skijet-uri nu sunt chiar asa de scumpe, se pot amortiza usor in cateva saptamani.

@zavoianu, ti se pare ok, sunt eu prea pretentios sau se putea si altfel?!

Edited by floraur, 17 September 2015 - 10:37.


#30
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
La Rixos Bodrum, am inchiriat anul trecut in Septembrie 2 skijet cu 80 Euro/20 min. Cand sunt valuri 20 min sunt arhisuficiente.Acum vreo 6 ani am inchiriat o salupa 100 euro/ora, salupa de 4 persoane cu motor destul de puternic.
Mi e mi se pare o distractie de care te poti lipsi. Anul trecut din cauza copiilor m am dat, altfel nu m as fi urcat pe ele.

Tot anul trecut m am dat pe niste Yamaha de 125 cp in Key West...noi noute, peisaj de vis, 90 dolari /ora  negociat de la 100. Alta viata, alte peisaje....

acum depinde si de cati bani ai in buzunar..daca vin multi rusii... fiecare isi gestioneaza businessul asa cum crede de cuviinta...

#31
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Corecta treaba cu business-ul si intradevar, te poti lipsi si de astea... insa noi ne gandeam sa facem o aventura cu totii, sa luam cate o ora fiecare si sa facem un tur prin zona.

Pana la urma am luat o excursie de o jumatate de zi... nu va povestesc prea mult, a fost foarte misto, doar ca eu m-am lipit de o intoxicatie alimentara. Acum nici eu nu stiu sigur de unde vine, am mancat si la restaurant in resort, este posibil ca de acolo sa mi se traga...

Edited by floraur, 17 September 2015 - 13:37.


#32
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Deci stai cu ochii pe ofertele de Dubai, pana nu l bombardeaza ISIS ul  :))

#33
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
:)
nu cred ca esti prea departe de adevar... Istanbulul era safe haven, pana in urma cu cateva luni... acum sunt o gramada de probleme, cat am stat noi pe acolo a fost un atentat PKK, care a merlit 12 politisti...

lumea se plange de o scadere dramatica a numarului de turisti europeni si e cam nasol pentru ca turismul are un aport foarte mare in PIB...

#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View Postfloraur, on 18 septembrie 2015 - 09:22, said:

Posted Image
nu cred ca esti prea departe de adevar... Istanbulul era safe haven, pana in urma cu cateva luni... acum sunt o gramada de probleme, cat am stat noi pe acolo a fost un atentat PKK, care a merlit 12 politisti...

lumea se plange de o scadere dramatica a numarului de turisti europeni si e cam nasol pentru ca turismul are un aport foarte mare in PIB...

Chestia cu oras sigur este o mare abureala,folosita pentru a atragae vizitatori.Nimic nu este sigur azi.Teroristul nu trebuie sa fie neaparat negru/masliniu/creol la fata.Poate fi oricine de langa tine in orice localitate din orice tara,oricand.

#35
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
lucram cu calculul probabilitatilor, suntem oameni inteligenti... de obicei e mai masliniu.

#36
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
Am auzit ca Amara Island si-a schimbat numele în La Blanche Island.
Ce mă interesează dacă acest resort are imprejur vreun complex de magazine, farmacie , bazar. Unde sa mai iasă omu sa cheltuie bani fără sa meargă foarte mult cu mașina sau autobuzul.
Din ce văd e cam izolat.

Edited by Neamtul, 08 March 2016 - 21:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate