Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Windows 8.1 Enterprise (Evaluation) /rearm

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da. Dar este la fel ca si in sistemul legislativ. Modificarile (completari, exceptii, anulari partiale sau totale etc.) la un act normativ sunt publicate separat (cel putin intr-o prima faza sau raman in stadiu de proiect), iar unele precizari normative pur si simplu nu se aplica/ nu se pot aplica, primand practici generalizate pe care sistemul juridic nu are capacitatea de a le desfiinta.
In cazul de fata, Microsoft permite extinderea perioadei de gratie prin rearm si nu ofera precizari oficiale cu privire la conditiile in care poate fie utilizata. Deci, practic incurajeaza discret acest lucru si a favorizat aparitia de precedente.
Nu am intalnit nici macar un singur caz in care cineva sa fi fost acuzat in instanta/ sanctionat ca a utilizat rearm (chiar am cautat astfel de cazuri).

Edited by _-_, 03 July 2015 - 10:44.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Asta cu incurajarea e alta poveste, incepand cu W8 poti folosi sistemul si neactivat. Chestiunea se pune la momente de scandal cand treaba-i strict juridica.
Pe de alta parte, asa cum ai gasit la Windows Server explicata de MS operatiunea tot asa puteau publica si aici doar ca nu au facut-o.

Edited by neagu_laurentiu, 03 July 2015 - 10:45.


#21
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 07.04.2010
Ca persoana fizica cum spune un bine-cunoscut politician poti lansa comanda rearm de cate ori vrei si nu patesti nimic.
Sunt milioane de persoane care ruleaza Windows piratat si aveti impresia ca o sa ii ia la offisde pe cei care folosesc o simpla comanda permisa de Windows pentru prelungirea perioadei trial? Sa fim seriosi.
Eu am folosit Windows 7 Enterprise timp de 2.5 ani fara probleme si aici puteai sa dai rearm de 3 ori nu doar o singura data cum este la Windows 8.1.

Deci @adisicami eu zici sa ii dai un Rearm si mai astepti putin pana apare Windows 10 Enterprise.
Si eu as trece la Windows 10 acum dar am cateva chestii instalate care nu prea am chef sa le instalez din nou in Windows 10 deci probabil am sa astept concediul si ii dau atunci bice.

Edited by OriOn20, 09 July 2015 - 07:42.


#22
adisicami

adisicami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 17.01.2014
Pai am incercat de cateva ori dar nu a mai avut efect rearmul. Oricum am descarcat si instalat din nou entreprise-ul. A fost atat de simplu .

#23
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 07.04.2010
De mers merge dar poate nu ai tastat tu comanda cum trebuie sau ai dat un Rearm inainte si ai uitat.

#24
adisicami

adisicami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 17.01.2014
Nu a mai mers la mine, nu pt ca am uitat , am mai facut inainte cu 90 de zile rearmul, ci nu mi-a mai dat voie. Oricum nu problem m-am descurcat altfel.

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOriOn20, on 09 iulie 2015 - 07:42, said:

Ca persoana fizica cum spune un bine-cunoscut politician poti lansa comanda rearm de cate ori vrei si nu patesti nimic.
Ia lasa o adresa sa facem o sesizare Posted Image
Discutia era din punct de vedere legal, asa sunt N metode de activare iar acasa nu te cauta nimeni dar nu aceasta era ideea.

#26
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 07.04.2010
Din punct de vedere legal nici cei de la Microsoft nu funt foarte clari oricum deci nu vad ce sens are abureala asta.

#27
agdvrus

agdvrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 28.05.2009
instaland acest trial pot oricand sa introduc o licenta valida?multumesc

#28
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Editia Trial Enterprise nu poate fi upgradata. Trebuie dezinstalata si instalata editia pentru care ai obtinut licenta.

#29
PMCA

PMCA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.06.2015
La mine se închide calculatorul din ora în ora :(

#30
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 07.04.2010
Dap așa face după ce expira licență trial, trebuie sa-l reinstalezi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate