Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Freeletics cu Bursul

- - - - -
  • Please log in to reply
467 replies to this topic

Poll: Freeletics Bursul (67 member(s) have cast votes)

Va reusi Bursul sa se tina de program?

  1. Da si il sustin. (34 votes [50.75%] - View)

    Percentage of vote: 50.75%

  2. Nu va fi nimic spectaculos. (1 votes [1.49%] - View)

    Percentage of vote: 1.49%

  3. Se va lasa pagubas cand va vedea ca nu va avea rezultate. (3 votes [4.48%] - View)

    Percentage of vote: 4.48%

  4. Big Fail de la inceput. (4 votes [5.97%] - View)

    Percentage of vote: 5.97%

  5. Ma doare la banana ce face Bursul. (10 votes [14.93%] - View)

    Percentage of vote: 14.93%

  6. Who the fuck is Bursul? (15 votes [22.39%] - View)

    Percentage of vote: 22.39%

Vote Guests cannot vote

#37
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

 Bursul, on 25 iunie 2015 - 12:39, said:

Stie careva despre ce vorbeste badsica? Posted Image

 Bursul, on 21 iunie 2015 - 22:36, said:

De astazi am inceput programul Freeletics.

Au trecut doar 4 zile.

#38
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Dupa 4 zile arat la fel. Singura diferenta e ca ma dor muschii. Rezultatele le-am vazut la altii.
Eu zic sa recitesti topicul si sa-l si intelegi.
Bye!

#39
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
De aratat vei arata la fel si dupa o luna. Diferenta, in acest caz, o face cantarul.
Ceva nu-i in ordine daca ai aceeasi greutate! Cel putin juma' de kil ar trebui sa slabesti doar facand un drum la baie.

#40
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Treaba e că dacă nu faci poze(eu de exemplu, nu am făcut deloc) și te privești la o zi-două în oglindă, schimbările sunt foarte, foarte mici și greu de perceput, dar din fericire există. Am un excel în calculator cu câteva cântăriri și văd în ianuarie aveam 82, iar acum am 72. Dacă apuc de șolduri și de partea de jos a burții, am încă de unde apuca.

Mie de exemplu nu mi se pare că arăt foarte diferit, deși am dat jos 20 de kg. Te obișnuiești treptat și imperceptibil cu noul sine. Cred că cel mai bine percep schimbările cei cu spirit de observație și cu care te întâlnești rar. Am avut de exemplu o cunoștiință care m-a întrebat dacă am pățit ceva și nu cumva sunt bolnav văzând că obrajii nu mai sunt așa de "pufoși" ca de obicei.

Dacă vrei să slăbești natural, nu o poți face țintit pe zone(ca la o liposucție), ci pe tot corpul. Ai fi un caraghios să nu ai burtă, dar să ai "aripioare" de grăsime pe șolduri.
De aia se poate spune că ai slăbit(substanțial), dacă se vede asta pe fața ta.

#41
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Tragic e ca pierzi mai mult din masa musculara decât din slana cu genu asta de programe.

#42
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Se pare ca nu. Uite rezultatul unei echipe de handbal dintr-un sat de pe langa Munchen:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/20OacCgenYQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 badsica, on 26 iunie 2015 - 06:41, said:

Tragic e ca pierzi mai mult din masa musculara decât din slana cu genu asta de programe.
nu-i deloc adevarat.

daca bagi cardio ca boul cate 1h pe zi o sa arati ca un maratonist in 6 luni.

daca faci HIIT cate 15min pe zi o sa arati ca un sprinter in 12 luni. Freeletics este doar o forma de HIIT, nimic altceva.

evident, ai nevoie de alimentatie sanatoasa.

Edited by glumetu, 26 June 2015 - 08:03.


#44
EdmondDantes

EdmondDantes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.06.2007
Corpul uman nu este programat sa-si arda masa activa decat in ultima instanta. Daca este adus in stadiul sa arda din depozite (deci pe deficit caloric)atunci va cauta sa arda grasimea la inceput.

#45
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Nu știu dacă freeletics e un antrenament de tip HIIT. De fapt, cred că depinde de durata și intensitatea antrenamentului, poate fi HIIT, sau nu.
Câte minute faci Bursule pe zi?

#46
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 Digix, on 26 iunie 2015 - 08:28, said:

Nu știu dacă freeletics e un antrenament de tip HIIT. De fapt, cred că depinde de durata și intensitatea antrenamentului, poate fi HIIT, sau nu.
Câte minute faci Bursule pe zi?
e probabil mai mult HIT, decat HIIT, adica fara intervale, din cate am inteles eu (as face si eu, dar o parte din exercitii imi sunt interzise pentru ca am scolioza)

#47
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Din cate vad eu e fara greutati deci e naspa :)

#48
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

 Digix, on 26 iunie 2015 - 08:28, said:

Nu știu dacă freeletics e un antrenament de tip HIIT. De fapt, cred că depinde de durata și intensitatea antrenamentului, poate fi HIIT, sau nu.
Câte minute faci Bursule pe zi?

Am scris cat am facut primele 2 antrenamente. La ultimul a trebuit sa iau multe pauze ca nu puteam sa fac toate exercitiile din prima. Acum sunt doar la inceput. De exemplu Aphrodite mi-a luat 48 minute, altii mai avansati le fac  in 25 minute, insa nu stiu daca mai fac si ceva suplimentar. Nu stiu ce imi va recomanda programul mai incolo. Sa avem rabdare si in timp vom avea raspunsurile la toate intrebarile.

#49
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

 badsica, on 26 iunie 2015 - 10:45, said:

Din cate vad eu e fara greutati deci e naspa Posted Image
Total gresit, m-am imprietenit cu cativa prieteni acum un an cand mergeam la bara. Fac de vreo 4 ani exercitii cu propria masa, si mi-au dat cateva rutine de facut de abia ma miscam dupa. Am mai evoluat de anul trecut, insa nu foarte mult.

Daca tot esti radical si spui ca daca nu  faci exercitii cu greutatile e naspa, atunci fa un tip de exercitiu ca mai jos.  

5x8 tractiuni pt biceps 1 secunda ridicare, 3 sec coborarea - mainile pe bara apropiate / departate.
5x8 tractiuni invers acelasi tip.
5x8 neutre la bara, aceeasi timpi.
5x Izometrie 10 - 10 - 10 s  (de agati de bara - cu capul peste bara/ capul lipit de bara dedesupt- mainile la 90 de grade -brat antebrat/ atarnat de bara).

Pauze intre serii si tipuri de exercitii de 1m30s.  Si asta e asa, light, pentru incepatori ca mine, la performanta la care vreau sa ajung, nu la ce faci baietii aia.

Deci, sa hai sa lucram la fapte, de aceea ce invit sa faci ce am scris mai sus si sa ne spui aici daca exercitiile fara greutati sunt "naspa".

Bursu, daca nu te-ai simtit obosit a 2-a zi inseamna ca nu le faci corecte si nu suferi cand le faci. Deci, lucreaza la forma si nu la cantitate. Din ce-am invatat pe propria piele, doar un antrenament in care suferi te poate ajuta sa evoluezi.

Edited by pg-soare, 26 June 2015 - 11:23.


#50
EdmondDantes

EdmondDantes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.06.2007
ce n-as vrea eu sa fac tractiuni cu priza larga pentru spate cu propriul corp, cam 8 rep X 4 serii....problema la exercitiile cu propria greutate apare dupa ce treci de perioada in care ele ti se par grele si ai progres cu ele. bineinteles ca nu poti lucra orice grupa cu propria greutate, tractiuni in biceps nu inseamna ca ridici 70-80 kg doar cu bicepsul evident.

#51
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Saptamana 1, ziua 3
Tip training: 1/3 Apollon
Timp 10:35

25Burpees
400mRun
50Squats
400mRun


Training-ul a fost destul de usor, s-a axat mai mult pe picioare.

Acum sunt in prima saptamana sau

INTRODUCTION WEEK
Get accustomed to the high training intensity of Freeletics and give it your all!

Instructions
Your first training will be very tough. If you don’t have any Freeletics experience yet, you might not be able to handle the high number of repetitions. Don’t force it and no worries, that’s totally normal. Switch to the training alternative, if necessary. It’s actually the first big challenge to successfully complete a full Freeletics workout. Also, you should get used to combining workouts and runs within your sessions from time to time. Such combinations are highly efficient for the simultaneous training of your muscle strength, strength endurace and cardiovascular endurance. Your Coach might challenge you through intense sprints in particular.
There is one more thing and we need you to take it seriously: Health always comes first. Give yourself some time to adapt. You will be fitter than ever soon enough. You might also get pretty sore from your first sessions. Give your body time to recover. Don’t stress muscles that are already sore! But don’t get us wrong. Don’t even think of backing down. You will adapt and improve quickly!


Alte sfaturi:
Perform the exercises correctly
Take your time. Make sure your movements are controlled. Always follow the proper technique for every repetition. Watch the exercise instruction videos for the correct range of motion.
Take breaks. If necessary
Your goal should be to complete all sessions of your respective Coach week within 7 days. However, be responsible. If your mind says no, don’t listen. But if your body says no, take a break.

Mi-am facut poze la inceput si o sa putem face comparatie mai tarziu. Din cate am vazut din filmuletele de pe internet, in primele 4-5 saptamani nu se observa cine stie ce diferenta. Asta probabil pentru ca lumea nu face axercitiile corect. Dar dupa saptamanile 5-6 se poate observa ca lumea incepe sa scada din greutate destul de mult. E greu sa faci la inceput exercitiile corect. Dupa 50 de burpees nu prea mai poti sari corect. Oricum dupa antrenamentul de miercuri am niste junghi sub coaste de la muschi, dar azi am avut noroc ca am lucrat numai cu picioarele.

In program mai sunt 6 exercitii avansate: tractiuni, genoflexiuni intr-un picior. Dupa ce sunt facute macar odata corect, bifezi ca fiind deblocate si coach-ul ti le va include treptat in programul de training.
Inainte de antrenament mai sunt recomandate o serie de exercitii pentru inalzire, iar dupa antrenament o serie de exercitii tip "stretching", pe care eu le-am uitat sa le fac Posted Image

#52
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
400mRun?

Asadar toata treaba nu se face doar in sufragerie? Pentru picioare, nu mai bine bagi trepte? Sau o bicicleta?

#53
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 04.09.2013
or stii ei ce stiu. cred ca explozia este mai mare la alergatul in linie dreapta decat la scari.

#54
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Saptamana 1, ziua 4

Tip training: 2/5 Hyperion
Timp: 5:13


5 Pikes
25 HH Squats
5 Pikes
25 High Knees
60 secRest


5 Pikes
25 HH Squats
5 Pikes
25 High Knees


Dupa ce am incheiat prima saptamana, Coach (programul de training) mi-a dat urmatorul program pentru saptamana care urmeaza:

Ziua 1: Aphrodite
Ziua 2: 2/3 Apollon
Ziua 3: Hyperion
Ziua 4 3/4 Venus aici cica trebuie sa fac in total 150 flotari, hahahah ce gluma buna Posted Image

Inca un video pentru motivare, nu are legatura cu Freeletics, dar mi-a placut mult tipul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NiXseE8g5jA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate