Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Polistiren expandat grafitat.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
klipsch

klipsch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.02.2007
Salut,

toamna sper sa reusesc sa izolez casa.Am ramas blocat pe polistirenul grafitat.Este mai scump cu 20-30% decat un EPS 80 simplu,dar sper sa merite investitia.Sunt 2-3 firme mai serioase care au acest tip de polistiren. De Au...erm stiu ca este o firma serioasa cu produse de calitate. In Ade...st sincer nu prea am incredere. Si acum vine intrebarea mea..Ce stiti,ce parere aveti de grafitatul de la Hirsch ?

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Despre ce grosime vorbim?


#3
klipsch

klipsch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.02.2007
10 Cm

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Deblocheaza-te de asta grafitat si treci pe cel simplu de 15 cm.

#5
klipsch

klipsch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.02.2007
La 270 mp,diferenta de pret este cam 3000 Ron in plus pentru cel de 160mm ,fata de 100mm grafitat. Este cam mult.Cel putin pentru mine.

#6
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
De ce nu aipune polistiren de 20 cm???
Incearca la AMVIC.....ei iti fac ce polistiren vrei ca si dimensiune, dar nu le stiu preturile!

#7
klipsch

klipsch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.02.2007
Sincer,nu-mi permit grosime mai mare 10 cm...Posted Image Deci ,intrebarea este daca este vreo diferenta de calitate intre grafitatele de pe piata.

#8
klipsch

klipsch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.02.2007
Mi-ati fost de mare ajutor. Sincer ,nici nu ma asteptam de la un forum romanesc.Multumesc frumos. Se poate inchide/sterge.

#9
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai ce ai vrea sa iti spunem?????

#10
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 klipsch, on 23 iunie 2015 - 16:37, said:

Mi-ati fost de mare ajutor. Sincer ,nici nu ma asteptam de la un forum romanesc.Multumesc frumos. Se poate inchide/sterge.
Poate ca cei de pe acest forum nu si-au placat casele cu polistiren grafitat si deci nu au ce sfaturi sa-ti dea.

#11
blonduzzik

blonduzzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.11.2008
Scuze ca intru peste threadul tau, dar am si eu o intrebare despre polistirenul asta. In ultima vreme pe aici se tot promoveaza polistirenul de 20 cm. Spun ok, dar ce facem cu urmatoarele probleme generate de grosimea lui - cum se mai pot pune glafuri exterioare la ferestre? Sa zicem ca se doreste placarea cu marmura/granit - cum sta marmura pe acel polistiren? Cum prinzi ceva pe casa - lampi pt exterior sau altceva (piatra decorativa spre exemplu)? Mai sunt si alte ipoteze cum ca se "macina" sau oricum distruge in timp de 10 ani - in cazul asta mai are sens investitia? Ar mai fi si grosimea totala a peretelui o problema, dar in cazul folosirii unor caramizi de 25 cm grosime, in sistem cadre sa spunem ca nu ar fi o mare problema, desi la un perete de 50 cm ferestrele ar arata un pic cam ciudat (cam cum sunt la buncare).

#12
nicuata

nicuata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.04.2007

 klipsch, on 21 iunie 2015 - 17:17, said:

Salut,

toamna sper sa reusesc sa izolez casa.Am ramas blocat pe polistirenul grafitat.Este mai scump cu 20-30% decat un EPS 80 simplu,dar sper sa merite investitia.Sunt 2-3 firme mai serioase care au acest tip de polistiren. De Au...erm stiu ca este o firma serioasa cu produse de calitate. In Ade...st sincer nu prea am incredere. Si acum vine intrebarea mea..Ce stiti,ce parere aveti de grafitatul de la Hirsch ?

Faceti o alegere foarte buna cu polistirenul grafitat. Nu am vazut cum arata un bax de Hirsch, deoarece la noi in Iasi nu prea ajunge acest tip de material. In schimb pot sa va spun ca un polistiren grafitat OK trebuie sa fie inchis la culoare (si nu gri - cum mai puteti vedea prin unele retele DIY)  aproape de negru si daca ati insista cu mana pe el sa va ramana grafit pe degete. In ceea ce priveste grosimea cu cat mai mare cu atat mai bine(luati in calcul ca pentru dimensiuni mai mari o sa va trebuiasca si dibluri mai lungi si profil de soclu de alta dimensiune)

#13
klipsch

klipsch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.02.2007
Nici eu nu am gasit in Oradea Hirsch. Daca vreau sa fiu sincer nu am gasit (fizic) de nici un fel. La BricoDepot au de la Austrotherm,si cam atat. Nici un magazin/distribuitor nu tine in magazin/depozit nici macar un bax de grafitat......

#14
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Nu stiu de cel grafitat dar eu recomand 10cm minim dar EPS 100 sau mai mult (nu 80 ca majoritatea) si de la o firma serioasa

#15
beckk50

beckk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.02.2008
Polistirenul grafitat nu arde cu flacara. Cu celalalt, arzi in casa ca sobolanul pentru ca imbraca toata anvelopa instant in flacara. De asta e recomandat cel grafitat.

#16
klipsch

klipsch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.02.2007
Stie cineva o echipa buna/de incredere in Oradea , pentru efectuarea acestei lucrari de termoizolatie ?

#17
klipsch

klipsch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.02.2007
Chiar nu este nimeni pe forum din Oradea,cine a ramas placut surprins de calitatea muncii unei echipe...???Posted Image

#18
klipsch

klipsch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.02.2007
Imi puteti va rog recomanda o marca/tip de masa spaclu? Vreau sa folosesc un adeziv mai ieftin,dar masa spaclu ,vreau sa fie de calitate f. buna.

merci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate