Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Schimbare buletin

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010
Bună ziua, în iulie împlinesc 18 ani, mâine voi merge să îmi schimb buletinul. Am înțeles că se poate schimba cu 2-3 săpt. mai devreme. Vreau să îl schimb pentru a da mai repede examenul la școala de șoferi.
Am căutat despre actele necesare.
Am găsit aici.
Câteva nelămuriri.
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;  -se obține acolo, sau trebuie de la primărie ?
- certificatul de naștere, original și copie;  -copie legalizata ?
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original și copie; -buletinul vechi? sau adeverința de la primărie care atestă cine este titularul imobilului ?
- fișa cu impresiunile decadactilare ale solicitantului realizată de unitatea de poliție de la locul de domiciliu sau reședință al solicitantului;- cazier ?
- chitanța reprezentând contravaloarea cărții de identitate - de 7 lei;  - se obține acolo ?
- timbru fiscal sau chitanța reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 5 lei.   - se obține acolo ?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,847
  • Înscris: 07.06.2014
expira la varsta de 18 ani?

#3
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010

 Dany_Darke, on 17 iunie 2015 - 11:01, said:

expira la varsta de 18 ani?

Da, în ziua în care împlinesc 18 ani.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,847
  • Înscris: 07.06.2014

 denis97denis, on 17 iunie 2015 - 10:56, said:

- cererea pentru eliberarea actului de identitate;  -se obţine acolo, sau trebuie de la primărie ?  -> la evidenta populatie, adica acolo unde depui actele poti lua formularul
- certificatul de naştere, original şi copie;  -copie legalizata ? -> strict cum ai citit, original si copie, nu trebuie legalizat
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original şi copie; -buletinul vechi? sau adeverinţa de la primărie care atestă cine este titularul imobilului ?  ->  mergi cu proprietarul si cu actele ce atesta proprietatea in original si copie (nelegalizata)
- fişa cu impresiunile decadactilare ale solicitantului realizată de unitatea de poliţie de la locul de domiciliu sau reşedinţă al solicitantului;- cazier ?  -> nu ai nevoie de asa ceva, nu stiu de unde ai luat informatia asta
- chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate - de 7 lei;  - se obţine acolo ?  -> ai acolo ghiseu de plata
- timbru fiscal sau chitanţa reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 5 lei.   - se obţine acolo ?  -> idem ca mai sus


#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

Quote

- cererea pentru eliberarea actului de identitate;  -se obţine acolo, sau trebuie de la primărie ? - Se obtine acolo.
- certificatul de naştere, original şi copie;  -copie legalizata ? - Merge si copie legalizata (pe langa copia "normala")
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original şi copie; -buletinul vechi? sau adeverinţa de la primărie care atestă cine este titularul imobilului ? (buletinul vechi trebuie oricum depus dar mai trebuie si actul de spatiu (contractul casei) si cred ca si proprietarul (parinte).
- fişa cu impresiunile decadactilare ale solicitantului realizată de unitatea de poliţie de la locul de domiciliu sau reşedinţă al solicitantului;- cazier ? Nu stiu.
- chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate - de 7 lei;  - se obţine acolo ? Ultima data se platea la CEC
- timbru fiscal sau chitanţa reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 5 lei.   - se obţine acolo ? Il iei de la Oficiul Postal.

Edited by dreaQ, 17 June 2015 - 11:06.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,578
  • Înscris: 19.04.2009

 denis97denis, on 17 iunie 2015 - 10:56, said:

Bună ziua, în iulie împlinesc 18 ani, mâine voi merge să îmi schimb buletinul. Am înţeles că se poate schimba cu 2-3 săpt. mai devreme. Vreau să îl schimb pentru a da mai repede examenul la şcoala de şoferi.
Am căutat despre actele necesare.
Am găsit aici.
Câteva nelămuriri.
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;  -se obţine acolo, sau trebuie de la primărie ?
- certificatul de naştere, original şi copie;  -copie legalizata ?
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original şi copie; -buletinul vechi? sau adeverinţa de la primărie care atestă cine este titularul imobilului ?
- fişa cu impresiunile decadactilare ale solicitantului realizată de unitatea de poliţie de la locul de domiciliu sau reşedinţă al solicitantului;- cazier ?
- chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate - de 7 lei;  - se obţine acolo ?
- timbru fiscal sau chitanţa reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 5 lei.   - se obţine acolo ?

Mulţumesc anticipat pentru răspunsuri.

Cererea o obtii de la Evidenta Persoanelor. Aceasta poate fi in primaria, in politie sau separata.
Copie simpla
Contractul de vanzare-cumparare al imobilului + unul din titulari sa fie cu tine
Chitantele la Evidenta Persoanelor

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,847
  • Înscris: 07.06.2014
pe unde am mai facut eu buletin se mai face si cu bon de ordine. nu este valabil in toate orasele, dar sa ai in vedere, sa nu stai degeaba acolo.

#8
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Taxele se plateau la posta parca

#9
MaxXu1

MaxXu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.05.2015
Hai ca am scris dar ai primit deja raspunsurile.. :)

Edited by MaxXu1, 17 June 2015 - 11:07.


#10
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

 denis97denis, on 17 iunie 2015 - 10:56, said:

Am căutat despre actele necesare.
Am găsit aici.
Linkul pus de tine este pentru cei peste 18 ani care abia acum isi fac prima carte de identitate.
Tu ai mai avut o carte de identitate, cea de la 14 ani, deci mai relevante sunt informatiile de aici:

Info generale:
http://www.dlep-iasi...ntitate--8.html

Info expirare perioadă valabilitate:
http://www.dlep-iasi...-altele--4.html

#11
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010
Vă mulțumesc.
Acele două taxe se plătesc acolo, a fost un prieten acum o săpt. și așa a procedat.

Edited by denis97denis, 17 June 2015 - 11:43.


#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă mergi inainte de a împlini 18 ani, chiar și cu o zi, cartea de identitate o să aibă termen de valabilitate doar 4 ani. Daca mergi în ziua in care implinești 18 (sau după) o să aibă termen 7 ani.

#13
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010

 althea, on 17 iunie 2015 - 11:39, said:

Dacă mergi inainte de a împlini 18 ani, chiar și cu o zi, cartea de identitate o să aibă termen de valabilitate doar 4 ani. Daca mergi în ziua in care implinești 18 (sau după) o să aibă termen 7 ani.

No problem.

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
Okey-dokey :)
Nu contează 3 ani de valabilitate în plus dacă poți să-ți iei permisul cu 2-3 săptămâni mai devreme.

#15
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010

 althea, on 17 iunie 2015 - 11:46, said:

Okey-dokey Posted Image
Nu contează 3 ani de valabilitate în plus dacă poți să-ți iei permisul cu 2-3 săptămâni mai devreme.

Mai facem câte un mic sacrificiu din când în când ;).

#16
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014

 denis97denis, on 17 iunie 2015 - 11:52, said:


Mai facem câte un mic sacrificiu din când în când Posted Image.
Eu l-am schimbat in mai ,tot in iulie fac si eu 18.

Mie mi-au trebuit urmatoarele:

- cererea pentru eliberarea actului de identitate, semnata atât de minor, cât si de parinte/reprezentant legal;
- certificatul de nastere, original si copie;
- actul de identitate al unuia dintre parinti sau al reprezentantului legal;
- documentul cu care parintele/reprezentantul legal face dovada adresei de domiciliu, original si copie;
- certificatul de casatorie al parintilor sau, dupa caz, hotarârea judecatoreasca, definitiva si irevocabila, în cazul în care   parintii sunt divortati, original si copie;
- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate - 7 lei;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 5 lei.

#17
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010

 A-d-r-i-a-n, on 17 iunie 2015 - 12:18, said:

Eu l-am schimbat in mai ,tot in iulie fac si eu 18.

Mie mi-au trebuit urmatoarele:

- cererea pentru eliberarea actului de identitate, semnata atât de minor, cât si de parinte/reprezentant legal;
- certificatul de nastere, original si copie;
- actul de identitate al unuia dintre parinti sau al reprezentantului legal;
- documentul cu care parintele/reprezentantul legal face dovada adresei de domiciliu, original si copie;
- certificatul de casatorie al parintilor sau, dupa caz, hotarârea judecatoreasca, definitiva si irevocabila, în cazul în care   parintii sunt divortati, original si copie;
- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate - 7 lei;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 5 lei.

Va multumesc tuturor de ajutor.
Actele necesare sunt cele mentionate de Adrian.

Pentru sala la scoala de soferi sunt necesare urmatoarele acte:
-cerere examinare
-fisa scolarizare
-copie certificat de nastere
-copie buletin
-cazier
-chitanta CEC (68 lei)
-chitanta finante (6 lei)
- buletin

*mai trebuie alte acte ?

Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate