Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Mă simt nefolositoare la facultate, voi ce ziceți ?

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#73
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Ala din banc face experienta!
Cei mai de succes oameni au inceput de jos, si nu degeaba.

#74
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
A disparut o gagica de la business, cica "o fata asa de linistita si asa frumos saluta"
http://observator.tv...uta-154938.html
Asta si-a dat seama abia in anu 2 ca tot la facut aripioare picante ajunge.

Edited by OmulLLORT, 19 June 2015 - 16:11.


#75
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
tipa se comporta extreme de ciudat din prima zi, o cunosc personal

#76
TP770

TP770

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.06.2015

 OmulLLORT, on 19 iunie 2015 - 16:09, said:

A disparut o gagica de la business, cica "o fata asa de linistita si asa frumos saluta"
http://observator.tv...uta-154938.html
Asta si-a dat seama abia in anu 2 ca tot la facut aripioare picante ajunge.
Ai nişte comentarii, măi . . . Posted Image

#77
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

 RenataCl, on 11 iunie 2015 - 09:45, said:

Salut !
Aş vrea să mă prezint în primul rând : sunt studentă în anul I ( trec în al doilea an de la toamnă ) la Facultatea de Business din Cluj.  
La început au fost toate bune şi frumoase, imaginea de ansamblu prezentată a fost exact ceea ce ne-am imaginat. Pentru mulţi colegi, acest lucru încă se aplică, ei considerând că tot ceea ce facem noi aici ne va duce într-o direcţie total benefică şi de succes. Eu am devenit în schimb sceptică.
Foarte multă teorie şi foarte puţine aplicaţii, multă confuzie la unele materii ( gen: " habar nu avem în timpul anului de nimic, dar cumva tragem nişte materiale pentru examen, mai trişăm cum putem, şi trecem, că meh. . . ) , şi nişte profesori dintre care aş putea spune că puţini sunt care îşi arată interesul faţă de a ajuta studenţii să progreseze în lumea reală ( ceea ce probabil se datorează faptului că nici ei nu sunt capabili la capitolul acesta, deoarece între a fi profesor şi a fi afacerist este o diferenţă ca între cer şi pământ ).
În fine, nu am intenţia să jignesc pe nimeni, dar mi se pare că am primit promisiuni false : nu sunt condiţiile necesare pentru a ne dezvolta aşa cum ne-am imaginat, să punem bazele propriei noastre afaceri, să devenim antreprenori cu iniţiativă şi multe altele - Da, consider că acesta ar fi scopul , deoarece contabili şi lucrători la bancă ies pe bandă rulantă. Ar fi nevoie de mai mulţi antreprenori, mai multe persoane care se pricep la afaceri, mai mult accent pus pe dezvoltarea unei gândiri creative, etc.
Acum sunt şi multe persoane care spun : " Du-te frate şi realizează-te singur , dacă vrei, ce mai stai ? "  - Acest gen de răspuns mi se pare dezolant şi este unul dintre motivele pentru care suntem unde suntem. Toată lumea ştie că lucrurile nu funcţionează aşa în ţara asta, că se apucă fiecare să meargă de capul lui - astfel sunt înghiţiţi aproape toţi.
Ideal ar fi ca : da, să existe o bază de cunoaştere, munca intelectuală este la fel de importantă ca şi cea practică , dar mai departe să existe şi şanse de a TRANSFORMA acea muncă intelectuală în ceva valoros şi profitabil în această ţară, nu acelaşi film cunoscut : termin facultatea, ies ca şi ceilalţi 300 din anul meu, mă duc să mă angajez undeva să muncesc 8-10 ore/zi, şi în rest nu realizez nimic valoros sau important.

Aştept părerile voastre , mulţumesc în avans !
Mda...asta e sistemul romanesc de invatamant. Invechit si inutil. DIn pacate....
Daca vrei sa inveti ceva in afaceri, trebuie ori sa te angajezi si sa lucrezi pe langa cineva foarte priceput, ori sa faci ceva scoala afara, de preferinta cu profesori americani. Nu ii iubesc pe americani in general, dar au niste lucruri la care se pricep foarte bine. Scoala e unul dintre ele.
Sfatul meu: termina scoala asta, dar incearca sa acumulezi cat mai mult din ceea ce ti se prezinta acolo. Daca trisezi, nu ajuti pe nimeni. Profesorul nu pierde daca tu copiezi, ci tu pierzi.
Cauta-ti de lucru, ce s-o nimeri, cat mai aproape de ce vrei sa faci. Secretara, e un job ideal pentru inceput. Ai sansa sa vezi/citesti/procesezi informatie multa si pretioasa. Daca te duce bila, vei sti cum sa o folosesti.
Nu te grabi sa te arunci repede in afaceri personale, decat daca ai bani si/sau macar inclinatii pentru asta. Altfel stai si invata. Sunt unii gata facuti pentru a face bani, dar o fac intuitiv, rar ii vezi facand scoala de business. Asta are si avantaje si dezavantaje, primele fiind dezinhibitia si gandirea in afara cutiei, ultimele fiind ca in general nu vor reusi sa creasca afacerea la adevaratul potential, sau sa o faca intr-un mod sustenabil.
Dupa ce vei capata experienta practica (si nu inainte pentru ca ar fi degeaba) vezi cum te invarti de un program MBA bun. Se fac in Bucuresti, cu profesori straini, cu informatie de nici nu-ti imaginezi. AIA e adevarata scoala de business. Dar....costa :). Asta ar fi un impediment serios. Costa o gramada de bani si o gramada de timp. Si dupa niste ani de munca si poate vreo familie in spate, nu e chiar comod sa mai faci doi ani de scoala. Dar...merita tot efortul.

Deci deocamdata, vezi de scoala :)

#78
TP770

TP770

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.06.2015

 richelieu, on 19 iunie 2015 - 22:02, said:

Mda...asta e sistemul romanesc de invatamant. Invechit si inutil. DIn pacate....
Daca vrei sa inveti ceva in afaceri, trebuie ori sa te angajezi si sa lucrezi pe langa cineva foarte priceput, ori sa faci ceva scoala afara, de preferinta cu profesori americani. Nu ii iubesc pe americani in general, dar au niste lucruri la care se pricep foarte bine. Scoala e unul dintre ele.
Sfatul meu: termina scoala asta, dar incearca sa acumulezi cat mai mult din ceea ce ti se prezinta acolo. Daca trisezi, nu ajuti pe nimeni. Profesorul nu pierde daca tu copiezi, ci tu pierzi.
Cauta-ti de lucru, ce s-o nimeri, cat mai aproape de ce vrei sa faci. Secretara, e un job ideal pentru inceput. Ai sansa sa vezi/citesti/procesezi informatie multa si pretioasa. Daca te duce bila, vei sti cum sa o folosesti.
Nu te grabi sa te arunci repede in afaceri personale, decat daca ai bani si/sau macar inclinatii pentru asta. Altfel stai si invata. Sunt unii gata facuti pentru a face bani, dar o fac intuitiv, rar ii vezi facand scoala de business. Asta are si avantaje si dezavantaje, primele fiind dezinhibitia si gandirea in afara cutiei, ultimele fiind ca in general nu vor reusi sa creasca afacerea la adevaratul potential, sau sa o faca intr-un mod sustenabil.
Dupa ce vei capata experienta practica (si nu inainte pentru ca ar fi degeaba) vezi cum te invarti de un program MBA bun. Se fac in Bucuresti, cu profesori straini, cu informatie de nici nu-ti imaginezi. AIA e adevarata scoala de business. Dar....costa Posted Image. Asta ar fi un impediment serios. Costa o gramada de bani si o gramada de timp. Si dupa niste ani de munca si poate vreo familie in spate, nu e chiar comod sa mai faci doi ani de scoala. Dar...merita tot efortul.

Deci deocamdata, vezi de scoala Posted Image
Mersi frumos ! Răspuns foarte bun.
Da, voi continua facultatea, pentru că este cum este, dar poate avea avantajul de a-mi oferi cunoştiinţe şi chiar nişte relaţii avantajoase.
De angajat, mă voi angaja pentru a câştiga experienţă, asta ştiu şi eu că este esenţial pentru a vedea cum sunt lucrurile în practică.
Deocamdată, mă concentrez pe învăţat.

#79
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 on64, on 19 iunie 2015 - 17:44, said:

tipa se comporta extreme de ciudat din prima zi, o cunosc personal
moldovencele astea toate sunt putin nebune Posted Image

#80
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
http://citynews.ro/e...asita-vezi-unde lol, toata harmalaia asta pentru o mica evadare la mare :D

#81
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Alta care vrea direct stapana pe plantatia de sclavi imediat cum iese din facultate. Munca e pentru tractoare nu-i asa?

Nu mamica, inainte sa fii centura neagra, muncesti de iti da sangele pe nas. Speli la Dojo pe jos cat nu ai spalat acasa in toata viata ta, dai inconjurul salii sute, mii de ture in mersul piticului pana nu iti mai simti picioarele, executi cele mai simple si plictisitoare tehnici de baza pana simti ca te duci cu capul. Muncesti zeci de ani pana ajungi centura neagra si te plimbi prin dojo explicand altora ce sa faca. Ai vazut filmul Karate Kid? Tu esti ca copilul ala care vroia direct campion de Karate si se enerva maxim ca il punea Senseiul sa ii spele masinile.

Asa si in business. Muncesti sclavete pe plantatie niste zeci de ani buni pana te prinzi cu ce se mananca.

Da, si parerea mea este ca ai gresit grav facultatea.

Edited by Groot, 23 June 2015 - 21:24.


#82
yaxbeax

yaxbeax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 17.06.2015

 Groot, on 23 iunie 2015 - 21:23, said:



Asa si in business. Muncesti sclavete pe plantatie niste zeci de ani buni pana te prinzi cu ce se mananca.


Exact, pana la pensie.

#83
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Daca nu te prinzi cu ce se mananca, da, pana la pensie. Nu e nicio rusine sa muncesti pentru altul.

Iti poti imagina o lume numai de patroni?

Edited by Groot, 23 June 2015 - 21:47.


#84
TP770

TP770

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.06.2015

 Groot, on 23 iunie 2015 - 21:23, said:

Alta care vrea direct stapana pe plantatia de sclavi imediat cum iese din facultate. Munca e pentru tractoare nu-i asa?

Nu mamica, inainte sa fii centura neagra, muncesti de iti da sangele pe nas. Speli la Dojo pe jos cat nu ai spalat acasa in toata viata ta, dai inconjurul salii sute, mii de ture in mersul piticului pana nu iti mai simti picioarele, executi cele mai simple si plictisitoare tehnici de baza pana simti ca te duci cu capul. Muncesti zeci de ani pana ajungi centura neagra si te plimbi prin dojo explicand altora ce sa faca. Ai vazut filmul Karate Kid? Tu esti ca copilul ala care vroia direct campion de Karate si se enerva maxim ca il punea Senseiul sa ii spele masinile.

Asa si in business. Muncesti sclavete pe plantatie niste zeci de ani buni pana te prinzi cu ce se mananca.

Da, si parerea mea este ca ai gresit grav facultatea.
Calmează-te , frate , să nu îţi pocnească vreo venă în cap  Posted Image

#85
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Eu sunt calm. Tu esti putin cam nervoasa si foarte-foarte nerabdatoare.

#86
TP770

TP770

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.06.2015

 Groot, on 23 iunie 2015 - 22:05, said:

Eu sunt calm. Tu esti putin cam nervoasa si foarte-foarte nerabdatoare.
Ok. Treaba mea cum sunt , acesta nu este un topic de psihanaliză, deci n-are rost să o dai în lucruri personale, fiindcă chiar nu mă interesează astfel de reflecţii.

#87
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Renata, vi se cere sa faceti practica pe langa o firma sau alta la facultatea asta?

#88
TP770

TP770

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 10.06.2015

 Deria_Leena26, on 23 iunie 2015 - 22:26, said:

Renata, vi se cere sa faceti practica pe langa o firma sau alta la facultatea asta?
Nu.
Evident, suntem încurajaţi să profităm de orice oportunitate, voluntariat, internship, etc. , dar nu ne este dat să practicăm pe lângă o firmă.

#89
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

Quote

Mă simt nefolositoare la facultate, voi ce ziceţi ?

 RenataCl, on 23 iunie 2015 - 22:16, said:

Ok. Treaba mea cum sunt , acesta nu este un topic de psihanaliză, deci n-are rost să o dai în lucruri personale, fiindcă chiar nu mă interesează astfel de reflecţii.


Pai daca nu te intereseaza, ce-i cu titlul ala?

 RenataCl, on 23 iunie 2015 - 22:35, said:

Nu.
Evident, suntem încurajaţi să profităm de orice oportunitate, voluntariat, internship, etc. , dar nu ne este dat să practicăm pe lângă o firmă.


Ai sansa sa faci internship dupa facultate. Dar tu, evident, vei fi extrem de ocupata patronand. Considerand ca vei si absolvi, ceea ce nu este garantat, desigur.

Edited by Groot, 23 June 2015 - 22:38.


#90
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Facultatea nu te pregateste practic din pacate, doar teoretic. Nu inveti mai nimic, iar drumul in viata trebuie sa ti-l gasesti singura.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate