Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Cine plateste amenda pentru lipsa centurii de siguranta? :D

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 02.02.2006

View PostPlaton, on 06 septembrie 2016 - 19:00, said:


La cate legi sunt in tara noastra ar trebui ca fiecare cetatean sa fie obligat sa faca vreo 2 facultati de drept.

Ăsta e principiul de drept oriunde în democrație. Nu cred că e vreo țară pe planeta asta unde poți scăpa cu ”scuze, nu am știut”. Că așa oricine ar face pe prostul că ”n-am știut, dom'ne, că n-am voie să omor pe cineva”. Și permite-mi să cred că n-avem noi cele mai multe legi de pe planetă. Oare alții în țări mai civilitate, unde se și aplică toate (până la pedepsirea unei mărunte aruncări a unei hârtii pe jos) cum supraviețuiesc?

#38
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postalexcrist, on 06 septembrie 2016 - 20:08, said:


Ăsta e principiul de drept oriunde în democrație. Nu cred că e vreo țară pe planeta asta unde poți scăpa cu ”scuze, nu am știut”. Că așa oricine ar face pe prostul că ”n-am știut, dom'ne, că n-am voie să omor pe cineva”. Și permite-mi să cred că n-avem noi cele mai multe legi de pe planetă. Oare alții în țări mai civilitate, unde se și aplică toate (până la pedepsirea unei mărunte aruncări a unei hârtii pe jos) cum supraviețuiesc?
Hai nu mai abera,ai înțeles ce am vrut sa spun dar am observat că ne place mentalitatea asta "să ne-o tragă"aia cu toate prostiile lor,ahh vorbeai de democrație.....

#39
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015

View Postalexcrist, on 06 septembrie 2016 - 20:08, said:



Ăsta e principiul de drept oriunde Ă®n democrație...

E antic, tine de dreptul roman. Și Republica romana și apoi Imperiul Roman nu aveau treabă cu democrația dar au inspirat ca sistem de organizare juridică întreaga lume civilizată (ceva completări a adus codul napoleonian care a devenit următoarea sursă de inspirație). Sper să nu fi dat cu bâta în baltă dar așa îmi amintesc de la istorie.
Cred că dictonul "Dura lex, sed lex" de acolo vine...

#40
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postdorin_2k, on 09 iunie 2015 - 05:03, said:

Asta dupa interpretarea ta.
Face politistul "n" pv-uri?
Cum aplica punctele de penalizare persoanelor fara permis?

Cum si-a scos unul centura (se aude click-ul), opresti si-l dai jos.

Punctele penalizare se aplica doar soferilor. Politistul face cate pv-uri poate / vrea.

Conducătorii auto prinşi pe picior greşit de poliţişti au primit între 2-3 puncte amendă şi două puncte de penalizare, însă sancţiuni contravenţionale au primit şi pasagerii care nu purtau centura de siguranţă. În total, pentru nefolosirea centurii de siguranţă au fost aplicate 496 de amenzi, şapte dintre ele fiind aplicate pasagerilor, valoarea totală a acestora fiind de aproximativ 53.000 de lei. http://www.eveniment...cfe0bd7cd09317a


Aproximativ 29.000 de persoane, atat soferi cat si pasageri, au fost amendate pe parcursul unei saptamani fiindca nu au purtat centura de siguranta, conform informatiilor furnizate de reprezentantii IGPR.
Din cele 28.883 de sanctiuni aplicate, 27.720 i-au vizat pe soferi, in timp ce restul de 1.150 au reprezentat amenzi date pasagerilor care nu aveau centura de siguranta. https://www.rca-ieft...ii-de-siguranta

Edited by polizei, 13 September 2016 - 02:33.


#41
Andrewvasiliev92

Andrewvasiliev92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.07.2016
Pai daca faci accident si ala fara centura moare, soferul raspunde, normal ca soferul plateste daca nu au pasagerii centura pusa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate