Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Exindere casa

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Salutare tuturor,
Deschid subiectul pentru a va cere cateva pareri despre schita din atasament. Schita e facuta de mine (amator, ca nu am nicio cunostinta de proiectare constructie etc. Doar "cultura generala" Posted Image ) si suprafata din desen nu se poate extinde in nicio parte.
Situatia se prezinta in felul urmator: avem o casa undeva in zona rurala din jud Buzau. Aceasta a fost construita de catre bunici, mai mult in stilul "vagon", adaugand cate o camera, doua pe lungime cand aveau bani sau materiale. O parte din aceasta a fost deja renovata, dar a mai ramas spatele caruia i-a venit randul (legat de partea din fata, deja renovata prin usa "acordeon" si tot peretele din stanga schitei). Ca materiale, e un amestec de chirpici si caramida, dar sincer nu prea se mai stie, avand in vedere ca cei care au facut-o nu mai traiesc. De asemenea, inaltimile camerelor sunt mai mult pentru pitici si finisajele destul de vechi cu ceva carpeli, iar acoperisul din placi ondulate de internita.
Zilele trecute am vorbit cu o echipa de constructori care ne-au sfatuit sa daramam tot si sa luam de la zero toata lucrarea, parere pe care o impartasim. Ei spun ca iese mai ieftin decat daca am pastra si consolida varianta actuala care nu are nici fundatia prea ok, nici peretii nu stii de rezistenta au etc. In principiu, am vrea sa construim din caramida sau bca cu izolatie din polistiren de 10 la ext si vata+rigips la interior, iar acoperisul cu tabla.
De precizat ca beciul este fix (pe schita este doar intrarea). Are intrare de afara si nu poate fi schimbat sau daramat sub nicio forma, trebuind sa il integram in ansambul casei.
Intrebari:
- cu ce e mai bine sa construiesti: caramida, boltari, bca? Dar izolatiile?
- in conditiile in care  nu se poate pune centrala (gaze nu sunt, pe lemne nu vreau), ce sisteme ar mai fi? Am auzit ca ar fi ceva cu un circuit care pleaca dintr-o soba, dar nu stiu cum se numeste.
- daca stie cineva cam cat m-ar costa materialele si, eventual, cam cat ar fi manopera? Deocamdata as vrea sa o ridic doar la rosu/gri si as vrea sa compar cu ce imi vor zice mesterii, desi nu are mare relevanta. Sunt preturi diferite in zone diferite.
- alte pareri, critici si idei despre proiect.
Multumesc anticipat

Attached Files


Edited by Spadan, 08 June 2015 - 21:30.


#2
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
e complicat ce vrei tu , totul depinde de fundatie, caramida ar fi cel mai ok.
Legat de improvitii gen"redneck" se poate face un sisastem compus din elemti de calorifer din fonta introdus in soba  la care se ataseaza o pompa de recirculare , numai ca nu merita efortul,  poti lua de la Romstal o soba care are si iesire pentru centrala  costa in jur de 3000 Ron, dar nu e f performanta.

#3
daniel_201

daniel_201

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.06.2015
cel mai bine pe cadre beton armat si caramida eficienta termic. la ce vrei sa faci poate merge suprastructura pe lemn in sensul ca e mai rapid de construit si nu e atat de mare casa.
izolatia cel mai bine ar fi pe vata minerala dar si polistirenul e ok. ca metode de incalzire poti incerca ceva pe electric.. in pardoseala sau panouri radiante dar sunt cam scumpe. ideea e ca iti scoti parleala in timp dar ca investitie initiala cam dor.

zici ca nu vrei centrala pe lemne dar zici ca soba e ok... nu prea inteleg cum vine asta.

oricum, da o tura pe la primarie sa vezi ce poti sa faci pe terenul ala... scoate un certificat de urbanism, etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate