Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

"Datul cu sapa"

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,181
  • Înscris: 10.07.2013
Apropo, stiti cat costa ziua de munca acum in toiul verii?Posted Image
Am auzit ca de abia gasesti oameni zilieri cu minim 50 lei pe zi si o masa calda asigurata+beutura+tigari!

#20
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,879
  • Înscris: 19.03.2009

 ciine, on 08 iunie 2015 - 17:16, said:

Munca fizica moderata in aer liber e sanatate curata alaturi de un vin bun si o masa sanatoasa echilibrata si o carte buna de citit
Dar să ai și un partener la masă, după ce ți-a ținut umbrela pentru umbră în timp ce ai muncit. :)

#21
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
La 35C, fara adiere de vant, numai vin iti trebuie. Pleci de acolo cu elicopterul smurd, semnalizat cu fum.

#22
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 01.10.2009

 joseph_lacroix, on 08 iunie 2015 - 17:21, said:

Personal imi aduc aminte cu teroare de vacantele la bunici.............a fost o experienta dureroasa.( si nu sapam decat legumele)
Oamenii au trait asa de mii de ani. Cum poate fi o trauma?

#23
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 xmanyacs77, on 08 iunie 2015 - 18:01, said:

Apropo, stiti cat costa ziua de munca acum in toiul verii?Posted Image
Am auzit ca de abia gasesti oameni zilieri cu minim 50 lei pe zi si o masa calda asigurata+beutura+tigari!

Pe la mine prin zona nici cu 50 nu vor. Minim 60+ mancare+beutura+tigari in cazul in care e fumator.
Mortii lor de oligofreni. Prosti is aia de le dau bautura si tigari. Fiecare sa-si plateasca viciul. Cat despre baut, sa bea la ma-sa pe tarla. Nu sa bea sa se ameteasca pe camp si sa nu mai fie bun de nimic. Sa nu mai zic de aia care vor toti banii inainte, dimineata. Pai daca tu deabia de misti cu sapa, ai pretentia ca la sfarsit de zi sa iti dau toti banii? Sincer, eu nici cu mancare nu-s de acord. Fiecare sa-si aduca de acasa. Mai degraba ar cere mai mai multi bani decat tiganelile astea cu mancare si alte balarii.
Sper sa dispara xxxxxx astea cu ziua si sa se promoveze cat mai mult munca mecanizata.

Edited by scaiba, 08 June 2015 - 19:17.
Am editat folosind x moale...


#24
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,181
  • Înscris: 10.07.2013

 Serafim606, on 08 iunie 2015 - 18:16, said:

Pe la mine prin zona nici cu 50 nu vor. Minim 60+ mancare+beutura+tigari in cazul in care e fumator.
Mortii lor de oligofreni. Prosti is aia de le dau bautura si tigari. Fiecare sa-si plateasca viciul. Cat despre baut, sa bea la ma-sa pe tarla. Nu sa bea sa se ameteasca pe camp si sa nu mai fie bun de nimic. Sa nu mai zic de aia care vor toti banii inainte, dimineata. Pai daca tu deabia de misti cu sapa, ai pretentia ca la sfarsit de zi sa iti dau toti banii? Sincer, eu nici cu mancare nu-s de acord. Fiecare sa-si aduca de acasa. Mai degraba ar cere mai mai multi bani decat tiganelile astea cu mancare si alte balarii.
Sper sa dispara jigodiile astea cu ziua si sa se promoveze cat mai mult munca mecanizata.

Negociezi cu ei: iti dau 100 lei pe zi, 30 lei inainte si 70 lei la sfarsitul zilei (mancarea+bautura+tigari fiecare de acasa)Posted Image

Edited by xmanyacs77, 08 June 2015 - 18:19.


#25
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
multi boierashi p-aici pe softpedia, au mostenit pamantul de la ma-sa si tata-su si se zgarcesc la 10 lei in plus sau la o cinste mica acolo... sunt satul de d-astia cu pamanturi multe si fara pic de bun simt in ei, fosti comunisti, fosti lideri de CAP-uri... sunt si multi care nu muncesc sau se imbata ca porcii dar daca dai o zi intreaga la sapa un paharel mai iti inmoaie un pic din oase si parca dai mai cu spor oleaca... un paharel, nu o mie!

"Sper sa dispara xxxxxx astea cu ziua si sa se promoveze cat mai mult munca mecanizata."
Posted Image

Posted Image

Edited by scaiba, 08 June 2015 - 19:17.
Am editat citarea


#26
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,181
  • Înscris: 10.07.2013
Nu fii si tu rau, el a extrapolat! Daca nu imi convine sa le dau o masa calda(nu sunt conditii igienice de gatit),
mai bine vine fiecare cu mancarea de acasa+tigari iar eu sa le dau o palinca/ tuica inainte de masa!Posted Image
Asa este toata lumea multumita...(bineinteles ca bani 80/ 100lei pe zi)

Edited by scaiba, 08 June 2015 - 19:18.
Am eliminat citarea inutilă


#27
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 Serafim606, on 08 iunie 2015 - 18:16, said:

...sa se promoveze cat mai mult munca mecanizata.
Nu poți mecaniza chiar totul, oricum nu la prețuri decente și pierderi la fel.

În zona-mi, dacă aflu pe vreunul cu numai 100lei/zi plus două mese, îl țin bine...

#28
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Dacă ajung în 'sapă de lemn' e clar, mă mut la tine ,doar că mânc cam mult!

#29
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

 traiannnnnn, on 08 iunie 2015 - 16:51, said:

Ce tot zic romanii despre datul cu sapa, "sa nu ai parte de uneletele astea" , "sa nu ajungi la sapa de lemn" ??
De unde atâta propaganda?
Ce e asa de rau sa fii agricultor?

nu e rau sa fii agricultor ... rau este sa faci agricultura "cu sapa"

 Dares, on 08 iunie 2015 - 17:18, said:

Intreaba milioanele de tarani care se chiunuiesc cu cate 2-3 hectare de pamant, din care abia isi duc traiul.

aia cu 2-3 hectare poate ca traiec la tara dar nu-s nici macar tarani si cu atat mai putin agricultori

sa traiesti din agricultura azi inseamna cu toitul si cu totul altceva decat insemna acum 100 de ani .... ba mai mult chiar si decat insemnna acum 25 de ani

Romania are un procent i\imens de oameni care traiesc (de fapt subzista) din asa zisa agricultura pe 2-3 hectare .... dar acest aspect nu este deloc constructiv ... ci dimpotriva

#30
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 ucvph, on 08 iunie 2015 - 19:43, said:

...doar că mânc cam mult!
Vom fi doi Posted Image, mai pun două căni de apă-n ciorbă.

Serios acu', colegul a sintetizat bine:

 joseph_lacroix, on 08 iunie 2015 - 16:58, said:

e foarte bine sa fii agricultor, se fac bani frumosi, toata faza e sa nu ai treaba cu sapa.
Cu opinia-mi că nu-i chiar tot, mai trebuie și noroc chior; ori intuiție, dacă sună mai bine așa Posted Image

#31
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
100 lei/zi e salariu de Bucuresti ...cu pachetel de acasa :))

#32
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Nici agronomii n-au asa rasplata...

#33
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Cu clima despra capului şi excell-ul pe monitor.
Corect.

În real life, chiar nu-i ușor să stai cocârjat și să faci treabă...

 medelin992, on 08 iunie 2015 - 19:55, said:

Nici agronomii n-au asa rasplata...

Până obții ceva experiență și prinzi în administrare câteva jde' mii de hectare.
Că nu vei mai şti de ce-i seară așa târziu și dimineață așa devreme, asta-i altă poveste.

#34
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 medelin992, on 08 iunie 2015 - 17:52, said:



S-a trezit peste noapte la conducerea unui CAP.  Ce-i asa maret? Ca mai toti mari agricultori ai tarii, au furat statul. Putini sunt cei ce au inceput de jos...si au ajuns sus.
io cred ca se referea strict din punct de vedere profesional...poate sa dea lectii la multi mari agricultori...productiile obtinute vorbesc de la sine. Din punctul meu de vedere a reusit sa imbine perfect agronomia cu zootehnia si sa inchida gura multora care vor ca toti sa faca cate un singur lucru...in felu asta sa dea chix si sa se duca urgent spre faliment. Bineanteles ca in lumea buna exista exemple ca functioneaza fermele cu un singur obiect de activitate (cultura mare de exemplu) da aia au si cu ce, sunt mult mai sprijiniti ca noi si parca isi dau interesu sa invete tehnologia din ce in ce mai bine, nu fac pe atotstiutorii ca noi...
ON: Topicu asta e la numar, nu? La palmares cum se zice...ca scop nu prea are :(

#35
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Eu am zilieri in fiecare an pe care ii platesc cu 50 ron/zi si vin cu tot ce trebuie de acasa ...sapa si de-ale gurii...

Muncile sunt diverse : incarcat samanta si/sau ingrasaminte,insacuit boabe, semanat/prasit/cules pepeni (munca manuala) etc...

#36
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 paul_pablo, on 08 iunie 2015 - 20:02, said:

io cred ca se referea strict din punct de vedere profesional...poate sa dea lectii la multi mari agricultori...productiile obtinute vorbesc de la sine.  :(
Lasa ca nici profesional nu e geniu. Se lauda el cu ceva pe acolo dar o sa o dea in bara, ca anul trecut. Cand minunata lui tehnologie a facut doar 6,5t/ha.

Edited by medelin992, 08 June 2015 - 20:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate