Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Vesnica problema: sunete ciudate inainte/in timpul convorbirilor

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Cred ca a mai fost postata de nenumarate ori aceasta problema aici, de fapt am gasit unele chiar ciudate despre apeluri telefonice primite ori diverse sunete.

Problema mea sta in felul urmator:
- Uneori (doar uneori) imediat ce am efectuat un apel, se aud diverse sunete cu "caracter tehnic" (adica fara vorbe, sunete de whatsapp etc.), mai exact un fel de scartaituri, daca as putea sa le numesc asa. Imediat ce aceste zgomote se aud, lucrurile continua in mod normal, telefonul suna pana cand apelatul raspunde.
- Mai rar se intampla ca aceste zgomote sa apara si in timpul convorbirilor, dar asta extrem de rar.

Am tot auzit povestile astea cu "ai telefonul ascultat" daca auzi diverse zgomote ori alte lucruri de genul asta. N-as vrea un raspuns asemanator, decat daca stie cineva sigur ca asa se intampla in cazul in care ai telefonul ascultat.

Referitor la motiv... Nimeni nu e sfant, dar nu sunt nici de partea intunecata. Serios vorbind, nu stiu daca ar fi motive plauzibile, dar niciodata sa nu spui "niciodata".

#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
La mine se auzeau ca niste bip-uri....cica imi e ascultat telefonul.
Oricum nu au ce sa gaseasca ca banii aia i-am ascuns de mult in spatele gradinii...asa ca sa nu se mai streseze.

Edited by I2O, 07 June 2015 - 02:19.


#3
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
La mine nu cred ca sunt tocmai bipuri, ci doar sunete "tehnice", dupa cum le explicam.

Am uitat sa specific si faptul ca le-am intalnit doar pe timpul zilei, de cele mai multe ori dupa-amiaza/seara. Am un stil de viata care imi "permite" sa vorbesc la telefon de dupa-amiaza pana noaptea tarziu, dar nu si dimineata, pentru ca trebuie sa mai si dorm. Posted Image  Am observat (si sunt sigur) ca noaptea nu se intampla niciodata evenimente de genul asta. Sunetele apar doar ziua. Sa fie vorba de vreo supraincarcare a retelei sau alte chestii din astea care ma depasesc ?

Din cate am inteles de la oameni mai in masura decat mine, atunci cand ai telefonul ascultat, cu siguranta nu poti afla/stii asta, pentru ca altfel ar reusi toti sa se eschiveze.Posted Image

#4
mimimimimi281

mimimimimi281

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.06.2015
Aia cu sunete si bipuri daca esti ascultat e vrajeala ca sa te simti in ,,siguranta'' cand de fapt te asculta toti urecheatii.

#5
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 AleXXander00, on 07 iunie 2015 - 02:21, said:

La mine nu cred ca sunt tocmai bipuri, ci doar sunete "tehnice", dupa cum le explicam.

Am uitat sa specific si faptul ca le-am intalnit doar pe timpul zilei, de cele mai multe ori dupa-amiaza/seara. Am un stil de viata care imi "permite" sa vorbesc la telefon de dupa-amiaza pana noaptea tarziu, dar nu si dimineata, pentru ca trebuie sa mai si dorm. Posted Image  Am observat (si sunt sigur) ca noaptea nu se intampla niciodata evenimente de genul asta. Sunetele apar doar ziua. Sa fie vorba de vreo supraincarcare a retelei sau alte chestii din astea care ma depasesc ?

Din cate am inteles de la oameni mai in masura decat mine, atunci cand ai telefonul ascultat, cu siguranta nu poti afla/stii asta, pentru ca altfel ar reusi toti sa se eschiveze.Posted Image
Mai da si aparatura lor cate un rateu de se aud bipuriPosted Image

#6
mimimimimi281

mimimimimi281

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.06.2015
Bipuri se aud din cauza conexiunii,companiei de telefonie de tot rahatul(nu dau nume pentru ca toate sunt la fel Posted Image ),telefonului tau.

Orice cretin cu o antena si cunostinte minime in domeniu poate bruia sau poate intercepta,etc.

#7
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012
Daca se aud bipuri imediat dupa formarea numarului inseamna ca acel numar este portat. Dar daca le auzi doar dupa-amiaza/seara poate ca nu aceasta e cauza. Oricum daca nu esti o persoana de interes cam mici sansele sa fi ascultat, dar poate fi ascultat cel cu care vorbesti. Posted Image

#8
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
O retea de tot rahatul, eu cel putin intampin chestiile astea mereu pe Telekom. Din ce vad ca a postat un coleg mai sus si la altii e la fel. Ma gandeam sa ma mut dar.....sa nu sar din lac in put.

#9
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Afli cel mai usor asta daca porti civilizat o discutie cu unul  Ahmed caruia ii explici  elegant unde gaseste  "caramizile " energizante  si inchei cu traditionalul Alah Akhbar si moarte cainilor imperialisti  . Da sa lasi si usa intredeschisa sa nu rupa mult din zid baietii cu berbecul .    Posted Image

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 AleXXander00, on 07 iunie 2015 - 01:57, said:

Referitor la motiv... Nimeni nu e sfant, dar nu sunt nici de partea intunecata. Serios vorbind, nu stiu daca ar fi motive plauzibile, dar niciodata sa nu spui "niciodata".
Zgomotele obisnuite depind de modulatie, terminale si semnal. Nu au legatura cu ascultarile.

Edited by andreic, 07 June 2015 - 07:41.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Daca iti este ascultat telefonul, nu ai sa afli niciodata. Crezi ca e o tanti in centrala ce muta bananele pt a face conexiuni?
Nu se aude nici beep-uri, nici ecouri, nici zgomote tehnice. Inregistrarea nu se face pe magnetofoane Majak.

Schimba-ti telefonul, poate el e cauza. Sau SIM-ul, apoi operatorul.

#12
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Telefonul e nou, inca in garantie. E vorba de un iPhone. Operatorul si numarul de telefon sunt aceleasi de vreo 12 ani. De fapt, e singurul numar de telefon pe care l-am avut si inca il mai am. Singura buba s-a intamplat doar la vechea cartela care se demagnetizase sau ceva de genul, asa ca am fost nevoit sa o schimb, pastrand numarul. Era de pe vremea Connex - Kamarad, deci e de inteles. Posted Image

Revenind, am mai spus ca nu se aud bipuri, ci diverse sunete. Bineinteles ca nu ma asteptam ca "ascultarea" sa fie raspunsul, tocmai de asta asteptam unul mai normal.

@gingisKHAN2015
Amuzant sau nu, chiar am un prieten Ahmed sau ceva de genul, nu-i stiu nici eu sigur numele. Doar ca nu prea vorbim la telefon. Ne intalnim doar la meciurile echipei favorite. Pana acum nu mi-a spus ca vrea sa arunce stadionul in aer.Posted Image

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Cartelele nu se magnetizeaza, nici nu se demagnetizeaza. Doar se defecteaza.

#14
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Asa s-a exprimat fata de la Vodafone. Eu, un simplu necunoscator, ce sa zic?  Posted Image

#15
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Verifica-ti cartela in alt "iphone".

#16
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011

 AleXXander00, on 07 iunie 2015 - 12:32, said:

Telefonul e nou, inca in garantie. E vorba de un iPhone.

Nu strica sa incerci si cu cartela in alt telefon. Sa stii ca mai au si Iphone-urile probleme. Nu exista padure fara uscaturi.

#17
AleXXander00

AleXXander00

    XX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,427
  • Înscris: 21.02.2009
Nu e o problema atat de majora, incat sa schimb telefonul, parerea mea. Doar ca de fiecare data cand se intamplau lucrurile astea si le aratam si altora, singura si prima explicatie era aceea ca telefonul e ascultat. Posted Image

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Aici ai primit alte explicatii.
Daca ar fi ascultat, nici nu ai afla.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate