Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

email.sisnet.ro - mi s-a cam acrit

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
am de cteva luni probleme cu trimis-ul email-urilor catre sisnet.ro ... de pe mai multe servere de mail ... de cand sisnet.ro a fost preluat de pcnet.ro

problema e ca sisnet are mx primar pe mail.sisnet.ro si secundar pe email.sisnet.ro. DAR ...

orice incercare de conexiune a serverelor catre mail.sisnet.ro este timed-out ... si se incearca conexiunea la MX secundar ... care raspunde foarte frumos:

550 not local host sisnet.ro, not a gateway

1. e interesant ca un server de mail pe care il cheama EMAIL.SISNET.RO  sa nu primeasca EMAILuri catre SISNET.ro

2. de ce mama naibii mai e trecut ca MX secundar al domeniului, daca oricum nu accepta conexiuni pentru acel domeniu ...

pun atasat si 2 printscreen-uri ... poate alea va elucideaza mai bine

Mentionez ca am reusit sa trimit mail catre [email protected] din telnet 25 pe mail.sisnet.ro (MX primar), dar latenta la conectare a fost de multe ori mai mare chiar de 60 secunde ...

De asemenea, mentionez ca pana acu cateva luni (nov 2002 cred), nu am avut probleme cu SMTP catre sisnet.ro de pe nici unul din serverele de mail de pe care am momentan. Momentul corespunde (se pare) cu trecerea sisnet catre pcnet.

Am incercat o rezolvare cu serviciul tehnic de la sisnet.ro ... am fost chiar in Galati, la sediul lor si am facut testele live ... raspunsul atunci a fost: "Vom analiza problema", iar ulterior - Noi nu vedem nici o problema la configurarea noastra."

Serverele de mail de pe care oncerc conexiunile sunt diferite ca soft, platforma si ISP ... deci si ideea asta cade ...

Any ideea?!

Attached Files



#2
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
am testat ce ai scris tu mai sus si rezulta ca masinutza respectiva are mailul configurat "cu picioarele" ... sau poate gresesc eu, dar nu primeste mail pentru sisnet.ro ci doar pentru email.sisnet.ro.

#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
ma gandeam io ... multam de straduinta... intre timp am rezolvat-o ... am marit timeoutu', da' nu asta e solutia ... oricum, cam 80% din mail-uri pleaca ...

sunt curios, si la matale dureaza asa mult raspuns-ul la telnet mail.sisnet.ro 25 ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate