Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

Folosirea cardului de debit in Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.01.2007
A mai folosit cineva cardul de debit in Canada? Urmeaza sa plec pentru 2-3 luni, salariul imi intra pe card si ma gandeam cam care ar fi costurile daca as scoate bani direct acolo (dolari canadieni). Cine a mai fost, cum a procedat?

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 22.10.2006
Nu stiu sa mai existe limitari pt cardurile emise in Romania.

La orice bancomat scoti Dolari Canadieni, la cursul Visa/Mastercard, care de obicei e destul de bun sau mai bun decat la casele de schimb.

In general schimbi putin 100-200 CAD, ca peste tot poti plati cu cardul si nu ai comision de extragere numerar.

Extragerea de la bancomat e comisionata cf contractului tau cu banca din Romania. (extragere numerar de la alte banci, in strainatate).

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Citeste "Taxele si comisioanele" bancii la care ai cardul (contul). Eu nu am trecut oceanul, dar la platile internationale (la POS) nu se percep comisioane, ci doar curs valutar de conversie.

#4
MaxXu1

MaxXu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.05.2015
Cred ca cel mai bine suni la nr de pe spatele cardului, pui doua intrebari si ai terminat problema.

#5
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.01.2007
Tocmai am sunat la ING de unde am cardul si mi-au facut o estimare. Pentru 4000 de lei scosi direct in dolari canadieni, dupa dubla conversie (lei-euro, euro-cad), as plati commission total minim 150 de lei. Mi se pare exagerat de mult!!!

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,146
  • Înscris: 18.12.2007
Vezi ca la ING e mai complicat fiindca face intai conversie in EUR si apoi EUR - moneda locala. Mai bine iti faci un card in euro pe care sa il folosesti acolo sau pleci cu euro la tine.

#7
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
De ce nu pleci cu dolari canadieni din Romania ? Faci o estimare a cheltuielilor iar cardul il pastrezi pentru ...urgente !

#8
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.01.2007
Mi-ar fi fost mai usor sa folosesc cardul pentru ca salariul imi intra lunar, nu pot solicita salariul in avans pe toate cele 3 luni cat voi sta acolo :)

Dar daca asa de mari sunt comisioanele, trebuie sa caut alta solutie.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,228
  • Înscris: 22.05.2003
Totusi, de ce e nevoie sa scoti 1000 CAD numerar?
In lumea civilizata se plateste cu cardul.

#10
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.01.2007
Si daca platesc cu cardul, sunt scutit de acea dubla conversie?

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,587
  • Înscris: 19.04.2009

 Adm, on 05 iunie 2015 - 11:42, said:

Totusi, de ce e nevoie sa scoti 1000 CAD numerar?
In lumea civilizata se plateste cu cardul.

Uite, eu am patit-o cu Visa Electron BT.

Am vrut sa fac o plata de ~1300 USD ( 130000JPY ) la vremea aia si surpriza...cardul era respins.
Suna la banca, diferenta de fus orar, scoate bani cu zile la rand de la un ATM ( postbank )
Ma intorc in RO, si-i caut de pureci pe cei de la BT: Cardurile Visa Electron au probleme in afara UE. Recomandam, Mastercard ( ca-i gratuit ) sau Clasic.

Faza e ca nu limita de suma ( exceptand la extragere ) era problema, ca la plati am 10.000 RON limita si nu folosisem cardul cateva zile...
Dar si de la banca, era singurul ATM de la care puteam scoate bani, indiferent de suma ( cel postal ).



ps. si cu visa electron nu pot plati nici in avion :(

 bluesky_c3, on 05 iunie 2015 - 11:45, said:

Si daca platesc cu cardul, sunt scutit de acea dubla conversie?
Daca platesti cu cardul, platesti la cursul master/ visa.

In rest, nu ( ar trebui sa ) ai comisioane.

Edited by lex404, 05 June 2015 - 12:08.


#12
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 01.12.2006
Vezi ca eu mi-am luat-o cu ING in SUA. Dupa ce s-au jurat ca nu voi avea nicio problema cu cardul lor, n-am putut sa fac nimic cu el acolo. Am incercat la vreo 2 comercianti si 3 ATMuri, norocul meu a fost ca pastram cardul pentru urgente si m-am descurcat fara el. Cu cardul Bancpost in schimb n-am avut nicio problema.

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cumparatul la magazin ar trebui sa fie cel mai avantajos, desi si acolo s-ar putea sa iti puna vreo 2% ca nu cumperi in lei.
A de asemenea vedeti ca ATM-urile de peste ocean mai au obieciul sa ia in plus direct citiva dolari, basca peste ce ia banca ta.

#14
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 24.01.2007
Acum intelegi @Adm de ce vreau sa scot de pe card?

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,228
  • Înscris: 22.05.2003
Conversie vei avea oricum, dar nu si comision extragere. Eu nu am avut prb cu Mastercard ING nicaieri in lume.
Asta include US si CA.

#16
baghera2

baghera2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 16.03.2010
probabil comisionul este in jur de 2,5 % - si evident daca scoti 1000 $ Cad ajunge la echivalentul a 150 ron.

Edited by baghera2, 05 June 2015 - 13:16.


#17
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 lex404, on 05 iunie 2015 - 12:08, said:

Uite, eu am patit-o cu Visa Electron BT.

ps. si cu visa electron nu pot plati nici in avion Posted Image
Ala e o jucarie pentru elevi si pensionari care nu ies din tara. Daca vrei un card de debit "moca" pe care sa-l poti folosi oriunde in lume, fa-ti MasterCard Mondo. Te costa 15 lei emiterea, ai zero comision de administrare si 1% + 2.5 lei comision daca scoti bani in strainatate (la cumparaturi nu ai nici un comision). L-am folosit pe toate continentele fara nci o problema. Singurul inconvenient e ca nu poti sa cheltui pe internet sau sa retragi de la bancomat mai mult de 5.000 lei/zi (sau echivalentul in moneda tarii unde te afli).

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,587
  • Înscris: 19.04.2009

 cristi_71, on 05 iunie 2015 - 15:24, said:


Ala e o jucarie pentru elevi si pensionari care nu ies din tara. Daca vrei un card de debit "moca" pe care sa-l poti folosi oriunde in lume, fa-ti MasterCard Mondo. Te costa 15 lei emiterea, ai zero comision de administrare si 1% + 2.5 lei comision daca scoti bani in strainatate (la cumparaturi nu ai nici un comision). L-am folosit pe toate continentele fara nci o problema. Singurul inconvenient e ca nu poti sa cheltui pe internet sau sa retragi de la bancomat mai mult de 5.000 lei/zi (sau echivalentul in moneda tarii unde te afli).

Am deja Mondo. Și pot cheltui pana la 10.000 RON.
Setezi limitele în BT 24 în funcție de necesități

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate