Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Splaiul Independenței 313A

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#37
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Prohil multumesc pentru raspuns e foarte "informativ" , dar ca de obicei e din perspectiva si se face cu persuasiunea unui vanzator ce stie bine cum sa te manipuleze in a accepta aceste preturi umflate. Bravo!

Din toate propozitiile tu ai reusit sa aduci pretul in sus, pentru ca incarci la orice pas pretul. Tu reprezinti alt vanzator si este normal sa ii aperi pe vanzatori cand ne vand un loc de parcare la pret de Logan !

Sa iti explic ce este tras de par in ce zici tu cand justifici pretul:

1. Finisajul de beton nu e 2000euro pt 11.5mp. Daca calculezi o sa vezi ca este ceva peste 1MC de beton la adancime de 10cm turnat. Cum betonul e 150RON metrul cub...

2. Preturile sunt intre 400 si 600 DACA vinde ...
DAR de obicei nu vinde un platitor de TVA ci o babuta sau o babuta care ascunde o firma, sau o firma fantoma, deci de ce sa presupunem ca TVA e 24% daca de obicei nu este.
Ma indoiesc ca cineva cumpara la pret de lista sau la pretul zonei cand cumpara mii de metri patrati, deci pretul e sub acesti 400mp pentru ca se cauta ocaziile. Blocurile noi se fac pe terenuri ce au fost tranzactii chilipir.

3. Da, nu te teleportezi, dar sa presupui ca din start locul asta de parcare e facut pe un drum de acces ce te serveste doar pe tine iar e o tragere de par. De obicei parcarile sunt pe drumuri de acces necesare cladirii, ca sa nu te teleportezi in cladire. La multe cladiri accesul la multe locuri de parcare se face din drumul public..

4. O masina e mai mica de 2m * 4m, deci real locul de parcare are cam 10mp. Sunt curios cati mai vand 11.5mp si ofera doar 10mp.

Daca calculez eu, ajung la o suma mult mai mica de 10000euro pe loc de parcare... cam 5000euro asa, adica 100% profit.

Si daca facem media intre sumele noastre tot iesim la un 7500 euro, iar vanzatorul are doar 33% profit.

Edited by sovu, 14 August 2015 - 07:54.


#38
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 sovu, on 14 august 2015 - 07:45, said:

Prohil multumesc pentru raspuns e foarte "informativ" , dar ca de obicei e din perspectiva si se face cu persuasiunea unui vanzator ce stie bine cum sa te manipuleze in a accepta aceste preturi umflate. Bravo!

Din toate propozitiile tu ai reusit sa aduci pretul in sus, pentru ca incarci la orice pas pretul. Tu reprezinti alt vanzator si este normal sa ii aperi pe vanzatori cand ne vand un loc de parcare la pret de Logan !

Sa iti explic ce este tras de par in ce zici tu cand justifici pretul:

1. Finisajul de beton nu e 2000euro pt 11.5mp. Daca calculezi o sa vezi ca este ceva peste 1MC de beton la adancime de 10cm turnat. Cum betonul e 150RON metrul cub...

2. Preturile sunt intre 400 si 600 DACA vinde ...
DAR de obicei nu vinde un platitor de TVA ci o babuta sau o babuta care ascunde o firma, sau o firma fantoma, deci de ce sa presupunem ca TVA e 24% daca de obicei nu este.
Ma indoiesc ca cineva cumpara la pret de lista sau la pretul zonei cand cumpara mii de metri patrati, deci pretul e sub acesti 400mp pentru ca se cauta ocaziile. Blocurile noi se fac pe terenuri ce au fost tranzactii chilipir.

3. Da, nu te teleportezi, dar sa presupui ca din start locul asta de parcare e facut pe un drum de acces ce te serveste doar pe tine iar e o tragere de par. De obicei parcarile sunt pe drumuri de acces necesare cladirii, ca sa nu te teleportezi in cladire. La multe cladiri accesul la multe locuri de parcare se face din drumul public..

4. O masina e mai mica de 2m * 4m, deci real locul de parcare are cam 10mp. Sunt curios cati mai vand 11.5mp si ofera doar 10mp.

Daca calculez eu, ajung la o suma mult mai mica de 10000euro pe loc de parcare... cam 5000euro asa, adica 100% profit.

Si daca facem media intre sumele noastre tot iesim la un 7500 euro, iar vanzatorul are doar 33% profit.

Nu te contrazic legat de socotelile făcute de tine, dar:
1. Mașina mea are 4.65x1.90, dar sunt si mai mici sau mai mari, dar trebuie sa deschid si usa/ușile, motiv pentru care locurile se reglementează prin norme la 2.30x5.00 minim. Deci mp sunt minim 11.50
2. Așa e, multe au acces direct stradal, dar majoritatea au incinte proprii, iar aleile de acces au 5 m lățime minim si se dau in cota indiviza de 1/x pt fiecare loc de parcare. Depinde cât de multe alei au, dar se aduna ceva si de acolo. Iar betonul pt așa ceva nu e 150, ci peste 300, pt ca nu e cu agregate normale, ci cu fibra si tratat la suprafața cu quartz pentru a-l proteja, si nu se toarnă doar pe locul de parcare, ci si pe alei, la care se fac rigole/drenaje pt pluviale.
3. In zonele in care cobori din bloc drept la metrou terenul a ajuns sa coste cât ziceam eu, iar in suprafețe mari, eventual cu deschideri la strada mai mari, nu e neaparat mai ieftin, ci mai scump, pt ca te poti desfășura mai ok pt un bloc fata de un teren de 10 m lățime si lung de 200. In fine, eu proiectând așa ceva crede-ma ca sunt multe care decid un pret la teren. Iar faza cu TVA, da, băbuțele sunt destule, dar au nepoți care știu de net si pretul zonei si nu lasă așa ușor cum crezi la pret.

#39
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015

 ProhilRezidential, on 14 august 2015 - 08:55, said:

Nu te contrazic legat de socotelile făcute de tine, dar:
1. Mașina mea are 4.65x1.90, dar sunt si mai mici sau mai mari, dar trebuie sa deschid si usa/ușile, motiv pentru care locurile se reglementează prin norme la 2.30x5.00 minim. Deci mp sunt minim 11.50
2. Așa e, multe au acces direct stradal, dar majoritatea au incinte proprii, iar aleile de acces au 5 m lățime minim si se dau in cota indiviza de 1/x pt fiecare loc de parcare. Depinde cât de multe alei au, dar se aduna ceva si de acolo. Iar betonul pt așa ceva nu e 150, ci peste 300, pt ca nu e cu agregate normale, ci cu fibra si tratat la suprafața cu quartz pentru a-l proteja, si nu se toarnă doar pe locul de parcare, ci si pe alei, la care se fac rigole/drenaje pt pluviale.
3. In zonele in care cobori din bloc drept la metrou terenul a ajuns sa coste cât ziceam eu, iar in suprafețe mari, eventual cu deschideri la strada mai mari, nu e neaparat mai ieftin, ci mai scump, pt ca te poti desfășura mai ok pt un bloc fata de un teren de 10 m lățime si lung de 200. In fine, eu proiectând așa ceva crede-ma ca sunt multe care decid un pret la teren. Iar faza cu TVA, da, băbuțele sunt destule, dar au nepoți care știu de net si pretul zonei si nu lasă așa ușor cum crezi la pret.

Dragul meu prohil, acest bloc nu e chiar la buza metroului. Am facut politehnica, am locuit in Regie, dar am mers si cu metroul de la Politehnica, Semanatoarea sau Grozavesti plecand din Pirania. Ma indoiesc ca terenul aici a costat peste 400euro. La maxim 400 euro pretul pe mp nu e chiar corect sa ceri 10000 euro pe un loc de parcare.

Dar in rest ai dreptate, terenul la metrou poate fi 600euro si astfel costul de constructie pentru ce faceti voi (Prohil) poate fi mai ridicat cu niste euro... dar si pt ca faceti 6 etaje si nu 10. Saca iei un teren mic cum faceti voi la 600 euro si puneti locurile de parcare langa bloc cu intrare din dumurile publice, atunci nu ai nevoie de acel drum. Pana la cei 1700 euro care ii cereti acum pt access la metrou mai e muult (profit la voi in buzunar).

Pe de alta parte materialul si forta de munca pentru un loc de parcare nu depaseste cateva sute de euro 2-3 chiar daca e beton cu aur/balauri in el.

Si masina mea are 4.5 m, am spus gresit 4m cand vroiam sa zic 5m lungime.

Pana la urma esti agent sau esti proiectant? Ce inseamna ca proiectezi ? Sunt banii tai sau reprezinti pe altcineva?

Edited by sovu, 14 August 2015 - 10:15.


#40
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 sovu, on 14 august 2015 - 10:12, said:



Dragul meu prohil, acest bloc nu e chiar la buza metroului. Am facut politehnica, am locuit in Regie, dar am mers si cu metroul de la Politehnica, Semanatoarea sau Grozavesti plecand din Pirania. Ma indoiesc ca terenul aici a costat peste 400euro. La maxim 400 euro pretul pe mp nu e chiar corect sa ceri 10000 euro pe un loc de parcare.

Dar in rest ai dreptate, terenul la metrou poate fi 600euro si astfel costul de constructie pentru ce faceti voi (Prohil) poate fi mai ridicat cu niste euro... dar si pt ca faceti 6 etaje si nu 10. Saca iei un teren mic cum faceti voi la 600 euro si puneti locurile de parcare langa bloc cu intrare din dumurile publice, atunci nu ai nevoie de acel drum. Pana la cei 1700 euro care ii cereti acum pt access la metrou mai e muult (profit la voi in buzunar).

Pe de alta parte materialul si forta de munca pentru un loc de parcare nu depaseste cateva sute de euro 2-3 chiar daca e beton cu aur/balauri in el.

Si masina mea are 4.5 m, am spus gresit 4m cand vroiam sa zic 5m lungime.

Pana la urma esti agent sau esti proiectant? Ce inseamna ca proiectezi ? Sunt banii tai sau reprezinti pe altcineva?

Sunt in primul rând proiectant, dar ma ocup si de Vanzari, dar doar in imobilele proiectate de noi. Investitor, încă nu.

La socoteli sa știi ca ceea ce iti spun eu este real, iar 10000 aici (novum) se cere pt loc subteran. Si crede-ma ca merita, chiar dacă nu ar face! Suprateran 5000 e maxim decent ce as accepta, știind ce e in zona, dar numai dacă e cu cadastru pe pătratica mea, nu cu cota indiviza 1/x.

Materialele totuși costa, ca aisi terasamente dub beton, rigola, etc

In timpuri noi avem doar subterane la 10000 cu TVA 24% si ca dimensiune parca minim 2.6x5,1, deci lejer si pt un S sau X5

#41
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Mi se pare mojicie sa ai S sau X5 (care costa 100mii) si sa locuiesti intr-un apartament de 100-150 mii.
Asta e SNOBISM si arata modul cum fac oamenii bani (usor/ilegal) si pe ce ii cheltuie !

E usor si ti se pare normal sa dai 150mii daca pe masina ai dat 100... Asta e publicul pentru care se adreseaza delucs-ul din unele imobile lucs.

Daca ajungi intr-o tara civilizata o sa vezi cam ce masini conduc aia, nu au nevoie de locuri de parcare pt S-uri sau X-uri pentru ca nu cumpara asa ceva chiar daca au 1milion de euro in banca.

Edited by sovu, 14 August 2015 - 11:38.


#42
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015

 sovu, on 14 august 2015 - 11:37, said:

Mi se pare mojicie sa ai S sau X5 (care costa 100mii) si sa locuiesti intr-un apartament de 100-150 mii.
Asta e SNOBISM si arata modul cum fac oamenii bani (usor/ilegal) si pe ce ii cheltuie !


Wow, tu chiar suferi de mania persecutiei! Posted Image))
Cu ce te afecteaza asa de rau modul in care cei din jurul tau isi cheltuie banii?

 sovu, on 14 august 2015 - 11:37, said:

Daca ajungi intr-o tara civilizata o sa vezi cam ce masini conduc aia, nu au nevoie de locuri de parcare pt S-uri sau X-uri pentru ca nu cumpara asa ceva chiar daca au 1milion de euro in banca.

Nu te bateai cu pumnul in piept ca iti vei cumpara apartament intr-o tara cu apa calda? Posted Image

Faptul ca altii se descurca mai bine decat tine in viata si castiga mai bine te face sa innebunesti de ciuda?

Schadenfreude, adica Posted Image

Edited by itzi-bitzi, 14 August 2015 - 12:11.


#43
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Ce raspuns tipic de roman, ce te intereseaza pe tine ca ala fura, bravo lui ca s-a descurcat. Invidia e maxima.

Intr-o tara de $&@ totul e pe dos, te uiti in sus totul merge in jos.

#44
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Din pacate au furat de la tine de la mine... Daca noua romanilor ne merge mai rau e tocmai pt ca unora le merge bine...

Mai gandeste-te inainte sa vorbesti.

Nu este invidie, este ura pentru aceia ce ne-au furat si ne-au vandut viitorul.

#45
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015

 sovu, on 17 august 2015 - 06:30, said:

Din pacate au furat de la tine de la mine... Daca noua romanilor ne merge mai rau e tocmai pt ca unora le merge bine...

Mai gandeste-te inainte sa vorbesti.

Nu este invidie, este ura pentru aceia ce ne-au furat si ne-au vandut viitorul.

Attached Files



#46
voicucosmin

voicucosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.07.2009
sii..s-a hotarat cineva pentru un apartament in locatia aceasta pana acum?? :D.. a mai fost cineva sa mai vada blocul si tipurile de apartamente si e atras?

#47
laurav89

laurav89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.05.2015

 voicucosmin, on 17 august 2015 - 11:10, said:

sii..s-a hotarat cineva pentru un apartament in locatia aceasta pana acum?? Posted Image.. a mai fost cineva sa mai vada blocul si tipurile de apartamente si e atras?

Eu am fost să văd. În principiu mi se pare bună poziția și ce ziceau suna bine. Dar nu mă pricep la construcții cum văd că se poartă pe forumuri ca să emit opinii.

Mai am unele mici dubii pe care sper să mi le clarific săptămâna asta, dar poziția e una potrivită pentru mine și mi se pare că prețul e similar cu celelalte din zonă.
Nu m-am lămurit încă cu finisajele pentru că nici ei nu le aveau stabilite clar. Probabil o să aștept să se decidă.

#48
zadros

zadros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 01.06.2008

 ProhilRezidential, on 14 august 2015 - 11:09, said:


Sunt in primul rând proiectant, dar ma ocup si de Vanzari, dar doar in imobilele proiectate de noi. Investitor, încă nu.

La socoteli sa știi ca ceea ce iti spun eu este real, iar 10000 aici (novum) se cere pt loc subteran. Si crede-ma ca merita, chiar dacă nu ar face! Suprateran 5000 e maxim decent ce as accepta, știind ce e in zona, dar numai dacă e cu cadastru pe pătratica mea, nu cu cota indiviza 1/x.

Materialele totuși costa, ca aisi terasamente dub beton, rigola, etc

In timpuri noi avem doar subterane la 10000 cu TVA 24% si ca dimensiune parca minim 2.6x5,1, deci lejer si pt un S sau X5
Nu mi se pare normal sa se calculeze pretul locului de parcare numai in functie de cat e mp de teren. Pretul pe care l-a platit dezvoltatoru pe teren e mare pt ca poate construi un bloc si scoate profit pe cand pe un loc de parcare are un singur folos.

#49
voicucosmin

voicucosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.07.2009
da.. din ce am inteles va fi la cheie, cu tot cu finisaje, oricum pretul e destul de marisor in opinia mea dar e in zona in care mi-as dori (eu ma uitasem la cel de 71900 e) si momentan oscilez intre plazza residence si blocul asta, cel de la plazza va fi gata in noiembrie, zic ei,. si asa as avea o sansa sa ma mut pana la sfarsitul anului la..casa mea:))
@laurav89 si tie ti-au spus tot luna mai ca termen de finalizare cei de la novum?

#50
laurav89

laurav89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.05.2015

 voicucosmin, on 17 august 2015 - 13:00, said:

da.. din ce am inteles va fi la cheie, cu tot cu finisaje, oricum pretul e destul de marisor in opinia mea dar e in zona in care mi-as dori (eu ma uitasem la cel de 71900 e) si momentan oscilez intre plazza residence si blocul asta, cel de la plazza va fi gata in noiembrie, zic ei,. si asa as avea o sansa sa ma mut pana la sfarsitul anului la..casa mea:))
@laurav89 si tie ti-au spus tot luna mai ca termen de finalizare cei de la novum?

Da, au zis mai. Dar au zis că e cu marjă de eroare, probabil o să fie gata martie-aprilie, dar ne zic mai ca să fie siguri.

#51
koresh12

koresh12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.06.2015
Am fost si eu pe santier zilele astea...

Initial ma uitasem la ala de 71900 si mi s-a parut mic, dupa m-am uitat la ala de 74900 si mi s-a parut decent pentru 2 camere cu toate ca bucataria e mica
La intrebarea cat de aproape va fi urmatorul bloc mi-a spus ca va fi la 15 m ... nu stiu ce sa zic dar sper  sa nu iasa ca la onix... sa poti da mana cu vecinul din blocul alaturat Posted Image
Plus mi-a spus ca va fi o taxa lunara de intretinere de 50 de euro aproximativ pentru intretinerea curtii, paza etc
E primul complex la care am fost pana dar dupa ce am vazut camerele in realitate am inceput sa ma gandesc serios la unul de 3 camere in blocuri din 1982 mai vechi care au acelasi preturi aproximativ

Astept sa vad ce preturi propun ceilalti doi din preajma

Edited by koresh12, 17 August 2015 - 17:28.


#52
voicucosmin

voicucosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.07.2009

 koresh12, on 17 august 2015 - 17:25, said:

Am fost si eu pe santier zilele astea...

Initial ma uitasem la ala de 71900 si mi s-a parut mic, dupa m-am uitat la ala de 74900 si mi s-a parut decent pentru 2 camere cu toate ca bucataria e mica
La intrebarea cat de aproape va fi urmatorul bloc mi-a spus ca va fi la 15 m ... nu stiu ce sa zic dar sper  sa nu iasa ca la onix... sa poti da mana cu vecinul din blocul alaturat Posted Image
Plus mi-a spus ca va fi o taxa lunara de intretinere de 50 de euro aproximativ pentru intretinerea curtii, paza etc
E primul complex la care am fost pana dar dupa ce am vazut camerele in realitate am inceput sa ma gandesc serios la unul de 3 camere in blocuri din 1982 mai vechi care au acelasi preturi aproximativ

Astept sa vad ce preturi propun ceilalti doi din preajma

@koresh12, poti spune te rog cine sunt ceilalti 2 din preajma? eu din ce am inteles chiar cei de langa, cu un bloc in constructie sunt cei de la 20th residence insa n-am gasit niciun site sau vreo informatie pe net dar de altcineva care construieste acolo nu stiu.

#53
koresh12

koresh12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.06.2015
Pai am mentionat de ei mai sus , vezi mesajul meu cu victor viorel olaru am anexat si nr lui, il poti suna sa intrebi detalii, nu au afisat nimic inca pe net dar pe santier se lucreaza
vezi in link locatia marcata cu bulina rosie
https://www.google.r...m/data=!3m1!1e3

#54
danpetcu33

danpetcu33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 02.01.2007
La 21th (langa novum) am vazut planurile de apartamente la biroul de vanzari de la 20th.... sunt suprafete si decomandari similare celor din 20th.... pretul de parcare in jurul acelorasi sume.... finisajele trebuie sa intrebati la ei, pentru ca atunci cand am intrebat eu, persoanele de acolo nu stiau clar ce vor folosi.... Ce am retinut era faptul ca suprafata balcoanelor era mai mica de 8mpu.( intre 4mpu si 6mpu).
Interesant este ca acolo va fi santier in zona respectiva pana prin 2020..... Eu nu am ales sa stau in santier si este decizia mea.
***Cu parcarile; Daca aveti musafiri sau nu va cumparati parcare va fi un calvar....cam sunteti fortati sa cumparati parcare acolo .... sau alternativa sa parcati masina in politehnica (este destul de scump parcatul in poli 5-10 ron/zi ).....
*** Un minus(pt tine)/Plus(Pt dezvoltator) este ca adaugi si taxa de panselute colorate si gradinarit  de 50E pe luna per apartament.

Consider ca se adreseaza pentru pentru viitori chiriasi de lux ce vor veni odata cu noile turnuri de birouri din Grozavesti..... iar zona va creste la pret pe viitor.....asta pe termen lung.

Edited by danpetcu33, 19 August 2015 - 10:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate