Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Splaiul Independenței 313A

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#19
voicucosmin

voicucosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.07.2009
stiti termenul cand ar trebui sa fie gata primul bloc? am inteles ca deja au ridicat primele 4 nivele.

#20
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015
Stie cineva cine este in spatele Novum Invesment? A incheiat cineva antecontract?

#21
voicucosmin

voicucosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.07.2009

View Postkoresh12, on 05 august 2015 - 21:20, said:

Au aparut detalii mai multe http://www.novuminve...-independentei/

Ce pareri aveti, comparativ cu ce ati mai vazut ?

Isi ia cineva  ? Ce tip de apartament  preferati ?


koresh12, eu as fi interesat de apartamentele de tip 1, 5, care sunt la 54900 e, din informatiile de pe site.
Am sunat si voi merge in seara asta pentru o vizionare, mi-au spus ca sunt 4 nivele construite deja si pot vedea compartimentarea, voi mai reveni cu detalii dupa ce voi vedea.

#22
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
se poate negocia ceva la preturile alea?

#23
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Am discutat si eu cu ei, daca se strang mai multi oameni se poate negocia. Eu oricum nu cumpar pana nu vad cu ochii mei care e treaba acolo, plus ca mai astept si pe cele 2 ansambluri din zona sa vad preturi.

#24
laurav89

laurav89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.05.2015

View Postdarksun, on 07 august 2015 - 09:07, said:

Am discutat si eu cu ei, daca se strang mai multi oameni se poate negocia. Eu oricum nu cumpar pana nu vad cu ochii mei care e treaba acolo, plus ca mai astept si pe cele 2 ansambluri din zona sa vad preturi.

Ce înseamnă dacă se strâng mai mulți oameni? :))
In the end e clar că o să vândă tot blocul, deci o să fie mai mulți oameni. Nu?

#25
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Adica daca venim 5 oameni sa cumparam 5 apartamente poti sa negociezi. Daca vi pe rand nu se poate.

Edited by darksun, 07 August 2015 - 10:07.


#26
vlad_alexandru

vlad_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 14.05.2014
am completat formularul de pe site miercuri seara si ieri la pranz am dat si mail
nici un raspuns

stie cineva care este data de finalizare si cat va costa un loc de parcare?

#27
koresh12

koresh12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.06.2015

View Postvoicucosmin, on 06 august 2015 - 13:17, said:



koresh12, eu as fi interesat de apartamentele de tip 1, 5, care sunt la 54900 e, din informatiile de pe site.
Am sunat si voi merge in seara asta pentru o vizionare, mi-au spus ca sunt 4 nivele construite deja si pot vedea compartimentarea, voi mai reveni cu detalii dupa ce voi vedea.

Deci care-i prima impresie ? Ce detalii ti-au mai zis ?

#28
voicucosmin

voicucosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.07.2009
prima impresie.. locatia blocului e in dreapta pe drumul de acces spre piranha, destul de inghesuit, (langa ei construiesc un bloc si cei de la 20th residence), cei de la novum au spus ca vor sa faca 10 blocuri. Apartamentele la care m-am uitat eu sunt cele de 2 camere, cel cu 54900 euro si cu suprafata utila de 43,93 mp si cel cu 71900 euro cu suprafata utila de 57,58 mp, ce pot sa spun despre cel cu 54900 e ca e cam mic, baia e foarte mica si are pe mijloc stalpul de sustinere al blocului care pica foarte prost acolo si taie din suprafata, e loc doar de cabina de dus, nu va avea cada.. iar bucataria e in open-space. Cel cu 71900E e mai mare, relativ ok ca suprafata, cu intrari separate, holul destul de spatios, acesta m-a atras cel mai mult, la restul nu m-am uitat pentru ca bugetul alocat va fi 65-70 mii asa ca in cazul in care raman la locatia asta mai mult ca sigur va fi cel cu 71900E.
Avansul pentru rezervare este de 3000 euro iar restul pana la diferenta de 5% se plateste cand se face antecontractul, in cazul nefinalizarii constructiei se returneaza suma platita.
Din ce mi-a mai spus e ca dupa finalizare va fi amenajata zona sub forma de curte, cu ceva gradini, paza, serviciu de curatenie si va costa lunar 40 euro..
Pe mine ma atrage zona politehnica-grozavesti, am mai vazut la onix si un pic mai departe la lujerului la plazza residence insa dintre toate cred ca prefer aici, insa mai astept un pic sa vad cum decurge constructia, primul bloc va fi gata in luna mai.

#29
koresh12

koresh12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.06.2015
Da si eu prefer aceasta zona Grozavesti, Regie, Politehnica. Apropo de cei de la Onix, am citit multe pareri proaste pe forumul lor despre calitatea lucrarilor plus am vizitat personal santierul si mi-au lasat impresia ca aia vor sa faca bani din orice metru patrat de teren... adica sunt prea apropiate blocurile unul de celalalt si de complexul adiacent orhideea gardens. Mai e blocul 20th residence de la semanatoarea, dar ala pica din start pentru ca in paralel se construieste un pod adiacent de mare trafic din cate am inteles si sigur va fi galagie mare.
Pe mine m-ar interesa sa procur anul viitor spre sfarsit , deci probabil voi prinde un alt bloc pentru ca nu cred ca mai prind ceva apartamente pana atunci in astea care se ridica acum. In paralel am obtinut ceva informatii si de la astia Admi Construct care construiesc vizavi :

"buna dimineata,
o sa avem preturile la sfirsitul lunii iulie, inceputul lui august.
discutii de principiu si informatii despre proiect ,planuri, detalii constructive,cine suntem ,vi le pot dupa data de 15 la santier cu un telefon in prealabil cu o zi inainte.
cu respect,
victor viorel olaru
0722 625521 "
Daca cineva doreste il poate contacta pentru mai multe detalii ... eu oricum nu ma grabesc

Ziceai ca aia de la 20th residence mai construiesc langa novum un bloc. stii ceva referitor la ala,un site ceva  ?

#30
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Au marit preturile la primele 3 apartamente de 3 camere din 4. Acum apartamentul contine in pret si 1 sau 2 locuri de parcare dar au mai adaugat 10 mii la pret (la primele 2 si 20 mii la al-3lea).
Au facut asta ca sa eludeze platirea de TVA la 24% ca sa se incadreze in 5%.

La al 4-lea apartament ce costa inainte 115000 (cica cu TVA de 5% au ajuns acum sa il vanda la 110000 fara TVA). Evident TVA la suma asta e doar 26500euro ! Deci pret final 136500 EUR FARA loc de parcare Posted Image pt 3 camere de 90MP utili (fara balcon)

E legala maniera asta de a ocoli plata de TVA la cumpararea unui apartament? Cumpararea unui loc de parcare OBLIGATORIU ce se plateste pe factura separat cu 20000 euro !

Per total, imi place compartimentarea pentru " 3 camere Tip 2, corp C1" si pretul nu pare nici mic, dar nici mare daca comparam cu Onix (unde costa asa ceva cam 102mii fara parcare) sau 20th unde e din start mai scump.

Edited by sovu, 07 August 2015 - 15:04.


#31
voicucosmin

voicucosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.07.2009
nu stiu detalii despre blocul celor de la 20th residence pe care il construiesc in aceeasi zona, am intrebat eu daca e tot al celor de la novum si mi-au spus ca e al celor de la 20th. dupa cum arata cred ca va fi finalizat si acela prin primavara, avea deja ridicate primele nivele.

#32
voicucosmin

voicucosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 30.07.2009
oare stiti cat era locul de parcare la cei de la novum? daca se cumpara separat si nu cu apartamentul? mersi

#33
Hannibal789

Hannibal789

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.08.2015
La Novum un loc de parcare este 10.000 de euro

#34
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View Postsovu, on 18 iunie 2015 - 17:44, said:


Parcarea e inclusa prin lege.



Parcarea nu este inclusa prin lege. Legea te obliga sa asiguri un anumit nr de locuri de parcare functie de tipul imobilului si de suprafata sa.

De exemplu, pentru imobile de locuinte/apartamente, trebuie ASIGURATE IN INCINTA PROPRIE SAU PE TERENURI PROPRIETATE/CESIONATE/INCHIRIATE AFLATE LA MAXIM 200 m de imobil, un numar de x locuri de parcare (unde x = nr de apartamente) + 20% din x locuri de parcare pentru vizitatori, indiferent de suprafata apartamentelor.

Pentru imobile de tip case insiruite, trebuie asigurat 1 loc parcare/unitate daca unitatea nu depaseste 90 mp utili, si 2 locuri/unitate daca unitatea depaseste 90 mp utili.

Acestea se calculeaza pe baza HCGMB 66/06.06.2006 (http://www.primarias...GMB_66_2006.pdf), care se aplica pentru municipiul Bucuresti.

Conform acestei hotarari se fac toate avizele de circulatie cerute la AC, iar daca nu se asigura acest nr de locuri de parcare, investitorul poate ”scapa” platind o taxa de 10.000 EUR/loc parcare lipsa catre primarie la emiterea AC.

Mai nou, mai exact de la 01 feb 2015, in cazul parcarilor de tip Klauss (platforme liftate hidraulice de 2-3 locuri parcare/un spatiu de 5.30x2.60 mp, adica apropape un loc de parcare normal de 2.30x5.00 m), Inspectoratul de Stat in Constructii, institutia care elibereaza pentru receptia unui imobil o adeverinta privind plata tuturor taxelor si a respectarii prevederilor AC, nu mai accepta sa dea aceasta adeverinta daca imobilul nu are toate instalatiile aferente executate, respectiv aceste sisteme Klauss (instalatii hidraulice aferente).

Asadar, nu prea mai poti scapa cu receptia la nr locuri de parcare spunand in AC ca faci sisteme klauss decat daca chiar le faci pe bune (se numara pe degete imobilele care chiar au facut aceste sisteme - 8000-12000 EUR/buc + TVA - printre ele un imobil la Unirii langa Hanul lui Manuc, Vernescu Residence, si alte putine exemple).

Totusi, legea te obliga SA ASIGURI aceste locuri de parcare, nu sa le DAI MOCA. Unii investitori le baga la pachet in pretul apartamentelor, fie ca ai sau nu masina, altii le vand separat.

Eu personal, daca as fi investitor, mergand pe premiza ca se asigura nr de locuri ca la carte, le-as baga la pachet, iar cele pt vizitatori le-as vinde separat cui vrea al doilea loc.

DE CE?! Pai, primaria te obliga sa le asiguri un nr + 20%. OK. Asiguri nr si vinzi la pachet acele x parcari. Dar ce faci cu cele 20% pentru vizitatori?! In mod normal, fiind de vizitatori, ele practic vor deservi imobilul, respectiv asociatia de locatari, si ar trebui preluate fiscal de asociatie, dar nu am vazut inca asociatii sa faca asta (stiu asociatii care de 6 ani, desi au personalitate juridica, nu au preluat contractul cu ApaNova de pe numele investitorului - singurul contract pe care o asociatie il face/preia pe numele ei). Prin urmare, investitorii vor ramane cu 20% aici, 20% acolo, si astfel se aduna, la mai multe imobile, o gramada de taxe de platit pentru ceva ce nu foloseste, dar este OBLIGAT sa asigure!

Chestia cu parcarile este delicata! Si ma intreb un singur lucru: vestitele mansarde peste blocurile alea de nefamlisti din tot bucurestiul au asigurate locurile de parcare?! Sau cauta primariile sa isi rezolve o mare problema a capitalei - PARCAREA AUTO - putin mai mult pe spinarea investitorilor. Singurele lucruri pozitive in acest sens le observ in sector 3 - bd Unirii mai ales, unde in sfarsit au constatat ca 2 trotuare de 4-5 m latime sunt totusi inutile, dar si in sector 6, unde si pe vremea lui Poteras, si acu, au mai facut cate 1-2 turnuri din alea liftate printre blocuri, care sincer, din prospecte si din discutii cu cineva, chiar isi merita banii (mai ales ca totul e automatizat, cu cartela, si nu e nevoie si de 1 om angajat sa iti scoata masina).

#35
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
La asta mam referit si eu. Bine ca asigurati cele 120% locuri obligatorii.

Pana una alta in sector 6 am loc de parcare legal cu 56 ron pe an. In acest caz nu trebuie sa umplu buzunarul investitorului cu 10000 euro pentru 10mp de teren. Terenul imobilului il vinde de 10 ori pt 10 etaje. Terenul ce ramane pe langa constructie are grija sa il vanda peste pretul de achizitie. Daca vrei sa ma contrazici spunemi cat costa mp de teren aici, apoi ma poti convinge ca voi imi faceti un mare serviciu. Sau imi revindeti terenul cu 100-200% profit?

Cati mp raman verzi? Sau ati cumparat teren cat sa faceti betoane si parcari?

Edited by sovu, 13 August 2015 - 22:51.


#36
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

View Postsovu, on 13 august 2015 - 22:40, said:

La asta mam referit si eu. Bine ca asigurati cele 120% locuri obligatorii.

Pana una alta in sector 6 am loc de parcare legal cu 56 ron pe an. In acest caz nu trebuie sa umplu buzunarul investitorului cu 10000 euro pentru 10mp de teren. Terenul imobilului il vinde de 10 ori pt 10 etaje. Terenul ce ramane pe langa constructie are grija sa il vanda peste pretul de achizitie. Daca vrei sa ma contrazici spunemi cat costa mp de teren aici, apoi ma poti convinge ca voi imi faceti un mare serviciu. Sau imi revindeti terenul cu 100-200% profit?

Cati mp raman verzi? Sau ati cumparat teren cat sa faceti betoane si parcari?

Eu nu vând aici si nu știu detaliile de cât si cum au ei in AC, dacă au asigurat si in ce fel 120% parcare, dar aceste lucruri se pot afla de la ei solicitant spre vedere planurile de AC (se pot cere si din arhiva AC de la primărie direct, cu cerere prin registratura, fiind informații publice).

Ce pot sa zic este ca terenul in zona variază între 400 si 600 EUR/mp + TVA dacă vinde o firma sau PF plătitor de TVA, funcție de cât teren e pe un lot si cât de disperat e vânzătorul, dar si dacă se pun toți banii pe masa de către cumparator, pt ca unii il cumpara in rate de câteva sute de mii fiecare). Așadar, cei 11.50 mp x 500 = 5750 EUR. Dar cum nu te teleportezi la acel loc, ai si cota comuna pt un acces de 5 m lățime către loc, deci ajungi spre 7-8000. Mai pui TVA si "finisajul" de beton, deci e cam pe acolo.

Ceea ce ai de la primărie e închiriat, nu proprietate personală!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate