Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 

Cum se explica nivelul de trai mai ridicat al occidentalilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
210 replies to this topic

#181
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postro_explorer, on 04 iunie 2015 - 11:05, said:

Sigur .. e doar vina guvernului. Absolut. Doar guvernul fura tot ce apuca. Toti oamenii de rand si micii comercianti sunt toti cinstiti. Nimeni nu ar baga mana in buzunarul altuia.
Unde mai pui ca guvernul e facut din alieni, nu din romani nascuti (majoritatea covarsitoare) si crescuti/educati in Romania.
45% sub limita sărăciei... nu-i din cauza băgatului în buzunaru altuia...uite, englezii fac chestia asta de sute de ani... şi la ce nivel de trai sunt?
aici e hoţie guvernamentală dusă la rang de artă
restu-i can-can...citeşte avatarul meu...

Edited by sarac.lipit, 04 June 2015 - 11:21.


#182
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsarac.lipit, on 04 iunie 2015 - 11:17, said:

restu-i can-can...citeşte avatarul meu...
"Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost"

Si pe aia cine i-a pus acolo? Singuri nu s-au pus cu certitudine, stiu asta pentru ca eu am fost unul din aia putini care au fost la vot mereu.

Ca o paralela, religia exista si este prospera pentru ca oamenii cred in misticismul respectiv.
Actul democratic, spre deosebire de zeitati, exista, dar lumea nu crede in el. Prin urmare, uite rezultatele.

Edited by ro_explorer, 04 June 2015 - 11:43.


#183
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,089
  • Înscris: 25.06.2007

View Postro_explorer, on 04 iunie 2015 - 11:42, said:

Si pe aia cine i-a pus acolo? Singuri nu s-au pus cu certitudine, stiu asta pentru ca eu am fost unul din aia putini care au fost la vot mereu.
Deci tu i-ai pus pe prostii aia, banuiam eu Posted Image Posted Image Posted Image

#184
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Din pacate, majoritatea celor pe care i-am votat eu s-au pierdut pe drum din lipsa de voturi.

#185
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttomaso, on 02 iunie 2015 - 01:12, said:

Puterea capitalului, moncher.  Prin puterea capitalului lor pe care-l au.

Si nu numai asta. Atat in UK, cat si in alte tari dezvoltate (Germania, Austria), daca privesti la nivel micro, in majoritatea localitatilor rurale tot la a 2-a casa este un mic business: unu creste pasari de rasa, altul iepuri, altul are un service auto / masini de spalat / computere, altul vinde veverite exotice, altul vinde cactusi la ghiveci, altul are un centru de inchiriat filme pe DVD, altul are o bodega, o berarie, o cofetarie etc.

Toti produc valoare adaugata. Din care se platesc salarii (chiar daca numai pentru membrii familiei), se platesc asigurari sociale si medicale, se platesc impozite. Un salariu chiar si minim pe economie duce la o crestere a consumului, atat de bunuri cat si de servicii.

In Romania sunt comune intregi in care nimeni nu produce nimic. Toti stau la poarta si asteapta pensia sau ajutorul social. Singurii salariati sunt cei bugetari: politie, scoala, primarie, pompieri, dispensar etc. Si biserica. Eventual sunt 2-3 birturi puturoase unde se cheltuiesc banii din salariile bugetare si asistenta sociala.

Comune intregi, zeci de localitati, nu produc nimic. Culturile agricole si legumele si livezile sunt pentru auto-consum, eventual e vandut la piata surplusul. Prea putini cei care au cate un solar in curte. Localitatile unde legumicultura este traditionala, sunt mai instarite si se observa de la distanta. Dar sunt prea putine raportat la suprafata Romaniei.

#186
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,791
  • Înscris: 13.06.2004
Colonialismul este una din explicaţii. Dar depinde şi calitatea materialului uman. Spaniolii şi portughezii au avut colonii bogate, dar economia lor a fost mai tot timpul feudală, aşa că banii s-au dus aiurea... Englezii şi francezii au investit mai bine banii. Suedezii nu au avut colonii, dar cu toate astea s-au ridicat. Elveţienii au avut ceva sânge în instalaţii, dar au pus copii săraci la muncă forţată la ferme, aşa că a fost un fel de colonialism la ei acasă.

#187
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdjl, on 04 iunie 2015 - 11:57, said:

Colonialismul este una din explicaţii.

Ce colonii a avut Austro-Ungaria ? Ia si compara nivelul de trai al fostelor teritorii austro-ungare, vis-a-vis de celelalte tari din Estul Europei.

#188
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,791
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă vedeai, am menţionat că Suedia nu a avut colonii şi cu toate acestea...

#189
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Da, dar Suedia nu face mare diferenta fata de restul vikingilor, pe cand Slovenia - Ungaria - Austria - Cehia fac diferenta fata de Ukraina - Romania - Bulgaria.
Probabil ca se justifica al doilea principiu expus de tine, si anume calitatea materialului uman....

Edited by horia66, 04 June 2015 - 12:36.


#190
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,089
  • Înscris: 25.06.2007

View Postro_explorer, on 04 iunie 2015 - 11:50, said:

Din pacate, majoritatea celor pe care i-am votat eu s-au pierdut pe drum din lipsa de voturi.
Si esti convins ca faceau din rahat, bici? Posted Image

Edited by Karhu, 04 June 2015 - 12:33.


#191
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostRUN_SLOWLY, on 02 iunie 2015 - 09:42, said:

Anglia e cea mai mizerabila tara din Europa. Nu stiu ce vedeți acolo, nu are nimic frumos.
Adevarat. Nu are munti si codri ca Romanica, in care daca cazi cu avionul, nici dupa 6 ore nu te gasesc echipele de salvare....
Vine printul Charles la noi in vacanta cum ne ducem noi in Madagascar.

View PostAna0181, on 02 iunie 2015 - 09:54, said:

Regulile sunt cheia succesului economic al unui stat.
De fapt, meritocratia este cheia succesului, iar cleptocratia a insuccesului.

#192
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postdjl, on 04 iunie 2015 - 11:57, said:

Elveţienii au avut ceva sânge în instalaţii, dar au pus copii săraci la muncă forţată la ferme, aşa că a fost un fel de colonialism la ei acasă.
Meh, asta cu pus copiii la munca a fost moda peste tot. Sunt mititei, numa' buni de bagat prin galerii de mina sau pe sub utilaje daca s-au incurcat firele de la fabrica de textile. Si daca o pateste unu, e surplus de copii oricum. Revolutia industriala, aceasta perioada distractiva.

#193
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Posthoria66, on 04 iunie 2015 - 12:47, said:

Vine printul Charles la noi in vacanta cum ne ducem noi in Madagascar.
Vine pentrucă la noi mai poate găsi oameni autentici, locuri autentice, peisaje autentice, case autentice, sate tradiționale, mâncare autentică spre deosebire de Anglia unde totul a devenit uniformizat, insipid, inodor și artificial.

Charles chiar a lăudat Biserica Ortodoxă ca fiind păstrătoare a tradițiilor spre deosebire de Anglicani care au început să promoveze femeile preot și căsătoriile între homosexuali.

#194
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postshefu_de_combinat, on 04 iunie 2015 - 12:50, said:

Meh, asta cu pus copiii la munca a fost moda peste tot.
In anumite perioade istorice unii au ales sa-si trimita copiii la munca, altii la furat.
Numa' ca [,] copiii aia s-or facut mari si or facut tot ce-or invatat. E o vorba prin Banat: "cum incepi, asa te rupi...".

#195
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Rahaturile englezești:

http://www.dailymail...-Romanians.html
[ http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2015/06/04/09/29589CE700000578-0-image-a-8_1433407115716.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu dă Dumnezeu să voteze da la referendum și să se care din UE...

#196
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postneur0, on 04 iunie 2015 - 12:56, said:

Nu dă Dumnezeu să voteze da la referendum și să se care din UE...
Si ce crezi ca o sa se intample? O sa vina respectivii inapoi in Romania?

#197
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postneur0, on 04 iunie 2015 - 12:52, said:

Vine pentrucă la noi mai poate găsi oameni autentici, locuri autentice, peisaje autentice, case autentice, sate tradiționale, mâncare autentică spre deosebire de Anglia unde totul a devenit uniformizat, insipid, inodor și artificial.
Stii cum e asta ? Eu am cam inteles cum e.

Am niste prieteni, unguri din Budapesta, dar care locuiesc si muncesc in Elvetia. Vin cateodata prin Ardeal si-i duc si-i plimb prin Secuime. Le plac la nebunie satele cele mai izolate si neasfaltate, cu care cu boi scartzaind agale pe ulite. Fac poze la toti boii si la toate portile secuiesti sculptate manual. Le este nacaz ca nici macar in Ungaria nu mai gasesc sate cu drumuri neasfaltate si care cu boi .... De Elvetia nu mai vorbim.

Dar dupa o zi de umblat prin munti si vai, tot la hotel, la apa calda, aer conditionat si wireless se cazeaza. Si nu le da prin cap sa se mute in Ardeal. Dupa o saptamana, plini de regrete, tot in Elvetia se intorc.

#198
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postro_explorer, on 04 iunie 2015 - 13:03, said:

Si ce crezi ca o sa se intample?
Că englezii o să-și păstreze impertinența pentru ei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate