Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Casa de caramida fara stalpi de rezistenta

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
casa din caramida autoportanta de numeste tipul asta de casa. pe vremuri numai asa se construia, numai ca se folosea caramida plina. daca te intereseaza asa ceva si pretul e atractiv cel mai bine intrebi un inginer structurist ce parere are de chestia asta, e singurul care-ti poate da o parere avizata.

#20
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
Ok, au incercat si ei, au dat spaga cui trebuia in speranta ca apuca sa le faca si lucrarile astea devin ascunse.
Insa atunci cand se afla, ar trebui totusi sa existe si niste urmari: case daramate, constructori/ dezvoltatori/ diriginti bagati un pic la mititica. Ba chiar si niste inspectori, daca cumva cineva a semnat vreun proces verbal pentru placa de peste etaj, de ex... Sau de ce nu, niste proiectanti daca cumva in proiect lucrurile alea nu existau...Cat timp nu se intampla si lucruri de-astea considrate normale intr-o lume normala...nu avem nicio sansa.

Edited by the_lion, 25 May 2015 - 21:33.


#21
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
sub nicio forma cu mansarda fara stalpi.
Sistemul acesta se foloseste in multe tari inclusiv vecine noua, dar nu la case cu mansarda.

#22
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Pe pagina de facebook scrie ca e vorba de Sangeorgiu, jud. Mures, zona cu seismicitate redusa.

#23
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

 kolok, on 25 mai 2015 - 19:25, said:

iar cea mai deschisa camera la parter este un living de 7x4 m
Atentie la deschiderile mari.  La parter am si eu un living de 5*6. Proiectantul mi-a trantit o grinda taman prin mijlocul ei. Asta desi am stalpi si centuri serioase.

#24
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Foloseste cu incredere BCA... usor de taiat, usor de pozitionat..... Izoleaza destul de bine.

#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 draculescu, on 25 mai 2015 - 21:59, said:

Pe pagina de facebook scrie ca e vorba de Sangeorgiu, jud. Mures, zona cu seismicitate redusa.

Aia ma gandeam si eu, in anumite zone nu e foarte important sa iei in considerare riscul seismic pentru ca nu exista cutremure semnificative. Ai mei imi povesteau ca in '77 au aflat de cutremur a doua zi, din presa/gura lumii, nu se simtise nimic in oras (nord-vestul tarii). Bine, nu strica sa iti iei masuri de siguranta ...

Edited by utopium, 25 May 2015 - 22:53.


#26
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Conform normelor in vigoare nu mai poti face case pe zidarie portanta fara stalpisori de beton armat, indiferent de regimul de inaltime sau de zona de amplasare. Nr. stalpisorilor este data de regimul de inaltime si de zona de amplasare (suprafata de zidarie care trebuie sa fie inramata se modifica functie de zona seismica). Oricum, la orice intersectie de zidarie trebuie sa existe un stalpisor de beton. armat.

#27
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
Casele alea sunt facute in batjocura...la etaj se mai vede o centura care pe fronton trece si se intrerupe exact in geamuri...Daca toate sunt la modul asta, te intrebi la modul serios si ce fundatie au casele alea...ca nu trebuie neaparat vreun cutremur ca o casa sa aiba probleme.
Repet, intr-o tara normala ar fi fost deja si niste masuri luate. In tara nimanui unde totul este permis cand deschizi punguta nu se intampla nimic.

#28
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013

 augustinionut, on 25 mai 2015 - 20:28, said:

Cine le-a dat astora autorizatie de construire? Si cine a facut receptia la case?

 Serafim606, on 25 mai 2015 - 20:29, said:


Un nenorocit!

Eu inca sunt de parere ca e casa facuta "pe sub mana". A stiut unde sa dea banu si de cine sa se fereasca.

voi aveti impresia ca la receptie iti verifica cineva stilpii si grinzile? va inselati amarnic.
si daca constructia e in mediul rural nu exista nici vizite ISC. deci nu trebuie sa dai nimic nimanui ca sa construiesti asa ceva.

#29
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
de la firma Bostan eu as cumpara numai dovleci ... :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate